Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Arkin είπε

10 trillion είναι το market cap του χρυσού από όσο γνωρίζω. Του νόμιμου χρυσού γιατί κάτω από κρεβάτια η σε άγνωστες θυρίδες είναι πολλαπλάσιος. 

Για το ερώτημα αν γίνεται να παίζουμε ενώ κάνουμε mining ισχύει για τα πολύ ελαφριά παιχνίδια και πάλι πέφτει το hash ένα 20% και το παιχνίδι κάνει κάτι σκαλωματα που και που. Στα ΑΑΑ επιβάλλεται να το κλείνουμε για να έχουμε ένα smooth gameplay. 

Έχεις περίπου δίκιο. Το διαθέσιμο για συναλλαγή είναι 11 trillion. Απλά πάνω από 100 είναι το σύνολο του χρυσού που έχει εξωρυχθεί με τρέχουσες τιμές. Και τα  2 νούμερα τεράστια είναι όπως και να έχει, και σίγουρα τα cryptos θα ξεπεράσουν το market cap του χρύσου απλούστατα λόγω ευκολίας αποθήκευσης, μεταφοράς και μετατροπής σε fiat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Έχεις περίπου δίκιο. Το διαθέσιμο για συναλλαγή είναι 11 trillion. Απλά πάνω από 100 είναι το σύνολο του χρυσού που έχει εξωρυχθεί με τρέχουσες τιμές. Και τα  2 νούμερα τεράστια είναι όπως και να έχει, και σίγουρα τα cryptos θα ξεπεράσουν το market cap του χρύσου απλούστατα λόγω ευκολίας αποθήκευσης, μεταφοράς και μετατροπής σε fiat. 

Το χρημα που υπαρχει στη γη ειναι τεραστιο και σιγουρα αυτα που ξερουμε ειναι το 1/10 γιατι παιζει στη μεση τεραστια ποσοτητα χρυσου που δεν εχει καταγραφει. Πιστευω ανετα θα φτασουν τα crypto 10 trillion σε βαθος 10ετιας μεχρι το 2030 απο εκει και περα δεν ξερω. Δεν μου αρεσει το οτι μαζευονται τεραστιες ποσοτητες χρηματος στα χερια πολυ λιγων γιατι αυτοματα αυτο σημαινει οτι μεσαιες ταξεις φτωχευουν ολο και περισσοτερο. Με τα crypto αυτο προσπαθουν να αλλαξουν μονο που παλι στην ιδια κατασταση θα μας φερουν οπως το fiat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το χρημα που υπαρχει στη γη ειναι τεραστιο και σιγουρα αυτα που ξερουμε ειναι το 1/10 γιατι παιζει στη μεση τεραστια ποσοτητα χρυσου που δεν εχει καταγραφει. Πιστευω ανετα θα φτασουν τα crypto 10 trillion σε βαθος 10ετιας μεχρι το 2030 απο εκει και περα δεν ξερω. Δεν μου αρεσει το οτι μαζευονται τεραστιες ποσοτητες χρηματος στα χερια πολυ λιγων γιατι αυτοματα αυτο σημαινει οτι μεσαιες ταξεις φτωχευουν ολο και περισσοτερο. Με τα crypto αυτο προσπαθουν να αλλαξουν μονο που παλι στην ιδια κατασταση θα μας φερουν οπως το fiat. 

Ποιοι προσπαθούν  να το αλλάξουν? Στάχτη στα μάτια του λαού λέω εγω .Ξέρουν πότε πουλάνε ,ποτέ αγοράζουν, κατευθύνουν , τροποποιούν και εμείς απλά σαν άσχετοι θεατές νομίζουμε ότι κάνουμε κάτι με 10 και 100 ευρώ κέρδος.πχ ποιος μου λέει εμένα ότι ο Έλλωνας  το ενάμισι τρις το έριξε και όταν έφτασε  εκεί που έφτασε απλά πούλησε..και όταν  έφτασε ξανά στα 34 ξανα αγόρασε .Απλά κατανοητά και σκόπιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, danaos7 είπε

Ποιοι προσπαθούν  να το αλλάξουν? Στάχτη στα μάτια του λαού λέω εγω .Ξέρουν πότε πουλάνε ,ποτέ αγοράζουν, κατευθύνουν , τροποποιούν και εμείς απλά σαν άσχετοι θεατές νομίζουμε ότι κάνουμε κάτι με 10 και 100 ευρώ κέρδος.πχ ποιος μου λέει εμένα ότι ο Έλλωνας  το ενάμισι τρις το έριξε και όταν έφτασε  εκεί που έφτασε απλά πούλησε..και όταν  έφτασε ξανά στα 34 ξανα αγόρασε .Απλά κατανοητά και σκόπιμα.

Βρε ετσι ακριβως ειναι αλλα σιγουρα υπαρχουν καποιοι nerds οι οποιοι το πιστευουν και μακαρι καποια στιγμη να το δουμε να συμβαινει πραγματικα. Ο ελον εχει 180 δις περιουσια σε 1 χρονο θα εχει 300. Αυτα  τα 120 δις απο τη μεσαια ταξη τα περνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ποιοι προσπαθούν  να το αλλάξουν? Στάχτη στα μάτια του λαού λέω εγω .Ξέρουν πότε πουλάνε ,ποτέ αγοράζουν, κατευθύνουν , τροποποιούν και εμείς απλά σαν άσχετοι θεατές νομίζουμε ότι κάνουμε κάτι με 10 και 100 ευρώ κέρδος.πχ ποιος μου λέει εμένα ότι ο Έλλωνας  το ενάμισι τρις το έριξε και όταν έφτασε  εκεί που έφτασε απλά πούλησε..και όταν  έφτασε ξανά στα 34 ξανα αγόρασε .Απλά κατανοητά και σκόπιμα.

Kαι που είναι το περίεργο στο να αγόρασε ξαναπούλησε και λοιπά? Το προφανές είναι, και εγώ αυτό κάν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Βρε ετσι ακριβως ειναι αλλα σιγουρα υπαρχουν καποιοι nerds οι οποιοι το πιστευουν και μακαρι καποια στιγμη να το δουμε να συμβαινει πραγματικα. Ο ελον εχει 180 δις περιουσια σε 1 χρονο θα εχει 300. Αυτα  τα 120 δις απο τη μεσαια ταξη τα περνει.

Ε ναι.κατι θα τσιμπήσουμε και εμείς μωρέ αχααχχα.θαβρθει η ώρα μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Kαι που είναι το περίεργο στο να αγόρασε ξαναπούλησε και λοιπά? Το προφανές είναι, και εγώ αυτό κάν

Εσυ και εγω να το κανουμε γιατι θα βγαλουμε 5 10 χιλιαδες ο ελον μολις τα σηκωσει αυτοματως αυτα τα 500-600 εκατομμυρια που βγαζει τα περνει απο χιλιαδες κοσμο που επενδυσε ενα μικρο ποσο μπας και του γυρισει. Το θεμα ειναι οτι για σενα αυτα τα 10-20 χιλιαδες που θα βγαλει θα τα αξιοποιησεις για να ζησεις. Ο ελον με τα 180 δις που εχει και που θα γινουν 300-400 μελλοντικα απλα τα εχει και καθονται δεν τα κανει τιποτα περα απο το να τα αυγατιζει. Αυτα με τις εταιριες που δημιουργει και προσπαθει ειναι το 1/100 απο τα χρηματα που εχει ειναι σαν τον gates που σηκωνει ιδρυματα και καλα για ξεπλυμα χρηματων ωστε να μην πληρωνει στην εφορια τα 10πλασια.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Kαι που είναι το περίεργο στο να αγόρασε ξαναπούλησε και λοιπά? Το προφανές είναι, και εγώ αυτό κάν

Το σημείο που ήθελα να δώσω σημασία είναι ότι κανείς δεν θέλει να το αλλάξει το θέμα όπως ειναι όπως γενικά εννοησε ο φίλος arkin  και όχι στο αν είναι μεμπτό το να κάνεις trade φίλε herald και εγώ το ίδιο θα κοιτάξω να κάνω .ήδη πούλησαν τα λίγα που είχα μαζέψει 15 μέρες και αγόρασα raven μόλις πάει 18+ έχω 50% κέρδος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε ετσι ακριβως ειναι αλλα σιγουρα υπαρχουν καποιοι nerds οι οποιοι το πιστευουν και μακαρι καποια στιγμη να το δουμε να συμβαινει πραγματικα. Ο ελον εχει 180 δις περιουσια σε 1 χρονο θα εχει 300. Αυτα  τα 120 δις απο τη μεσαια ταξη τα περνει.

Tα λεφτά δεν είναι πλούτος πάντως. Δηλαδή αν η μεσαία τάξη είχε μεγαλύτερο εισόδημα, τότε και οι τιμές θα ήταν ψηλότερα, θα έπεφτε δηλαδή η αξία του νομίσματος.

Πρόχειρο παράδειγμα, δες τι γίνεται με την αγορά των ακινήτων στην Αθήνα κυρίως. Από τότε που ξεκίνησε το επίδομα ενοικίου εδώ και 2 χρόνια, τα ενοίκια έχουν φτάσει στο θεό. Ναι μεν ο άλλος έχει περισσότερα χρήματα πλέον να δώσει για ενοίκιο λόγω του επιδόματος, αλλά τελικά ανέβηκε και το ενοίκιο! Τι κέρδισε? Τίποτα. 
 

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εσυ και εγω να το κανουμε γιατι θα βγαλουμε 5 10 χιλιαδες ο ελον μολις τα σηκωσει αυτοματως αυτα τα 500-600 εκατομμυρια που βγαζει τα περνει απο χιλιαδες κοσμο που επενδυσε ενα μικρο ποσο μπας και του γυρισει. Το θεμα ειναι οτι για σενα αυτα τα 10-20 χιλιαδες που θα βγαλει θα τα αξιοποιησεις για να ζησεις. Ο ελον με τα 180 δις που εχει και που θα γινουν 300-400 μελλοντικα απλα τα εχει και καθονται δεν τα κανει τιποτα περα απο το να τα αυγατιζει. Αυτα με τις εταιριες που δημιουργει και προσπαθει ειναι το 1/100 απο τα χρηματα που εχει ειναι σαν τον gates που σηκωνει ιδρυματα και καλα για ξεπλυμα χρηματων ωστε να μην πληρωνει στην εφορια τα 10πλασια.

Υπάρχει λύση. Φορολόγηση στα τραπεζικά διαθέσιμα και όχι στα εισοδήματα. A, και κατάργηση του ΦΠΑ. Ο χειρότερος φόρος που έχει υπάρξει ποτέ στα χρονικά. 

 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tα λεφτά δεν είναι πλούτος πάντως. Δηλαδή αν η μεσαία τάξη είχε μεγαλύτερο εισόδημα, τότε και οι τιμές θα ήταν ψηλότερα, θα έπεφτε δηλαδή η αξία του νομίσματος.

Πρόχειρο παράδειγμα, δες τι γίνεται με την αγορά των ακινήτων στην Αθήνα κυρίως. Από τότε που ξεκίνησε το επίδομα ενοικίου εδώ και 2 χρόνια, τα ενοίκια έχουν φτάσει στο θεό. Ναι μεν ο άλλος έχει περισσότερα χρήματα πλέον να δώσει για ενοίκιο λόγω του επιδόματος, αλλά τελικά ανέβηκε και το ενοίκιο! Τι κέρδισε? Τίποτα. 
 

Κανεις δεν χρειαζεται πολλα λεφτα με την εννοια των εκατομμυριων δις κτλ. Αν ειχαν ολοι δις ο πληθωρισμος θα ηταν στο θεο. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να συνεχιζεται για πολυ καθε χρονο το 1% του κοσμου να βγαζει οτι βγαζει το 99% του κοσμου. Καποια στιγμη αυτο το τερμα καπιταλιστικο συστημα θα καταρρευσει. Τα ενοικια πηγαν οντως στο θεο απο οταν εδωσαν επιδομα ενοικιου εκαναν κυριολεκτικα μια τρυπα στο νερο κερδισμενοι ειναι αυτοι που νοικιαζουν αυτος που νοικιαζει παλι κουβα περνει. Γενικως υπαρχει μια πολυ μεγαλη ανομοιομορφια στην κατανομη πλουτου παγκοσμιως δεν θα τους περασει ομως να μας κανουν ολους Αφρικη γιατι εκει το πανε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tα λεφτά δεν είναι πλούτος πάντως. Δηλαδή αν η μεσαία τάξη είχε μεγαλύτερο εισόδημα, τότε και οι τιμές θα ήταν ψηλότερα, θα έπεφτε δηλαδή η αξία του νομίσματος.

Πρόχειρο παράδειγμα, δες τι γίνεται με την αγορά των ακινήτων στην Αθήνα κυρίως. Από τότε που ξεκίνησε το επίδομα ενοικίου εδώ και 2 χρόνια, τα ενοίκια έχουν φτάσει στο θεό. Ναι μεν ο άλλος έχει περισσότερα χρήματα πλέον να δώσει για ενοίκιο λόγω του επιδόματος, αλλά τελικά ανέβηκε και το ενοίκιο! Τι κέρδισε? Τίποτα. 
 

Αυτό που λες σαν παράδειγμα εγώ θα το πω γαμοκουτοπονηρια του Έλληνα.το επίδομα δόθηκε για να καλύψει την αδυναμία του μέσου Έλληνα να βγάλει μεροκάματο και να πληρώσει το ήδη υπάρχον ενοίκιο του και όχι τα μερικά  μπάσταρδα  να αυξήσουν το ήδη υπάρχον ενοίκιο 200 ευρώ πάνω όσο δηλαδή το επίδομα.. θα ονοματισουμε  την απληστία και την φιλαργυρία  πως ? Αλλά τι να πούμε τώρα ? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Αυτό που λες σαν παράδειγμα εγώ θα το πω γαμοκουτοπονηρια του Έλληνα.το επίδομα δόθηκε για να καλύψει την αδυναμία του μέσου Έλληνα να βγάλει μεροκάματο και να πληρώσει το ήδη υπάρχον ενοίκιο του και όχι τα μερικά  μπάσταρδα  να αυξήσουν το ήδη υπάρχον ενοίκιο 200 ευρώ πάνω όσο δηλαδή το επίδομα.. θα ονοματισουμε  την απληστία και την φιλαργυρία  πως ? Αλλά τι να πούμε τώρα ? 

Παντού έτσι είναι. Και στην Γερμανία που οι μισθοί είναι πιο πάνω, όλα είναι ακριβότερα. Μην πω ότι στην Ελλάδα είναι και ακριβότερα αναλογικά, λόγω μεγαλύτερου ΦΠΑ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω και γω μια αφελης ερώτηση, κανω κανα μηνα mining με Nicehash με 5600xt και αυτο γενικα το βραδυ περισσοτερο/μονο. (ειμαι στα 68 ευρω btw)
 η ερωτηση αφορα τα benchmarks, στον DaggerHashimoto μου δινει 32ΜΗ Bench , ενω οταν κανω actuall Mining μου δινει 39ΜΗ. Είναι λογικό αυτό, δεν θα επρεπε να ειναι το ιδιο?

edit: Ακυρο, ειδα σημερα οτι εχει πεσει το Mining μου στα 30-32mh, δε ξερω γιατι οποτε θα το δω

Επεξ/σία από Nikosgiann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει το ζήτημα της φούσκας. Όχι της γενικής που ακούγεται. Εξηγώ: Το mining τείνει να γίνει καθαρά χρηματιστήριο. Πλασαρω ένα νόμισμα και στη συνέχεια ζητώ υποστήριξη, χορηγούς και γενικά να πέσει πάνω του χρήμα. Για ποιον λόγο εφόσον έχει γίνει μόδα το crypto, να συνεχίσουν να παίζουν μπάλα οι miners; Δεν θα χρειαζονται σε λίγο διάστημα. Γιατί να δώσει κάποιος σημασία στον Κινέζο που έχει μετατρέψει μια έκταση σε mining facility, από την στιγμή που δεν προσφέρει πια τίποτα στην αλυσίδα του νομίσματος; Η δημιουργία 100 ή 10000 μονάδων του νομίσματος θα γίνεται με άλλες λιγότερο "αποκεντρωμένες" και λιγότερο ενεργοβόρες διαδικασίες. Μην γελιόμαστε. Δεν αργεί η μέρα που θα σταματήσουν να τυπώνονται χαρτονομίσματα. Άρα $, €, £ στην ουσία θα αποτελούν ένα ανύπαρκτο υλικά νόμισμα. Άρα στην ουσία θα είναι καποιο "crypto" και αυτο. Ο τρόπος συναλλαγών εδώ και χρόνια πήγαινέ προς τα εκεί. Τώρα αν υπάρχουν τελικά 2 ή 1002 "νομίσματα" θα εξαρτάται από τα σύνολα που τα υποστηρίζουν και όχι από το ποσοστό της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνει ένας ιδιώτης ή ακόμα μια σημερινή εταιρία που μύρισε φαγητό και μπήκε. 

Επεξ/σία από snips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...