Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αυτό με τα pm πρέπει να σταματήσει εν τω μεταξύ 😂

Καπως πρεπει να μαθουμε και εμεις 2-3 πραγματα γιατι οσο και διαβασμα να ριξεις παλι αποριες εχεις. Εγω προσωπικα επρηξα τον @Arkin Ευχαριστω και απο εδω Γιωργο. Μετα εχει σειρα ο @Herald :P

Περα απο την πλακα και εγω το ξεκινησα εδω και μια βδομαδα κοντα, "εβγαλα ενα 25αρι" και ειπα τα πρωτα κερδη να τα τζογαρω σε κανα νομισμα που ειναι φθηνα και που θεωρω οτι σε λιγα χρονια ισως παρουν μεγαλυτερη αξια.

Ο πρωταρχικος μου στοχος ειναι να βγαλω ενα χαρτζιλικι-βοηθημα( παραπανω εξοδα λογω παιδιου) με την καρτα που παιζω παιχνιδια αλλα λογω παιδιου επειδη πλεον περναει και μια βδομαδα μεχρι να κατσω στο pc ειπα να το εκμεταλευτω. Για ριχτε ενα τσεκ και στα δικο μου συστημα. Πρωταρχικος μου στοχος ειναι η καρτα να δουλεψει οσο το δυνατον αποδοτικα και ταυτοχρονα να μην την βαλω σε κινδυνο γιατι οπως ειπα ειναι η καρτα που παιζω παιχνιδια.Βεβαια εχει ακομη εγγυηση αλλα δεν θελω να μπλεξω σε περιπτωση στραβης την εποχη που διανυουμε με τα οσα γινονται με τις καρτες.

Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

 

nice3.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@icenex επισης ανεβασε σταδιακα μεχρι το 60% το power limit Μηπωβς ανεβει το Hash rate. Στην 3070 με 54% πεφτω στα 52 mh/s ενω στο 55% ειμαι στο νορμαλ 60 Mh/s (εκτος αν ηδη εκανες δοκιμες). Και ναι, εχεις θεμα με το oc. 

Την 2070 θα την εβαζα +800, οπως προτεινει και το nicehash

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα μέτρηση μόλις τώρα για 14 μέρες 2125 kwh βέβαια η πρώτη και δεύτερη μέρα ήταν όλο ρυθμίσεις. 

Όταν έρθει λογαριασμός σε δυο τρεις μέρες θα είναι καθαρός μόνο mining τότε θα δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, amakrypat είπε

Λοιπόν πήρα μέτρηση μόλις τώρα για 14 μέρες 2125 kwh βέβαια η πρώτη και δεύτερη μέρα ήταν όλο ρυθμίσεις. 

Όταν έρθει λογαριασμός σε δυο τρεις μέρες θα είναι καθαρός μόνο mining τότε θα δούμε. 

Τελικα μαζεψες τις καρτες σε οσα λιγοτερα pc γινεται ή τα αφησες και τα 24 να τρεχουν?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
16 λεπτά πριν, icenex είπε

Καπως πρεπει να μαθουμε και εμεις 2-3 πραγματα γιατι οσο και διαβασμα να ριξεις παλι αποριες εχεις. Εγω προσωπικα επρηξα τον @Arkin Ευχαριστω και απο εδω Γιωργο. Μετα εχει σειρα ο @Herald :P

Περα απο την πλακα και εγω το ξεκινησα εδω και μια βδομαδα κοντα, "εβγαλα ενα 25αρι" και ειπα τα πρωτα κερδη να τα τζογαρω σε κανα νομισμα που ειναι φθηνα και που θεωρω οτι σε λιγα χρονια ισως παρουν μεγαλυτερη αξια.

Ο πρωταρχικος μου στοχος ειναι να βγαλω ενα χαρτζιλικι-βοηθημα( παραπανω εξοδα λογω παιδιου) με την καρτα που παιζω παιχνιδια αλλα λογω παιδιου επειδη πλεον περναει και μια βδομαδα μεχρι να κατσω στο pc ειπα να το εκμεταλευτω. Για ριχτε ενα τσεκ και στα δικο μου συστημα. Πρωταρχικος μου στοχος ειναι η καρτα να δουλεψει οσο το δυνατον αποδοτικα και ταυτοχρονα να μην την βαλω σε κινδυνο γιατι οπως ειπα ειναι η καρτα που παιζω παιχνιδια.Βεβαια εχει ακομη εγγυηση αλλα δεν θελω να μπλεξω σε περιπτωση στραβης την εποχη που διανυουμε με τα οσα γινονται με τις καρτες.

Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

 

nice3.jpg

 

 

Στην ίδια κατάσταση μαζί σου. Ηρθε ο μπόμπιρας και που χρόνος για gaming. Εχω την 2070 και όχι την super όπως εσύ. και έχω τα παρακάτω:

Capture1.JPG.0e422eee6de716c7fd3130c64a15e8d5.JPG

 

Αυτα είναι τα 2 setting μου. Έχω διαβάσει ότι στις 2070, δεν ξέρω αν ισχύει φυσικά, ότι καλύτερα τρέχει Hashimoto. Επισης με τα ίδια setting που έχω στο hashimoto το octupus σερνεται. Πάει μαξ 31. Πρέπει οπωσδήποτε να χαμηλώσω τις μνήμες για να δω άσπρη μερα αλλά είναι πιο "ρουφίχτρα" 

Capture2.JPG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επεσε παντως το profit και μαζι επεσαν και τα rejected στο nicehash οποτε αρκετοι σταματησαν το mining.

 

Screenshot_1.png

Και στο pool που είμαι εγώ φαίνεται μια μικρή διαφορά - εξομάλυνση. Αν και ΣΚ που συνήθως το συνολικό rate ανεβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τελικα μαζεψες τις καρτες σε οσα λιγοτερα pc γινεται ή τα αφησες και τα 24 να τρεχουν?

Όχι και τα 24 ανοιχτά. Με μίνιμουμ κατανάλωση και κλειστά ανεμιστηρακια στα κουτιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amakrypat είπε

Όχι και τα 24 ανοιχτά. Με μίνιμουμ κατανάλωση και κλειστά ανεμιστηρακια στα κουτιά. 

Με καπακια ανοιχτα φανταζομαι τουλαχιστον. Η καταναλωση προφανως θα επεφτε και αλλο αν τα μισα pc δεν δουλευαν, και ειχες ανοιχτα τα fanακια των υπολοιπων 12 για να βοηθησεις με το airflow.

Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Με καπακια ανοιχτα φανταζομαι τουλαχιστον. Η καταναλωση προφανως θα επεφτε και αλλο αν τα μισα pc δεν δουλευαν, και ειχες ανοιχτα τα fanακια των υπολοιπων 12 για να βοηθησεις με το airflow.

Τεσπα.

Καπάκια κλειστα  . Το νετ το έχω φτιάξει με τέτοιο τρόπο που τα pc έχουν πολύ καλό αερισμό. 

Είμαι το ανώτερο 60 βαθμούς Κελσίου μπαίνει εξαερισμός ανά μια ώρα και το μέρος είναι έτσι και αλλιώς πολύ δροσερό. 

Εαν δω θερμοκρασίες να πηγαίνουν προς 70 βαθμούς θα ανοίξω ανεμιστηρακια. 

Οι ανεμιστήρες στην κάρτα είναι στο auto και πάνε μέχρι 50%  .

Μόλις τώρα, amakrypat είπε

Καπάκια κλειστα  . Το νετ το έχω φτιάξει με τέτοιο τρόπο που τα pc έχουν πολύ καλό αερισμό. 

Είμαι το ανώτερο 60 βαθμούς Κελσίου μπαίνει εξαερισμός ανά μια ώρα και το μέρος είναι έτσι και αλλιώς πολύ δροσερό. 

Εαν δω θερμοκρασίες να πηγαίνουν προς 70 βαθμούς θα ανοίξω ανεμιστηρακια. 

Οι ανεμιστήρες στην κάρτα είναι στο auto και πάνε μέχρι 50%  .

Γιατι να έχω τα μισά κλειστά? Αφού όλα κάνουν mining 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Γιατι να έχω τα μισά κλειστά? Αφού όλα κάνουν mining 

Μαλλον ηθελες να κανεις quote εμενα εδω, αλλα αν μεταφερεις τις 12 καρτες στα αλλα 12 pc (προφανως αν υπαρχει ο χωρος και το psu), θα εχεις 12χ50χ24watt λιγοτερα την ημερα (στο ειχαμε αναφερει και οταν ξεκινησες). Επισης ασε τα καπακια ανοιχτα τουλαχιστον να τις βοηθησεις στο να αεριζονται καλυτερα, αφου airflow δεν υπαρχει παρα μονο θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μαλλον ηθελες να κανεις quote εμενα εδω, αλλα αν μεταφερεις τις 12 καρτες στα αλλα 12 pc (προφανως αν υπαρχει ο χωρος και το psu), θα εχεις 12χ50χ24watt λιγοτερα την ημερα (στο ειχαμε αναφερει και οταν ξεκινησες). Επισης ασε τα καπακια ανοιχτα τουλαχιστον να τις βοηθησεις στο να αεριζονται καλυτερα, αφου airflow δεν υπαρχει παρα μονο θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά λέω μην ανοίξουμε μέσα στο Μάρτιο η τέλος. 

Η κατανάλωση είναι 75 w στην κάρτα. 

Εαν βάλω δύο κάρτες σε ένα PC δεν θα έχω την ίδια κατανάλωση σχεδόν?

Και μήπως με αυτό τον τρόπο αυξήσω την καταπόνηση στο pc με τις δύο κάρτες? 

Ρωτάω δεν ξέρω.  Έχω δηλαδή 75 kw με 80 την ημέρα κατανάλωση.  Πόσο λες να γλυτώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά λέω μην ανοίξουμε μέσα στο Μάρτιο η τέλος. 

Η κατανάλωση είναι 75 w στην κάρτα. 

Εαν βάλω δύο κάρτες σε ένα PC δεν θα έχω την ίδια κατανάλωση σχεδόν?

Και μήπως με αυτό τον τρόπο αυξήσω την καταπόνηση στο pc με τις δύο κάρτες? 

Ρωτάω δεν ξέρω.  Έχω δηλαδή 75 kw με 80 την ημέρα κατανάλωση.  Πόσο λες να γλυτώσω?

Η καρτα θα εχει παντα την ιδια καταναλωση, εσυ θα γλυτωσεις το να λειτουργει cpu/mb κτλ στα 12 pc που εχεις. 50w * 12pc * 24h = 14.4kwh πανω κατω θα γλυτωσεις.

Οχι δεν θα ζορισεις το pc με 2 καρτες. Αλλα οπως ειπα, τουλαχιστον ασε ανοιχτα τα πλαινα αφου δεν λειτουργεις fans

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, amakrypat είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά λέω μην ανοίξουμε μέσα στο Μάρτιο η τέλος. 

Η κατανάλωση είναι 75 w στην κάρτα. 

Εαν βάλω δύο κάρτες σε ένα PC δεν θα έχω την ίδια κατανάλωση σχεδόν?

Και μήπως με αυτό τον τρόπο αυξήσω την καταπόνηση στο pc με τις δύο κάρτες? 

Ρωτάω δεν ξέρω.  Έχω δηλαδή 75 kw με 80 την ημέρα κατανάλωση.  Πόσο λες να γλυτώσω?

Εννοω ότι αυτό θα είχε πλεονέκτημα εαν δεν είχα τον εξοπλισμό αγορασμένο έτσι ώστε να γλυτώσω κόστος αγοράς. 

Τωρα που τον έχω όμως καλύτερα να δουλεύουν ξεχωριστά έτσι ώστε να μην έχουμε ψηλές θερμοκρασίες. 

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Η καρτα θα εχει παντα την ιδια καταναλωση, εσυ θα γλυτωσεις το να λειτουργει cpu/mb κτλ στα 12 pc που εχεις. 50w * 12pc * 24h = 14.4kwh πανω κατω θα γλυτωσεις.

Οχι δεν θα ζορισεις το pc με 2 καρτες. Αλλα οπως ειπα, τουλαχιστον ασε ανοιχτα τα πλαινα αφου δεν λειτουργεις fans

Ναι για τα καπάκια θα το κάνω έχεις δίκιο. 

Η θερμοκρασία των 55 με 60 βαθμών είναι οκ λες ?

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Η καρτα θα εχει παντα την ιδια καταναλωση, εσυ θα γλυτωσεις το να λειτουργει cpu/mb κτλ στα 12 pc που εχεις. 50w * 12pc * 24h = 14.4kwh πανω κατω θα γλυτωσεις.

Οχι δεν θα ζορισεις το pc με 2 καρτες. Αλλα οπως ειπα, τουλαχιστον ασε ανοιχτα τα πλαινα αφου δεν λειτουργεις fans

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία εαν βάλω τις δύο κάρτες επάνω η θα τις δει κατευθείαν ο miner ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...