Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

36 λεπτά πριν, Herald είπε

Πω με τρώει ο κωλος για 4000c15 μνημουλες με εναν 11900k. Τώρα πρακτικά τι θα κερδίσω...μαλλον τίποτα. 

με 1.5v δεν παιζουν οι δικες σου 4000c15-16-16-16?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

με 1.5v δεν παιζουν οι δικες σου 4000c15-16-16-16?

Stable όχι. Έτσι και αλλιώς θέλω 4 kit για 32 gb και Δυστηχως είναι με το παλιό pcb οι δικές μου που δεν ακούνε και τόσο για κλοξια. 

 

Καλά όχι ότι είναι άσχημες, 4400c17 είμαι. Όσον αφορά τα primaries πέρα από το CL τα υπόλοιπα δεν ειναι θεμα volt, δηλαδή δεν ακούνε και πολύ σε ρεύματα. Μόνο το CL έχει καλό scaling σε ρεύμα, οπότε με 1.5v πιάνω 15 17 17 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μόνο τα single ranks θα παίξουν ψηλά πάνω από 5000 stable ......τα dual αναμενόμενα θα ξεφουσκώσουν λόγω τρελού ρεύματος που θα θέλει σε imc (io/sa) εκεί ψηλά συγκριτικά με τα singles...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

98 μόνο με stress FPU στο Aida?

tenor.gif

"Καυτές" επιδόσεις.😁

Να τον χώσεις δίπλα στην 3090 να το κάνεις grilliera το κουτί. Έχω και το o11 που έχει γρίλιες πάνω σεβαστου μεγέθους, χωράει μια σπαλομπριζολα. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Να τον χώσεις δίπλα στην 3090 να το κάνεις grilliera το κουτί. Έχω και το o11 που έχει γρίλιες πάνω σεβαστου μεγέθους, χωράει μια σπαλομπριζολα. 

Μιλάμε για AVX ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Μιλάμε για AVX ή κάνω λάθος;

Δεν έχει σημασία στο FPU test από όσο θυμάμαι βγάζεις ίδιες θερμοκρασίες είτε με on είτε με off. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει σημασία στο FPU test από όσο θυμάμαι βγάζεις ίδιες θερμοκρασίες είτε με on είτε με off. 

Δεν ξέρω τι λες αλλά στο AIDA επιλέγοντας μόνο stress FPU βγάζω τώρα το χειμώνα μέχρι ~80c στα 4500Mhz με στοκ τάση. Άσχετα αν κρατάει τα 4,5 και με λιγότερη. Το fan στις 2.000 στροφές. 

Άρα τρέχει AVX και μάλιστα βαρύ. Γιατί το καλοκαίρι με δωμάτιο στους 28c(ανώτατο όριο για τον χρήστη), τάση στα 1,37 και 4700 βγάζω στα βαριά games περίπου τα ίδια temps. Με 412S και όχι στοκ fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν ξέρω τι λες αλλά στο AIDA επιλέγοντας μόνο stress FPU βγάζω τώρα το χειμώνα μέχρι ~80c στα 4500Mhz με στοκ τάση. Άσχετα αν κρατάει τα 4,5 και με λιγότερη. Το fan στις 2.000 στροφές. 

Άρα τρέχει AVX και μάλιστα βαρύ. Γιατί το καλοκαίρι με δωμάτιο στους 28c(ανώτατο όριο για τον χρήστη), τάση στα 1,37 και 4700 βγάζω στα βαριά games περίπου τα ίδια temps. Με 412S και όχι στοκ fan.

Define βαρύ.

Το έτρεξα τώρα. AVX OFF ---> ~61-63 βαθμοί, AVX ON 63-65 βαθμοί. 

20-25w παραπάνω τραβάει με το AVX ON σε 10core. 

Δεν θα αλλάξει η ουσία του test από πάνω δηλαδή, αμα είναι τα νούμερα με avx on, άντε με off να πάει στους 95c αντί για τους 98. Κλαιν μαιν, την μπριζόλα θα την μαγειρέψουμε όπως και να έχει.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Define βαρύ.

Κανένα software του εμπορίου(εξαιρούνται ίσως κάποιες επιστημονικές εφαρμογές όπως το folding@home) με αξιοποίηση των AVX εντολών(π.χ. handbrake) δεν βγάζει τόσο-αδιανόητα-υψηλά temps. Εδώ μιλάμε για AVX512 κιόλας.

Χαζομάρες γράφουν. Περιμένω αποτελέσματα από νορμάλ εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κανένα software του εμπορίου(εξαιρούνται ίσως κάποιες επιστημονικές εφαρμογές όπως το folding@home) με αξιοποίηση των AVX εντολών(π.χ. handbrake) δεν βγάζει τόσο-αδιανόητα-υψηλά temps. Εδώ μιλάμε για AVX512 κιόλας.

Χαζομάρες γράφουν. Περιμένω αποτελέσματα από νορμάλ εφαρμογές.

Με μπερδεύεις, και δεν καταλαβαίνω και που θες να καταλήξεις ακριβώς. Σου λέω οτι AVX on τραβάει 25w παραπάνω από ότι OFF.

170watt κατανάλωση με AVX ON, 167 έχω στο CBR20 και κάπου 160 στο corona και cbr15. Οι περισσότερες εφαρμογές που πουσάρουν τα cores πάνω από 140 θα τραβάνε. Και blender τα ίδια, 150+ βαράει. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Με μπερδεύεις, και δεν καταλαβαίνω και που θες να καταλήξεις ακριβώς. Σου λέω οτι AVX on τραβάει 25w παραπάνω από ότι OFF.

170watt κατανάλωση με AVX ON, 167 έχω στο CBR20 και κάπου 160 στο corona και cbr15. Οι περισσότερες εφαρμογές που πουσάρουν τα cores πάνω από 140 θα τραβάνε. Και blender τα ίδια, 150+ βαράει. 

Αυτό είναι stress test. Όχι μια τυπική AVX εφαρμογή. Μιλάμε για 20 βαθμούς διαφορά. Με 512 άστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...