Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ryzen 5 2600 σε Ryzen 7 3700X ή Ryzen 5 5600X ?


Alkis29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις 3080 εσύ ? Ξανά λέω , έχεις κάτι απο αυτά ? 
Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που σου έγραψα και να μας βάλεις screenshot ή θα μιλάμε θεωρητικά ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Alkis29 είπε

AMD Ryzen 2600X vs 2700X vs 3600X vs 3700X 

Με τις τιμές που έχουν τώρα οι zen2 δεν αξίζει απλά για gaming. Δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά στο single thread σε σχέση με τον 2600, ειδικά σε gpu bound games σαν αυτά που ανέφερες. Αν ο 3600 είχε 160 που είχε φτάσει κάποια στιγμή, τότε ναι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Έχεις 3080 εσύ ? Ξανά λέω , έχεις κάτι απο αυτά ? 
Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που σου έγραψα και να μας βάλεις screenshot ή θα μιλάμε θεωρητικά ? 

Λάθος video. Το σωστό είναι αυτό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Alkis29 είπε

Λάθος video. Το σωστό είναι αυτό

 

 

Απο βίντεο με γραφήματα έκρινες ότι σε κόβει ο cpu. Δες και στο userbenchmark για καλύτερα. 

ΟΚ άντε καλό Πάσχα 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alkis29 είπε

Λάθος video. Το σωστό είναι αυτό

 

 

Συνεπώς με βάση αυτό μόνο με zen3 θα δεις χειροπιαστή διαφορά. Οπότε αν καίγεσαι τόσο πολύ περίμενε τον 5600 που θα είναι και φθηνότερος γιατί τόσο που έχει τώρα ο 5600Χ δεν αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Alkis29 δεν μπορω να καταλαβω γιατι εκανες την ερωτηση. Αφου δεν σου αρεσουν οι απαντησεις των φιλων συμφορουμητων και θες να κανεις την αλλαγη, γιατι το κουραζεις το θεμα? Στο κατω κατω δικα σου ειναι τα χρηματα.

Καλες γιορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν βλέπετε to LOAD σε cpu να πιάνει 70+% την ώρα που το GPU load να είναι χαμηλότερο είναι ο ορισμός του CPU-bottleneck. Επίσης όταν βλέπετε drops σε απαράδεκτα χαμηλά επίπεδα (κάτω από 30FPS) είναι σαφέστατη ένδειξη αδυναμίας της cpu.

59 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πάρ' το

 

 

Εδώ βλέπουμε τον OCed R2600 με την OCed RAM να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν σε δύσκολες σκηνές παρόλο που υποπτεύομαι ότι ο TS δεν έχει καταφέρει να τα colckαρει τόσο υψηλά.

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Τι ακριβώς βλέπουμε εδώ? 

Οταν συγκρίνεις στο cinebench R20 τις cpu της ίδιας οικογένειας τότε έχεις ακριβή ένδειξη της διαφοράς δυναμικότητας της.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Φιλε Alkis29 δεν μπορω να καταλαβω γιατι εκανες την ερωτηση. Αφου δεν σου αρεσουν οι απαντησεις των φιλων συμφορουμητων και θες να κανεις την αλλαγη, γιατι το κουραζεις το θεμα? Στο κατω κατω δικα σου ειναι τα χρηματα.

Καλες γιορτες.

Ειπα εγω οτι δεν μου αρεσουν οι απσντησεις και εχω αποφασισει να κανω την αλλαγη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Alkis29 είπε

Ειπα εγω οτι δεν μου αρεσουν οι απσντησεις και εχω αποφασισει να κανω την αλλαγη ?

Συγνωμη, λαθος καταλαβα.

Παντως οταν οι τιμες επανελθουν σε λογικα επιπεδα, τοτε προχωρα στην αλλαγη.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duffyduck είπε

Συγνωμη, λαθος καταλαβα.

Παντως οταν οι τιμες επανελθουν σε λογικα επιπεδα, τοτε προχωρα στην αλλαγη.

Αυτό μάλλον θα κάνω. Θα περιμένω να βγει ο 5600, να πέσει και η τιμή του 5600x και θα δω τότε τί συμφέρει να βάλω από τους 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alkis29 είπε

Αυτό μάλλον θα κάνω. Θα περιμένω να βγει ο 5600, να πέσει και η τιμή του 5600x και θα δω τότε τί συμφέρει να βάλω από τους 2.

αν πας σε αναβάθμιση τότε πας σε τουλάχιστον 5600Χ ή καλύτερο για να αξίζει τον κόπο. Τα ημίμετρα θα σε αναγκάσουν σε συχνότερες αναβαθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alkis29 είπε

Λάθος video. Το σωστό είναι αυτό

 

 

πόσο γτπ το συγκεκριμένο βίντεο. 

Επειδή έχω και την 3060ti και 3600, το συγκεκριμένο βίντεο λέει ότι με ultra settings σε cp77 τρώει μπουκάλι η 3060ti από τον 3600 και με 5600x έχει παραπάνω fps? Τι μπούρδες είναι αυτές. 

Θα σου βάλω τωρά screenshot να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Εδώ βλέπουμε τον OCed R2600 με την OCed RAM να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν σε δύσκολες σκηνές παρόλο που υποπτεύομαι ότι ο TS δεν έχει καταφέρει να τα colckαρει τόσο υψηλά.

Σιγά το OC. Στα 3850 είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://imgur.com/lHqa1YG

 

crowd density low, 1080p, dlss balanced, rtx off, γενικές ρυθμίσεις από το digital foundry. Ο 3600 κάτω από 120 fps δεν με 95+% gpu usage (θέλει rtx + dlss για να παίζει στα 99% η ampere)

στο bios, pbo off, μια ψύκτρα με 28 ευρώ. Μονο σε ram έχω o.c. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...