Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, snips είπε

Χαλάρωσε καταρχήν. Και γω μπορώ να σε χαρακτηρίσω troll άνετα, όχι μόνο σε αυτό αλλά σε πολλά threads. Το αν δεν καταλαβαίνω ή όχι άσε να το κρίνω εγώ. 

Το ερώτημα ξεκίνησε περισσότερο από την ολη κουβέντα που γίνεται για το NH και την ασφάλεια του λόγω παρελθόντος γενικότερα. Δεν την αρχισα εγώ, και ούτε είναι αυτός που θα την τελειώσει.

 

Έχεις δίκιο. Άλλη λέξη ήθελα να χρησιμοποιησώ αλλά θα φάω ban 😛 
 
Όταν κάτι είναι τόσο obvious, το να ρωτάς γιατί δεν είναι δείγμα ας πούμε υψηλής νουμοσύνης. Σαν να ρωτάω πως γίνεται 1+1 να κάνει 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, doubleh είπε

Καλησπέρα,

βλέπω πως υπάρχουν αρκετά άτομα με εμπειρία και γνώσεις στο mining.

ξεκίνησα πριν λίγους μήνες και έχω κάποιες απορίες (τεχνικές)

α) με τι συνδέετε τα risers? κάποια έχουν sata-pcie αντάπτορες, όμως οι προδιαγραφές του sata είναι 54watt ενώ το riser χρειάζεται 75. Αρκετές σελίδες/βίντεο στο διαδίκτυο αναφέρουν πως αυτό είναι επικίνδυνο. Από την άλλη, είναι θέμα να χρειάζεσαι 1 800+ τροφοδοτικό για 2 κάρτες (αν δίνουμε ρεύμα στο riser από pcie, τότε θέλουμε 2+1 connectors ανά κάρτα, ενώ συνήθως τα τροφοδοτικά αυτά έχουν 8, άρα μαχ 2 κάρτες)

β) έχει κάποιος δοκιμάσει μετατροπέα από eps12v σε pcie; ξέρετε πόσα watt μπορεί να σηκώσει; δηλαδή, μπορώ να βγάλω 2 pcie από 1 eps12v?

γ) έχετε βάλει πολλαπλά τροφοδοτικά; αν ναι, ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία; κάπου έχω διαβάσει ότι riser+gpu από ίδιο τροφοδοτικό (εκτός αν δεν πρόκειται για riser me usb cable, αλλά "επέκταση")

δ) βλέπω αρκετά σχόλια για το ποιο pool είναι καλύτερο κλπ. Νομίζω το ιδανικό είναι κάποιος να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα τα pools που θέλει να συγκρίνει, αν γίνεται με ίδιες κάρτες. Το να είσαι 10 μέρες στο ένα και 10 στο άλλο δεν έχει βάση, γιατί η απόδοση δεν είναι σταθερή, άρα η διαφορά που θα δούμε δεν θα ξέρουμε αν έγκειται στο pool ή σε άλλους παράγοντες.

ε) προσπαθώ να καταλάβω αν πρέπει να πάρω τα ευρώ ή να τα αφήσω. Η σκέψη μου είναι η εξής: το δεύτερο σενάριο είναι σαν να έπαιρνα ευρώ κ να τα επένδυα σε eth ή btc. Θα έκανα όμως τέτοια επένδυση; εγώ προφανώς όχι, δεν θα έδινα ευρώ να αγοράζω cryptos. αλλά για κάποιο λόγο αυτά που βγάζω από το mining μου είναι πιο εύκολο να μην τα κάνω ευρώ.

στ) η τελευταία ερώτηση είναι περισσότερο poll, δεν ψάχνω συμβουλές για trading (άλλωστε υπάρχει και άλλο thread γι' αυτό) απλά θα ήθελα να ξέρω την άποψή σας.

Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

 

Screenshot_2021-03-21-22-09-39-471_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-03-21-22-09-49-816_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-03-21-22-10-00-148_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για ΝΗ, να κάνω εγώ μια ερώτηση καθώς νέος. Ανοίγω στην σελίδα να δω λεπτομέρειες πως τα πάει η κάρτα, και βγάζει αν την κάνω expand ένα διάγραμμα με επιλογές για 6 ώρες, 1 μέρα και 1 εβδομάδα. Αφού έκλεισα το 1ο 24ωρο πλέον βλέπω πως μου βγάζει αυτά:

Avg. acc. speed (and payrate) for selected time range
28.17 MH/s (0.08% rejected) (0.00004270 BTC/24h)

Αυτά είναι τα πραγματικά τελικά αποτελέσματα του συγκεκριμένου διαστήματος; Κι εγώ πληρώθηκα 4270 -2% satoshi;

Και όταν γίνουν 100 ευρώ αυτά στο wallet μου, μπορώ να τα τραβήξω στην τράπεζα σε σετάκια των 15 ευρώ με συνολική προμήθεια μόνο 1.45 ευρώ;

Πάντως αν έχει average τόσο πολύ μια απλή 1660, δηλώνω πως έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα. Με βάση τα calculators και ότι έβλεπα σε youtube υπολόγιζα τουλάχιστον 2-3 ΜΗ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Μιλώντας για ΝΗ, να κάνω εγώ μια ερώτηση καθώς νέος. Ανοίγω στην σελίδα να δω λεπτομέρειες πως τα πάει η κάρτα, και βγάζει αν την κάνω expand ένα διάγραμμα με επιλογές για 6 ώρες, 1 μέρα και 1 εβδομάδα. Αφού έκλεισα το 1ο 24ωρο πλέον βλέπω πως μου βγάζει αυτά:

Avg. acc. speed (and payrate) for selected time range
28.17 MH/s (0.08% rejected) (0.00004270 BTC/24h)

Αυτά είναι τα πραγματικά τελικά αποτελέσματα του συγκεκριμένου διαστήματος; Κι εγώ πληρώθηκα 4270 -2% satoshi;

Και όταν γίνουν 100 ευρώ αυτά στο wallet μου, μπορώ να τα τραβήξω στην τράπεζα σε σετάκια των 15 ευρώ με συνολική προμήθεια μόνο 1.45 ευρώ;

Πάντως αν έχει average τόσο πολύ μια απλή 1660, δηλώνω πως έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα. Με βάση τα calculators και ότι έβλεπα σε youtube υπολόγιζα τουλάχιστον 2-3 ΜΗ λιγότερα.

Θα σου παίρνει 1.45€ σε κάθε συναλλαγή κάτω από 100€. Πάνω από 100€ είναι 1.45%. Νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Θα σου παίρνει 1.45€ σε κάθε συναλλαγή κάτω από 100€. Πάνω από 100€ είναι 1.45%. Νομίζω.

Το καλυτερο ειναι btc σε euro μονο σε συναλλαγες πανω απο 100. 1.45% δηλαδη στο συνολο. Στα 200 ειναι 2.90 δηλαδη κοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το καλυτερο ειναι btc σε euro μονο σε συναλλαγες πανω απο 100. 1.45% δηλαδη στο συνολο. Στα 200 ειναι 2.90 δηλαδη κοκ. 

Καλύτερο είναι NH->binance->revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Μιλώντας για ΝΗ, να κάνω εγώ μια ερώτηση καθώς νέος. Ανοίγω στην σελίδα να δω λεπτομέρειες πως τα πάει η κάρτα, και βγάζει αν την κάνω expand ένα διάγραμμα με επιλογές για 6 ώρες, 1 μέρα και 1 εβδομάδα. Αφού έκλεισα το 1ο 24ωρο πλέον βλέπω πως μου βγάζει αυτά:

Avg. acc. speed (and payrate) for selected time range
28.17 MH/s (0.08% rejected) (0.00004270 BTC/24h)

Αυτά είναι τα πραγματικά τελικά αποτελέσματα του συγκεκριμένου διαστήματος; Κι εγώ πληρώθηκα 4270 -2% satoshi;

Και όταν γίνουν 100 ευρώ αυτά στο wallet μου, μπορώ να τα τραβήξω στην τράπεζα σε σετάκια των 15 ευρώ με συνολική προμήθεια μόνο 1.45 ευρώ;

Πάντως αν έχει average τόσο πολύ μια απλή 1660, δηλώνω πως έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα. Με βάση τα calculators και ότι έβλεπα σε youtube υπολόγιζα τουλάχιστον 2-3 ΜΗ λιγότερα.

δεν χρειαζεται να τα σπας σε "σετακια" των 15 ευρω ,ποιος  ο λογος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

δεν χρειαζεται να τα σπας σε "σετακια" των 15 ευρω ,ποιος  ο λογος? 

Να γλυτώσει την χρέωση 3-4€ των ελληνικών τραπεζών για έμβασμα εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν χρειαζεται να τα σπας σε "σετακια" των 15 ευρω ,ποιος  ο λογος? 

Γιατι δεν παλευονται οι προμηθειες των τραπεζων στα 14.99 ειναι μηδεν το εισερχομενο εμβασμα σε εθνικη και πειραιως. Λογαριασμος ταμιευτηριου σε μισθοδοσιας που εχεις δεν εχει προμηθεια.

 

 

Spoiler

Screenshot_1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Όποιος φοβάται μην χακαρουν πάλι το NH μπορεί να τα στέλνει στο coinbase, δεν έχει fee. Εγώ πάντως καμιά 20αρια μέρες που δοκίμαζα διάφορα pools είδα μηδαμινή διαφορά από το NH πάντως..

Τελευταια φορα που το τσεκαρα (παλια βεβαια), τα fees για να κρατας τα crypto σου στο 'wallet' του NH ηταν σχεδον τιποτα,

ενω για να τα βγαλεις 'εξω' ηταν αρκετα μεγαλο και με περιορισμους (χρονικους), με αλλα λογια κανουν οτι μπορουνε

για να κανουν τον κοσμο να κραταει τα crypto τους μεσα, χωρις να λενε αν τα κανουν κατι, και τι τα κανουν κτλ κτλ...

Γενικα ειναι λιγο sus το θεμα (και αν δουμε κ το παρελθον τους ειναι λιγο πιο πολυ sus), just saying... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα να κατσω να στειλω πχ 20-30 εμβασματα των 14.99 για να γλυτωσω τα 3-4 ευρω δεν το κανω ουτως η αλλως θα τα βγαλω οταν μαζευτει ενας καλος μισθος για 100 ευρω δεν ασχολουμαι.Εδω και κατι μερες περασα τα 100 ευρω επομενος στοχος τα 200 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billgeo είπε

Τελευταια φορα που το τσεκαρα (παλια βεβαια), τα fees για να κρατας τα crypto σου στο 'wallet' του NH ηταν σχεδον τιποτα,

ενω για να τα βγαλεις 'εξω' ηταν αρκετα μεγαλο και με περιορισμους (χρονικους), με αλλα λογια κανουν οτι μπορουνε

για να κανουν τον κοσμο να κραταει τα crypto τους μεσα, χωρις να λενε αν τα κανουν κατι, και τι τα κανουν κτλ κτλ...

Γενικα ειναι λιγο sus το θεμα (και αν δουμε κ το παρελθον τους ειναι λιγο πιο πολυ sus), just saying... :-)

Δεν έχει μεγάλα fees 

 

Screenshot_2021-03-21-22-37-50-180_com.nicehash.metallum.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...