Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το nicehash μολις μου εκανε complete τα 2 εμβασματα προς την τραπεζα 14.99 εκαστος ΣΚ ηταν σε processing οποτε αναμενω αυριο να εμφανιστουν και θα αναφερω αν υπαρξει προμηθεια απο τραπεζα εθνικη. Αν δεν υπαρξει θα στειλω και ακομα 6. Κραταει σταθερα το mining με 120+ ευρω καθε μηνα με μια 5700xt πολυ σωστο το nicehash και σταθερο με nbminer εχουν πεσει και τα rejects παρα πολυ

 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το nicehash μολις μου εκανε complete τα 2 εμβασματα προς την τραπεζα 14.99 εκαστος ΣΚ ηταν σε processing οποτε αναμενω αυριο να εμφανιστουν και θα αναφερω αν υπαρξει προμηθεια απο τραπεζα εθνικη. Αν δεν υπαρξει θα στειλω και ακομα 6. Κραταει σταθερα το mining με 120+ ευρω καθε μηνα με μια 5700xt πολυ σωστο το nicehash και σταθερο με nbminer εχουν πεσει και τα rejects παρα πολυ

 

 

Screenshot_1.png

Πάντως 69c core ακούγεται πολύ και έχεις και χαμηλά τα fans της. Επίσης το 50.5 μπορεί να πάει 53.7 χωρίς bios mod.

Τουλαχιστον τόσο έφτανε η απλή η δικιά μου. 29.5 μέρες ethermine από 13-14 Γενάρη μέχρι 13 Φλεβάρη, με περίπου μισή μέρα offline λόγω εργασιών, έλαβα 0.108 eth. 

Screenshot_20210315_161457_io.metamask.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ooaris είπε

Πάντως 69c core ακούγεται πολύ και έχεις και χαμηλά τα fans της. Επίσης το 50.5 μπορεί να πάει 53.7 χωρίς bios mod.

Τουλαχιστον τόσο έφτανε η απλή η δικιά μου. 29.5 μέρες ethermine από 13-14 Γενάρη μέχρι 13 Φλεβάρη, με περίπου μισή μέρα offline λόγω εργασιών, έλαβα 0.108 eth. 

Screenshot_20210315_161457_io.metamask.jpg

69 core 72 junction και 80 memory για μενα τουλαχιστον ειναι πολυ καλα εχω τα fans στις 1600 και 24c ambient. Reference μοντελο. Σε gaming παει 77-80 core 85-90 junction. Για το hash δεν ανεβαινει η μνημη με τιποτα. Μεχρι 1810 παει με το ζορι οποτε εχω βολευτει με τα 1770 και ειναι απολυτα σταθερα. Πχ μπορει να τρεχω παιχνιδι απο πισω χωρις θεμα 2-3 βιντεο ταινια κτλ και με αυτο το ρευμα ολα δουλευουν ομαλα. Με mod δεν ψαχτηκα γιατι μετα δεν εχει gaming και δεν εχω και dual bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Το nicehash μολις μου εκανε complete τα 2 εμβασματα προς την τραπεζα 14.99 εκαστος ΣΚ ηταν σε processing οποτε αναμενω αυριο να εμφανιστουν και θα αναφερω αν υπαρξει προμηθεια απο τραπεζα εθνικη. Αν δεν υπαρξει θα στειλω και ακομα 6. Κραταει σταθερα το mining με 120+ ευρω καθε μηνα με μια 5700xt πολυ σωστο το nicehash και σταθερο με nbminer εχουν πεσει και τα rejects παρα πολυ

 

 

Screenshot_1.png

 

Είσαι πολύ χαμηλά σε hashrate και Eff/Watt ακόμα και χωρίς πείραγμα πας εύκολα 53-54 και efficiency 560-570 εκτός αν είναι reference.

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Inler είπε

 

Είσαι πολύ χαμηλά σε hashrate και Eff/Watt ακόμα και χωρίς πείραγμα πας εύκολα 53-54 και efficiency 560-570.

 

Δεν ανεβαινει η μνημη ρε συ αλλιως θα ημουν στα 53-54 με τα ιδια watt. Πανω απο 1810 δεν παει ακομα και με πολυ ρευμα. Με ενδιαφερει κυριως να ειμαι σταθερος γιατι δουλευω αρκετα το pc και σε αλλα πραγματα μεχρι και rendering με cpu ταυτοχρονα με mining και εδω εχω βρει την υγεια μου εχει κανα μηνα να κλεισει ο υπολογιστης δεν εχει κανει κιχ. Τωρα στα 53mh θα εβγαζα ακομα 30 λεπτα τη μερα δεν πειραζει. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο κλείνω επίσημα 1μήνα mining 24/7 με την 5700.

Ο μέσος όρος που υπολόγιζε από την αρχή το Nicehash ήταν απόλυτα ακριβής.

Ευχαριστώ τον @Arkin και όλα τα άλλα μέλη στο νήμα που βοήθησαν και εξήγησαν αρκετά πράγματα. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιά στρατηγική θα ακολουθήσω και θα ήθελα καμιά γνώμη. Όπως έχει το πράγμα μου κοστίζει κάνα 10-15ευρώ ρεύμα το μήνα η φάση που δε με απασχολεί να το διαθέτω. Σκέφτομαι λοιπόν 3 σενάρια με το πρώτο ως επικρατέστερο.

1) Κρατάω ότι σκάβω στο πορτοφόλι σε BTC και το βλέπω ως μακροπρόθεσμη επένδυση, για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα ώστε να μαζευτεί ένα σημαντικό ποσό. Π.χ. στο τέλος του έτους τα περίπου 1800-2000ευρώ που υπολογίζει είναι για μένα ένα σημαντικό μέγεθος που ανάλογα τις ανάγκες θα αποφασίσω αν θα το επενδύσω σε άλλα νομίσματα ή αν θα συνεχίσω να το μεγαλώνω.

2) Βγάζω το 20ευρω/μήνα  ώστε να καλύπτω το εξοδολόγιο του ρεύματος

3) Ξεκινάω διάβασμα σε εναλλακτικά νομίσματα ώστε να κάνω trading το 50% ανά μήνα με την ελπίδα να μας κάτσει κάποιο άλλο νόμισμα σε καλύτερη απόδοση και προσεκτικά buy-sell ανά βδομάδα ή ανά περιόδους.

γενικά δεν είμαι του τζόγου και ούτε μ αρέσει η τακτική "κυνήγι" για μικρο-ευκαιρίες. θεωρώ συνολικότερα την απόκτηση BTC ως asset για το μέλλον και δε περιμένω να πιάσω και την καλή να αγοράσω Lambo.

Ιδέες;

btc1month.jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

Αύριο κλείνω επίσημα 1μήνα mining 24/7 με την 5700.

Ο μέσος όρος που υπολόγιζε από την αρχή το Nicehash ήταν απόλυτα ακριβής.

Ευχαριστώ τον @Arkin και όλα τα άλλα μέλη στο νήμα που βοήθησαν και εξήγησαν αρκετά πράγματα. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιά στρατηγική θα ακολουθήσω και θα ήθελα καμιά γνώμη. Όπως έχει το πράγμα μου κοστίζει κάνα 10-15ευρώ ρεύμα το μήνα η φάση που δε με απασχολεί να το διαθέτω. Σκέφτομαι λοιπόν 3 σενάρια με το πρώτο ως επικρατέστερο.

1) Κρατάω ότι σκάβω στο πορτοφόλι σε BTC και το βλέπω ως μακροπρόθεσμη επένδυση, για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα ώστε να μαζευτεί ένα σημαντικό ποσό. Π.χ. στο τέλος του έτους τα περίπου 1800-2000ευρώ που υπολογίζει είναι για μένα ένα σημαντικό μέγεθος που ανάλογα τις ανάγκες θα αποφασίσω αν θα το επενδύσω σε άλλα νομίσματα ή αν θα συνεχίσω να το μεγαλώνω.

2) Βγάζω το 20ευρω/μήνα  ώστε να καλύπτω το εξοδολόγιο του ρεύματος

3) Ξεκινάω διάβασμα σε εναλλακτικά νομίσματα ώστε να κάνω trading το 50% ανά μήνα με την ελπίδα να μας κάτσει κάποιο άλλο νόμισμα σε καλύτερη απόδοση και προσεκτικά buy-sell ανά βδομάδα ή ανά περιόδους.

γενικά δεν είμαι του τζόγου και ούτε μ αρέσει η τακτική "κυνήγι" για μικρο-ευκαιρίες. θεωρώ συνολικότερα την απόκτηση BTC ως asset για το μέλλον και δε περιμένω να πιάσω και την καλή να αγοράσω Lambo.

Ιδέες;

btc1month.jpg

Σε καλη μερια εξαιρετικη η 5700 στο mining εκατσε λουκουμι. Απο εκει και περα αν το βλεπεις μακροπροθεσμα οπως σου ειπα το καλυτερο ειναι να βγαζεις 40-50 ευρω 20 το ρευμα και τα 30 σουβλακια και τα υπολοιπα 100-110 ευρω οσα μενουν τα κρατας και βλεπεις πως θα κινηθεις. Το trade θελει διαβασμα και οπως ειπες ειναι μικροευκαιριες ουτε θα πας να βαλεις 2000 ευρω που θα μαζεψεις με τοσο κοπο σε 1 χρονο και θα κανεις trade. Τωρα για μικροτερα νομισματα θελει διαβασμα και τυχη 50-50 αυτα τελος του χρονου μπορει να παρεις το 1000αρικο αναλογως και ποσο εχει το BTC τοτε και τα υπολοιπα 700-1000 αγοραζεις 10-20 νομισματα σε καποιο ανταλακτηριο απο 50 ευρω το καθενα με μικροτερο market cap το καθενα απο 10 εκατομμυρια και hold οτι βρεξει ας κατεβασει. Ολα αυτα μονο εφοσον δεν θα τα εχεις αναγκη και μονο αν δεν σε ενοχλει να τα ρισκαρεις. Το σιγουρο ειναι οτι θα μεινουν τα σουβλακια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα και εγω ετσι για πλάκα λιγο και ότι γίνει με την ταπεινή rtx 2080.

Εχω βαλει στην μνήμη +1100 και εχω κάνει undervolting στον πυρήνα και παιζω στα 1100mhz core με 800mv.

Απο θερμοκρασίες με 60% fans ειμαι στους 46 βαθμούς σε πυρήνα 55-56 στην μνήμη και απόδοση στα 43-44 mh/s στον ninehash quickminer. 

Τώρα να σας πω την αλήθεια ουτε που ξερω αν ειναι καλα αποτελέσματα αυτά, ακόμα ψάχνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Ξεκινησα και εγω ετσι για πλάκα λιγο και ότι γίνει με την ταπεινή rtx 2080.

Εχω βαλει στην μνήμη +1100 και εχω κάνει undervolting στον πυρήνα και παιζω στα 1100mhz core με 800mv.

Απο θερμοκρασίες με 60% fans ειμαι στους 46 βαθμούς σε πυρήνα 55-56 στην μνήμη και απόδοση στα 43-44 mh/s στον ninehash quickminer. 

Τώρα να σας πω την αλήθεια ουτε που ξερω αν ειναι καλα αποτελέσματα αυτά, ακόμα ψάχνομαι.

μια χαρα εισαι...........αν μπορεις ριξε λιγο το ρευμα στο 0,7 και εισαι μπομπα.........

και εγω με gigabyte rtx 2080 gaming oc

Screenshot_1.jpg.d4558bcfac864f0dd27ffa404a65d3b7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω να δω αν τραβάει με πιο λιγο ρεύμα . Νομιζω ότι ειναι πολυ ασφαλές να δουλεύει η καρτα με τοσο λιγο ρεύμα και τοσο μικρές θερμοκρασίες. 

Αποτι ειδα εχω και samsung μνημη στην 2080 δεν ξερω αν παίζει και αυτο κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ανεβαινει η μνημη ρε συ αλλιως θα ημουν στα 53-54 με τα ιδια watt. Πανω απο 1810 δεν παει ακομα και με πολυ ρευμα. Με ενδιαφερει κυριως να ειμαι σταθερος γιατι δουλευω αρκετα το pc και σε αλλα πραγματα μεχρι και rendering με cpu ταυτοχρονα με mining και εδω εχω βρει την υγεια μου εχει κανα μηνα να κλεισει ο υπολογιστης δεν εχει κανει κιχ. Τωρα στα 53mh θα εβγαζα ακομα 30 λεπτα τη μερα δεν πειραζει. 

Δεν καταλαβα, δεν ανεβαινει αλλιως η μνημη με λιγοτερο απο 97%pl? Δοκιμασε να μην κατεβασεις core παρα μονο power limit να δεις μηπως βελτιωθει η καταναλωση και τα temps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Θα το δοκιμάσω να δω αν τραβάει με πιο λιγο ρεύμα . Νομιζω ότι ειναι πολυ ασφαλές να δουλεύει η καρτα με τοσο λιγο ρεύμα και τοσο μικρές θερμοκρασίες. 

Αποτι ειδα εχω και samsung μνημη στην 2080 δεν ξερω αν παίζει και αυτο κάποιο ρόλο.

1. Reset to defaults στο msi afterburner

2. Ανέβασε τα fans όσο αντέχεις από θέμα θορύβου

3. Πήγαινε στο curve εδώ

967122502_Screenshot(22).png.5ffc269802bc26ec2af5babd9d53da57.png

και μετά κλικάρεις το πρώτο σημείο τέρμα αριστερά και πατάς L

642322413_Screenshot(23).png.c09800632f6786587536865b1a546806.png

και μετά check στο afterburner για να πάρει την ρύθμιση.

4. Ανεβάζεις τις μνήμες (ας πούμε ανά 25 ή 50 Mhz) μέχρι να κρασάρει το nicehash

5. Βάζεις αρνητικό offset στον πυρήνα μέχρι να αρχίσει να πέφτει το hashrate

6. Profit

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν καταλαβα, δεν ανεβαινει αλλιως η μνημη με λιγοτερο απο 97%pl? Δοκιμασε να μην κατεβασεις core παρα μονο power limit να δεις μηπως βελτιωθει η καταναλωση και τα temps

Η μνημη παει μεχρι 1810 για τα 53MH θελει 1850 και πανω και στα 1810 εχω 51 οποτε δωρο αδωρο. Τον πυρηνα τον εχω 1200 και -15% power limit 0.850 voltage. Η καταναλωση αλλο δεν πεφτει. Σκεψου οτι εχω ταυτοχρονα και βιντεο ανοιχτο οποτε τα 96/97watt με καλυπτουν απολυτα. Η θερμοκρασια πεφτει αν ανεβασω fans αλλα δεν εχει νοημα μιας και η μνημη ειναι στους 80 απολυτα safe δηλαδη και ο πυρηνας κατω απο 70.

 

Επισης πριν κανα τεταρτακι εφτασαν και τα εμβασματα χωρις καμια προμηθεια και ετοιμασα ακομα 2. 

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η μνημη παει μεχρι 1810 για τα 53MH θελει 1850 και πανω και στα 1810 εχω 51 οποτε δωρο αδωρο. Τον πυρηνα τον εχω 1200 και -15% power limit 0.850 voltage. Η καταναλωση αλλο δεν πεφτει. Σκεψου οτι εχω ταυτοχρονα και βιντεο ανοιχτο οποτε τα 96/97watt με καλυπτουν απολυτα. Η θερμοκρασια πεφτει αν ανεβασω fans αλλα δεν εχει νοημα μιας και η μνημη ειναι στους 80 απολυτα safe δηλαδη και ο πυρηνας κατω απο 70.

 

Επισης πριν κανα τεταρτακι εφτασαν και τα εμβασματα χωρις καμια προμηθεια και ετοιμασα ακομα 2. 

 

Screenshot_1.png

Βασικά και εγώ με την 3070 οπότε βλέπω you tube είμαι - 2 mh/h και όταν βλέπω ταινία είμαι -5  mh/h σε σχέση με το κανονικό που έχω στην φωτό.

Screenshot_2021-03-15-18-36-47-002_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...