Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, desiro είπε

NGS000002097_ΛΦΑ0016003.pdf 904 kB · 6 downloads

Εντάξει οι άνθρωποι ειναι ανεκδιηγητοι.....για 19 μερες καλοκαιριου κ επειδη εφυγα και πηγα στην ΔΕΗ πριν προλαβουν να μου τον φορεσουν,μου εστειλαν λογαριασμο τωρα 70 ευρω για 2kw αεριο....τι βηματα να ακολουθησω? να επικοινωνησω μαζι τους ήκατευθειαν myrae?

 

Μήπως πρόκειται για λάθος ??

Υπερβολικό το ποσο μου φαίνεται ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

οκ , τόσο είναι λόγω της ρήτρας αποχώρησης

δες στους όρους μπας και είναι μικρότερη ή τουλάχιστον να δεις αν αναφέρει με ΦΠΑ η όχι μπας και πάρεις το 24%

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/programmata-360-fysiko-aerio-gia-to-spiti/360-xegnoiasia/

 

Αυτο το προγραμμα αναφερει καπου για ρητρα αποχωρησης? Γτ η κοπελα στο καταστημα με διαβεβαιωσε 10 φορες οτι δεν υπαρχει ρητρα αποχωρησης!!

Δλδ πιστευεις οτι δεν μπορω να κανω κατι για να το γλυτωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, desiro είπε

Γτ η κοπελα στο καταστημα με διαβεβαιωσε 10 φορες οτι δεν υπαρχει ρητρα αποχωρησης!!

τα σουπα μουπε ξέρεις οτι δεν ισχύουν

πάμε παρακάτω , το λινκ που έβαλες μεταβάλλεται συνεχώς

εσύ τι υπέγραψες έχει σημασία , βρες τους ειδικούς όρους (τιμοκατάλογο) και γενικούς όρους που υπέγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

τα σουπα μουπε ξέρεις οτι δεν ισχύουν

πάμε παρακάτω , το λινκ που έβαλες μεταβάλλεται συνεχώς

εσύ τι υπέγραψες έχει σημασία , βρες τους ειδικούς όρους (τιμοκατάλογο) και γενικούς όρους που υπέγραψες

Μόνο τους ειδικους όρους μπόρεσα να βρω σε πρώτη φάση!!! Θα κοιτάξω κ για τους γενικους!!! Αλλα΄στους ειδικους δε βλέπω κάτι!!

FORM.089-14_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΣ_ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ_PLUS_ΑΥΤΟΝΟΜΟ_0,0195_50�_6,9Π (1).pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, desiro είπε

Μόνο τους ειδικους όρους μπόρεσα να βρω σε πρώτη φάση!!! Θα κοιτάξω κ για τους γενικους!!! Αλλα΄στους ειδικους δε βλέπω κάτι!!

FORM.089-14_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΣ_ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ_PLUS_ΑΥΤΟΝΟΜΟ_0,0195_50�_6,9Π (1).pdf 266 kB · 8 downloads

5. Η ποινή πρόωρης αποχώρησης συνεπάγεται την αυτόματη χρέωση των εκπτώσεων που επωφελήθηκε ο καταναλωτής την περίοδο από τη σύναψη της σύμβασης έως την ημερομηνία αποχώρησης, στον τελικό του λογαριασμό.

Εάν κατανάλωσες 10.000 kWh η ποινή είναι λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 10:24 ΠΜ, tollisth είπε

Οπου και να πας δεν σε κόβουν την σύνδεση 

Σας ευχαριστώ πολύ. Στο Φυσικό Αέριο έχω ένα θέμα και έχω μπερδευτεί. Είναι καινούριος αυτόνομος μετρητής. 11/11/21 έκανα την αίτηση στην Elpedison. 24/12/21 η ΔΕΠΑ άνοιξε την παροχή. 04/01/22 μου ήρθε SMS ότι η παροχή είναι υπό διαδικασία εκπροσώπησης. 05/01/22 μου ήρθε νέο SMS το οποίο λέει η παροχή μου εκπροσωπείται από την Elpedison. Θέλω να πάω σε νέο πάροχο και ρώτησα εάν μπορώ να κάνω αίτηση υπαναχώρησης. Μου είπαν ότι γίνεται εντός 15 ημερών από την ημερομηνία εκπροσώπησης και ότι στα συστήματα τους έχουν ημερομηνία εκπροσώπησης 24/12 και όχι 05/01 που μου ήρθε το SMS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickaras είπε

Σας ευχαριστώ πολύ. Στο Φυσικό Αέριο έχω ένα θέμα και έχω μπερδευτεί. Είναι καινούριος αυτόνομος μετρητής. 11/11/21 έκανα την αίτηση στην Elpedison. 24/12/21 η ΔΕΠΑ άνοιξε την παροχή. 04/01/22 μου ήρθε SMS ότι η παροχή είναι υπό διαδικασία εκπροσώπησης. 05/01/22 μου ήρθε νέο SMS το οποίο λέει η παροχή μου εκπροσωπείται από την Elpedison. Θέλω να πάω σε νέο πάροχο και ρώτησα εάν μπορώ να κάνω αίτηση υπαναχώρησης. Μου είπαν ότι γίνεται εντός 15 ημερών από την ημερομηνία εκπροσώπησης και ότι στα συστήματα τους έχουν ημερομηνία εκπροσώπησης 24/12 και όχι 05/01 που μου ήρθε το SMS. 

Από την στιγμή που ξεκίνησες να έχεις αεριο ξεκίνησε και η εκπροσώπηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekechagi είπε

5. Η ποινή πρόωρης αποχώρησης συνεπάγεται την αυτόματη χρέωση των εκπτώσεων που επωφελήθηκε ο καταναλωτής την περίοδο από τη σύναψη της σύμβασης έως την ημερομηνία αποχώρησης, στον τελικό του λογαριασμό.

Εάν κατανάλωσες 10.000 kWh η ποινή είναι λογική.

😂😂 Ρε φιλε τον λογαριασμο τον στειλανε μετα απο 4 μηνες....δεν οανε καλα οι ανθρωποι....καλα δεν ειμαο χαζος να πληρωσω 70 ευρω για 2kw...περιμενω να δω τι θα μου απαντησουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μετά από καιρό είδα ότι η elpedison άλλαξε το πρόγραμμα flex . Έκπτωση 40% και 50% στο double 0.0324 και 0.027λεπτα. (από 0,0125 που την είχε)  και με μια περίεργη ρήτρα αναπροσαρμογής, που αν έχω καταλάβει καλά,και διορθώστε με αν κάνω λάθος,αφαίρει μόνο 0.015 λεπτα/kwh από το TTF ανεξάρτητα στο πόσο έχει φτάσει η τιμή του.και την δυνατότητα να αλλάζει αυτήν την αναπροσαρμογή κάθε μήνα, με μια ενημέρωση στο προηγούμενο λογαριασμό. Πρέπει να έχει γίνει το πιο ακριβό τιμολόγιο που υπάρχει αυτή τη στιγμή για φυσικό αέριο. 

Επεξ/σία από Den3sav7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλή υγιείς εβδομάδα στην ομάδα .

Σε αναζήτηση παρόχου σε 2  αυτόνομα διαμερίσματα 80 τμ, μιας και το αέριο περναει από την πόρτα μας και εγινε εγκατάσταση κτλ ,μου πρότειναν αυτό το πακέτο της elpedison αλλά με προβληματίζει γενικά γιατί καθότι σαν νέος στον χώρο του αερίου ψάχνω να δω τι πακέτο και σε πια εταιρια με συμφέρει ..

Ωστόσο στο allazoreuma.gr σε αναζήτηση που έκανα σε αέριο χωρίς ομως κριτήρια λογαριασμού (μιας και δεν έχω συνδεθεί ακόμα ) έπεσα πάνω και στην protergia σαν πιο συμφέρουσα αν κατάλαβα καλά.

Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί από καρδιάς .

Υ.Γ. πριν γράψω το άνω κείμενο εννοείται διάβασα 10αδες σελίδες σε αυτό το νήμα ,πας και βγάλω κάποια άκρη χωρίς να κουράσω κάποιο αγαπητο μέλος.

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Koukis14 είπε

Καλημερα και καλή υγιείς εβδομάδα στην ομάδα .

Σε αναζήτηση παρόχου σε 2  αυτόνομα διαμερίσματα 80 τμ, μιας και το αέριο περναει από την πόρτα μας και εγινε εγκατάσταση κτλ ,μου πρότειναν αυτό το πακέτο της elpedison αλλά με προβληματίζει γενικά γιατί καθότι σαν νέος στον χώρο του αερίου ψάχνω να δω τι πακέτο και σε πια εταιρια με συμφέρει ..

Ωστόσο στο allazoreuma.gr σε αναζήτηση που έκανα σε αέριο χωρίς ομως κριτήρια λογαριασμού (μιας και δεν έχω συνδεθεί ακόμα ) έπεσα πάνω και στην protergia σαν πιο συμφέρουσα αν κατάλαβα καλά.

Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί από καρδιάς .

Υ.Γ. πριν γράψω το άνω κείμενο εννοείται διάβασα 10αδες σελίδες σε αυτό το νήμα ,πας και βγάλω κάποια άκρη χωρίς να κουράσω κάποιο αγαπητο μέλος.

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Καλημέρα,

Αυτή τη στιγμή από σταθερά αυτό της ΔΕΗ:

https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Καλημέρα,

Αυτή τη στιγμή από σταθερά αυτό της ΔΕΗ:

https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Σευχαριστω για την απάντηση σου.

Οταν αναφέρεις από σταθερά εννοείς την τιμή κιλοβατώρας ,αν καταλαβαίνω ορθά; 

Επειδή στο λινκ που διάβασα γράφει χρέωση 0.050 η kWh σε σχέση με το ανταγωνισμό  που είναι σε καλύτερες τιμές όπως πχ 0.036 κτλ. (Σίγουρα κάτι μου ξεφεύγει μην με παρεξηγήσετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Koukis14 είπε

Σευχαριστω για την απάντηση σου.

Οταν αναφέρεις από σταθερά εννοείς την τιμή κιλοβατώρας ,αν καταλαβαίνω ορθά; 

Επειδή στο λινκ που διάβασα γράφει χρέωση 0.050 η kWh σε σχέση με το ανταγωνισμό  που είναι σε καλύτερες τιμές όπως πχ 0.036 κτλ. (Σίγουρα κάτι μου ξεφεύγει μην με παρεξηγήσετε)

Ναι, σου ξεφεύγει το TTF , το οποίο προστίθεται στο 0.036 κάνοντας τη χρέωση κυμαινόμενη και ακριβότερη από 0.050 τη στιγμή που μιλάμε. Αν έχεις διαβάσει σελίδες πίσω όπως λες θα έπρεπε να ξέρεις ήδη σε τι αναφέρομαι, καθώς είναι βασικό κομμάτι της συζήτησης. Αν όχι ψάξε πάλι πίσω, όντας ψιλιασμένος τώρα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...