Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυσοίωνα τα πράγματα πάντως και στο φυσικό αέριο με το 0.02 fix της ΔΕΗ να φαντάζει εξωπραγματικο. Είναι που δεν της έχω εμπιστοσύνη και εγώ αλλιώς θα το προχώραγα.

Μιλαμε για μεγάλη διαφορά με το flex του ηρωνα που είμαι τώρα... Άραγε θα τη κρατήσει σταθερή αυτή τη τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Πάντως μόνο εγώ και ο korakios δε φοβόμαστε να μας κόψουν τη παροχή οι ΔΕΗτζήδες του χρόνου; Χρειαζόμαστε περισσότερα πειραματόζωα. 😄

Εγω παντως το εκανα πειραμα και δεν θελω αλλο.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην γινει και μ'εσας το ιδιο.

Παντως αν με πληρωσουν θα ερθω κι ερθω κι εγω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Elpedison gas fix promo στα 0.023 τι γνώμη έχετε; Έχω κάρτα eurobank και δίνει 3% επιπλέων έκπτωση. 

Κατέβασα τους όρους και δεν αναφέρει κάπου για ρήτρα ή μου ξέφυγε κάτι; 

 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Aυτό του είπα κι εγώ... ότι το flex πάει για 0.03+ το χειμώνα, ενώ το σταθερό της ΔΕΗ είναι 0.02... και τελικά πήγε σε κυμαινόμενο. Τουλάχιστον είναι αορίστου το αέριο του ΗΡΩΝ και φεύγει όποτε θέλει, εκτός κι αν του έδωσαν να υπογράψει κάνα περίεργο συμβόλαιο με δέσμευση. @georgemp2 Διάβασες τι υπέγραψες; Επίσης φρόντισες να διαλέξεις πρόγραμμα ρεύματος χωρίς ρήτρα προσαρμογής;

Πάντως μόνο εγώ και ο korakios δε φοβόμαστε να μας κόψουν τη παροχή οι ΔΕΗτζήδες του χρόνου; Χρειαζόμαστε περισσότερα πειραματόζωα. 😄

Μόνο το αέριο πήγα τελικά, στο ρεύμα έμεινα ελιν. 

Σε σχέση με το αέριο της ελιν, με συμφέρει περισσότερο του Ηρών. 

Εξάλλου όπως λες και εσύ οπότε θέλω φεύγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Για το Elpedison gas fix promo στα 0.023 τι γνώμη έχετε; Έχω κάρτα eurobank και δίνει 3% επιπλέων έκπτωση. 

Κατέβασα τους όρους και δεν αναφέρει κάπου για ρήτρα ή μου ξέφυγε κάτι; 

 

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/fusiko-aerio-gia-to-spiti-sas/-gashome-fix/

 

image.png.f424ea389c9d9b3719466a11454707ee.png

Ομοίως με τους όρους της ΔΕΗ... πες ότι μετά από 1 χρόνο που λήγει η σύμβαση θες να πας αλλού....

1) Αν δεν ενημερώσεις την Elpedison ότι θα φύγεις, ανανεώνουν τη σύμβαση αυτόματα για 1 χρόνο! Μετά δε μπορείς να φύγεις επειδή θα έχεις πέναλτυ.

2) Αν ενημερώσεις πριν τη λήξη της σύμβασης ότι δε θες να ανανεώσεις με την Elpedison και κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο πριν τη λήξη της σύμβασης, με επιθυμητή ημερομηνία μετάβασης την επομένη της λήξης... τότε η ΕΔΑ μπορεί κατά λάθος να οκοκληρώσει τη μετάβαση πριν τη λήξη της σύμβασης σου και να χρεωθείς πέναλτυ στην Elpedison.

3) Αν ενημερώσεις πριν τη λήξη της σύμβασης ότι δε θες να ανανεώσεις με την Elpedison και κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο μετά τη λήξη της σύμβασης, τότε η Elpedison μπορεί να κλείσει την καρτέλα σου ως πελάτη (εφόσον δε δήλωσες ανανέωση) και να φτάσει στην ΕΔΑ αίτημα διακοπής της παροχής πριν ολοκληρωθεί το αίτημα αλλαγής παρόχου.

Μόνο η ΔΕΗ και Elpedison έχουν τον όρο έτσι καταχρηστικά γραμμένο. Άλλοι πάροχοι πχ Zenith διαχωρίζουν τη σύμβαση των Γενικών Όρων (αορίστου) και των Ειδικών Όρων (δέσμευση). Μόλις λήξει η δέσμευση, πας αυτόματα αορίστου χρόνου και πληρώνεις στην αρχική τιμή κιλοβατώρας μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις στη συνέχεια (είτε ανανέωση, είτε αποχώρηση).

Δε ξέρω πως θα το διαχειριστούμε αυτό το ζήτημα. Τη μια λύση την είπα... προκειμένου να μη ρισκάρουμε να βρεθούμε με κομμένη παροχή... το πολύ πολύ φεύγουμε χωρίς να ενημερώσουμε πριν λήξει η σύμβαση και πληρώνουμε πέναλτυ (στη ΔΕΗ είναι 40 ευρώ μετά το 2ο εξάμηνο).

Η άλλη λύση είναι να τους ταράξουμε τα νεύρα όλο το χρόνο με καταγγελίες μήπως και αναγκαστούν να αλλάξουν τους όρους ώστε μετά το τέλος της δέσμευσης να πηγαίνουμε αορίστου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην Zenith χωρίς να είμαι δεσμευμένος με συγκεκριμένο πακέτο (είμαι Τ2 δηλαδή). Συμφέρει να επιλέξω ένα από αυτά μόνο για αέριο; Πόσους μήνες είναι η δέσμευση; Στην cosmote πάντως, όταν έληγε το συμβόλαιο και ξεχνούσα να το ανανεώσω ανέβαιναν τρελά τα πάγια.

https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gregko είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε μένα η Ζενίθ θα ανανεωθεί αυτόματα...

όχι Τ2 προφανώς

37 λεπτά πριν, Krusty είπε

Συμφέρει να επιλέξω ένα από αυτά μόνο για αέριο; Πόσους μήνες είναι η δέσμευση;

στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις και τις 2 απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gregko είπε

 

IMG_20210910_010931.jpg

Καλησπέρα σε όλους. Σε μένα η Ζενίθ θα ανανεωθεί αυτόματα...

Ξεκίνησε κι η Zenith τις ίδιες κομπίνες στα σταθερά προγράμματα με τις αυτόματες ανανεώσεις; Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόγραμμα flex της Zenith είναι για 12 μήνες και μόνο για μέχρι και σήμερα!

Απ' 'όσο είδα στην ιστοσελίδα, δίνει 25% έκπτωση στην kwh για του νέους χρήστες μόνο. Έτσι εδώ δεν με αφήνει να επιλέξω ότι είμαι ήδη στην Zenith και θέλω το πρόγραμμα flex.

https://econtract.zenith.gr/step1

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός είναι ρεύματος αλλά είμαι σε πρόγραμμα dual. Θα ανανεωθεί αυτόματα το ρεύμα και το αέριο όχι; Δεν έχω καταλάβει... Όπως και να χει ψάχνομαι για αλλαγή παρόχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' όσο διάβασα προηγούμενες αναρτήσεις, το T2 φυσικό αέριο Zenith, είναι αορίστου χρόνου και σπάει όποτε θέλουμε χωρίς επιβάρυνση.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόγραμμα dual χωρίς οτς για το ρεύμα και fix για το αέριο; Προτιμώ dual για να μη κάνω αιτήσεις και μπλέκω με διαφορετικούς παρόχους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gregko είπε

Προτιμώ dual για να μη κάνω αιτήσεις και μπλέκω με διαφορετικούς παρόχους. 

  

7 ώρες πριν, korakios είπε

σπάνια συμφέρει double μιας εκεί που κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

 

11 λεπτά πριν, gregko είπε

Υπάρχει πρόγραμμα dual χωρίς οτς για το ρεύμα και fix για το αέριο;

όχι

14 ώρες πριν, korakios είπε

Αλλαγή σελίδας ,του Ηρών Fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και διαβάστε προηγούμενες σελίδες πριν ποστάρετε

 

37 λεπτά πριν, Krusty είπε

Απ' 'όσο είδα στην ιστοσελίδα, δίνει 25% έκπτωση στην kwh για του νέους χρήστες μόνο

εξαρτάται αν συμφέρει το υπόλοιπο 75% με τα άλλα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/fusiko-aerio-gia-to-spiti-sas/-gashome-fix/

 

image.png.f424ea389c9d9b3719466a11454707ee.png

Ομοίως με τους όρους της ΔΕΗ... πες ότι μετά από 1 χρόνο που λήγει η σύμβαση θες να πας αλλού....

1) Αν δεν ενημερώσεις την Elpedison ότι θα φύγεις, ανανεώνουν τη σύμβαση αυτόματα για 1 χρόνο! Μετά δε μπορείς να φύγεις επειδή θα έχεις πέναλτυ.

2) Αν ενημερώσεις πριν τη λήξη της σύμβασης ότι δε θες να ανανεώσεις με την Elpedison και κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο πριν τη λήξη της σύμβασης, με επιθυμητή ημερομηνία μετάβασης την επομένη της λήξης... τότε η ΕΔΑ μπορεί κατά λάθος να οκοκληρώσει τη μετάβαση πριν τη λήξη της σύμβασης σου και να χρεωθείς πέναλτυ στην Elpedison.

3) Αν ενημερώσεις πριν τη λήξη της σύμβασης ότι δε θες να ανανεώσεις με την Elpedison και κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο μετά τη λήξη της σύμβασης, τότε η Elpedison μπορεί να κλείσει την καρτέλα σου ως πελάτη (εφόσον δε δήλωσες ανανέωση) και να φτάσει στην ΕΔΑ αίτημα διακοπής της παροχής πριν ολοκληρωθεί το αίτημα αλλαγής παρόχου.

Μόνο η ΔΕΗ και Elpedison έχουν τον όρο έτσι καταχρηστικά γραμμένο. Άλλοι πάροχοι πχ Zenith διαχωρίζουν τη σύμβαση των Γενικών Όρων (αορίστου) και των Ειδικών Όρων (δέσμευση). Μόλις λήξει η δέσμευση, πας αυτόματα αορίστου χρόνου και πληρώνεις στην αρχική τιμή κιλοβατώρας μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις στη συνέχεια (είτε ανανέωση, είτε αποχώρηση).

Δε ξέρω πως θα το διαχειριστούμε αυτό το ζήτημα. Τη μια λύση την είπα... προκειμένου να μη ρισκάρουμε να βρεθούμε με κομμένη παροχή... το πολύ πολύ φεύγουμε χωρίς να ενημερώσουμε πριν λήξει η σύμβαση και πληρώνουμε πέναλτυ (στη ΔΕΗ είναι 40 ευρώ μετά το 2ο εξάμηνο).

Η άλλη λύση είναι να τους ταράξουμε τα νεύρα όλο το χρόνο με καταγγελίες μήπως και αναγκαστούν να αλλάξουν τους όρους ώστε μετά το τέλος της δέσμευσης να πηγαίνουμε αορίστου.

Στην Elpedison αν διάβασα καλά το πέναλτι αποχώρησης είναι διαφορετικό από τη ΔΕΗ. Είναι 4 ευρώ ανά μήνα που απομένει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου οπότε και να δηλώσεις αποχώρηση το τελευταίο μήνα το πολύ να χρεωθεί με 4 ευρώ σωστά; 

Μετά το πέρας του 12μηνου σε πάνε σε μεγαλύτερη τιμή κιλοβατώρας να φανταστώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...