Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, προφανώς θα έχει απαντηθεί αλλά δεν το βλέπω (ίσως ειναι στο θέματα του online) . Συνδέθηκα τη Δευτέρα στη ΔΕΗ και σήμερα ξεκίνησα κατανάλωση. Το ΦΑ στο ebill εμφανίζεται με καθυστέρηση; Στο ρεύμα το έχω ενεργοποιημένο κανονικά απο το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Καλησπέρα, προφανώς θα έχει απαντηθεί αλλά δεν το βλέπω (ίσως ειναι στο θέματα του online) . Συνδέθηκα τη Δευτέρα στη ΔΕΗ και σήμερα ξεκίνησα κατανάλωση. Το ΦΑ στο ebill εμφανίζεται με καθυστέρηση; Στο ρεύμα το έχω ενεργοποιημένο κανονικά απο το online

Συνδέθηκα ΔΕΗ ΦΑ 1η Δεκεμβρη. Στο ebill εμφανίστηκε μετά από κανα δεκαπενθημερο.

Λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί ακομα και είναι κενή μέσα η ενότητα του ΦΑ  στο ebill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις υπογραφές με τη ΔΕΗ αέριο για πρώτη σύνδεση πόσο καιρό έκανε να σας απαντήσουν? Εγώ υπέγραψα τα χαρτιά πριν τα Χριστούγεννα και τη Δευτέρα έστειλα το Ε9 που ζήτησε επιπλέον. Ακόμη περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

@korakie μηπως εχεις λαβει λογαριασμο της δεη με το gas control??? 

ούτε καν , ανα μήνα στέλνω email

μου λένε δεν εκδόθηκε ακόμα  λογαριασμός , πριν μέρες τους έστειλα προειδοποιητική οτι σε περίπτωση που δεν τον στείλουν άμεσα στο email και πρέπει να περιμένω καθυστερημένο έγχαρτο για να κάνω ebill και χάσω την έκπτωση συνέπειας επιφυλάσσομαι δια τις νόμιμες ενέργειες...

απλά να βρίσκεται αρχείο γιατί είναι σίγουρο οτι θα φύγει καταγγελία

3 ώρες πριν, Eliascc68 είπε

Στον λογαριασμό μου δεν υπάρχει κάποια έκπτωση, αλλά το μόνο που πρόσεξα ήταν ότι δεν είχε χρεώσεις Διανομής (Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής και Χρέωση Ενέργειας Διανομής).

τη χρέωση ΔΑΦΑ που σου φόρεσαν ,δεν την πρόσεξες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

ούτε καν , ανα μήνα στέλνω email

μου λένε δεν εκδόθηκε ακόμα  λογαριασμός , πριν μέρες τους έστειλα προειδοποιητική οτι σε περίπτωση που δεν τον στείλουν άμεσα στο email και πρέπει να περιμένω καθυστερημένο έγχαρτο για να κάνω ebill και χάσω την έκπτωση συνέπειας επιφυλάσσομαι δια τις νόμιμες ενέργειες...

απλά να βρίσκεται αρχείο γιατί είναι σίγουρο οτι θα φύγει καταγγελία

τη χρέωση ΔΑΦΑ που σου φόρεσαν ,δεν την πρόσεξες ?

Καλημέρα, ναι δυστυχώς το πρόσεξα. Πάντα είχαν αυτή την χρέωση, αλλά ήταν μικρή. Τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο είναι πολύ μεγάλη.

Είμαι σε διαδικασία αλλαγής σε ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Eliascc68 είπε

Καλημέρα, ναι δυστυχώς το πρόσεξα. Πάντα είχαν αυτή την χρέωση, αλλά ήταν μικρή. Τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο είναι πολύ μεγάλη.

Είμαι σε διαδικασία αλλαγής σε ΔΕΗ

FIX ή FLEX έχεις στον Ηρων ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Eliascc68 είπε

Καλημέρα, ναι δυστυχώς το πρόσεξα. Πάντα είχαν αυτή την χρέωση, αλλά ήταν μικρή. Τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο είναι πολύ μεγάλη.

Είμαι σε διαδικασία αλλαγής σε ΔΕΗ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58990854
https://www.heron.gr/media/xpykgaiy/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού-φυσικού-αερίου.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ημουν ετοιμος να κανω πακετο ρευμα+ΦΑ με Ηρωνα και σας διαβαζω και εχω ΦΡΙΚΑΡΕΙ!
Ευτυχως δεν πατησα κανενα κουμπι δηλαδη.....

Τελικα ΓΕΝΙΚΑ, εχει νοημα να κανω κινηση να φυγω απο Φυσικο Αεριο Αττικης και ΔΕΗ?
Η τσαμπα ψαχνω τοσες μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Τελικα ΓΕΝΙΚΑ, εχει νοημα να κανω κινηση να φυγω απο Φυσικο Αεριο Αττικης και ΔΕΗ?
Η τσαμπα ψαχνω τοσες μερες?

απλά έπρεπε νωρίτερα , τώρα στη ΔΕΗ θα έχεις μικρότερη χρέωση η οποία όμως πάλι θα είναι πανάκριβη σε σχέση με πέρυσι (0,05)

οι νέές επιδοτήσεις είναι γελοίες , 0,02 για όλους και η ΔΕΠΑ δίνει άλλο ένα 0,02

δηλαδή στην καλύτερη 0,04 έκπτωση

βέβαια το TTF πέφτει , είναι μεταβατική η τωρινή περίοδος , θέλει χρονομηχανή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

βέβαια το TTF πέφτει , είναι μεταβατική η τωρινή περίοδος , θέλει χρονομηχανή

Σίγουρα είναι μεταβατική; γιατί στην Ελλάδα σε τέτοια πράγματα ότι ανεβαίνει ποτέ δεν πέφτει. 😂 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά έπρεπε νωρίτερα , τώρα στη ΔΕΗ θα έχεις μικρότερη χρέωση η οποία όμως πάλι θα είναι πανάκριβη σε σχέση με πέρυσι (0,05)

οι νέές επιδοτήσεις είναι γελοίες , 0,02 για όλους και η ΔΕΠΑ δίνει άλλο ένα 0,02

δηλαδή στην καλύτερη 0,04 έκπτωση

βέβαια το TTF πέφτει , είναι μεταβατική η τωρινή περίοδος , θέλει χρονομηχανή

Φανταζομαι οτι εννοεις να συνδεθω με ΦΑ ΔΕΗ και να παραμεινω στην ΔΕΗ στο ρευμα....σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teopanta1 είπε

Σίγουρα είναι μεταβατική; γιατί στην Ελλάδα σε τέτοια πράγματα ότι ανεβαίνει ποτέ δεν πέφτει. 😂 😂 

όταν είναι βάσει TTF και συγκεκριμένου μαθηματικού τύπου ,δε γίνονται αλχημείες

αντίθετα στο κυμαινόμενο του Ηρών , που απλά έχει μια άγνωστη χρέωση προμήθειας στο flex , εκεί χρέωσαν παραπάνω και απο τις διεθνείς τιμές

καλά έκαναν και ργώ το ίδιο θα έκανα , αφού μόνο ένα παλικάρι εδώ έκανε καταγγελία

Μόλις τώρα, liberis tsabras είπε

Φανταζομαι οτι εννοεις να συνδεθω με ΦΑ ΔΕΗ και να παραμεινω στην ΔΕΗ στο ρευμα....σωστα?

εννοώ οτι είναι μεταβατική περίοδο , αν αύριο δώσει η Ρωσία αέριο , τότε θα πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στα κυμαινόμενα , ένα μήνα πριν θα σου έλεγα κάνε σήμερα αίτηση στη ΔΕΗ , τώρα άγνωστο

αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις στο αέριο κλείσε ΔΕΗ και αν είναι φεύγεις με μικρή ρήτρα αποχώρησης

για ρεύμα είναι άλλο θέμα αλλά αν είσαι σε σταθερό της ΔΕΗ (όχι Γ1) εννοείται παραμένεις (και δουλεύεις σε νυχτερινό ωράριο κλιματιστικά για συμπλήρωμα)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν είναι βάσει TTF και συγκεκριμένου μαθηματικού τύπου ,δε γίνονται αλχημείες

αντίθετα στο κυμαινόμενο του Ηρών , που απλά έχει μια άγνωστη χρέωση προμήθειας στο flex , εκεί χρέωσαν παραπάνω και απο τις διεθνείς τιμές

καλά έκαναν και ργώ το ίδιο θα έκανα , αφού μόνο ένα παλικάρι εδώ έκανε καταγγελία

εννοώ οτι είναι μεταβατική περίοδο , αν αύριο δώσει η Ρωσία αέριο , τότε θα πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στα κυμαινόμενα , ένα μήνα πριν θα σου έλεγα κάνε σήμερα αίτηση στη ΔΕΗ , τώρα άγνωστο

αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις στο αέριο κλείσε ΔΕΗ και αν είναι φεύγεις με μικρή ρήτρα αποχώρησης

για ρεύμα είναι άλλο θέμα αλλά αν είσαι σε σταθερό της ΔΕΗ (όχι Γ1) εννοείται παραμένεις (και δουλεύεις σε νυχτερινό ωράριο κλιματιστικά για συμπλήρωμα)

Δυστυχως ειμαι σε Γ1Ν...λογικα εχω την επιλογη να παω στα σταθερα με 0.17 μερας και 0.13 (αν θυμαμαι καλα) νυχτας....αλλα δεν ειναι ακριβοτερο αυτο?
Καπου 0.11 δεν ειναι το τιμολογιο μερας στο βασικο? Μεχρι προσφατα, ρητρα ειχα κατι ψιλοποσα.

Απλα σκεφτομαι για ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ....για αυτο και δεν ξερω σε ποιο απο τα δυο ποστ να ποσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liberis tsabras είπε

Απλα σκεφτομαι για ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ....γ

ποτέ double είναι κανόνας , της ΔΕΗ βέβαια δεν προσφέρει κάποια έξτρα έκπτωση και δε θεωρείται double

για ρεύμα στο θέμα του online/enter , άργησες και εκεί , διάβασε τελευταίες σελίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...