Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

laptop  ποτέ και για κανένα λόγο, εκτός και αν δεν είναι δικιά σου οπότε δεν σε ενδιαφέρει φυσικά

Δικά μου είναι. Εννοείται πως δεν θέλω να τα κάψω.ειναι καινούρια κ τα τρία με την εγγύηση τούς.απλα  θα δουλεύουν 7-8 ώρες στο γραφείο κ μετά  θα κάθονται.κ έλεγα αν αξίζει να τα βάλω mining για όσο είναι κλειστά.

Το lenovo το δοκίμασα επειδή το έχω ήδη.

27mh/s hashrate κ gpu temp max 65c.

Memory temp δεν μου δείχνει ούτε με hwinfo.

Γενικά μετά από 7 ώρες mining το λαπτοπ δεν έκαιγε πάντως όπου κ αν το ακούμπησα.

Αυτά.ρωτησα γτ είδα ότι αγοράζουν λάπτοπ οι Κινέζοι κ τα βάζουν για mining...

Αν υπάρχει κίνδυνος να πάρουν φωτιά για ποιο λόγο να το κάνουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Asus rog Zephyrus m15 με rtx 2070super max q 

Asus tuf dash f15 με rtx 3060  

Κ 

Lenovo legion 5 με rtx 2060

Αξίζει να μπουν για mining?

Έρχονται σε λίγες μέρες κ για λίγο καιρό θα κάθονται....

Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες στο ίντερνετ...

Θα είναι σε δωμάτιο με μο 15c θερμοκρασία.

Θα καουν??

 

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

laptop  ποτέ και για κανένα λόγο, εκτός και αν δεν είναι δικιά σου οπότε δεν σε ενδιαφέρει φυσικά

Δεν ειναι κακο να τα βαλει σε χαμηλα watts. Ανοιγεις πισω καπακι και τα αφηνεις στηριγμενα σε σχημα "Λ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

https://coinmarketcap.com/

Έχουν άνοδο σήμερα, άντε να δούμε. Είναι αρκετά τα games στην λίστα ακόμη :P

Το προσεξα στο πορτοφολι μου...Παντως εχουν δικιο πολλα παιδια που λενε οτι καλυτερα ειναι να τζογαρεις με την αγοραπωλησια νομισματων..Ειχα βγαλει 24+ ευρω σε bitcoin και αποφασισα να τα αγορασω ολα raven οταν αρχισε να πεφτει η τιμη του αν θυμαμαι καλα ειχα αγορασει γυρω στα 12 λεπτα το ενα, αμα το ηξερα οτι θα πεσει και αλλο δεν θα ειχα αγορασει γιατι η αληθεια το κοιταζα αυτο το νομισμα αλλα δεν ειχα υπομονη να δω μεχρι ποσο θα φτασει που εφτασε κατω απο 10 λεπτα το ενα. Το αποτελεσμα ειναι παροτι δεν εχει μεγαλη διαφορα η τιμη απο το 0.12 τωρα παιζει +- 0.135 τα νομισματα που εχω αξιζουν 2.5 ευρω πανω σε σχεση με ποσο τα αγορασα.Ε αυτο σε μεγαλυτερη κλιμακα φανταζομαι θα ειναι ενα καλο μεροκαματο.

Ps. Η πλακα ητανε οτι ηθελα να αγορασω και αλλα raven οταν εφτασε τοσο χαμηλα η τιμη αλλα δεν ειχα το ελαχιστο bitcoin 0.0001 για να μπορεσω να κανω trade.

Btw εγω παιζω καθαρα με τα λεφτα απο το Mining με λιγα λογια τι ειχαμε τι χασαμε.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

https://coinmarketcap.com/

Έχουν άνοδο σήμερα, άντε να δούμε. Είναι αρκετά τα games στην λίστα ακόμη :P

allkeyshop γιατι αν είναι να περιμένεις απο το mining να παίξεις..... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθηκαν τα παιχνιδια αν βαλεις να παιξεις ενω ταυτοχρονα κάνεις Mining τι επιπτωσεις εχει? Να φανταστω πεφτει το hash στον γκρεμο και θα βγαζεις 10 λεπτα στο 4ωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε δεν το δοκίμασα. Άλλωστε παίζω μόνο ΑΑΑ που είναι βαριά οπότε δεν έχει νόημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε δεν το δοκίμασα. Άλλωστε παίζω μόνο ΑΑΑ που είναι βαριά οπότε δεν έχει νόημα..

Και εγω το κλεινω οποτε παιζω απλα ρωτησα για επιστημονικους λογους.Μπορει να χανεις το μισο hash ξερω εγω οποτε απο το τιποτα να βγαζεις εστω και 1 ευρω.Θα το δοκιμασω να δω αν ειναι εφικτο με την πρωτη ευκαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, icenex είπε

Και εγω το κλεινω οποτε παιζω απλα ρωτησα για επιστημονικους λογους.Μπορει να χανεις το μισο hash ξερω εγω οποτε απο το τιποτα να βγαζεις εστω και 1 ευρω.Θα το δοκιμασω να δω αν ειναι εφικτο με την πρωτη ευκαιρια.

Σε ελαφριά games λογικά θα μπορείς να το αφήνεις ανοιχτό το mining..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, icenex είπε

Το προσεξα στο πορτοφολι μου...Παντως εχουν δικιο πολλα παιδια που λενε οτι καλυτερα ειναι να τζογαρεις με την αγοραπωλησια νομισματων..Ειχα βγαλει 24+ ευρω σε bitcoin και αποφασισα να τα αγορασω ολα raven οταν αρχισε να πεφτει η τιμη του αν θυμαμαι καλα ειχα αγορασει γυρω στα 12 λεπτα το ενα, αμα το ηξερα οτι θα πεσει και αλλο δεν θα ειχα αγορασει γιατι η αληθεια το κοιταζα αυτο το νομισμα αλλα δεν ειχα υπομονη να δω μεχρι ποσο θα φτασει που εφτασε κατω απο 10 λεπτα το ενα. Το αποτελεσμα ειναι παροτι δεν εχει μεγαλη διαφορα η τιμη απο το 0.12 τωρα παιζει +- 0.135 τα νομισματα που εχω αξιζουν 2.5 ευρω πανω σε σχεση με ποσο τα αγορασα.Ε αυτο σε μεγαλυτερη κλιμακα φανταζομαι θα ειναι ενα καλο μεροκαματο.

Ps. Η πλακα ητανε οτι ηθελα να αγορασω και αλλα raven οταν εφτασε τοσο χαμηλα η τιμη αλλα δεν ειχα το ελαχιστο bitcoin 0.0001 για να μπορεσω να κανω trade.

Btw εγω παιζω καθαρα με τα λεφτα απο το Mining με λιγα λογια τι ειχαμε τι χασαμε.

Μπορεί να λέμε συνέχεια για το Mining αλλά μην ξεχνάμε το πιο βασικό ότι είναι forex. Και η κερδοφορία ή μη στο σκάψιμο θα βασίζεται αρκετά από την δυναμη του εκάστοτε κρυπτονομίσματος. 

Θέλει πολύ προσωπικό χρόνο και ναι από ότι βλέπω για να βγάλεις όντως λεφτά μετά πρέπει να ασχοληθείς με τα πιο μικρά. Δεν έχω ακόμα εμβαθύνει στα κρύπτο, ασχολιόμουν χρόνια με τα "κανονικά" νομίσματα, αλλά ίσως cardano, stellar, eos, tron και polkadot να αξίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hyperionthetitan είπε

cardano, stellar, eos, tron και polkadot να αξίζουν. 

βεβαια αυτα τα νομισματα μονο μικρα δεν τα λες👍ειναι μεγαθυρια!!

για μεγιστοποιηση του κερδους πρεπει να κοιταξεις σε νομισματα κατω του 1δισ σε αξια👍βεβαια πρεπει να προσεξεις μην πεσεις σε απατη και μετα να κλαις τα λεφτα σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

βεβαια αυτα τα νομισματα μονο μικρα δεν τα λες👍ειναι μεγαθυρια!!

για μεγιστοποιηση του κερδους πρεπει να κοιταξεις σε νομισματα κατω του 1δισ σε αξια👍βεβαια πρεπει να προσεξεις μην πεσεις σε απατη και μετα να κλαις τα λεφτα σου

 

πιο μικρά από τα δύο βασικά. Γιατί με 4.000+ κρυπτονομίσματα δεν μπορείς να βγάλεις ακρη. Και δεν γίνεται να τα διαβαζεις ολα αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

βεβαια αυτα τα νομισματα μονο μικρα δεν τα λες👍ειναι μεγαθυρια!!

για μεγιστοποιηση του κερδους πρεπει να κοιταξεις σε νομισματα κατω του 1δισ σε αξια👍βεβαια πρεπει να προσεξεις μην πεσεις σε απατη και μετα να κλαις τα λεφτα σου

 

Eξαρτάται πως το εννοείς. Το cardano πρίν 2 μήνες ήταν στα 10 λέπτα. Το market cap του πάλι τεράστιο ήταν (3+billion). Από τότε έχει ανέβει 15 φορές πάνω. Σίγουρα δεν θα βάλεις 1€ και θα γίνεις πλούσιος μέσα σε 2 μήνες, αλλά αν βάλει 2k πχ αγοράζεις ένα cherokee 😛 

Επίσης,θα ανέβει κιάλλο. Η αγορά των crypto είναι ακόμα απίστευτα μικρή. Όλα, ακόμα και το bitcoin, έχουν δυνατότητα του 10 έως 100x πάνω. O χρυσός έχει 100 trillion market cap ας πούμε, πρίν πιάσουμε χρηματιστήριο κλπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 trillion είναι το market cap του χρυσού από όσο γνωρίζω. Του νόμιμου χρυσού γιατί κάτω από κρεβάτια η σε άγνωστες θυρίδες είναι πολλαπλάσιος. 

Για το ερώτημα αν γίνεται να παίζουμε ενώ κάνουμε mining ισχύει για τα πολύ ελαφριά παιχνίδια και πάλι πέφτει το hash ένα 20% και το παιχνίδι κάνει κάτι σκαλωματα που και που. Στα ΑΑΑ επιβάλλεται να το κλείνουμε για να έχουμε ένα smooth gameplay. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...