Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμίσει και γιατί intel και οχι ryzen


0Fouskas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Stavros Santorinaios είπε

 

Τώρα, ας έρθουμε σε κάτι πιο ουσιαστικό. Τη μελλοντική αναβάθμιση. 

 

Όμως, ryzen, σειρά 5000, μέχρι και 16 πυρήνων! Σε 2 - 3 χρόνια, κάνεις μια αναβάθμιση σε έναν με 12 πχ πυρήνες που θα βρεις τότε μεταχειρισμένο, και έχεις πραγματικά καινούργιο υπολογιστή. 

 

Σε 2-3 χρόνια θα υπάρχουν επεξεργαστές στα 5nm από AMD και στα 7nm από Intel που δεν θα αξίζει να πάρεις τον 12-16Core Ryzen 5000.  Είτε πάρεις AMD είτε πάρεις Intel σήμερα, σε 2-3 χρόνια καλυτέρα να πας σε καινούργια μητρική και επεξεργαστή παρά να κανείς αναβάθμιση σε επεξεργαστές του σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε 2-3 χρόνια θα υπάρχουν επεξεργαστές στα 5nm από AMD και στα 7nm από Intel που δεν θα αξίζει να πάρεις τον 12-16Core Ryzen 5000.  Είτε πάρεις AMD είτε πάρεις Intel σήμερα, σε 2-3 χρόνια καλυτέρα να πας σε καινούργια μητρική και επεξεργαστή παρά να κανείς αναβάθμιση σε επεξεργαστές του σήμερα.

Σωστός , θα παίζουμε με DDR5 6000+ και οι σημερινές "γρήγορες" ddr4 θα μας φαίνονται αστείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικές γραμμές αυτό είναι σωστό. Και εγώ προσωπικά αυτό κάνω. 

Όμως, ο φίλος βλέπω ότι γενικά δυσκολεύεται στο να χαλάσει αρκετά χρήματα στο pc. Οπότε η λογική του να κάνει αναβάθμιση σε έναν πολύ γρηγορότερο επεξεργαστή, που θα βρει σε πολύ καλή τιμή σε 2 - 3 χρόνια, ακριβώς γιατί πολλοί θα πουλάνε για να πάνε σε καινούργιο, είναι πολύ έξυπνη. 

Επίσης, το ότι θα βγουν καινούρια πράγματα τότε, που θα είναι πιο γρήγορα, είναι βέβαια αλήθεια, αλλά στη πράξη η διαφορά δεν είναι μεγάλη. Το αντίθετο. 

Σε τρία χρόνια από τώρα, ένας 5900Χ θα είναι ακόμα εξαιρετικά γρήγορος σε γενική χρήση και στα παιχνίδια. Δε πρόκειται να έχει καμία πρακτική διαφορά από έναν καινούριο κατηγορίας 5600Χ, γιατί για αυτό μιλάμε. Αυτός που τώρα πάει για 3600 για να κάνει τη δουλειά του, δε θα παει να κάνει αναβάθμιση σε καινούριο pc με 6900Χ - 7900Χ  σε 2 - 3 χρόνια. Θα πάει στον ανάλογο φτηνό. 

Μη το βλέπετε πάντα από τη δική σας πλευρά. Ο κάθε ένας είναι άλλη περίπτωση. Ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να αλλάζει - αναβαθμίζει το pc του κάθε 2 - 3 χρόνια. Το βλέπω στο μαγαζί καθημερινά. 

Βέβαια για να μη γίνει και καμιά παρεξήγηση, υποθέτω ότι ο φίλος πιο πάνω ζορίζεται με τα χρήματα, έτσι όπως ρωτάει και ψάχνει καιρό για να βγάλει άκρη. Αυτός είναι ο λόγος που είπα να σκεφτεί και το ότι με AMD θα μπορεί να το κάνει. Ιδανικά, σε 3 χρόνια καινούργιο. 

Επεξ/σία από Stavros Santorinaios
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Stavros Santorinaios είπε

Σε γενικές γραμμές αυτό είναι σωστό. Και εγώ προσωπικά αυτό κάνω. 

Όμως, ο φίλος βλέπω ότι γενικά δυσκολεύεται στο να χαλάσει αρκετά χρήματα στο pc. Οπότε η λογική του να κάνει αναβάθμιση σε έναν πολύ γρηγορότερο επεξεργαστή, που θα βρει σε πολύ καλή τιμή σε 2 - 3 χρόνια, ακριβώς γιατί πολλοί θα πουλάνε για να πάνε σε καινούργιο, είναι πολύ έξυπνη. 

Επίσης, το ότι θα βγουν καινούρια πράγματα τότε, που θα είναι πιο γρήγορα, είναι βέβαια αλήθεια, αλλά στη πράξη η διαφορά δεν είναι μεγάλη. Το αντίθετο. 

Σε τρία χρόνια από τώρα, ένας 5900Χ θα είναι ακόμα εξαιρετικά γρήγορος σε γενική χρήση και στα παιχνίδια. Δε πρόκειται να έχει καμία πρακτική διαφορά από έναν καινούριο κατηγορίας 5600Χ, γιατί για αυτό μιλάμε. Αυτός που τώρα πάει για 3600 για να κάνει τη δουλειά του, δε θα παει να κάνει αναβάθμιση σε καινούριο pc με 6900Χ - 7900Χ  σε 2 - 3 χρόνια. Θα πάει στον ανάλογο φτηνό. 

Μη το βλέπετε πάντα από τη δική σας πλευρά. Ο κάθε ένας είναι άλλη περίπτωση. Ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να αλλάζει - αναβαθμίζει το pc του κάθε 2 - 3 χρόνια. Το βλέπω στο μαγαζί καθημερινά. 

Βέβαια για να μη γίνει και καμιά παρεξήγηση, υποθέτω ότι ο φίλος πιο πάνω ζορίζεται με τα χρήματα, έτσι όπως ρωτάει και ψάχνει καιρό για να βγάλει άκρη. Αυτός είναι ο λόγος που είπα να σκεφτεί και το ότι με AMD θα μπορεί να το κάνει. Ιδανικά, σε 3 χρόνια καινούργιο. 

Προσωπικά πιστεύω ότι οι 8c/16th θα είναι για πάνω από 5χρόνια future proof.

Δεν βλέπω στο ορατό μέλλον να κάνουν οι game developers scale ποιο ψηλά αποδοτικά.

ΥΓ

Να μην ξεχνάμε ότι οι νέας γενιάς κονσόλες που έχουν ικανοποιήσει μόνο το 1/3 της ζήτησης έχουν 8c/16th. Το επόμενο διάστημα θα προσαρμόσουν τα studios τα εργαλεία τους στην λογική 8c/16th.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχω ακούσει γνώμες ότι για streaming θα ήταν καλύτερος ο amd αλλά από την άλλη τα παιχνίδια που θέλω να στρεαμαρω με τέτοιον επεξεργαστή που θα πάρω δεν πιστεύω να έχουν θέμα οπότε... 

Η τιμή μου φαίνεται αρκετά καλή γενικά και πριν την αύξηση το μόνο που μου λείπει είναι μια καλή μηρεικη και ραμ που θα πάμε μάλλον σε αυτά που προ ανέφερα πιο πάνω εκτός και αν έχετε κάποια άλλη γνώμη 

https://www.skroutz.gr/s/16095237/Gigabyte-Aorus-Z390-Pro-rev-1-0.html?from=favorites_popup 

https://www.skroutz.gr/s/11105234/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZR.html?from=favorites_popup 

Πιστεύω θα είμαι καλά νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια και μόνο  εφόσον υποστηρίζει τον επεξεργαστή γιατί πρέπει να πάρω ζ490 ρωτάω γιατί θέλω να μάθω ώστε να ξέρω και κάποια πράγματα σχετικά με αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 0Fouskas είπε

Δεν το είπα ειρωνικά η κατι τέτοιο αρα πρέπει να κοιτάω και το socket επίσης πια μητρική θα μου προτείνετε με τον ίντελ? 

Δεν είπα ότι το λες ειρωνικά, και εάν έτσι φάνηκε ζητώ συγνώμη. 

Όλοι οι επεξεργαστές της Intel γενιά 10, θέλουν μητρική με chipset σειρά 400.

Και ναι, πρέπει να κοιτάς και το socket και όχι μόνο. Υπάρχουν φορές που το socket είναι ίδιο αλλά δε κάνει το chipset. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο. 

Γενικά, αν έχεις θέμα με τα χρήματα, μη χαλάσεις πολλά για τη μητρική. 

Δε λέω να πάρεις το πιο φτηνό, αλλά γενικά η μητρική είναι από τα πράγματα που από κάποια λεφτά και πέρα, αυτό που κερδίζεις δε συμβαδίζει με αυτά ξοδεύεις. Καλύτερα να πας σε κάτι value for money που λέμε και στα Ελληνικά. 

Καλά θα ήταν να μείνεις στο Ζ490 και όχι σε πιο μικρό chipset, αλλά σε κάτι μεσαίο όσον αφορά την υλοποίηση. 

Θα το κοιτάξω και θα σου πω και μοντέλα. 

Επεξ/σία από Stavros Santorinaios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ το εκτιμώ 

Θα περιμένω την πρόταση σου 

Κατι που είδα σε z490 είναι η tomahawk και μετά πάλι η gigabyte  αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα από μητρικές οπότε δεν ξέρω σε τι μπορεί να διαφέρουν αυτές οι 2 π.χ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 0Fouskas είπε

Σε ευχαριστώ πολύ το εκτιμώ 

Θα περιμένω την πρόταση σου 

Κατι που είδα σε z490 είναι η tomahawk και μετά πάλι η gigabyte  αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα από μητρικές οπότε δεν ξέρω σε τι μπορεί να διαφέρουν αυτές οι 2 π.χ 

Δες λίγο αυτό το βίντεο να πάρεις μια ιδέα.

 

https://www.skroutz.gr/s/23438472/MSI-Z490-A-Pro.html

https://www.skroutz.gr/s/23283554/Asus-Prime-Z490-P.html

Για κάτι λίγο καλύτερο...

https://www.skroutz.gr/s/23309685/MSI-MAG-Z490-Tomahawk.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, θα σου δώσω και εγώ μία εικόνα βασισμένη στις προσωπικές μου εμπειρίες αλλά και στα σημερινά δεδομένα.

Όπως φρόντισαν να σου πουν και οι περισσότεροι εδώ πρέπει να σκεφτείς τα εξής:

α) Είναι τρομερά λάθος εποχή για hardware updates
β) Δεν έχει νόημα το intel vs amd αλλά η σύγκριση cpu ανά τιμή και απόδοση
γ) Οι Intel είναι ελαφρός καλύτεροι στο gaming λόγο καλύτερου single core
δ) Μην σπαταλάς πολλά χρήματα στην μητρική αν δεν σε ενδιαφέρει το OC

και τώρα θα σου περιγράψω μία εμπειρία μου που ξεκινά το 2012...
Το 2012 ήθελα να κάνω ένα νέο build, είχα μαζέψει υπομονετικά αρκετά χρήματα και σκόπευα να τα ρίξω όλα στο build, μετά από τρομερό ψάξιμο κατέληξα στον τότε 3930k (Intel) που για την εποχή του είχε 2 πλεονεκτήματα σε σχέση με τα mainstream chips. Το πρώτο ήταν οι αρκετοί πυρήνες (για το 2012), 6 cores με 12 threads, το δεύτερο ήταν το quad channel στις ram, στα μειονεκτήματα του ήταν η κατανάλωση, υψηλές θερμοκρασίες και φυσικά το κόστος (600 ευρώ τότε).
Στις τότε συζητήσεις που είχαμε σε forums οι περισσότεροι μου λέγαν ότι με ένα quad core θα παίζω τα πάντα και ότι το quad channel δεν έχει κανένα νόημα εκτός και αν ασχολούμαι με video, τελικά όμως...

σήμερα έχουμε 2021, 9 χρόνια μετά και είμαι με το ίδιο build, παίζω σχεδόν κάθε game χωρίς προβλήματα (1080p) και οι μόνες αναβαθμίσεις που έχω κάνει είναι η gpu και ο ssd (m.2). Δεν είχα ποτέ θέμα με το να τρέχω virtual machines και ταυτόχρονα να παίζω games, το bandwidth του quad channel υπό όρους καταφέρνει να κάνει τις DDR3 μνήμες που τρέχει η παλιά αρχιτεκτονική να φτάνουν τις επιδώσεις των DDR4. 

Έγραψα την παραπάνω ιστορία γιατί θέλω να δώσεις βάση στα εξής, μάζεψε όσα περισσότερα χρήματα μπορείς, περίμενε να πέσουν οι τιμές στα νορμάλ τους και μην λυπηθείς ούτε ένα ευρώ στην cpu, δεν έχει σχέση αν θα είναι ίντελ ή amd, το θέμα είναι να έχει αρκετά cores για το μέλλον (μιας και εκεί πάει το πράμα) και ταυτόχρονα υψηλές συχνότητες ώστε να έχει γρήγορο single core για όπου χρειάζεται, ξόδεψε χρήμα στην ψύξη του συστήματος και βάλε όσο περισσότερη ram μπορείς και σε καμία περίπτωση λιγότερο από 16gb. 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έχουμε come back της intel με chip που θα έχουν και αρκετά cores αλλά και υψηλό single core performance. Υπομονή και εδώ θα είμαστε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Καλησπέρα και από εμένα, θα σου δώσω και εγώ μία εικόνα βασισμένη στις προσωπικές μου εμπειρίες αλλά και στα σημερινά δεδομένα.

Όπως φρόντισαν να σου πουν και οι περισσότεροι εδώ πρέπει να σκεφτείς τα εξής:

α) Είναι τρομερά λάθος εποχή για hardware updates
β) Δεν έχει νόημα το intel vs amd αλλά η σύγκριση cpu ανά τιμή και απόδοση
γ) Οι Intel είναι ελαφρός καλύτεροι στο gaming λόγο καλύτερου single core
δ) Μην σπαταλάς πολλά χρήματα στην μητρική αν δεν σε ενδιαφέρει το OC

και τώρα θα σου περιγράψω μία εμπειρία μου που ξεκινά το 2012...
Το 2012 ήθελα να κάνω ένα νέο build, είχα μαζέψει υπομονετικά αρκετά χρήματα και σκόπευα να τα ρίξω όλα στο build, μετά από τρομερό ψάξιμο κατέληξα στον τότε 3930k (Intel) που για την εποχή του είχε 2 πλεονεκτήματα σε σχέση με τα mainstream chips. Το πρώτο ήταν οι αρκετοί πυρήνες (για το 2012), 6 cores με 12 threads, το δεύτερο ήταν το quad channel στις ram, στα μειονεκτήματα του ήταν η κατανάλωση, υψηλές θερμοκρασίες και φυσικά το κόστος (600 ευρώ τότε).
Στις τότε συζητήσεις που είχαμε σε forums οι περισσότεροι μου λέγαν ότι με ένα quad core θα παίζω τα πάντα και ότι το quad channel δεν έχει κανένα νόημα εκτός και αν ασχολούμαι με video, τελικά όμως...

σήμερα έχουμε 2021, 9 χρόνια μετά και είμαι με το ίδιο build, παίζω σχεδόν κάθε game χωρίς προβλήματα (1080p) και οι μόνες αναβαθμίσεις που έχω κάνει είναι η gpu και ο ssd (m.2). Δεν είχα ποτέ θέμα με το να τρέχω virtual machines και ταυτόχρονα να παίζω games, το bandwidth του quad channel υπό όρους καταφέρνει να κάνει τις DDR3 μνήμες που τρέχει η παλιά αρχιτεκτονική να φτάνουν τις επιδώσεις των DDR4. 

Έγραψα την παραπάνω ιστορία γιατί θέλω να δώσεις βάση στα εξής, μάζεψε όσα περισσότερα χρήματα μπορείς, περίμενε να πέσουν οι τιμές στα νορμάλ τους και μην λυπηθείς ούτε ένα ευρώ στην cpu, δεν έχει σχέση αν θα είναι ίντελ ή amd, το θέμα είναι να έχει αρκετά cores για το μέλλον (μιας και εκεί πάει το πράμα) και ταυτόχρονα υψηλές συχνότητες ώστε να έχει γρήγορο single core για όπου χρειάζεται, ξόδεψε χρήμα στην ψύξη του συστήματος και βάλε όσο περισσότερη ram μπορείς και σε καμία περίπτωση λιγότερο από 16gb. 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έχουμε come back της intel με chip που θα έχουν και αρκετά cores αλλά και υψηλό single core performance. Υπομονή και εδώ θα είμαστε.

Γενικά χαίρομαι που διάβασα το στόρυ σου όπως επίσης ήμουν και εγώ έτσι γιατί τα κομμάτια που έχω είναι 7+ χρόνια  που τα είχα αγοράσει και μέχρι σήμερα δεν μου έβγαζαν κανένα θέμα στα games που έπαιζα 
Απλά εδώ και 8 μήνες συζητάω την αλλαγή και τι θα ήταν καλύτερο να πάρω σε επεξεργαστή μητρική και ραμ ώστε να μπορέσω και μετά από λίγο καιρό να βάλω και μια καλή κάρτα γραφικών πάνω 
Δεν θα το πω κάπως το ξέρω ότι όντως είναι περίεργος ο καιρός αλλά ξανά άνοιξα το θέμα γιατί βρήκα σε πολύ καλή τιμή τον επεξεργαστή παρόλο τις καταστάσεις και η τιμή είναι ίδια όπως και πριν γίνει όλο αυτό το μπαμ επίσης νομίζω πως ο καιρός έφτασε είναι η αλήθεια οπότε λέω να κινηθώ για αρχή στον επεξεργαστή και στα άλλα σιγά σιγά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με τον φίλο orgixmh, πιστεύω ότι το top top end cpu για gaming μόνο είναι κακή αγορά, κάτι που φαίνεται και σε όλα τα cpu reviews κάθε γενιάς καθώς η υπεραξία που πληρώνεις δεν αντιστοιχεί σε πραγματική διαφορά στην εμπειρία, ενώ κάποια άλματα στην τεχνολογία οδηγούν στον κίνδυνο να χάσει πολύ γρήγορα την αξία του αυτό που πήρες.

Τότε λόγω αδυναμίαςτης amd και στασιμότητας (επίτηδες) της ιντελ δεν φαινόταν τόσο, τώρα όμως φαίνεται.

600€ cpu και σπεσιαλ μητρική 200€-300€ και ακριβές ram quad channel αλλά πιθανόν χωρίς πολύ ουσιαστικά οφέλη σε πραγματικές επιδόσεις για την εποχή, μιας και δεν υπήρχαν σε games ικανοποιητικές διαφορές που να δικαιολογούν ούτε τους i7 έναντι των i5 στις περισσότερες περιπτώσεις.

Δεν βάζω καν τον παράγοντα κάρτα γραφικών, γιατί αν έχεις ορισμένο budget για όλο το pc και όχι απεριόριστο, με τη διαφορά των cpu βάζεις πολύ καλύτερη gpu, η οποία συνήθως σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Το 2012 με έναν i5 170-200€ και μια μητρική 80-100€ και 8gb ram έπαιζες τα πάντα και δεν είχες πρακτικά οφέλη από τον extreme 6/12 ακριβώς επειδή τα παιχνίδια δεν τον εκμεταλλευόντουσαν τότε. 

Όταν φτάσει ο καιρός να δείξει την αξία του ο future proof cpu που θα κρατήσει 10 χρόνια, θα είναι τέτοια η πρόοδος που θα παίρνεις ισάξιο αν όχι καλύτερο σύγχρονο pc που θα είναι το midrange της εποχής με πολύ λιγότερα χρήματα.

Αντί να δώσεις δηλαδή 900€ σε mobo / cpu / διαφορά από ακριβότερες ραμ το 2012, θα μπορούσες να δώσεις 300€ το 2012, 250€ το 2016, 350€ μαζί με ραμ ddr4 το 2020 και θα είχες κάθε φορά ένα σύγχρονο pc πολυ καλό στο gaming, και τώρα πχ θα ήσουν με i5 10400f b460 16gb ram / r5 3600 b450 16gb ram με καλύτερες επιδόσεις και κατανάλωση.

Τα χρήματα φτάνουν και για νέες ραμ ddr4 μέσα στο πακέτο ενώ δεν υπολογίζω καν τα χρήματα που θα έπαιρνες αν πουλούσες προηγούμενα συστήματα (ή το γεγονός ότι έχεις άλλα 2 σετάκια για να φτιάξεις pc από spare parts αν δεν τα πουλήσεις).

Να πάρεις i7 εφόσον τον βρεις σε πολύ καλή τιμή δεν αντιλέγω, αλλά το να δώσεις νεφρό για i9 καθαρά για games ας πούμε το θεωρώ κακό deal για τα λεφτά που θα πληρώσεις, τη στιγμή που σε 2-3 χρόνια θα παίρνεις κάτι καλύτερο και πιο σύγχρονο με τα μισά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...