Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, teopanta1 είπε

Παιδιά πιο συμφέρει περισσότερο το dei gas benefit η το gas control; επίσης αυτά τα προγράμματα της ΔΕΗ για το αέριο είναι τα καλύτερα της αγοράς αυτήν την στιγμή; 

gas control ειναι σταθερο 0.05€/KWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Λοιπον μου ηρθε λογαριασμος απο φυσικο αεριο.εχει την επιδοτηση Δεκεμβριου μεσα.

Μιλησα μαζι τους,δεν εχει μπει Οκτωμβριου και Νοεμβριου και θα μπει τον επομενο μηνα.

Με την επιδοτηση η κιλοβατωρα μου επεσε στα 0,068.

Περιμενουν και το φεκ μου ειπε για την αναστολη των τελων και οτι εγω δεν χρειαζεται να κανω κατι και οτι επιδοτηση βγαινει την περνανε αυτοματα .

Μου εκανε εντυπωση που ο συγκεκριμενος υπαλληλος ηταν πολυ ενημερωμενος σε σχεση με αλλους που εχω μιλησει εκει.

1588 κιλοβατωρες 141 ευρω με παγια,φορους ,τα παντα.

24 ωρες θερμανση.

Μεχρι περυσι με κοινοχρηστη θερμανση εδινα απο 100-160 τους χειμερινους μηνες με θερμανση μονο 18:00 εως 22:00 το βραδυ.

Αρα με ολα αυτα ειμαι ευχαριστημενος και με το δεδομενο πως εχει τουλαχιστον τριπλασιαστει η τιμη του φυσικου αεριου.

Κάνεις ένα κόπο να ανεβάσεις τον λογαριασμό σου; Σε ποια εταιρεία είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Uberalles_gr είπε

Κάνεις ένα κόπο να ανεβάσεις τον λογαριασμό σου; Σε ποια εταιρεία είσαι;

Φυσικο αεριο Ελλαδος

4 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Φυσικο αεριο Ελλαδος

 

Screenshot_2022-01-11-17-04-55-793_com.google.android.apps.docs.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ωχ... εγώ έκαψα 1ο μήνα 300κυβικά με ΔΕΗ gas control...

Πόσα να περιμένω;

Κατανάλωση: 300*11,629 = 3488.7 Kwh * 0.05 = 174.435€

Πάγιο: 5€

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις: Τι να περιμένω;

Άρα (175 + 5 + Χ ) * 1,06 ΦΠΑ = 190 + X ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

ωχ ωχ... εγώ έκαψα 1ο μήνα 300κυβικά με ΔΕΗ gas control...

Πόσα να περιμένω;

Κατανάλωση: 300*11,629 = 3488.7 Kwh * 0.05 = 174.435€

Πάγιο: 5€

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις: Τι να περιμένω;

Άρα (175 + 5 + Χ ) * 1,06 ΦΠΑ = 190 + X ?

 

Δεν υπολογιζουν ολοι με τον ιδιο συντελεστη πχ 11,629 εξαρταται τον μηνα και απο που ειναι το αεριο.

Αλλο το Ρωσσικο,αλλο απο το Αζερμπαιτζαν.

Μικρες διαφορες βεβαια.

Αλλα πολυ 300 κυβικα.

Εγω το εχω ολον τον Δεκεμβρη αναμμενο συνεχεια,συν ζνχ.

Το βραδυ 19 βαθμους που ξαπλωνω,το πρωι 20 και μετα τις 16:00 εως τις 24:00 21,5.

Ζεστο το σπιτι ολη την ωρα.

Και σε πληροφορω πανω απο 5 κυβικα την ημερα δεν καιει.

30 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

ωχ ωχ... εγώ έκαψα 1ο μήνα 300κυβικά με ΔΕΗ gas control...

Πόσα να περιμένω;

Κατανάλωση: 300*11,629 = 3488.7 Kwh * 0.05 = 174.435€

Πάγιο: 5€

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις: Τι να περιμένω;

Άρα (175 + 5 + Χ ) * 1,06 ΦΠΑ = 190 + X ?

 

Και σιγουρα πρεπει να σου πιστωσουν και την οποια επιδοτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannis80x είπε

Αλλα πολυ 300 κυβικα.

Εγω το εχω ολον τον Δεκεμβρη αναμμενο συνεχεια,συν ζνχ.

Το βραδυ 19 βαθμους που ξαπλωνω,το πρωι 20 και μετα τις 16:00 εως τις 24:00 21,5.

Ζεστο το σπιτι ολη την ωρα.

Και σε πληροφορω πανω απο 5 κυβικα την ημερα δεν καιει.

Και σιγουρα πρεπει να σου πιστωσουν και την οποια επιδοτηση

Η διαφορά μας είναι 20 το βράδυ και 22-23 την ημέρα όλη μέρα... 9 σώματα - 140 τετραγωνικα.

7-8 την ημέρα εκαιγε όταν άλλαξα κατέληξα στις ρυθμίσεις της καμπύλης και στο offset του εξωτερικού αθσθητηρίου.

Στο πρώτο δεκαπενθήμερο με τους πειραματισμούς εκαιγα 10-12.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Η διαφορά μας είναι 20 το βράδυ και 22-23 την ημέρα όλη μέρα... 9 σώματα - 140 τετραγωνικα.

7-8 την ημέρα εκαιγε όταν άλλαξα κατέληξα στις ρυθμίσεις της καμπύλης και στο offset του εξωτερικού αθσθητηρίου.

Στο πρώτο δεκαπενθήμερο με τους πειραματισμούς εκαιγα 10-12.... :-)

Α οκ.εμενα ειναι 87 τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stazzy1978 said:

Η διαφορά μας είναι 20 το βράδυ και 22-23 την ημέρα όλη μέρα... 9 σώματα - 140 τετραγωνικα.

7-8 την ημέρα εκαιγε όταν άλλαξα κατέληξα στις ρυθμίσεις της καμπύλης και στο offset του εξωτερικού αθσθητηρίου.

Στο πρώτο δεκαπενθήμερο με τους πειραματισμούς εκαιγα 10-12.... :-)

off topic αλλά ίσως να σε βόλευε ασύρματος θερμοστάτης. Υποθέτω ότι πρέπει να δουλεύει στους 22-23 γιατί είναι σε κάποιο σημείο που έχει ζέστη πχ σαλόνι η κουζίνα και τα δωμάτια είναι κρύα. Με έναν ασύρματο το πας στο δωμάτιο που θες και ησυχάζεις. Παρότι δεν αντέχω το κρύο σπάνια πάω τον θερμοστάτη πάνω από 20,5. Όταν κοιμάμαι κατεβαίνει αυτόματα στους 20 βάσει προγραμματισμού και το πρωί 20,5. Άντε πες αν κρυώνω να τι πάω 21 αλλιώς μετά ειδικά στο σαλόνι και την κουζίνα είναι ανυπόφορο. Ακόμα καταναλώσεις βέβαια δεν ξέρω γιατί δεν έχω λάβει ακόμα λογαριασμό αλλά είδωμεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marmagia είπε

off topic αλλά ίσως να σε βόλευε ασύρματος θερμοστάτης. Υποθέτω ότι πρέπει να δουλεύει στους 22-23 γιατί είναι σε κάποιο σημείο που έχει ζέστη πχ σαλόνι η κουζίνα και τα δωμάτια είναι κρύα. Με έναν ασύρματο το πας στο δωμάτιο που θες και ησυχάζεις. Παρότι δεν αντέχω το κρύο σπάνια πάω τον θερμοστάτη πάνω από 20,5. Όταν κοιμάμαι κατεβαίνει αυτόματα στους 20 βάσει προγραμματισμού και το πρωί 20,5. Άντε πες αν κρυώνω να τι πάω 21 αλλιώς μετά ειδικά στο σαλόνι και την κουζίνα είναι ανυπόφορο. Ακόμα καταναλώσεις βέβαια δεν ξέρω γιατί δεν έχω λάβει ακόμα λογαριασμό αλλά είδωμεν 

Οταν ειναι μονιμα αναμμενο και στους 20 ειναι ζεστο το σπιτι.

Βεβαια την θερμικη ανεση ο καθενας την νοιωθει διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζει κάποιος αν οι κρατικές εκπτώσεις για το φυσικό αέριο (0,011€ /kwh τον Οκτώβριο, 0,015 τον Νοέμβριο και 0,034 τον Δεκέμβριο) υπάρχουν σε κάποιο επίσημο έγγραφο (ΦΕΚ), όπως για το ρεύμα Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ.ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/109471/1763/2021 ΦΕΚ 5402/Β/22-11-202;

Μου ήρθε και εμένα λογαριασμός από Zenith όπως του φίλου παρακάτω (ο οποίος και αυτός δικαιούται έκπτωση και για την προηγούμενη κατανάλωση αν δεν έχει πάρει ήδη), αλλά δεν είχε πουθενά την έκπτωση για τον Οκτώβριο και τις υπόλοιπες μέρες του Νοέμβρη (που τιμολογήθηκαν σε προηγούμενο λογαριασμό). Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσου και έπεσα σε τοίχο. Η απάντηση ήταν "δεν ξέρουμε τίποτα και κάνουμε ότι μας λέει το κράτος...").

Θέλω λοιπόν να διαμαρτυρηθώ και γραπτώς, αλλά θα πρέπει να έχω κάποιο έγγραφο να τους παρουσιάσω.

 

5 ώρες πριν, rose from hell είπε

zeniθ τελικος / θα παρουμε και επιστροφη !

 

1731102315_2(1).jpg.4c9f28db36a393a7474f3a6f0a2a90ec.jpg

1683887572_2(2).jpg.4b1d86b8ce48aab40d87f56cfd68945f.jpg

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Βεβαια την θερμικη ανεση ο καθενας την νοιωθει διαφορετικα.

Σε προκαλώ να πείσεις τη σύζυγο σχετικά! χαχαχα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stazzy1978 είπε

Σε προκαλώ να πείσεις τη σύζυγο σχετικά! χαχαχα 

 

Πιο ευκολο ειναι να φτηνηνει το αεριο😂

1 ώρα πριν, DiPala είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζει κάποιος αν οι κρατικές εκπτώσεις για το φυσικό αέριο (0,011€ /kwh τον Οκτώβριο, 0,015 τον Νοέμβριο και 0,034 τον Δεκέμβριο) υπάρχουν σε κάποιο επίσημο έγγραφο (ΦΕΚ), όπως για το ρεύμα Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ.ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/109471/1763/2021 ΦΕΚ 5402/Β/22-11-202;

Μου ήρθε και εμένα λογαριασμός από Zenith όπως του φίλου παρακάτω (ο οποίος και αυτός δικαιούται έκπτωση και για την προηγούμενη κατανάλωση αν δεν έχει πάρει ήδη), αλλά δεν είχε πουθενά την έκπτωση για τον Οκτώβριο και τις υπόλοιπες μέρες του Νοέμβρη (που τιμολογήθηκαν σε προηγούμενο λογαριασμό). Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσου και έπεσα σε τοίχο. Η απάντηση ήταν "δεν ξέρουμε τίποτα και κάνουμε ότι μας λέει το κράτος...").

Θέλω λοιπόν να διαμαρτυρηθώ και γραπτώς, αλλά θα πρέπει να έχω κάποιο έγγραφο να τους παρουσιάσω.

 

 

Φιλε μου και εμενα το φυσικο αεριο ελλαδος το ιδιο μου ειπε.

Δεν εχει βγει το φεκ για Οκτωμβριο και Νοεμβριο.

Για Δεκεμβριο μου την δωσανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Σε εμένα ήρθε λογαριασμός Φυσικού Αερίου για τον Δεκέμβριο. Το πρόγραμμα που έχω είναι το Double Power Home FX στην ΗΡΩΝ.

Στον λογαριασμό μου δεν υπάρχει κάποια έκπτωση, αλλά το μόνο που πρόσεξα ήταν ότι δεν είχε χρεώσεις Διανομής (Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής και Χρέωση Ενέργειας Διανομής).

Σήμερα έλαβα ένα email από ΗΡΩΝ όπου αναφέρεται το παρακάτω:

Αγαπητέ πελάτη,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εταιρεία μας ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. προχώρησε άμεσα, βάσει του αρ. 33 Ν. 4872/2021 (ΦΕΚ Α’ 247/10.12.2021), στην αναστολή για εσάς της καταβολής «Χρεώσεων Χρήσης Διανομής» (Χ.Χ.Δ.) φυσικού αερίου για την περίοδο κατανάλωσης από 1.11.2021 έως και 31.12.2021. Το μέτρο αυτό θεσπίστηκε από την Πολιτεία για την ελάφρυνση των επιπτώσεων των ανατιμήσεων των τιμών Φυσικού Αεριού λόγω της πρωτοφανούς διεθνούς ενεργειακής κρίσης που βιώνουμε.

 

Τα ποσά που αντιστοιχούν στις χρεώσεις διανομής της περιόδου αυτής που αναστέλλονται θα εξοφληθούν ατόκως, με διακανονισμό σε τέσσερις (4) ισόποσες μηνιαίες δόσεις, αρχής γενομένης από τον Απρίλιο 2022, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη σχετική νομοθεσία και στην Υπουργική Απόφαση.

 

Σας ευχόμαστε Καλή Χρονιά και σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε

.

Με εκτίμηση

Customer Care

 

Όπως καταλαβαίνω δεν χαρίζουν αυτή την χρέωση αλλά την αναστέλλουν για κάποιους μήνες.

Και φυσικά καμία αναφορά για την έκπτωση που κάποιοι φίλοι παραπάνω ανέφεραν.

 

Επεξ/σία από Eliascc68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Eliascc68 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σε εμένα ήρθε λογαριασμός Φυσικού Αερίου για τον Δεκέμβριο. Το πρόγραμμα που έχω είναι το Double Power Home FX στην ΗΡΩΝ.

Στον λογαριασμό μου δεν υπάρχει κάποια έκπτωση, αλλά το μόνο που πρόσεξα ήταν ότι δεν είχε χρεώσεις Διανομής (Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής και Χρέωση Ενέργειας Διανομής).

Σήμερα έλαβα ένα email από ΗΡΩΝ όπου αναφέρεται το παρακάτω:

Αγαπητέ πελάτη,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εταιρεία μας ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. προχώρησε άμεσα, βάσει του αρ. 33 Ν. 4872/2021 (ΦΕΚ Α’ 247/10.12.2021), στην αναστολή για εσάς της καταβολής «Χρεώσεων Χρήσης Διανομής» (Χ.Χ.Δ.) φυσικού αερίου για την περίοδο κατανάλωσης από 1.11.2021 έως και 31.12.2021. Το μέτρο αυτό θεσπίστηκε από την Πολιτεία για την ελάφρυνση των επιπτώσεων των ανατιμήσεων των τιμών Φυσικού Αεριού λόγω της πρωτοφανούς διεθνούς ενεργειακής κρίσης που βιώνουμε.

 

Τα ποσά που αντιστοιχούν στις χρεώσεις διανομής της περιόδου αυτής που αναστέλλονται θα εξοφληθούν ατόκως, με διακανονισμό σε τέσσερις (4) ισόποσες μηνιαίες δόσεις, αρχής γενομένης από τον Απρίλιο 2022, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη σχετική νομοθεσία και στην Υπουργική Απόφαση.

 

Σας ευχόμαστε Καλή Χρονιά και σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε

.

Με εκτίμηση

Customer Care

 

Όπως καταλαβαίνω δεν χαρίζουν αυτή την χρέωση αλλά την αναστέλλουν για κάποιους μήνες.

Και φυσικά καμία αναφορά για την έκπτωση που κάποιοι φίλοι παραπάνω ανέφεραν.

 

Παρε και ρωτα τους.

Ναι αυτα ειναι με αναστολη.

Εμενα πχ στο φυσικο αεριο μου ειπαν για αυτα ακομη δεν εχουν ενημερωση.

Καλο ειναι να μαθεις να πεις και σε εμας.

Τελικα στην Ελλαδα ο καθε παροχος οτι θελει κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...