Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, desmodus21 είπε

με τι gpu?? μια gpu βασικα η ring? το δουλευεις 24/7 για να στα δωσει αυτα?

Mια απλη ref 5700xt εχω που την πηρα 300 πριν 1.5 χρονο και εχει λιωσει και σε gaming. Δεν εχω rig. Δουλευει 24/7 μειον 2 ωρες τη μερα με βαρυ gaming και μειον καποιο hash rate απο πιο μικρα indie παιχνιδια που παιζω ταυτοχρονα με mining και δεν επηρεαζεται καθολου το performance του παιχνιδιου πεφτει ομως λιγο το hash rate. Σε κανα 20ημερο ακομα εγινε αποσβεση η καρτα μαζι με το ρευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Σήμερα πάντως το NH πάει μια χαρά. 3 ευρώ καθαρά θα βγει..

Ναι σημερα καλα παει. επανηλθαν και τα spikes που ειχα (χθες δεν ειχα μεγαλυτερο payout απο 0.00008). Χθες daily estimate <0.00300

image.png.c5db70cb8b6dd29fa7e05ac881932df0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Mια απλη ref 5700xt εχω που την πηρα 300 πριν 1.5 χρονο και εχει λιωσει και σε gaming. Δεν εχω rig. Δουλευει 24/7 μειον 2 ωρες τη μερα με βαρυ gaming και μειον καποιο hash rate απο πιο μικρα indie παιχνιδια που παιζω ταυτοχρονα με mining και δεν επηρεαζεται καθολου το performance του παιχνιδιου πεφτει ομως λιγο το hash rate. Σε κανα 20ημερο ακομα εγινε αποσβεση η καρτα μαζι με το ρευμα. 

Ωραίος να φανταστώ nh? Και στα ποσά mh/s  δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, desmodus21 είπε

Ωραίος να φανταστώ nh? Και στα ποσά mh/s  δουλεύει?

Μονο nicehash ναι δεν μπερδευομαι με pools κτλ τα εφαγα στη μαπα πριν 3 χρονια θελω κατι πιο απλο τωρα. 50.5 ειναι το hash δεν ανεβαινει η μνημη της καρτας αλλο και δεν παιζω και με mod. Ειναι ομως απολυτα σταθερη βλεπεις κανονικα youtube web tv ταινιες 4K συν gaming κατι που χρειαζομαι.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μονο nicehash ναι δεν μπερδευομαι με pools κτλ τα εφαγα στη μαπα πριν 3 χρονια θελω κατι πιο απλο τωρα. 50.5 ειναι το hash δεν ανεβαινει η μνημη της καρτας αλλο και δεν παιζω και με mod. Ειναι ομως απολυτα σταθερη βλεπεις κανονικα youtube web tv ταινιες 4K συν gaming κατι που χρειαζομαι.

Στα ποσά watt εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι σημερα καλα παει. επανηλθαν και τα spikes που ειχα (χθες δεν ειχα μεγαλυτερο payout απο 0.00008). Χθες daily estimate <0.00300

image.png.c5db70cb8b6dd29fa7e05ac881932df0.png

Ναι λίγο καλύτερα από εχθές ...

 

Screenshot_20210322-230835__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι που το εχω απορια?

Για οσους εχουν καρτες τωρα οκ χειμωνας ειναι, ολα μια χαρα ζεσταινεται και το δωματιο ειναι και οι τιμες ψηλα, συμφερει.

Με δεδομενο οτι ειμαστε Ελλαδα, το καλοκαιρι τι κανετε?

Οτι βγαζετε απο mining τα δινετε τριπλασια στην δεη με τα κλιματιστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Ρε παιδια να ρωτησω κατι που το εχω απορια?

Για οσους εχουν καρτες τωρα οκ χειμωνας ειναι, ολα μια χαρα ζεσταινεται και το δωματιο ειναι και οι τιμες ψηλα, συμφερει.

Με δεδομενο οτι ειμαστε Ελλαδα, το καλοκαιρι τι κανετε?

Οτι βγαζετε απο mining τα δινετε τριπλασια στην δεη με τα κλιματιστικα?

Όσοι έχουν σοβαρά rigs έχουν ήδη επενδύσει σε εξαερισμό μιας και με 15 κάρτες ακόμα και τώρα τον χειμώνα δεν αρκεί η εξωτερική θερμοκρασία. 

Οι υπόλοιποι απλά το κάνουμε για το χαρτζιλίκι. Προσωπικά έχω έτσι και αλλιώς ac στο δωματιο που λίγο πολύ λειτουργεί όσο είμαι μέσα το καλοκαίρι. Ε ας βοηθάει στο mining. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Ρε παιδια να ρωτησω κατι που το εχω απορια?

Για οσους εχουν καρτες τωρα οκ χειμωνας ειναι, ολα μια χαρα ζεσταινεται και το δωματιο ειναι και οι τιμες ψηλα, συμφερει.

Με δεδομενο οτι ειμαστε Ελλαδα, το καλοκαιρι τι κανετε?

Οτι βγαζετε απο mining τα δινετε τριπλασια στην δεη με τα κλιματιστικα?

Κοίτα υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν για την πλάκα τους ειδικά αυτοί που έχουν 1,2 κάρτες κτλ και δεν τους νοιάζει να ρυθμίζουν πολύ τα μηχανάκια τους αντε να πειράξουν λίγο σέρνοντας την τελεία στο afterburner άλλοι θέλουν να βλέπουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερα Mh/s 

 

Αν έχεις όμως rig με πολλές κάρτες σκέφτεσαι 1) αναλογία Mh per whatt 2) μακροζωία και σταθερότητα. 

 

Δεν κάνεις λοιπόν μ@@κίες να τρέχεις στα υψηλότερα δυνατά ρολόγια για να βγει λίγα Mh/s παραπάνω γιατί καταρχήν θα έχεις θέματα με restart (ειδικά αν κάτσει κανένα "thread_stuck_in_devicedriver" BSOD θες καμια 123098123 restart για να φύγει ή να κάνεις DDU κτλ κτλ που πχ με 10+ κάρτες ειναι βασανιστήριο γιατί πρέπει να τις ξανασετάρεις κτλ άσε που το μηχάνημα δεν τρέχει nvme και γρήγορο επεξεργαστή οπότε κάθε restart ειναι λίγο υπόθεση... )

 

Ο σωστός ο miner (Ξέρω ακούγεται κλαρινογραμπρίστικό αλλά το λέω με την έννοια αυτού που νοιάζεται για την περιουσία του και την ηρεμία του) τρέχει τις κάρτες όσο τον δυνατόν με λιγότερη πίεση και αποφεύγει υψιλές θερμοκρασίες. 

 

Οι δικές μου ας πούμε ειναι undervolted underclocked πιάνουν το πολύ 51c και σπάνια ξεπερνούν το 50% Fanspeed για να τα κατεφέρουν. 

 

Ε το καλοκαίρι απλά θα δουλέψουν λίγο παραπάνω τα fan και για τις δύσκολες μέρες (αν χτυπήσει κάνα 40άρι ) βάζεις και AC που (μιας και είπες θα ξοδεύουν τα διπλά) δεν καίει τόσο όσο νομίζεις ένα rig με πολλές κάρτες καίει γύρο στα 2000watt, το AC ούτε τα μισά (έχει συντελεστή απόδοσης επειδή δεν βασίζεται στο ηλεκτρικό ρεύμα αλλά στην συστολή και διαστολή του φρέον και το ρεύμα το θέλει κυρίως απλά για να το κυκλοφορεί στην λούπα του AC, το λέω για να μην πεις ότι για να κρυώσει δωμάτιο που έχει rig 2000watt χρειάζεσαι 2000watt κλιματιστικό ) 

 

Επίσης για αυτό τον λόγο (επειδή βλέπω σε αγγελίες να λένε "ποτε mining" για τις κάρτες) εγώ θα προτιμούσα να αγοράσω 2ο χέρι κάρτα που ήταν σε mining rig παρά σε κάνα gamer η κάρτα ταλαιπωρείται με τις υψηλές θερμοκρασίες και τις υψηλές συχνότητες και volt , ότι κάνει δηλαδή ένας gamer για να αυξήσει FPS στο cyberpunk και ότι ακριβώς δεν κάνεις σε μια κάρτα για mining.  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργως μου πεταξε 2 rejected μεσα στην τελευταια ωρα (τα αλλα 3 ειναι απο πριν 3 μερες που επαιζα με 1450+mhz oc)

Καμια ιδεα? Ημουν stable αρκετες μερες στα 1350, το κατεβασα 1325 να ειμαι ακομα πιο safe, και τελικα το 1 το πεταξε εκει, το αλλα στα 1300 mhz (rtx 3070)

 

image.png.9edd4d2e45ff3d41f4f81e129d6cf0f5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Περιεργως μου πεταξε 2 rejected μεσα στην τελευταια ωρα (τα αλλα 3 ειναι απο πριν 3 μερες που επαιζα με 1450+mhz oc)

Καμια ιδεα? Ημουν stable αρκετες μερες στα 1350, το κατεβασα 1325 να ειμαι ακομα πιο safe, και τελικα το 1 το πεταξε εκει, το αλλα στα 1300 mhz (rtx 3070)

 

image.png.9edd4d2e45ff3d41f4f81e129d6cf0f5.png

αλλάζεις τα ρολόγια ενώ δουλεύει ο miner ; μπορεί ίσως και για αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

αλλάζεις τα ρολόγια ενώ δουλεύει ο miner ; μπορεί ίσως και για αυτό. 

Γιατί έχεις δει κανέναν να κλείνει τον miner για tweaking? Εκτος από σένα προφανώς 😅

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Περιεργως μου πεταξε 2 rejected μεσα στην τελευταια ωρα (τα αλλα 3 ειναι απο πριν 3 μερες που επαιζα με 1450+mhz oc)

Καμια ιδεα? Ημουν stable αρκετες μερες στα 1350, το κατεβασα 1325 να ειμαι ακομα πιο safe, και τελικα το 1 το πεταξε εκει, το αλλα στα 1300 mhz (rtx 3070)

 

image.png.9edd4d2e45ff3d41f4f81e129d6cf0f5.png

Από 1350 στα 1300 τι διαφορά είχες σε watt και mh; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ooaris είπε

Γιατί έχεις δει κανέναν να κλείνει τον miner για tweaking? Εκτος από σένα προφανώς 😅

Από 1350 στα 1300 τι διαφορά είχες σε watt και mh; 

Εγώ στην 3080 κάθε 50mhz στην ραμ, βλέπω και 0,50 mh/s διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...