Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ενδεχόμενο να κάνεις Online αγορές , με κρυπτονόμισμα (κυρίως εκτός Ελλάδας, γτ εδώ δεν νομίζω να παιζει αυτό) , σε κάποια καταστήματα που δέχονται ως μέσο συναλλαγής κρύπτο, και να είναι έμπιστα; Έχει εμπειρία κανείς και να προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, PantKo είπε

(τραβας τα λεφτα που εχεις στηλει στην καρτα).

επίσης τραβάς λεφτά και χωρίς να έχει ευρώ στην κάρτα αρκεί να έχεις BTC ETH BNB ή κάποιο άλλο νόμισμα (την προτεραιότητα  του απο που να τραβήξει πρώτα την βάζεις στις ρυθμίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PantKo είπε

με 5700 nitro+ απο το pc στα 90w καταναλωση,ειναι καλα;

163495883_347362843324412_3452222151799538347_n.jpg

αρκετα καλα με τετοια καταναλωση. Σε φιλου πεφτει η αποδοση στα 90 watt και το κατεβασαμε μεχρι 99 (-40%) στην pulse

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι. On-line διασύνδεση δεν υπάρχει.

Τα στοιχειά θα τα δώσουν αν χρειαστεί. Στη φορολογική σου δήλωση όμως δε θα τα δεις στους αντίστοιχους κωδικούς.

Βρες μου τη διάταξη που μιλάει συγκεκριμένα για mining.

Όπως επίσης και τον τρόπο που δηλώνονται τα έσοδα-έξοδα.

Κωδικός 865 του ε1. Κέρδη από μεταβίβαση τίτλων - μετοχών. 15%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, PantKo είπε

το binance και το crypto σου στελνουν καρτα.Με αυτη την καρτα μπορεις (νομιζω) να κανεις αναλυψη και απο atm χωρις να εχεις λεφτα στην τραπεζα (τραβας τα λεφτα που εχεις στηλει στην καρτα). Αυτο μπορει να το πιασει η εφορια;

Δεν εχω ιδεα , αν και λιγουρεύομαι μια Jade Green (οχι τωρα που εχει stake 3500 , οταν ήταν στα 1100)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

αρκετα καλα με τετοια καταναλωση. Σε φιλου πεφτει η αποδοση στα 90 watt και το κατεβασαμε μεχρι 99 (-40%) στην pulse

να πω οτι δεν εχει πειραχτει και το bios,ειναι ''μαμα''...Και μια αλλη ερωτηση.Μιλαμε για τον υπολογιστη της υπογραφης μου,με βαση αυτο με παιρνει να βαλω αλλη μια 5700χτ για να κανουν 2 μαινινγκ? το αντεχει το συστημα;

 

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

επίσης τραβάς λεφτά και χωρίς να έχει ευρώ στην κάρτα αρκεί να έχεις BTC ETH BNB ή κάποιο άλλο νόμισμα (την προτεραιότητα  του απο που να τραβήξει πρώτα την βάζεις στις ρυθμίσεις. 

α εννοεις χωρις να εχεις μετατρεψει πχ τα εθεριουμ που μαιναρεις και πανε στον λογαρισμο,σε ευρω.Αυτο ισχυει και για τις 2 πλατφορμες;

Επεξ/σία από PantKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καμία αποσύνδεση, αλλιώς θα το έδειχνε στον miner. Απλά λόγω της αυξημένης δυσκολίας με τόσο μικρό hashrate περνάνε τα blocks και δεν προλαβαίνω να στείλω share. Αν είχε θέμα το router θα είχα αποσυνδέσεις και στο NH..

Χωρίς να ξέρω σε ποιο pool είσαι, αυτό που λες είναι. Πχ σε 2miners είναι κλασσική συμπεριφορά αν είσαι με μικρό rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Κωδικός 865 του ε1. Κέρδη από μεταβίβαση τίτλων - μετοχών. 15%

Trading. Όχι mining. Ούτε τίτλοι είναι, ούτε μετοχές.

Κωδικοί 865-866
Κέρδος από τη μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής.
Συμπληρώνεται το κέρδος από την πώληση τίτλων του άρθρου 42 του ν.4172/2013 (Κ.Φ.Ε.), όταν οι τίτλοι έχουν εκδοθεί από αλλοδαπή επιχείρηση και η υπεραξία τους φορολογείται.

και η αρχή του 4172/2013 έχει ως εξής:

"1. Κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων:"

Ξέρεις τι σημαίνει υπεραξία; Για να σε βοηθήσει υπάρχει απάντηση από το νομοθέτη.

Spoiler

3. Ως υπεραξία νοείται η διαφορά μεταξύ της τιμής κτήσης που κατέβαλε ο φορολογούμενος και της τιμής πώλησης που εισέπραξε. Τυχόν δαπάνες που συνδέονται άμεσα με την αγορά ή την πώληση των τίτλων συμπεριλαμβάνονται στην τιμή κτήσης και την τιμή πώλησης.

Το mining ξεκάθαρα δεν ανήκει εδώ ... αλλά και να βάλειςυπολόγισε ρεύμα + PC + GPU(s) στις δαπάνες αγοράς και έλα πες μου πόσο μένει για να φορολογηθεί με 15% 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PantKo είπε

να πω οτι δεν εχει πειραχτει και το bios,ειναι ''μαμα''...Και μια αλλη ερωτηση.Μιλαμε για τον υπολογιστη της υπογραφης μου,με βαση αυτο με παιρνει να βαλω αλλη μια 5700χτ για να κανουν 2 μαινινγκ? το αντεχει το συστημα;

Στα 650W είναι κομπλέ, με προσοχή μη σου κάνει reset τις ρυθμίσεις ο watman. Λογικά και πάλι δεν θα έχεις θέμα, γιατί και ο επεξεργαστής σου είναι 65άρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Trading. Όχι mining. Ούτε τίτλοι είναι, ούτε μετοχές.

Κωδικοί 865-866
Κέρδος από τη μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής.
Συμπληρώνεται το κέρδος από την πώληση τίτλων του άρθρου 42 του ν.4172/2013 (Κ.Φ.Ε.), όταν οι τίτλοι έχουν εκδοθεί από αλλοδαπή επιχείρηση και η υπεραξία τους φορολογείται.

και η αρχή του 4172/2013 έχει ως εξής:

"1. Κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων:"

Ξέρεις τι σημαίνει υπεραξία; Για να σε βοηθήσει υπάρχει απάντηση από το νομοθέτη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

3. Ως υπεραξία νοείται η διαφορά μεταξύ της τιμής κτήσης που κατέβαλε ο φορολογούμενος και της τιμής πώλησης που εισέπραξε. Τυχόν δαπάνες που συνδέονται άμεσα με την αγορά ή την πώληση των τίτλων συμπεριλαμβάνονται στην τιμή κτήσης και την τιμή πώλησης.

Το mining ξεκάθαρα δεν ανήκει εδώ ... αλλά και να βάλειςυπολόγισε ρεύμα + PC + GPU(s) στις δαπάνες αγοράς και έλα πες μου πόσο μένει για να φορολογηθεί με 15% 😉

 

Καλά....εσύ μην τα δηλώσεις τότε...

Να εύχεσαι μη σου κάνει έλεγχο η εφορία ομως , γιατί μετά πας με 44% φορολόγηση.

ότι ισχύει ως προς το παρόν και για τα κερδη από το χρηματιστήριο. Δηλαδή μόνο φόρος 15% από την υπεραξία , πχ επενδύσεις 10 ευρώ στο τέλος πήγε η αξία στα 100, και τα βαζεις στην τράπεζα τότε ο δηλώνεις τα 90 κέρδος και φόρος 15%. Τέλος να σου πω πως όλες οι τράπεζες σχεδόν σε όλες τις χώρες έχουν υποχρέωση να στέλνουν στοιχεία συναλλαγών στου λογαριασμούς πολιτών ξένων χορών και πως αυτές τις χώρες όταν οι καταθέσεις αλλά και οι συναλλαγές ξεπερνούν αθροιστικά τις 50.000 ανά έτος. Κάτι σαν την λίστα Λαγκάρντ αλλά αυτοματοποιημένο. Στην συνέχεια στην Ελλάδα η ααδε κάνε αυτόματα διασταύρωση με τα εισοδήματα που δήλωσες σε ένα έτος και με τα λεφτά που μπήκαν στο έτος αυτό σε όλους τους λογαριασμούς που έχεις. Αν η διαφορά ειναι μεγάλη πας στοχευμένα για έλεγχο αν όχι δεν σε κάνουν κάτι παρά μόνο αν τύχει στο δείγμα η με άλλο αλγόριθμο να σε πιάσει πχ τεκμήρια.

 

Εαν βγείτε σε έλεγχο δεν πάτε με φορολογία κλίμακας σαν να "ξεχασατε"να τα δηλώσετε. Το κοστούμι ραβεται με τις διατάξεις περί ξεπλυματος μαύρου χρήματος και αντίστοιχες ρήτρες και προσαυξήσεις. ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ που θα πρέπει να πάρετε αγκαζέ για να παραδώσετε το φάκελο στην αρμόδια αρχη(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΉΚΕΤΕ) θα είναι πάρα μα πάρα πολύ αλμυρό το αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PantKo είπε

να πω οτι δεν εχει πειραχτει και το bios,ειναι ''μαμα''...Και μια αλλη ερωτηση.Μιλαμε για τον υπολογιστη της υπογραφης μου,με βαση αυτο με παιρνει να βαλω αλλη μια 5700χτ για να κανουν 2 μαινινγκ? το αντεχει το συστημα;

 

α εννοεις χωρις να εχεις μετατρεψει πχ τα εθεριουμ που μαιναρεις και πανε στον λογαρισμο,σε ευρω.Αυτο ισχυει και για τις 2 πλατφορμες;

Ναι μπορείς να βάλεις και riser και να χώσεις τόσες κάρτες όσα slot έχεις στην μητρική. 

 

Όσο για την κάρτα ναι η μετατροπή γίνεται αυτόματα στο spotprice την στιγμή που πας να τραβήξεις ή να αγοράσεις κάτι με την κάρτα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, kkatzos said:

Θα συμφωνούσα αλλά μιλάμε συγκεκριμένα για το ΑΝ φορολογείται το κέρδος από το MINING.

Το γράφω ξεκάθαρα πάνω πάνω ότι το topic είναι για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining.

Γι' αυτό είναι στις κάρτες γραφικών το topic κι όχι στο Μπλα Μπλα ή σε κάποιο Mining Club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doubleh είπε

Στα 650W είναι κομπλέ, με προσοχή μη σου κάνει reset τις ρυθμίσεις ο watman. Λογικά και πάλι δεν θα έχεις θέμα, γιατί και ο επεξεργαστής σου είναι 65άρης.

βασικα αυτο που λες για το watman νομιζω μου το εχει κανει 2-3 φορες (σε συνολο 30 μερες που εχω βαλει σερι να σκαβει το pc) και μου τα εχει πεταξει ολα και τα ξαναβαζω.Το εχει κανει (αν ειναι αυτο) ανα 4-5 μερες πχ και δεν ξερω γιατι το κανει.Πεταει κατι σαν error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...