Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GKat76 είπε

σε συνεχεια του ποστ του φιλου...και για οσους εχουν amd καρτες 5700/5700xt/6000 κλπ η ερωτηση...

οταν θα πεσει το τσεκουρι με το 1559, θα τις δωσετε για nvidia που εχουν καλυτερα κερδη σε αλλους αλγοριθμους ή οτι κατσει αρκει να παιρνεις κατιτις μετα και το ρευμα σου?

Υπάρχει πάντα και το Ravencoin. Πριν από κάνα μήνα έπαιζε πολύ κοντά στο ETH. Πιστεύω θα πάρει τα πάνω του αν στραφούν εκεί οι miners.

1 ώρα πριν, stavroulis1985 είπε

Γινεται να μεταφερεις απο nicehash wallet σε binace ?

Ναι. Withdraw BTC (σε BTC address του Binance) θα κάνεις και έχει ένα απειροελάχιστο fee από NH.

Δεν ξέρω ΑΝ έχει deposit BTC fee το Binance αλλά δε νομίζω.

26 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

αν πει καποιος να σκαψει eth στους 2miners και βαλει eth wallet adress σε binance θα πληρωσει 2χ fees μια για pool fee και μια για μεταφορα σε binance?

Στους 2miners δεν πληρώνεις κάτι (είναι ενσωματωμένη η 1% προμήθεια). Δες αν το binance έχει deposti fee για ETH και θα έχεις απαντήσει στην ερώτηση σου.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως τελικά το cruxpool βγει οριακά καλύτερο απ' το NH, αλλά μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά, και μηδέν rejected/stales σε 17 ώρες μέχρι στιγμής..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ίσως τελικά το cruxpool βγει οριακά καλύτερο απ' το NH, αλλά μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά, και μηδέν rejected/stales σε 17 ώρες μέχρι στιγμής..

Μια χαρά είναι τα μικρά pools αλλά έχουν ένα βασικό πρόβλημα , λόγο συνολικού μικρου hashrate σε μεγάλα spikes που υπάρχουν blocks με μεγάλο reward συνήθως τα χάνουν. Βέβαια σε βάθος χρόνου δηλαδή μερικούς μήνες είναι μια άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, omitziz είπε

Μια χαρά είναι τα μικρά pools αλλά έχουν ένα βασικό πρόβλημα , λόγο συνολικού μικρου hashrate σε μεγάλα spikes που υπάρχουν blocks με μεγάλο reward συνήθως τα χάνουν. Βέβαια σε βάθος χρόνου δηλαδή μερικούς μήνες είναι μια άλλη. 

Γενικά πάντως δεν βλέπω κάτι συνταρακτικό σε σχέση με το NH, ούτε σε αυτό, ούτε στο ethermine. Τώρα στα άλλα pools με τόσο μικρό hashrate θα κάνεις πολλές μέρες να πληρωθείς, οπότε λογικά θα μαζέψω απλά τα min payouts από crux και ethermine και ξανά NH να τελειώνουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά πάντως δεν βλέπω κάτι συνταρακτικό σε σχέση με το NH, ούτε σε αυτό, ούτε στο ethermine. Τώρα στα άλλα pools με τόσο μικρό hashrate θα κάνεις πολλές μέρες να πληρωθείς, οπότε λογικά θα μαζέψω απλά τα min payouts από crux και ethermine και ξανά NH να τελειώνουμε..

Το έχουμε επαναλάβει εκατοντάδες φορές , μια χαρά το NH εάν την έχεις μικρη και θες να τα παίρνεις σε BTC.

Από την άλλη όταν θες eth , δεν θες πάρε δώσε με απατεώνες , το κάνεις για το mining και το blockchain (εδώ γελάμε) , θες να λες στα γκομενετα ότι το σκάβεις και όχι το νοικιάζεις τότε πας pool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, omitziz είπε

Το έχουμε επαναλάβει εκατοντάδες φορές , μια χαρά το NH εάν την έχεις μικρη και θες να τα παίρνεις σε BTC.

Από την άλλη όταν θες eth , δεν θες πάρε δώσε με απατεώνες , το κάνεις για το mining και το blockchain (εδώ γελάμε) , θες να λες στα γκομενετα ότι το σκάβεις και όχι το νοικιάζεις τότε πας pool.

Λες σε κάνα 2 μήνες που θα μπορούμε να βγαίνουμε να πω σε καμία "το έχω 33,12"; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

59 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ αν έπαιρνα τον βέγγο 56 που ήταν τότε η εναλλακτική επιλογή, σε όσα games έχουν DLSS θα είχα χειρότερα fps και στα υπόλοιπα αλλού πιο πάνω η vega αλλού η 2060. Τώρα όμως, ειδικά αν η τιμή είναι ίδια πιστεύω αξίζει.

Άσε το Βέγγο τον 56άρη γιατί αν έχει Samsung μνήμη βγάζει με στοκ BIOS 55MH/s με 130W στο μετρητή. 😉

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

  

Άσε το Βέγγο τον 56άρη γιατί αν έχει Samsung μνήμη βγάζει με στοκ BIOS 55MH/s με 135W. 😉

Εγώ με ~90w βγάζω 33. Άρα με +50% κατανάλωση θα είχα +65% hashrate και με bios mod παραπάνω. Καλό deal αλλά πριν δύο χρόνια που να το ξέρω, εντάξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ με ~90w βγάζω 33. Άρα με +50% κατανάλωση θα είχα +65% hashrate και με bios mod παραπάνω. Καλό deal αλλά πριν δύο χρόνια που να το ξέρω, εντάξει :P

Σε single-GPU συστήματα πρέπει να υπολογίζουμε και την πάγια κατανάλωση του υπόλοιπου συστήματος. 50-60W.

Οπότε είναι 30% παραπάνω κατανάλωση για 65% παραπάνω hashrate 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σε single-GPU συστήματα πρέπει να υπολογίζουμε και την πάγια κατανάλωση του υπόλοιπου συστήματος. 50-60W.

Οπότε είναι 30% παραπάνω κατανάλωση για 65% παραπάνω hashrate 😋

μα και με τον βέγγο θα υπάρχει το υπόλοιπο σύστημα. Δεν κατάλαβα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

μα και με τον βέγγο θα υπάρχει το υπόλοιπο σύστημα. Δεν κατάλαβα :P

Το 1ο σύστημα καίει στην πρίζα 140W σύνολο για 33 MH/s (νομίζω) και το 2ο καίει 180-185W για 55MH/s

30% υψηλότερη κατανάλωση για 65% μεγαλύτερο hashrate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά αυτός ο Καραγκιόζης δεν θα κάνει και καλά ένα πρόγραμμα σε συνεργασία με AiBs για να πουλήσει κάρτες σε "verified gamers" και τώρα μας δείχνει βίντεο πως να κάνουμε mine; Πόσα του έσκασε το NH;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...