Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να καταλαβουμε οτι τα μεγαλεια του κορωνοιου δυσκολα θα τα ξαναδουμε,και αν τα δουμε δεν θα ειναι για καλο (θα σημαινει οτι επικρατει καποια μεταλλαξη με υψηλη ανοσιακη διαφυγη).

Η καταναλωση αεριου αυξανεται,η Ασια σταδιακα θα μπει και αυτη στο παιχνιδι αλλαζοντας τα καρβουνιαρικα εργοστασια της με αεριου,τα CO2 απειλουν να αυξησουν κι αλλο τις τιμες.

Αν θελετε οικονομια...μην καταναλωνετε πολυ ! Σιγουρα παντως δεν ειναι λυση το πετρελαιο,κι αυτο ψηλα θα ειναι.

Ας ελπισουμε τo αεριο για θερμανση να εχει μια ευνοικη μεταχειριση στα CO2 γιατι η ΕΕ παει πολυ αγριεμενα στο θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mule206 είπε

Στην Elpedison αν διάβασα καλά το πέναλτι αποχώρησης είναι 4 ευρώ ανά μήνα που απομένει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου.

Δεν ισχύει, θα σου εξηγήσω σε καμία ωρίτσα που θα γυρίσω σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mule206 είπε

Μετά το πέρας του 12μηνου σε πάνε σε μεγαλύτερη τιμή κιλοβατώρας να φανταστώ; 

δε νομίζω , ανανέωση στο ίδιο γίνεται εκτός αν δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο

επίσης όταν λένε να ειδοποιήσει κάποιος οτι δεν επιθυμεί ανανέωση τουλάχιστον 30 μέρες πριν ,μήπως να το στείλει κάποιος μαζί με την αίτηση ??!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Δεν εχω παρακολουθησει το θεμα ομολογω,οποτε δε γνωριζω αν και τι παιζει απο χρεωσεις αλα ΟΤΣ,παγια κτλ οπως στο ρευμα.

Σε κανα διμηνο θα συνδεσω με φυσικο αεριο.

Εχω ηδη στο ρευμα το καλο προγραμμα της Ελιν ,χωρις ΟΤΣ,δεσμευση,παγιο κτλ.

Λεω να το κανω συνδυαστικα για να εχω και τη μικρη εκπτωση που προσφερουν.Το προγραμμα τους εχει κατι υποπτο?

Να σημειωσω οτι δε ψαχνω το πιο φθηνο,ετσι και αλλιως το χετε γραψει οτι τα συνδυαστικα σπανια συμφερουν,αλλα κατι που να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να ξερω οτι δε θα ερθει λογαριασμος με το οτιδηποτε ακυρο μεσα.Τωρα αν βγει σε 2μηνο κανα 10αρικο παραπανω,για μενα δεν εγινε και κατι.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα με elpedison. Με συνδυαστικο στο ρευμα (που ήδη εχω) η τιμη του προγραμματος Fix είναι 0,01750€ , 5 ευρω παγιο , διάρκεια ένα χρόνο . Αν δεν το συνδυασω με ρευμα τοτε η τιμη είναι 0,02275€ για ενα χρονο και αυτοματως τον 2ο χρονο γινεται Flex. 

Δεν θελώ να το κανω συνδυαστικο γιατι στο ρευμα δεν ξερω τι θα συμβει και θελω να ειναι ανεξαρτητα τα 2. Πως βλεπετε την τιμη των 0,02275?

Για την ιστορια το Flex προγραμμα τους ειναι 0,032€ -35% αν συνδυασεις ρευμα και δεσμευση 24 μηνων

 

EDIT: Μιλησα και με ΗΡΩΝ , 3,40 πάγιο 9 μηνες απο τους 12, διαρκεια 2 χρονια , τιμη κλειδωμενη FIX 0.016€. 

Νομιζω οτι εδω ειναι καλυτερα αν και οι 24 μηνες συμβολαιου μου καθονται στο λαιμο. Βλεπετε καποιο λακο?

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

επίσης όταν λένε να ειδοποιήσει κάποιος οτι δεν επιθυμεί ανανέωση τουλάχιστον 30 μέρες πριν ,μήπως να το στείλει κάποιος μαζί με την αίτηση ??!!

Έχει σημασία πότε θα τους ενημερώσεις; Το ίδιο πρόβλημα θα έχεις. Μόλις λήξει η σύμβαση, αν κλείσουν την καρτέλα σου πάει αμέσως αίτημα διακοπής παροχής στην ΕΔΑ. Σε αναγκάζουν δηλαδή είτε να δεχτείς την ανανέωση, είτε να φύγεις νωρίτερα και να πληρώσεις 40 ευρώ πέναλτυ. Το να ενημερώσεις τη ΔΕΗ ότι φεύγεις και να καταφέρεις να συγχρονίσεις το νέο πάροχο και την ΕΔΑ να κάνουν τη μετάβαση ακριβώς την επομένη της λήξης της σύμβασης σου είναι εξαιρετικά απίθανο. Είτε θα καθυστερήσει η αίτηση (και κινδυνεύεις με διακοπή αν η ΔΕΗ σταματήσει την εκπροσώπηση) είτε θα έρθουν να πάρουν μέτρηση 1-2 μέρες νωρίτερα και θα πληρώσεις πέναλτυ 40 ευρώ.

Μόνο αν η σύμβαση μετατραπεί σε αορίστου χρόνου μπορείς να κάνεις ομαλή μετάβαση σε νέο πάροχο. Αυτό πρέπει να παλέψουμε με κάποιο τρόπο. Είτε πείθωντας τη ΔΕΗ μετά τη λήξη της σύμβασης να μας βάλει αορίστου, είτε με καταγγελίες στη ΡΑΕ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Μόλις λήξει η σύμβαση, αν κλείσουν την καρτέλα σου πάει αμέσως αίτημα διακοπής παροχής στην ΕΔΑ.

τότε μήπως να στείλει κάποιος αίτηση ενημερώνοντας να μη γίνει διακοπή της παροχής λόγω αλλαγής πάροχου ,κοινοποιώντας την στον ΣτΚ,ΡΑΕ (και ίσως ΕΔΑ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Λεω να το κανω συνδυαστικα για να εχω και τη μικρη εκπτωση που προσφερουν.Το προγραμμα τους εχει κατι υποπτο?

Να σημειωσω οτι δε ψαχνω το πιο φθηνο,ετσι και αλλιως το χετε γραψει οτι τα συνδυαστικα σπανια συμφερουν,αλλα κατι που να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να ξερω οτι δε θα ερθει λογαριασμος με το οτιδηποτε ακυρο μεσα.Τωρα αν βγει σε 2μηνο κανα 10αρικο παραπανω,για μενα δεν εγινε και κατι.

Τα ξαναγράφω περιληπτικά. O Ήρων έχει φτηνότερο κυμαινόμενο (Gas Home Flex -35) και είναι επίσης αορίστου χρόνου. Οι τιμές όμως στα κυμαινόμενα είναι πολύ υψηλές αυτή τη στιγμή.

Εναλλακτική το σταθερό Gas Control της ΔΕΗ με 0.02 για ένα. Με τα χίλια προβλήματα που αναφέρουμε στο θέμα των ανανεώσεων... παρακαλώ μπείτε στο κόπο να διαβάσετε όλα τα σχόλια των 2 τελευταίων βδομάδων.

Εγώ προσωπικά σταματάω να ξαναγράφω τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μιλησα με elpedison. Με συνδυαστικο στο ρευμα (που ήδη εχω) η τιμη του προγραμματος Fix είναι 0,01750€ , 5 ευρω παγιο , διάρκεια ένα χρόνο . Αν δεν το συνδυασω με ρευμα τοτε η τιμη είναι 0,02275€ για ενα χρονο και αυτοματως τον 2ο χρονο γινεται Flex. 

Δεν θελώ να το κανω συνδυαστικο γιατι στο ρευμα δεν ξερω τι θα συμβει και θελω να ειναι ανεξαρτητα τα 2. Πως βλεπετε την τιμη των 0,02275?

Για την ιστορια το Flex προγραμμα τους ειναι 0,032€ -35% αν συνδυασεις ρευμα και δεσμευση 24 μηνων

 

EDIT: Μιλησα και με ΗΡΩΝ , 3,40 πάγιο 9 μηνες απο τους 12, διαρκεια 2 χρονια , τιμη κλειδωμενη FIX 0.016€. 

Νομιζω οτι εδω ειναι καλυτερα αν και οι 24 μηνες συμβολαιου μου καθονται στο λαιμο. Βλεπετε καποιο λακο?

Το fix του ηρων έχει ρήτρα αναπροσαρμογης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ προσωπικά σταματάω να ξαναγράφω τα ίδια.

και πολύ άντεξες....

Μόλις τώρα, Mule206 είπε

Το fix του ηρων έχει ρήτρα αναπροσαρμογης

έχει καταντήσει αηδία σε κάθε σελίδα να το γράφουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα ξαναγράφω περιληπτικά. O Ήρων έχει φτηνότερο κυμαινόμενο (Gas Home Flex -35) και είναι επίσης αορίστου χρόνου. Οι τιμές όμως στα κυμαινόμενα είναι πολύ υψηλές αυτή τη στιγμή.

Εναλλακτική το σταθερό Gas Control της ΔΕΗ με 0.02 για ένα. Με τα χίλια προβλήματα που αναφέρουμε στο θέμα των ανανεώσεων... παρακαλώ μπείτε στο κόπο να διαβάσετε όλα τα σχόλια των 2 τελευταίων βδομάδων.

Εγώ προσωπικά σταματάω να ξαναγράφω τα ίδια.

Εχω διαβασει τις πιο πολλες -μην πω ολες τις σελιδες- του θεματος. Η Δεη εχει 0,02 σταθερο και ο Ηρων 0,016 σταθερο. Χανω κατι ? Ξερω οτι λετε για το σταθερο του ΗΡΩΝ οτι εχει ρητρα αλλα πριν 10 λεπτα μιλησα και η πωλητρια μου ειπε οτι ΔΕΝ εχει. Ξαναπαιρνω γιατι θα μας τρελανουν 

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε μήπως να στείλει κάποιος αίτηση ενημερώνοντας να μη γίνει διακοπή της παροχής λόγω αλλαγής πάροχου ,κοινοποιώντας την στον ΣτΚ,ΡΑΕ (και ίσως ΕΔΑ?)

ΡΑΕ θα ενημερώσω για τους καταχρηστικούς όρους, μήπως και τους αναγκάσουν να το κάνουν αορίστου μετά τη λήξη της σύμβασησης. Για την ΕΔΑ σκέφτομαι όταν έρθει η ώρα να αφήσω χαρτί μέσα στο μετρητή ότι έχω κάνει αίτηση αλλαγή παρόχου και δεν έχω ζητήσει διακοπή παροχής. Πως αν έχει ζητήσει διακοπή παροχής η ΔΕΗ είναι λάθος.

Στις 9/9/2021 στις 11:59 ΠΜ, korakios είπε

Δε γίνεται και καλύτερα σε άλλο θέμα :)

Αλλαγή σελίδας ,του Ηρών Fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και διαβάστε προηγούμενες σελίδες πριν ποστάρετε 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Ξερω οτι λετε για το σταθερο του ΗΡΩΝ οτι εχει ρητρα αλλα πριν 10 λεπτα μιλησα και η πωλητρια μου ειπε οτι ΔΕΝ εχει. Ξαναπαιρνω γιατι θα μας τρελανουν 

άσε τους πωλητές να σου λένε ότι θέλουν . Ζήτα το συμβόλαιο που θα υπογράψεις, αν έχει (μπορεί σήμερα πχ να άλλαξε) , πάρε γραπτή απάντηση και στείλτο στη ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Mule206 είπε

Στην Elpedison αν διάβασα καλά το πέναλτι αποχώρησης είναι 4 ευρώ ανά μήνα που απομένει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου οπότε και να δηλώσεις αποχώρηση το τελευταίο μήνα το πολύ να χρεωθεί με 4 ευρώ σωστά;

Λοιπόν... σχετικά με το Fix της Εlpedison.

Aναγκάζει τους πελάτες να υπογράψουν 2 ξεχωριστές συμβάσεις.

---------------------------

Σύμβαση 1 (Gas Home Fix) : Γενικοί όροι προγράμματος, 24 μήνες δέσμευση, 5 ευρώ πάγιο, αρχική τιμή κιλοβατώρας 0.035, κλιμακωτό τέλος πρόωρης αποδέσμευσης ανάλογα με τους μήνες παραμονής.

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/NG MAY 21/NG 011_5_05-21-GasHome Fix (Individual).pdf

111.jpg.fef7774035e29065427ec5ac31ae93b0.jpg

------------------------

Σύμβαση 2 (Gas Home Fix Promo): Ειδικοί όροι προγράμματος, 12 μήνες δέσμευση, 25% ή 35% έκπτωση (δε ξέρω ποια έκπτωση ισχύει), σε περίπτωσης πρόωρης αποχώρησης χρεώνεστε αναδρομικά όλη την έκπτωση απ'την αρχή της σύμβασης!4343.jpg.a2f00016c0843551f70c262cfd4ee50d.jpg

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/GAS FIX/PR 008_1_07-20_GasHome Fix promo.pdf

----------------------

Πραγματικά καλή τύχη... αυτό είναι χειρότερο μπάχαλο κι απ΄τη ΔΕΗ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...