Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιεμαι αν υπηρχε τροπος να υπολογιζεις - με την αυτονητη αποκλιση- ποσα € θελει να ζεσταθει ενα σπιτι , με πετρελαιο/φυσικο αεριο/ρευμα. 

Απλα για λογους συγκρισης. Προφανως υπαρχουν δεκαδες παραμετροι που μπαινουν στην εξισωση, αλλα ξαναλεω με την αυτονοητη αποκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε γίνεται και καλύτερα σε άλλο θέμα :)

Αλλαγή σελίδας ,του Ηρών Fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και διαβάστε προηγούμενες σελίδες πριν ποστάρετε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aρχικες τιμες για Ιουλιο και Αυγουστο με ΤΤΦα στην Ηρων πριν την εκπτωση 45% στο Double Flex.

Ιουλιος: 0,041238700

Aυγουστος 0,045874600

Mετα την εκπτωση του 45% οι τελικες τιμες ειναι: 

Ιουλιος: 0,022681285

Aυγουστος 0,02523103

11111111111.PNG.052a31aafe9dfc48da3443cb0e047a20.PNG

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TTF Iουνίου 0.025 --> Ήρων Ιουνίου 0.035 (χωρίς την έκπτωση)

ΤΤF Ioυλίου 0.030  ---> Ήρων Ιουλίου 0.041(χωρίς την έκπτωση)

TTF Aυγούστου 0.036 --> Ήρων Αυγούστου 0.046 (χωρίς την έκπτωση)

-------------

 

ΤΤF στις 30 Αυγούστου 46€/MWh (front month Σεπτεμβρίου)

TTF σήμερα 56€/MWh (front month Οκτωβρίου... μπορεί να ανέβει κι άλλο)

Με πρόχειρους υπολογισμούς αν ακολουθήσουμε το πάνω trend με την αρχική τιμή του ΗΡΩΝ (ΤΤφα+0.006) να είναι +0.010 απ'το TTF τότε:

Σεπτέμβρης

Flex: 0.056 - 35% = 0.036

Double Flex: 0.056 - 45% = 0.031

Οκτώβρης (με βάση τη σημερινή τιμή)

Flex: 0.066 - 35% = 0.043

Double Flex: 0.066 - 45% = 0.036

--------

Πήρα σήμερα τηλέφωνο τη ΔΕΗ να δω αν έφτασε η αίτηση με τον courier. Με ρωτάνε τον κωδικό της αίτησης... πού να τον ξέρω (δε σκέφτηκα να τραβήξω φωτογραφία). Λέω όνομα, ΑΦΜ δε βρίσκουν την αίτηση στο σύστημα. Εντάξει μου λέει μην αγχώνεστε. Αφού την παρέλαβε ο courier, θα δρομολογηθεί το αίτημα. Οκ κανένα άγχος απολύτως... τι μπορεί να πάει στραβά ρε παιδί μου... να κάνουν την αίτηση μου σουβέρ για τον καφέ τους;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πήρα σήμερα τηλέφωνο τη ΔΕΗ να δω αν έφτασε η αίτηση με τον courier.

όταν έκανες ηλεκτρονικά , πότε σου απάντησαν ? έκανα προχθές αλλά όταν πάτησα αποστολή στοιχείων κράσαρε (μου έβγαλε κάποιο θέμα με cookies) αλλά έκανα αποστολή ξανά ,στάλθηκε και μου ήρθε email επιβεβαίωσης (νέο αίτημα υποστήριξης).

Απλά φοβάμαι μήπως δεν τους ήρθε τίποτα ή είναι κενό κτλ

Στο τηλ απαντάνε ? (α χρεώνεται κανονικά ή θα την πατήσω όπως με τα ΕΛΤΑ 🤣? 5 ευρόπουλα μου φάγανε)

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

τι μπορεί να πάει στραβά ρε παιδί μου... να κάνουν την αίτηση μου σουβέρ για τον καφέ τους;

γιατί , το αποκλείεις ???!

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν έκανες ηλεκτρονικά , πότε σου απάντησαν

Το'χα γράψει ότι τηλεφωνικώς έκανα την αίτηση. 2 φορές σκάλωσε, στον 3ο εκπρόσωπο είχα επιτυχία.

800-900-1000 (δωρεάν από σταθερό)

Πατάς στο μενού για νέα αίτηση ρεύματος / αερίου. Το σηκώνει πάντα εκρόσωπος του ρεύματος και λες να σε συνδέσουν με εκπρόσωπο αερίου. 😆 Αλλά δε συνδέουν αυτόματα... περιμένουν μερικά δευτερόλεπτα για να απελευθερωθεί γραμμή εκπροσώπου αερίου.

Spoiler

phone-1-jpg.jpg.cfcde12c4eb23a1c756b90462205f6e1.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως δε σκεφτήκαμε να στείλουμε κοράκι...

Spoiler

33.jpg.ddc1100b9e3b1fe77a171f81b038b403.jpg

Ο ΗERTHAN σίγουρα πάντως γνωρίζει όλα τα εσωτερικά τηλέφωνα της ΔΕΗ και τα κινητά των υπαλλήλων αλλά δε μας τα δίνει... τα κρατάει για τη πάρτη του. 😆

edit:

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΗ να δω αν έφτασε η αίτηση με τον courier. Με ρωτάνε τον κωδικό της αίτησης... πού να τον ξέρω (δε σκέφτηκα να τραβήξω φωτογραφία). Λέω όνομα, ΑΦΜ δε βρίσκουν την αίτηση στο σύστημα. Εντάξει μου λέει μην αγχώνεστε. Αφού την παρέλαβε ο courier, θα δρομολογηθεί το αίτημα. Οκ κανένα άγχος απολύτως... τι μπορεί να πάει στραβά ρε παιδί μου... να κάνουν την αίτηση μου σουβέρ για τον καφέ τους;

Μετά από αυτό έστειλα παράπονο απ'τη φόρμα επικοινωνίας και ζήτησα να μάθω τον κωδικό αίτησης και τη πορεία της. 13:17 πήρα αυτοματοποιημένo mail ότι απεστάλη και 15:11 μού απάντησαν.

4444.jpg.da276737dbaabb5e04ca1f915764243f.jpg

111.jpg.0344d4e315596de21185ff2b2eb06096.jpg

Εξυπηρέτηση express, ενώ στον @HERTHANαπάντησαν μετά από 6 μήνες. Έφυγε κι όλα γίνονται ανάποδα όντως. 🤣

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πακέτα που δίνουν εναλλακτικοί παροχοι είναι αναγκαστικά συνδυαστικά με ηλεκτρική ενέργεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τα πακέτα που δίνουν εναλλακτικοί παροχοι είναι αναγκαστικά συνδυαστικά με ηλεκτρική ενέργεια; 

όχι φυσικά και σπάνια συμφέρει double μιας εκεί που κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

Γιατί; μόλις έκανα προχθές. 

Ναι ρε καλα εκανες πλακα κανω.:)

Απλα ειχα παει σε σταθερο προγραμμα στην ΔΕΗ και ολα τα κυμαινομενα ηταν χαμηλοτερα και οταν εφυγα απο την ΔΕΗ και πηγα σε κυμαινομενο ολα εχουν ξεφυγει τωρα και το καλυτερο ειναι της ΔΕΗ το σταθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

ολα εχουν ξεφυγει τωρα και το καλυτερο ειναι της ΔΕΗ το σταθερο.

Aυτό του είπα κι εγώ... ότι το flex πάει για 0.03+ το χειμώνα, ενώ το σταθερό της ΔΕΗ είναι 0.02... και τελικά πήγε σε κυμαινόμενο. Τουλάχιστον είναι αορίστου το αέριο του ΗΡΩΝ και φεύγει όποτε θέλει, εκτός κι αν του έδωσαν να υπογράψει κάνα περίεργο συμβόλαιο με δέσμευση. @georgemp2 Διάβασες τι υπέγραψες; Επίσης φρόντισες να διαλέξεις πρόγραμμα ρεύματος χωρίς ρήτρα προσαρμογής;

Πάντως μόνο εγώ και ο korakios δε φοβόμαστε να μας κόψουν τη παροχή οι ΔΕΗτζήδες του χρόνου; Χρειαζόμαστε περισσότερα πειραματόζωα. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...