Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Thresh είπε

έπιασε το peak του Δεκεμβρίου (οι ποσότητες έρχονται Ιανουάριο)

250562813_.png.d779ac4b2af5b118b697e3f0e6b5e6d0.png

το καλό είναι οτι τώρα πέφτει και Φεβρουάριο ξεκινά επιτέλους μικρή σταδιακή πτώση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α να δούμε τι θα γίνει, για΄τι και το κλειστό της ΔΕΗ στα 0,05 πάλι πολύ εινια συγκριτικά.

Δείτε τώρα σε τι έμπλεξα με την εφα. 

Στέλνω τους 2 λογαριασμούς που δεν φαίνεται πίστωση επιδοτησης από 1/11-17/11 και τι θα γίνει ο Δεκέμβρης.

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα,

 Παρέλαβα σήμερα μέσω του ebill τον τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό φυσικού αερίου για τη σύνδεση με ΗΚΑΣΠ....  στα στοιχεία .... Στον συγκεκριμένο λογαριασμό υπάρχει η κρατική επιδότηση ως πίστωση Ειδική έκπτωση κόστους Φ.Α. από 18/11 έως και 30/11.

Στον προηγούμενο λογαριασμό δεν υπάρχει σχετική πίστωση για τις ημέρες 1/11-17/11 καθώς και δεν υπάρχει στον τελευταίο λογαριασμό πίστωση για τις ημέρες 1/12 έως 28/12 οπότε και σταμάτησε η εταιρεία σας να με εκπροσωπεί.

 Παρακαλώ για την έγγραφη απάντηση σας (όχι μόνο τηλεφωνική) για το πότε θα ολοκληρωθεί η πίστωση και πως θα πιστωθώ το σχετικό ποσό.

 Συνημμένα σας αποστέλλω τους δύο σχετικούς λογαριασμούς.

 Με εκτίμηση,

Απάντηση 

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

Στην παρούσα φάση δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη από τους αρμόδιους φορείς για τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία σας με την εταιρεία μας.

Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση,

Για την ΕΦΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ Α.Ε.,

και νέα δική μου απάντηση

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα,

Όταν λέτε ότι δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη από τους αρμόδιους φορείς, σε τι αναφέρεστε?

Η επιδότηση του Νοεμβρίου είναι αποφασισμένη, όπως επίσης και του Δεκεμβρίου.

Το ερώτημα μου ήταν σαφές, γιατί δεν πιστώθηκε το επίδομα για την περίοδο 1/11-17/11 και τι θα γίνει με το επίδομα του Δεκεμβρίου.

Με εκτίμηση,

πείτε μου αν γράφω κάτι λάθος να ζητήσω συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gvoi είπε

πείτε μου αν γράφω κάτι λάθος να ζητήσω συγνώμη.

Μήπως εκκρεμεί να εκδοθεί κάποιο ΦΕΚ ή κάτι τέτοιο; Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και δεν μπορώ να ψάξω τωρα. Απαντάω πρόχειρα μήπως βοηθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gvoi είπε

Στέλνω τους 2 λογαριασμούς που δεν φαίνεται πίστωση επιδοτησης από 1/11-17/11 και τι θα γίνει ο Δεκέμβρης.

Η %πίστωση μέχρι Δεκέμβριο ήταν μόνο μέσω προμήθειας ΔΕΠΑ , γενικά και εγώ δε θυμάμαι να βγήκε τότε κάποιο ΦΕΚ

Θα συνεχίσει η έκπτωση ΔΕΠΑ  απο Ιανουάριο στα 0,02 για όλους , συν 0,02 ποσότητες της ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μήπως εκκρεμεί να εκδοθεί κάποιο ΦΕΚ ή κάτι τέτοιο; Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και δεν μπορώ να ψάξω τωρα. Απαντάω πρόχειρα μήπως βοηθήσω.

Μα αν εκκρεμούσε ακόμα κάτι τι είναι αυτό που πιστώθηκε για 18/11-30/11? Το 0,015 συμπίπτει με την κρατική επιδότηση

Αναφορά σε κείμενο
16 12 2021 | 17:34

(upd: 18:14) Για τη στήριξη των οικιακών καταναλωτών από τις επιπτώσεις της διεθνούς ενεργειακής κρίσης, η ΔΕΠΑ Εμπορίας σε συνεργασία με την Κυβέρνηση και το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ανέπτυξε έναν μηχανισμό για την απορρόφηση μέρους των ανατιμήσεων στο κόστος φυσικού αερίου, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της εταιρείας. 

Με την ενεργοποίηση του μηχανισμού, η ΔΕΠΑ Εμπορίας εξασφαλίζει ότι όλα τα νοικοκυριά που χρησιμοποιούν φυσικό αέριο, θα έχουν έκπτωση που αντιστοιχεί σε ποσοστό 16% της χονδρεμπορικής τιμής προμήθειας κάθε μήνα. Ειδικότερα, η έκπτωση ανέρχεται σε 11 €/MWh για τον Οκτώβριο και σε 15 €/MWh για τον Νοέμβριο. Ακόμα μεγαλύτερη έκπτωση αναμένεται για τις καταναλώσεις Δεκεμβρίου, η οποία θα προσδιοριστεί με νεότερη ανακοίνωση. 

Να δεχθώ ότι ακόμα για το Δεκέμβριο δεν υπάρχει κάτι. Το 0,015 δεν ειναι το 0,2 της ΔΕΠΑScreenshot.png.3d82d8eb63942feb1d956604b7c3419f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gvoi είπε

Να δεχθώ ότι ακόμα για το Δεκέμβριο δεν υπάρχει κάτι. Το 0,015 δεν ειναι το 0,2 της ΔΕΠΑ

Δε μιλάω για Δεκέμβριο , μιλάω γενικότερα , αν δεν βγει ΦΕΚ , ότι θέλουν κάνουν

επίσης απο Ιανουάριο θα είναι 0,02 για όλους συν 0,02 (ανάλογα αν παίρνουν απο ΔΕΠΑ)

Γενικά μην ασχολείσαι , ξεκίνα μέσω myrae ή ΣτΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε μιλάω για Δεκέμβριο , μιλάω γενικότερα , αν δεν βγει ΦΕΚ , ότι θέλουν κάνουν

επίσης απο Ιανουάριο θα είναι 0,02 για όλους συν 0,02 (ανάλογα αν παίρνουν απο ΔΕΠΑ)

Γενικά μην ασχολείσαι , ξεκίνα μέσω myrae ή ΣτΚ

Έστειλα myRAE. Και ναι είναι γεγονός δεν κόλλησε πουθενά και τα συνημμένα ανεβηκαν αέρας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PastiGR είπε

Άρα έχουμε ακόμα δρόμο εμείς που είμαστε στον ένα μήνα 😜. Ο πρώτος λογαριασμός σε πόσο καιρό σου εκδόθηκε ; 

30/11 με μέτρηση που πήρε ΕΔΑ στις 5/11, λογικά περιμένω νέο λογαριασμό 30/1.

Ο κοράκιος που έκανε την αίτηση τέλη Σεπτέμβρη δεν έχει πάρει ακόμα λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

30/11 με μέτρηση που πήρε ΕΔΑ στις 5/11, λογικά περιμένω νέο λογαριασμό 30/1.

Ο κοράκιος που έκανε την αίτηση τέλη Σεπτέμβρη δεν έχει πάρει ακόμα λογαριασμό.

Ελπίζω τα τσακάλια της ΔΕΗ να εκδόσουν λογαριασμό μέχρι το Μάιο που λήγει και η προθεσμία των παραστατικών για το επίδομα θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gvoi είπε

Έστειλα myRAE. Και ναι είναι γεγονός δεν κόλλησε πουθενά και τα συνημμένα ανεβηκαν αέρας :D

Να μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα. Χθες άνοιξα παράπονο στη ΡΑΕ σήμερα μου απάντησε η εταιρεία μέσω της πλατφόρμας.

Η σχετική απάντηση

Αναφορά σε κείμενο

Κύριε ...., επισημαίνουμε ότι οι διαδικασίες για την απόδοση της σχετικής επιδότησης εκκίνησαν για τους παρόχους εντός του μηνός Δεκεμβρίου, με αποτέλεσμα να υπάρχουν περιπτώσεις καταναλωτών (μεταξύ αυτών και εσείς) που είχαν ήδη τιμολογηθεί εκκαθαριστικά για την περίοδο αναφοράς (Οκτωβρίου – Νοεμβρίου).
Όσον αφορά, δε, την επιδότηση για τον μήνα Δεκέμβριο, αυτή έχει μεν ανακοινωθεί, αλλά δεν έχουν αποδοθεί οι σχετικές πιστώσεις, ώστε να μπορεί να τεθεί και σε εφαρμογή. 
Με την ολοκλήρωση όλων των απαιτούμενων διαδικασιών, η εταιρεία μας επιφυλάσσεται να προχωρήσει σε έκδοση διορθωτικού λογαριασμού. 

Εγώ τώρα τι κάνω? Τον πληρώνω τον τρέχοντα τελικό και έχω να παίρνω μετά? Πληρώνω ένα μέρος και αφήνω κάτι για να έχει να συμψηφίσει μετά? Δεν πληρώνω τίποτα και περιμένω να με πιστώσουν? Για πείτε ιδέες! Εννοείται ότι δεν έχω καμία διάθεση να τους πιστολιάσω, αλλά έχω κουραστεί να ασχολούμαι μαζί τους για αυτονόητα (πχ ρήτρα αποχώρησης στο ρεύμα).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...