Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας! Έχει κάποιος εικόνα για τις χρεώσεις διανομής του προγράμματος gas control της ΔΕΗ και για το πως αυτές συγκρίνονται με τις αντίστοιχες άλλων πακέτων (πχ. gas home fix της Zenith) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, digaryfa said:

Καλησπέρα σας! Έχει κάποιος εικόνα για τις χρεώσεις διανομής του προγράμματος gas control της ΔΕΗ και για το πως αυτές συγκρίνονται με τις αντίστοιχες άλλων πακέτων (πχ. gas home fix της Zenith) ?

Λογικά είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους, το ανταγωνιστικός σκέλος αλλάζει κατά περίπτωση. Διαφοροποιούνται  ανα γεωγραφική περιοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Λογικά είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους, το ανταγωνιστικός σκέλος αλλάζει κατά περίπτωση. Διαφοροποιούνται  ανα γεωγραφική περιοχή 

Ευχαριστώ! Αν κάποιος μπορούσε να επιβεβαιώσει το "λογικά" της απάντησης, θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, digaryfa said:

Ευχαριστώ! Αν κάποιος μπορούσε να επιβεβαιώσει το "λογικά" της απάντησης, θα βοηθούσε.

Μπορώ να σου δείξω πχ αυτές τις χρεώσεις στη φυσικό αεριο και να τις συγκρίνεις με της ζενιθ 

 

03B134E7-C872-4C2D-8688-6CF0E2721454.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Καθυστέρησα λίγο αλλά ήρθα και εγώ στο topic. Δεν ήξερα αν πρέπει να το βάλω εδώ ή στο άλλο topic για το ρεύμα. Είμαι στην Elpedison. Είχα ένα πρόγραμμα (μονοφασική παροχή + Νυχτερινό) το οποίο δεν είχε ρήτρες χωρίς χρονικές δεσμεύσεις στο συμβόλαιο κλπ. Μου έστειλαν επιστολή ότι θα σταματήσει και θα με πάνε στο Electricity Home + Επιπλέον μια προωθητική προσφορά.  https://www.elpedison.gr/files/1/Employee Offer/ΕΚΠΤΩΣΗ_200€_Employee offer_ DEC21.pdf

Έχω το δικαίωμα για καταγγελία της σύμβασης εντός 60 ημερών. Ok με αυτό.

Στην πολυκατοικία που μένω τον Δεκέμβριο γύρισε η κεντρική θέρμανση σε αυτόνομη και είχα βάλει και το φυσικό αέριο σε αυτούς. (δεν έχει έρθει ακόμη λογαριασμός). Η ΔΕΠΑ άνοιξε τα ρολόγια στις 23/12. Μου ήρθε SMS στις 05/01 ότι η παροχή φυσικού αερίου εκπροσωπείται από την Elpedison. Το πρόγραμμα που με έβαλαν είναι αυτό. https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/fusiko-aerio-gia-to-spiti-sas/gashome-flex/

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να τα πάω όλα στην ΔΕΗ ή κάπου αλλού αλλά χωρίς να μείνω από θέρμανση/ρεύμα. Εκεί που κολλάω είναι το φυσικό αέριο επειδή μόλις μπήκε δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.

Επεξ/σία από nickaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nickaras είπε

Καλησπέρα σας,

Καθυστέρησα λίγο αλλά ήρθα και εγώ στο topic. Δεν ήξερα αν πρέπει να το βάλω εδώ ή στο άλλο topic για το ρεύμα. Είμαι στην Elpedison. Είχα ένα πρόγραμμα (μονοφασική παροχή + Νυχτερινό) το οποίο δεν είχε ρήτρες χωρίς χρονικές δεσμεύσεις στο συμβόλαιο κλπ. Μου έστειλαν επιστολή ότι θα σταματήσει και θα με πάνε στο Electricity Home + Επιπλέον μια προωθητική προσφορά.  https://www.elpedison.gr/files/1/Employee Offer/ΕΚΠΤΩΣΗ_200€_Employee offer_ DEC21.pdf

Έχω το δικαίωμα για καταγγελία της σύμβασης εντός 60 ημερών. Ok με αυτό.

Στην πολυκατοικία που μένω τον Δεκέμβριο γύρισε η κεντρική θέρμανση σε αυτόνομη και είχα βάλει και το φυσικό αέριο σε αυτούς. (δεν έχει έρθει ακόμη λογαριασμός). Η ΔΕΠΑ άνοιξε τα ρολόγια στις 23/12. Μου ήρθε SMS στις 05/01 ότι η παροχή φυσικού αερίου εκπροσωπείται από την Elpedison. Το πρόγραμμα που με έβαλαν είναι αυτό. https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/fusiko-aerio-gia-to-spiti-sas/gashome-flex/

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να τα πάω όλα στην ΔΕΗ ή κάπου αλλού αλλά χωρίς να μείνω από θέρμανση/ρεύμα. Εκεί που κολλάω είναι το φυσικό αέριο επειδή μόλις μπήκε δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.

Οπου και να πας δεν σε κόβουν την σύνδεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω την εξης απορια.
O Ηρωνας εχει προγραμματα για φυσικο αεριο οπου αναφερει:

Χρέωση Φυσικού Αερίου με δώρο το 45% της μηνιαίας κατανάλωσης (€/kWh)


(Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,55

Προσπαθω να καταλαβω ΠΩΣ θα μου χρεωνει σε ΑΥΤΟ το κυμενόμενο πρόγραμμα ρητρα αναπροσαρμογής.
Διοτι αρχικα μοιαζει ελκυστικο μιας και στην τιμη αγορας προσθετει ενα σταθερο περιθωριο κερδους αλλα μετά ωφελεισαι από την εκπτωση.
Η σταθερη που δινει η ΔΕΗ στο Φυσικο αεριο χωρις εκπτωση, θα βγαινει κατω απο αυτο? (μιλαω παντα για τις τωρινες αυξημενες τιμες θερμανσης, αμα πεσουν στα παλια επιπεδα δεν εχει νοημα η συζητηση...εμενα και στο Φ.Α Αττικης)

 

 

     
 
Επεξ/σία από liberis tsabras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.

Σημερα μου ηρθε σε email ο τελικος λογαριασμος της ζενιθ μετα την μεταβαση στην δεη!

Μου χρεωσαν παλι τους μηνες του καλοκαιριου-σεπτεμβριου και μεχρι μεσα οκτωβριου?

Βαζω λιγο τον τελικο λογαριασμο και τον προηγομενο εαν μπορει καποιος να μου πει τι γινεται.

Ευχαριστω!

1.png

2.png

3.png

4.png

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liberis tsabras είπε

Προσπαθω να καταλαβω ΠΩΣ θα μου χρεωνει σε ΑΥΤΟ το κυμενόμενο πρόγραμμα ρητρα αναπροσαρμογής.

δεν έχει ρήτρα

5 ώρες πριν, nickaras είπε

Το πρόγραμμα που με έβαλαν είναι αυτό. https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/fusiko-aerio-gia-to-spiti-sas/gashome-flex/

αυτό έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Μου χρεωσαν παλι τους μηνες του καλοκαιριου-σεπτεμβριου και μεχρι μεσα οκτωβριου?

ο έναντι αφαιρείται απο τον εκκαθαριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει ρήτρα

αυτό έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

ο έναντι αφαιρείται απο τον εκκαθαριστικό

Οπότε είναι οκ ο λογαριασμός? 

Εκεί που λέει επόμενη μέτρηση δεν τι δίνω σημασία ε?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NGS000002097_ΛΦΑ0016003.pdf

Εντάξει οι άνθρωποι ειναι ανεκδιηγητοι.....για 19 μερες καλοκαιριου κ επειδη εφυγα και πηγα στην ΔΕΗ πριν προλαβουν να μου τον φορεσουν,μου εστειλαν λογαριασμο τωρα 70 ευρω για 2kw αεριο....τι βηματα να ακολουθησω? να επικοινωνησω μαζι τους ήκατευθειαν myrae?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, desiro είπε

NGS000002097_ΛΦΑ0016003.pdf 904 kB · 1 download

Εντάξει οι άνθρωποι ειναι ανεκδιηγητοι.....για 19 μερες καλοκαιριου κ επειδη εφυγα και πηγα στην ΔΕΗ πριν προλαβουν να μου τον φορεσουν,μου εστειλαν λογαριασμο τωρα 70 ευρω για 2kw αεριο....τι βηματα να ακολουθησω? να επικοινωνησω μαζι τους ήκατευθειαν myrae?

 

έχεις 113,92€ τέλος πρόωρης αποχώρησης

ποιο είναι το τελικό ποσό πληρωμής ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

έχεις 113,92€ τέλος πρόωρης αποχώρησης

ποιο είναι το τελικό ποσό πληρωμής ?

 

VOLTERRA : 3,92 €
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ : 1,59 €
ΦΟΡΟΙ-ΤΕΛΗ : 113,97 €
ΦΠΑ : 27,67 €
ΣΥΝΟΛΟ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ : 67,15 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, desiro είπε

VOLTERRA : 3,92 €
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ : 1,59 €
ΦΟΡΟΙ-ΤΕΛΗ : 113,97 €
ΦΠΑ : 27,67 €
ΣΥΝΟΛΟ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ : 67,15 €

οκ , τόσο είναι λόγω της ρήτρας αποχώρησης

δες στους όρους μπας και είναι μικρότερη ή τουλάχιστον να δεις αν αναφέρει με ΦΠΑ η όχι μπας και πάρεις το 24%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...