Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Πια κατρακυλα εχω βγαλει σημερα ενα 500αρικο απο ενα αγνωστο νομισμα το οποιο εχει κανει +300% τις τελευταιες μερες και σταματημο δεν εχει. Hold σε μικρα νομισματα μεχρι να σβησει ο ηλιος η να σβησουν τα ιδια η να βγαλουμε κανα ROI x500/x1000. Ξανα δεν την ξανα παταω οπως με το BTC. 

Κλασικό misconception.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και απο εμενα και καλως σας βρηκα,  σχετικα νεος στο χωρο ξεκινησα να φτιαχνω ενα rig. Αν και εριξα πολυ διαβασμα στο forum εχω αρκετες απορειες. 

Να ξεκινησω λεγοντας οτι εχω ηδη μια 570 8γιγα στην κατοχη μου. 

Ψαχνοντας για μητρικη μπερδευτικα.  μια προταση πια να παρω εχοντας υποψιν οτι παω για εως 4 με 5 καρτες. (Και το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω ξερω ακριβως να παρω που να κανει πχ βρηκα καποιες καινουργιες για gaming με αρκετα pcie αλλα κανουν?  Και πια η διαφορα τους νε μια καθεαυτου mining περα απο τα περισσοτερα pcie? 

Ακομα κοιταω για 5700χτ αλλα μου ειπε ενα παιδι οτι σε βαθος χρονου δεν θα αποδιδει και να παρω καλυτερα  nvidia 3070 πχ. Ισχυει λατι τετοιο? Ευχαριστω και συγνωμη που σαν πρωτο θεμα εγραψα τοσα πολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ns-BraveJohn είπε

Καλησπέρα και απο εμενα και καλως σας βρηκα,  σχετικα νεος στο χωρο ξεκινησα να φτιαχνω ενα rig. Αν και εριξα πολυ διαβασμα στο forum εχω αρκετες απορειες. 

Να ξεκινησω λεγοντας οτι εχω ηδη μια 570 8γιγα στην κατοχη μου. 

Ψαχνοντας για μητρική μπερδευτικα.  μια προταση πια να παρω εχοντας υποψιν οτι παω για εως 4 με 5 καρτες. (Και το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω ξερω ακριβως να παρω που να κανει πχ βρηκα καποιες καινουργιες για gaming με αρκετα pcie αλλα κανουν?  Και πια η διαφορα τους νε μια καθεαυτου mining περα απο τα περισσοτερα pcie? 

Ακομα κοιταω για 5700χτ αλλα μου ειπε ενα παιδι οτι σε βαθος χρονου δεν θα αποδιδει και να παρω καλυτερα  nvidia 3070 πχ. Ισχυει λατι τετοιο? Ευχαριστω και συγνωμη που σαν πρωτο θεμα εγραψα τοσα πολλα. 

καλύτερα  nvidia 3070 Ισχύει και σαν νεότερη gpu και σαν μεταπώληση

μητρική την πιο οικονομική με τον πιο οικονομικο cpu πάνω με 5-6 pci κάνης την δουλειά σου , 8gb ram και εναν ssd 256 . 

για να εχεις να φτιάξης εικονικη μνήμη στα windows αν χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sharke είπε

καλύτερα  nvidia 3070 Ισχύει και σαν νεότερη gpu και σαν μεταπώληση

μητρική την πιο οικονομική με τον πιο οικονομικο cpu πάνω με 5-6 pci κάνης την δουλειά σου , 8gb ram και εναν ssd 256 . 

για να εχεις να φτιάξης εικονικη μνήμη στα windows αν χρειαστεί

Ευχαριστω πραγματικα για την γρηγορη απαντηση σου! 

Εκτος απο την μεταπωληση και οτι ειναι πιο καινουργια ισχυει οτι καποια στιγμη δεν θα αποδιδει στο mine?

Για τον σκληρο το γνώριζα. 

Εχεις να προτεινεις κατι οσο αφορα μητρικη επεξεργαστη και ραμ για καινουργια. Βεβαια κοιταω και τα μεταχειρισμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ την ερώτηση, αν και μάλλον φαντάζομαι την απάντηση.

Έχω ένα laptop pavilion με 1660ti q-max 6gb. Να το τολμήσω ή μπα; Δοκίμασα με nicehash για λίγο και βγάζει 23.5 ΜΗ στα 60 watt, ενώ στον μετρητή στην πρίζα έχει κατανάλωση 75 σύνολο. Θερμοκρασία η κάρτα γραφικών μέγιστο έπιασε τους 64 με το hot spot temp να είναι στους 74 μέγιστο.

Σε gaming οι θερμοκρασίες είναι πιο πάνω λίγο ακόμα, αλλά σε gaming ξεφεύγει και το cpu επίσης (κι ας έχω κάνει και undervolt) ενώ εδώ είναι χαλαρά στους 55 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα με ένα σύστημα που θέλω να φτιάξω για mining. Έχω τον ακόλουθο εξοπλισμό: MB Gigabyte GA-B250-Fintech, CPU Celeron G4900, RAM 8GB, SSD Kingston 256GB KC, Power S: 2 x 850W Corsair Gold

Κάρτες: nvidia.  2 x Gigabyte 3060, 2 x Zotec 2060, 1 x Zotec 3070, 1 x Asus 1650,

            Amd.  1 x sapphire Rx 590, 2 x Gigabyte 6700XT

Κουτί δεν έχω αλλά μπορώ να φτιάξω εύκολα.

H ερώτηση μου είναι πως πιστεύετε ότι θα πρέπει να δομηθεί το σύστημα ή τα συστήματα (μπορώ να φτιάξω σχετικά εύκολα) με τους περιορισμούς που έχει το κάθε είδος κάρτα και τι να κάνω mining.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kmilioris είπε

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα με ένα σύστημα που θέλω να φτιάξω για mining. Έχω τον ακόλουθο εξοπλισμό: MB Gigabyte GA-B250-Fintech, CPU Celeron G4900, RAM 8GB, SSD Kingston 256GB KC, Power S: 2 x 850W Corsair Gold

Κάρτες: nvidia.  2 x Gigabyte 3060, 2 x Zotec 2060, 1 x Zotec 3070, 1 x Asus 1650,

            Amd.  1 x sapphire Rx 590, 2 x Gigabyte 6700XT

Κουτί δεν έχω αλλά μπορώ να φτιάξω εύκολα.

H ερώτηση μου είναι πως πιστεύετε ότι θα πρέπει να δομηθεί το σύστημα ή τα συστήματα (μπορώ να φτιάξω σχετικά εύκολα) με τους περιορισμούς που έχει το κάθε είδος κάρτα και τι να κάνω mining.

Ευχαριστώ

Εφόσον έχεις μητρική για τόσες κάρτες και τροφοδοτικά, μπορείς να βραχυκυκλώσεις το 24 πινο του δευτερου τροφοδοτικού για να ανοίγει με το κουμπί στην πίσω πλευρά του, ή ακόμη καλύτερα να προμηθευτείς αντάπτορα που μετατρέπει 2 24πινα σε 1.  Όλα σε 1 νοικοκυρεμένα. Επίσης σου λέιπουν οι risers. Και είναι ακριβοί αυτήν την περίοδο.

 

Επεξ/σία από makhno21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kmilioris είπε

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα με ένα σύστημα που θέλω να φτιάξω για mining. Έχω τον ακόλουθο εξοπλισμό: MB Gigabyte GA-B250-Fintech, CPU Celeron G4900, RAM 8GB, SSD Kingston 256GB KC, Power S: 2 x 850W Corsair Gold

Κάρτες: nvidia.  2 x Gigabyte 3060, 2 x Zotec 2060, 1 x Zotec 3070, 1 x Asus 1650,

            Amd.  1 x sapphire Rx 590, 2 x Gigabyte 6700XT

Κουτί δεν έχω αλλά μπορώ να φτιάξω εύκολα.

H ερώτηση μου είναι πως πιστεύετε ότι θα πρέπει να δομηθεί το σύστημα ή τα συστήματα (μπορώ να φτιάξω σχετικά εύκολα) με τους περιορισμούς που έχει το κάθε είδος κάρτα και τι να κάνω mining.

Ευχαριστώ

2 x 6700xt? ..

ποτε προλαβες?🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhno21 είπε

Εφόσον έχεις μητρική για τόσες κάρτες και τροφοδοτικά, μπορείς να βραχυκυκλώσεις το 24 πινο του δευτερου τροφοδοτικού για να ανοίγει με το κουμπί στην πίσω πλευρά του, ή ακόμη καλύτερα να προμηθευτείς αντάπτορα που μετατρέπει 2 24πινα σε 1.  Όλα σε 1 νοικοκυρεμένα. Επίσης σου λέιπουν οι risers. Και είναι ακριβοί αυτήν την περίοδο.

 

Έχει η πλακέτα καλώδιο για δυο τροφοδοτικά μέσα. 

10 λεπτά πριν, GKat76 είπε

2 x 6700xt? ..

ποτε προλαβες?🙂

 

Οι πρώτες που ήρθαν αλλά έκανα μ@@ έχει παραγγείλει 8 αλλά πήρα δυο και τις πλήρωσα και 1100€ όποτε μια τρύπα στο νερό έκανα... θα μπορούσα να παρω 6800xt στην προσφορά που είχε το e-shop.gr στα 1250€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτος τι σας λεει?

https://www.youtube.com/watch?v=e2Q4sn7_DRc

γραφτειτε να το καταβασετε στο forum και να "καρφιτσωθει"¨εδω...

ζηταει προσωπικα στοιχεια...και το χα πει να γινω developer... τι τα θελα τα οικονομικα?🙂

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GKat76 είπε

αυτος τι σας λεει?

https://www.youtube.com/watch?v=e2Q4sn7_DRc

γραφτειτε να το καταβασετε στο forum και να "καρφιτσωθει"¨εδω...

ζηταει προσωπικα στοιχεια...και το χα πει να γινω developer... τι τα θελα τα οικονομικα?🙂

Άλλα 200€ πάνω η 3060!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν δινω προσωπικα στοιχεια ουτε.....στον αδερφο μου....

που λεει ο λογος...

μπορεις να βαλεις βεβαια "μουφα" στοιχεια...

 

 

3660.png

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...