Προς το περιεχόμενο

4g/4g+ sim router η κινητό?


bagelismar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ από μένα. Υπάρχουν γνώμες για το Χiaomi Mi F490?

  Παρόλο που δεν είναι νέα συσκευή στην αγορά, δεν μπορώ να βρω reviews κ κριτικές.

 Έχει ανέβει σε δελεαστική τιμή στο Crazy Sundays κ αποτελεί την οικονομικότερη (σχεδόν) στην κατηγορία. (Απο Ελλάδα/σε ελληνικά δίκτυα, ξεκλείδωτο). 

Για ώρα ανάγκης* θεωρείτε ότι θα εξυπηρετήσει ή θα είναι μία λάθος αγορά?

*Δουλειά λίγων ωρών σε διάρκεια διακοπών/άδειας, χρήση διαδικτύου κατά αυτή την περίοδο (άδεια/διακοπές κλπ),  hotspot στο αυτοκίνητο (χωρίς να συνδέσω κινητό) ή σε στιγμές/μέρη που χρειάζεται ένα hotspot (ενώ δεν είναι εφικτό με άλλο τρόπο) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Καλησπέρα κ από μένα. Υπάρχουν γνώμες για το Χiaomi Mi F490?

  Παρόλο που δεν είναι νέα συσκευή στην αγορά, δεν μπορώ να βρω reviews κ κριτικές.

 Έχει ανέβει σε δελεαστική τιμή στο Crazy Sundays κ αποτελεί την οικονομικότερη (σχεδόν) στην κατηγορία. (Απο Ελλάδα/σε ελληνικά δίκτυα, ξεκλείδωτο). 

Για ώρα ανάγκης* θεωρείτε ότι θα εξυπηρετήσει ή θα είναι μία λάθος αγορά?

*Δουλειά λίγων ωρών σε διάρκεια διακοπών/άδειας, χρήση διαδικτύου κατά αυτή την περίοδο (άδεια/διακοπές κλπ),  hotspot στο αυτοκίνητο (χωρίς να συνδέσω κινητό) ή σε στιγμές/μέρη που χρειάζεται ένα hotspot (ενώ δεν είναι εφικτό με άλλο τρόπο) κλπ.

Δεν το ξέρω ούτε και εγώ το συγκεκριμένο.
Έχω ένα stick και ενα hotspot 4G άλλα όχι LTE, άλλες μάρκες.
Το stick αν δεν πέσει το σήμα σε 3G (σπάνια πέφτει), πάει πολύ καλά
Το hotspot είναι για βασικά πράγματα, video playback μέχρι 720p, κολλάει για κάτι παραπάνω - οπότε υποψιάζομαι θέμα με το wifi και όχι με το σήμα αφού το στικάκι πάει καλύτερα...

Για ώρα ανάγκης αν είναι μόνο θα κοίταγα σε κινητό και powerbank για φόρτιση αν το χρειάζεσαι και εκτός σπιτού. Καλύτερη ταχύτητα και δεν θα είναι και άχρηστο τον υπόλοιπο καιρό, μπορεί να σε καλύψει σαν συσκευή κινητής αν χρειαστεί.

To κινητό βέβαια το καλοκαίρι ειδικά μπορεί να κάνει thermal throttle οπότε ίσως χρειαστεί καμια πατέντα για την ψύξη του αν σε νοιάζει η μέγιστη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/1/2022 στις 9:13 ΠΜ, ilpapacha είπε

Έχω το 6850 LTE, το οποίο έχει το ίδιο Firmware/UI με το 5G. Για οικιακή χρήση, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις παραμετροποιήσεων είναι μια χαρά. Από την στιγμή όμως που το θέλεις για επαγγελματική χρήση, καλύτερα να πας στο Mikrotik. Δεν έχω εμπειρία με ρούτερ της εταιρείας, όμως έχω δει/διαβάσει ότι έχεις την δυνατότητα να διαχειριστείς πολύ καλύτερα το δίκτυό σου.

 

Επειδή το Chateau 5G είναι λίγο τσιμπημένο, σκέφτομαι να πάω σε κάποιο router 4G+. Έχετε να προτείνετε κάποιο; Επαναλαμβάνω ότι είναι για επαγγελματική χρήση , ως backup γραμμή για δίκτυο 25 υπολογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2022 στις 2:14 ΜΜ, Camal είπε

Επειδή το Chateau 5G είναι λίγο τσιμπημένο, σκέφτομαι να πάω σε κάποιο router 4G+. Έχετε να προτείνετε κάποιο; Επαναλαμβάνω ότι είναι για επαγγελματική χρήση , ως backup γραμμή για δίκτυο 25 υπολογιστών.

Αν θέλεις να κάνεις παραμετροποιήσεις, θα πρέπει να πας σε αντίστοιχα μηχανήματα πχ Mikrotik, draytek κτλ. Αν θέλεις απλά να έχουν σύνδεση, τότε μπορείς να πας σε tplink, fritzbox κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στη παρέα θα ήθελα τις προτάσεις σας για 4g+ router για χρήση στο εξοχικό 

Από κάρτα κυρίως χρησιμοποιώ cosmote αν κ τώρα που γράφω έχω wind μιας και είχε καλύτερη προσφορά η αγορά πέριξ της Ομόνοιας 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα και από μένα.

Έχω ένα πρόβλημα με το 4G Wireless Router (ΖΤΕ MF286R) που αγόρασα πρόσφατα από κατάστημα της Cosmote, με την προοπτική να έχω internet στο εξοχικό μου μέσω κινητής (με κάρτα SIM) λόγω απουσίας σταθερής τηλεφωνικής γραμμής.

Προσπαθώ να συνδέσω μία εξωτερική κεραία που αγόρασα για την ενίσχυση του σήματος λήψης (την Nedis ANOR5G40ME) αλλά το router δεν φαίνεται να την αναγνωρίζει και να ενισχύει το σήμα. Στο λογισμικό ελέγχου του router (πρόσβαση μέσω της αντιστοιχης IP), η Cosmote δεν φαινεται να έχει κάποια δυνατότητα ρύθμισης για χρήση εξωτερικής κεραίας και υποψιάζομαι ότι μάλλον δεν έχουν συμπεριλάβει αυτή τη δυνατότητα μέχρι τώρα. Εντωμεταξύ το αγόρασα από κατάστημα Cosmote ακριβώς με το δεδομένο ότι το θέλω για χρήση με εξωτερική κεραία...

Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια ή ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Ευθύμης  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα,έχω ένα ρούτερ TL-MR6400 στο εξοχικό και έχω βάλει μια κάρτα sim της vodafone για internet μόνο.

Η συνδεση γίνεται με την εφαρμογή Tether.Το πρόβλημα μου είναι ότι γίνεται συνέχεια αποσύνδεση.Τι μπορεί να φταίει και έχω αποσύνδεση συνεχώς.Οπως και όταν πάω να κάνω σύνδεση μου ζητάει συνέχεια το pin της κάρτας

Κάποια βοήθεια για όλο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

Καλημέρα,έχω ένα ρούτερ TL-MR6400 στο εξοχικό και έχω βάλει μια κάρτα sim της vodafone για internet μόνο.

Η συνδεση γίνεται με την εφαρμογή Tether.Το πρόβλημα μου είναι ότι γίνεται συνέχεια αποσύνδεση.Τι μπορεί να φταίει και έχω αποσύνδεση συνεχώς.Οπως και όταν πάω να κάνω σύνδεση μου ζητάει συνέχεια το pin της κάρτας

Κάποια βοήθεια για όλο αυτό?

Αφαίρεσε το pin και δοκίμασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, hf77 said:

Καλημέρα,έχω ένα ρούτερ TL-MR6400 στο εξοχικό και έχω βάλει μια κάρτα sim της vodafone για internet μόνο.

Η συνδεση γίνεται με την εφαρμογή Tether.Το πρόβλημα μου είναι ότι γίνεται συνέχεια αποσύνδεση.Τι μπορεί να φταίει και έχω αποσύνδεση συνεχώς.Οπως και όταν πάω να κάνω σύνδεση μου ζητάει συνέχεια το pin της κάρτας

Κάποια βοήθεια για όλο αυτό?

Η κάρτα είναι Double sim ή απλά μονή sim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Η κάρτα είναι Double sim ή απλά μονή sim?

Είναι απλά μονη sim.

Μόλις τώρα, hf77 είπε

Είναι απλά μονη sim.

Μου έδωσε η vodafone την sim με ένα άλλο αριθμό για χρήση ίντερνετ μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το επαναφέρω, γιατι πλέον μετακόμισα και δεν ψήνομαι να μπλέκω πάλι με σταθερή τηλεφωνία και δεσμευσεις, καθώς ήδη εχω μια  εξτρα SIM με όλα απεριόριστα.

Θέλω λοιπον να τοποθετήσω μόνιμα ενα router στο σπίτι, αλλά να παιζει με 5G , όπως παιζει και το κινητό μου και να εχω καλές και σταθερές ταχύτητες.

1ή λύση είναι να αγοράσω ενα απο τα hotspot 5G που παιζουν στην αγορά και ξεκινάνε απο 300 ευρώ.

2ή λύση είναι να αγοράσω ενα φθηνό 5G κινητό και να το κάνω hotspot όπου ξεκινάνε με 130 ευρώ.

Προτιμώ την 2ή λύση, γιατι θα υπάρχει και το τηλέφωνο σε ώρα ανάγκης και βγαινει και πιο φθηνά.

Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο να προτείνετε;

Ελεγα για αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/38296538/Xiaomi-Redmi-10-5G-Dual-SIM-4GB-64GB-Graphite-Grey.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό όμως θα πρέπει να το δεις κοντά στο μπαλκόνι οπότε ξεχνάς την εμβέλεια και το bandwidth.

Άρα θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο με ένα τέτοιο κινητό στο νέο σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SilentVoice

Με τον ίδιο τρόπο πορεύτηκα 3 μήνες το καλοκαίρι στο εξοχικό χρησιμοποιώντας το Realme Gt Master Edition + Cosmote
Το θέμα που αντιμετώπισα ήταν ότι σε εκπομπή 5 GHz δεν είχα καλή κάλυψη σε όλο το σπίτι (80τμ),
οπότε το γύρισα στα 2.4

Σε ταυτόχρονη χρήση 4 κινητών, 1 smart tv και Ps4 ήταν απροβλημάτιστο

Επεξ/σία από trainer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...