Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ryzen 5 2600 σε Ryzen 7 3700X ή Ryzen 5 5600X ?


Alkis29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σιγά το OC. Στα 3850 είναι..

Eχεις δοκιμάσει πολλούς R2600 στα 3850Mhz για everday use? Μόνο με ακριβή ψύκτρα και ποιοτική μητρική μπορείς να το πετύχεις για μόνιμη ρύθμιση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Eχεις δοκιμάσει πολλούς R2600 στα 3850Mhz για everday use? Μόνο με ακριβή ψύκτρα και ποιοτική μητρική μπορείς να το πετύχεις για μόνιμη ρύθμιση.

Σε stock μπουστάρει στα 3700-3725 σε games. E +150ΜHz είναι duable. Εμένα για τα 4000 θέλει 1.32v και είναι και μπανάνα. Και για games δεν χρειάζεσαι ψήκτρα θηρίο, δεν είναι prime95..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε stock μπουστάρει στα 3700-3725 σε games. E +150ΜHz είναι duable. Εμένα για τα 4000 θέλει 1.32v και είναι και μπανάνα. Και για games δεν χρειάζεσαι ψήκτρα θηρίο, δεν είναι prime95..

& Noctua NH-U12S SE

& 1.32v για 4Ghz

Με Noctua NH-U12S SE , που το έχεις ρυθμισμένο για everyday use?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

& Noctua NH-U12S SE

& 1.32v για 4Ghz

Με Noctua NH-U12S SE , που το έχεις ρυθμισμένο για everyday use?

Αυτό που είπα, 1,32v/4GHz. Εντάξει και Noctua να μην έχεις αλλά μια tower των 30 ευρώ μια χαρά θα είσαι. Καμιά 80αριά watt σε gaming θα έχει κατανάλωση και αν. Σιγά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Eχεις δοκιμάσει πολλούς R2600 στα 3850Mhz για everday use? Μόνο με ακριβή ψύκτρα και ποιοτική μητρική μπορείς να το πετύχεις για μόνιμη ρύθμιση.

Εγώ στο σύνολο των 7 που έχουν περάσει από τα χέρια μου, το οι 2 πήγαν στα 4ghz, και οι υπόλοιποι 5 στα 3.9. Όλα αυτά με νορμάλ voltage. 

Ψυκτρα gammax 200 έως gammax 400. Μαξ 25€ ψυκτρα χρειάζεται ο 2600...

Εσυ έχεις δοκιμάσει πολλούς που δεν πήραν OC και χρειάζεται υγρό άζωτο για την ψύξη τους? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που είπα, 1,32v/4GHz. Εντάξει και Noctua να μην έχεις αλλά μια tower των 30 ευρώ μια χαρά θα είσαι. Καμιά 80αριά watt σε gaming θα έχει κατανάλωση και αν. Σιγά..

καλά ότι και να λέμε, ελάχιστες διαφορές έχει το o.c. στους ryzen. ram και if βαράνε 

με 3200 xmp (λογικά) αγκομαχάει να βγάλει 60 λολ. 

 

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εγώ στο σύνολο των 7 που έχουν περάσει από τα χέρια μου, το οι 2 πήγαν στα 4ghz, και οι υπόλοιποι 5 στα 3.9. Όλα αυτά με νορμάλ voltage. 

Ψυκτρα gammax 200 έως gammax 400. Μαξ 25€ ψυκτρα χρειάζεται ο 2600...

Εσυ έχεις δοκιμάσει πολλούς που δεν πήραν OC και χρειάζεται υγρό άζωτο για την ψύξη τους? 

στην αρχή την έβριζα την γκάμαξ. Μολις άλλαξα πάστα και έφτιαξα το curve την εκθειάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

καλά ότι και να λέμε, ελάχιστες διαφορές έχει το o.c. στους ryzen. ram και if βαράνε 

με 3200 xmp (λογικά) αγκομαχάει να βγάλει 60 λολ. 

 

Ναι, απλά απάντησα στο σχόλιο. Την μεγάλη διαφορά την βλέπεις από XMP σε tuned timings, ειδικά το XMP σε b-dies είναι έγκλημα με κάτι timings τύπου tRFC 560..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...