Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Επίσης στα πρώτα τους βήματα οι DDR5 αμφιβάλω αν θα έχουν την απόδοση των "καλών" DDR4.

Οπότε όλα είναι σχετικά , εξαρτάται πόσο πίσω είσαι με το σύστημα σου και πόσο έχεις ανάγκη την αναβάθμιση. 

Ο μόνος λόγος αναβάθμισης αυτή τη στιγμή είναι το Cyberpunk. Το προχώραγα πολύ αργά και λόγω χρόνου μέχρι να πάω σε rocket(11900K). Ενώ υπάρχει και τεράστιο backlog με το RDR2 μέσα.

Οι rocket έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορώ να κρατήσω μνήμες μέχρι να δω που θα "κάτσουν" τα next gen games και να πάω σε ταχύτερη 16gb ή 32gb αναλόγως. Με τους Alder τα κόβω στο 200ευρο και πάνω τα δυνατά κιτ για 16Gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο μόνος λόγος αναβάθμισης αυτή τη στιγμή είναι το Cyberpunk. Το προχώραγα πολύ αργά και λόγω χρόνου μέχρι να πάω σε rocket(11900K). Ενώ υπάρχει και τεράστιο backlog με το RDR2 μέσα.

Οι rocket έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορώ να κρατήσω μνήμες μέχρι να δω που θα "κάτσουν" τα next gen games και να πάω σε ταχύτερη 16gb ή 32gb αναλόγως. Με τους Alder τα κόβω στο 200ευρο και πάνω τα δυνατά κιτ για 16Gb.

 

Προσωπικά "προβλέπω" ότι ένα μέσο pc σε 9-10 μήνες θα στοιχίζει 20-30% ποιο ακριβά από ότι σήμερα (αν παραβλέψουμε την παράνοια στις GPU) , δεν θα "ακριβύνουν" μόνο οι μνήμες , όλα θα ανέβουν ένα σκαλί ποιο πάνω.

Επίσης αν προσπεράσεις τους rocket και πας κατευθείαν σε tiger υπολόγισε ότι αν πας να φτιάξεις δυνατό pc τα 32GB θα είναι must.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, pirmen56 said:

Οι rocket έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορώ να κρατήσω μνήμες μέχρι να δω που θα "κάτσουν" τα next gen games και να πάω σε ταχύτερη 16gb ή 32gb αναλόγως. Με τους Alder τα κόβω στο 200ευρο και πάνω τα δυνατά κιτ για 16Gb.

Θεωρητικά πάντως με τις DDR5 το "normal" θα είναι τα 32GB όπως είναι τώρα τα 16GB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θεωρητικά πάντως με τις DDR5 το "normal" θα είναι τα 32GB όπως είναι τώρα τα 16GB. 

Αν θυμάμαι καλά και οι DDR3 στο ξεκίνημα ήταν πανάκριβες στα κάπως γρήγορα μοντέλα. Πρέπει να 'χα δώσει κοντά στα 200€ για μνήμη στον i7 920.

Αν έχουν όντως τα 32Gb DDR5 μέχρι 150€ για τα καλά kits τότε θα πέσει και η τιμή των DDR4. Παράδειγμα με DDR3: https://www.skroutz.gr/s/3688863/Corsair-Vengeance-Pro-32GB-DDR3-1600MHz-CMY32GX3M4A1600C9.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, pirmen56 said:

Αν θυμάμαι καλά και οι DDR3 στο ξεκίνημα ήταν πανάκριβες στα κάπως γρήγορα μοντέλα. Πρέπει να 'χα δώσει κοντά στα 200€ για μνήμη στον i7 920.

Αν έχουν όντως τα 32Gb DDR5 μέχρι 150€ για τα καλά kits τότε θα πέσει και η τιμή των DDR4. Παράδειγμα με DDR3: https://www.skroutz.gr/s/3688863/Corsair-Vengeance-Pro-32GB-DDR3-1600MHz-CMY32GX3M4A1600C9.html

 

Εννοώ ότι σε κάθε "γενιά" DDR, έπεφτε διπλασιασμός της ποσότητας που ήταν "optimal" για overclocking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τέρατα αναμένονται οι Alder με επιπλέον 20% IPC. Χοντρικά 50% πάνω από τους skylake. Δεν ξέρω αν αξίζει το προσπέρασμα των rocket και η αναμονή. Θα είναι σίγουρα πανάκριβη η πλατφόρμα τους πρώτες μήνες ελέω DDR5.

Εκεί μάλλον θα αναβαθμίσουμε οι skylakers ( 8-9 series ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με ενθουσιάζει ο Alder Lake. To small efficient core + big core combo δεν μου κάθεται καλά για desktop, πιο πολύ για laptop τεχνολογία ακούγεται.

Ο rocket lake μου φαινεται καλή επιλογή για αναβάθμιση από 2700 ryzen, αν και για να ειμαι ειλικρινής μια χαρά πάει και ο 2700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, hln3 είπε

Προσωπικά δεν με ενθουσιάζει ο Alder Lake. To small efficient core + big core combo δεν μου κάθεται καλά για desktop, πιο πολύ για laptop τεχνολογία ακούγεται.

Ο rocket lake μου φαινεται καλή επιλογή για αναβάθμιση από 2700 ryzen, αν και για να ειμαι ειλικρινής μια χαρά πάει και ο 2700.

Θα τα δούμε στην πράξη , τα λειτουγικά έχουν γίνει "μυστήρια". Σηκώνουν πολλά services που υποτίθεται απασχολούν ελάχιστα το cpu αλλά όλο και πολλαπλασιάζονται τα procceces αν πας να ρίξεις μια ματιά. Ισως αν έχουν 4 cores αδύναμα να παίζει μπάλα το λειτουργικό και οι εφαρμογές παρασκηνίου αφήσουν επιτέλους ήσυχα τα δυνατά cores να επικεντρωθούν στην κύρια εργασία μας. Πάντως αυτή η μόδα έρχεται από τα smartphones και ήδη την υιοθέτησε η Apple σε descktop/laptop με την νέα γενιά που ανακοίνωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα πρώτα Ζ590 mobos

https://www.caseking.de/en/pc-components/mainboards/intel-mainboards?ckFilters=14337&ckTab=0&sSort=103

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Καποιος που θελει να παρει 11 γενια επεξεργαστη για ποιο λογο να διαλεξει ζ590 και οχι ζ490 και να γλυτωσει καποια λεφτα; Υπαρχουν μεγαλες διαφορες; Επισης γιατι η ιντελ βγαζει 11 γενια αφου μετα απο λιγους μηνες θα βγαλει και τη 12η; Ενας που εχει ενα νορμαλ συστημα δεν θα παρει 11η εφοσον λιγο πιο μετα εχει ανακοινωθει η 12.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Καποιος που θελει να παρει 11 γενια επεξεργαστη για ποιο λογο να διαλεξει ζ590 και οχι ζ490 και να γλυτωσει καποια λεφτα; Υπαρχουν μεγαλες διαφορες; Επισης γιατι η ιντελ βγαζει 11 γενια αφου μετα απο λιγους μηνες θα βγαλει και τη 12η; Ενας που εχει ενα νορμαλ συστημα δεν θα παρει 11η εφοσον λιγο πιο μετα εχει ανακοινωθει η 12.. 

Ειμαι κάτοχος της ROG Maximus XIII Hero (z590), στην οποία για λειτουργικούς λόγους εχω βάλει εναν ταπεινο δανικό Pentium G6400 Gold ενός φίλου, μέχρι να αγοράσω τον 11900K (z590).

Το z590 υποστηρίζει PCIe 4.0, με 20 lanes με CPU, και έχει 8 x DMI lanes, για επιπλέον συνδεσιμότητα (πχ: επιπλέον M.2), υποστηρίζει DDR-3200 (χωρις XMP-OC, με XMP-OC θεωρητικά φτάνει 5000MHz+) και απο προσωπική εμπειρία φαινεται να έχει καλύτερο cooling για VRM και γενικά ειναι πιο optimized για τους Rocket Lake. Όλα αυτά φυσικά  *μόνο* εφόσον βάλεις Rocket Lake CPU.

Εκτός αυτών, οχι, οι διαφορές δεν ειναι μεγάλες. Υπάρχουν όμως αμφιβολίες για το κατα πόσο το z490 υποστηρίζει πλήρως PCIe 4.0, οπότε για να μη μπλέξεις πάς για σιγουριά σε  z590.

Η 11η γενιά βγήκε ξεκάθαρα για λόγους ανταγωνισμού, καθώς θα ήταν πολύ κακό για την ίδια αλλα και την αγορά γενικότερα να μείνει η AMD μονη της 1 ολόκληρο χρόνο χωρις ανταγωνισμό. Επίσης ειναι μια καλή ευκαιρία για την Intel να δείξει οτι επιτέλους κάνει μια "προοδο" προς τα 10nm με τις βελτιώσεις στο IPC, κι ας είναι backported σε 14nm.

Προσωπικά, προερχόμενος απο LGA 1550 socket με i7-4790 (non-K), ειμαι υπερ-ευχαριστημένος με την αναβάθμιση σε Rocket Lake. Γενικά μου αρέσει να κάνω upgrades οταν οι τεχνολογίες έχουν ωριμάσει και ειναι optimized. Δε θα πήγαινα σε 12th Gen, καθως πρώτον δεν ειμαι σίγουρος για το "Big.Little" μοντέλο σε Desktop (μου ταιριάζει πιο πολύ σε λαπτοπ), και δευτερον επειδή οι DDR5 θα χρειαστούν το χρόνο τους για να ωριμάσουν και να βελτιωθούν, ωστε να έχουν ενα αξιοπρεπές πλεονέκτημα απέναντυ σε DDR4. Θα ειναι επίσης πανάκριβες στην αρχή, με κακό price / performance.

Επεξ/σία από Encode_GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Encode_GR είπε

Ειμαι κάτοχος της ROG Maximus XIII Hero (z590), στην οποία για λειτουργικούς λόγους εχω βάλει εναν ταπεινο δανικό Pentium G6400 Gold ενός φίλου, μέχρι να αγοράσω τον 11900K (z590).

Το z590 υποστηρίζει PCIe 4.0, με 20 lanes με CPU, και έχει 8 x DMI lanes, για επιπλέον συνδεσιμότητα (πχ: επιπλέον M.2), υποστηρίζει DDR-3200 (χωρις XMP-OC, με XMP-OC θεωρητικά φτάνει 5000MHz+) και απο προσωπική εμπειρία φαινεται να έχει καλύτερο cooling για VRM και γενικά ειναι πιο optimized για τους Rocket Lake. Όλα αυτά φυσικά  *μόνο* εφόσον βάλεις Rocket Lake CPU.

Εκτός αυτών, οχι, οι διαφορές δεν ειναι μεγάλες. Υπάρχουν όμως αμφιβολίες για το κατα πόσο το z490 υποστηρίζει πλήρως PCIe 4.0, οπότε για να μη μπλέξεις πάς για σιγουριά σε  z590.

Η 11η γενιά βγήκε ξεκάθαρα για λόγους ανταγωνισμού, καθώς θα ήταν πολύ κακό για την ίδια αλλα και την αγορά γενικότερα να μείνει η AMD μονη της 1 ολόκληρο χρόνο χωρις ανταγωνισμό. Επίσης ειναι μια καλή ευκαιρία για την Intel να δείξει οτι επιτέλους κάνει μια "προοδο" προς τα 10nm με τις βελτιώσεις στο IPC, κι ας είναι backported σε 14nm.

Προσωπικά, προερχόμενος απο LGA 1550 socket με i7-4790 (non-K), ειμαι υπερ-ευχαριστημένος με την αναβάθμιση σε Rocket Lake. Γενικά μου αρέσει να κάνω upgrades οταν οι τεχνολογίες έχουν ωριμάσει και ειναι optimized. Δε θα πήγαινα σε 12th Gen, καθως πρώτον δεν ειμαι σίγουρος για το "Big.Little" μοντέλο σε Desktop (μου ταιριάζει πιο πολύ σε λαπτοπ), και δευτερον επειδή οι DDR5 θα χρειαστούν το χρόνο τους για να ωριμάσουν και να βελτιωθούν, ωστε να έχουν ενα αξιοπρεπές πλεονέκτημα απέναντυ σε DDR4. Θα ειναι επίσης πανάκριβες στην αρχή, με κακό price / performance.

Να προσθέσω και εγώ παρόμοια εμπειρία από μετάβαση z490 σε z590. Με τα ίδια περιφερειακά συστήματα, ram, m2 το σύστημα είναι πολύ γρήγορο. Ποιοτικά  η πλακέτα φαίνεται πολύ ανώτερη απο την προηγούμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Encode_GR είπε

Η 11η γενιά βγήκε ξεκάθαρα για λόγους ανταγωνισμού, καθώς θα ήταν πολύ κακό για την ίδια αλλα και την αγορά γενικότερα να μείνει η AMD μονη της 1 ολόκληρο χρόνο χωρις ανταγωνισμό.

Επίσης ειναι μια καλή ευκαιρία για την Intel να δείξει οτι επιτέλους κάνει μια "προοδο" προς τα 10nm με τις βελτιώσεις στο IPC, κι ας είναι backported σε 14nm.

Ανταγωνισμος δεν ειναι οταν η η Hero που σε Z390 μερια κοστιζε γυρω στα 300ευρω,ανεβαινει μετα στα 500(μια απο τα ιδια και στις αλλες μητρικες φυσικα).

Ανταγωνισμος δεν ειναι τα 450+που θα ζηταει ο 11900κ.

Τελος ανταγωνισμος δεν ειναι να βγαζεις πανακριβες Z490 μητρικες που υποστηριζουν pcie 4,αλλα να χρειαζεσαι τους επομενους επεξεργαστες για να το υποστηριζουν.

Ανταγωνισμος ειναι οι τωρινες τιμες των comet lake+καλυτερες τιμες σε Z490 μητρικες. Απο εκει που οι κομητες οταν πρωτο κυκλοφορησαν(λογω ανεβασμενων τιμων)ηταν τερμα αδιαφοροι,να πως με ενα καλο price drop εγιναν πραγματικα ανταγωνιστικοι,σε βαθμο να θεωρουνται πλεον και value for money.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...