Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια noob ερώτηση.

Γιατί, ενώ το share στα pc το δείχνει κανονικά, αλλα στο web dashboard το δείχνει πιο κάτω;;; Όεο;;;;

 

Screenshot_2021-03-26-20-25-22-689_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Να κάνω μια noob ερώτηση.

Γιατί, ενώ το share στα pc το δείχνει κανονικά, αλλα στο web dashboard το δείχνει πιο κάτω;;; Όεο;;;;

 

Screenshot_2021-03-26-20-25-22-689_com.android.chrome.jpg

γιατι ο miner δεν σου βγαζει rejected shares φανταζομαι ,αλλα στο site σου βγαζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γιατι ο miner δεν σου βγαζει rejected shares φανταζομαι ,αλλα στο site σου βγαζει .

Δεν είναι invalid shares, είναι stales...

Ναι, ο miner δεν μου βγάζει ούτε stales, ούτε invalid.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Δεν είναι invalid shares, είναι stales...

Ναι, ο miner δεν μου βγάζει ούτε stales, ούτε invalid.

Αν βγαλει rejected, θα το καταλαβεις και απο τον αριθμο των shares, και απο το ποσοστο στο τελος που εμφανιζει καθε 30 sec. Μπορεις να δοκιμασεις να κατεβασεις ελαχιστα vram στο 3ο μηχανημα

Δεν νομιζω οτι γινεται χωρις καθολου stales, τουλαχιστον με συνδεσεις Ελλαδας. Θελω να δοκιμασω απο περιεργεια οταν ερθει η μητρικη, να κανω Hotspot 4g+ για να δω και latency, αλλα και stales. Εχω συνολικα κανα ~10/μερα προσωπικα στο trex. Phoenix/nh εδειχνε παραπανω

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν βγαλει rejected, θα το καταλαβεις και απο τον αριθμο των shares, και απο το ποσοστο στο τελος που εμφανιζει καθε 30 sec. Μπορεις να δοκιμασεις να κατεβασεις ελαχιστα vram στο 3ο μηχανημα

Δεν νομιζω οτι γινεται χωρις καθολου stales, τουλαχιστον με συνδεσεις Ελλαδας. Θελω να δοκιμασω απο περιεργεια οταν ερθει η μητρικη, να κανω Hotspot 4g+ για να δω και latency, αλλα και stales. Εχω συνολικα κανα ~10/μερα προσωπικα στο trex. Phoenix/nh εδειχνε παραπανω

Μάλλον το ίντερνετ της Ελλάδας φταίει.

Τώρα ας πούμε, πήρε τα πάνω του...

 

Screenshot_2021-03-27-00-17-45-248_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-03-27-00-19-44-989_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Μάλλον το ίντερνετ της Ελλάδας φταίει.

Τώρα ας πούμε, πήρε τα πάνω του...

 

 

 

Αν εχεις 1 stale θα το κουβαλας ολη την ωρα (μιας και δειχνει stats 1 ωρας το ethermine). Στο κατω διαγραμμα φαινονται οταν τα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο και μονο επειδη ειχα 3.7 coins, ειπα να συμπληρωσω την 5αδα για το payout. Το εχω σταματησει εδω και σχεδον 1 ωρα και δεν εχω παρει καθολου payout. Το παραξενο ειναι οτι ουτε στο pool δειχνει καποιο block στο διαστημα που εκανα mining. Δλδ πηγε 1+ ωρα χαμενη ή απλα οταν βρεθει θα παρω το ποσοστο που αναλογει?

Edit: περιμενα ποση ωρα πριν γραψω, και μολις βρεθηκε block οποτε μου εδωσε ποσοστο. Περιμενω λογικα και για αλλο.

Spoiler

image.png.e82d834a69b0e803671b5243276b7cb7.pngimage.png.b842b830f6c9773626d2e58bff1f8f13.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μονο και μονο επειδη ειχα 3.7 coins, ειπα να συμπληρωσω την 5αδα για το payout. Το εχω σταματησει εδω και σχεδον 1 ωρα και δεν εχω παρει καθολου payout. Το παραξενο ειναι οτι ουτε στο pool δειχνει καποιο block στο διαστημα που εκανα mining. Δλδ πηγε 1+ ωρα χαμενη ή απλα οταν βρεθει θα παρω το ποσοστο που αναλογει?

Edit: περιμενα ποση ωρα πριν γραψω, και μολις βρεθηκε block οποτε μου εδωσε ποσοστο. Περιμενω λογικα και για αλλο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.e82d834a69b0e803671b5243276b7cb7.pngimage.png.b842b830f6c9773626d2e58bff1f8f13.png

 

Έπεσες πάνω στη περίπτωση που έκανε 2 ώρες να βρει (από το 1684082 -> 1684253). 
Δεν πάει χαμένο το contribution αλλά αν δεν είσαι σταθερά μέσα πέφτει .
Εντελώς χοντρικά πες ότι είχες X% συμμετοχή μέχρι την 1 ώρα και σταμάτησες τον worker, στη συνέχεια πήρε +1 ώρα για να βρει το block, το contribution σου πέφτει εφόσον οι υπόλοιποι συνεχίζουν και βελτιώνουν το δικό τους, ενώ εσύ σταμάτησες. 
Αφού δεν κάθεσαι σταθερά καλύτερα να το δουλεύεις με PPS.  

image.png.6001de5dd3165a3446b34d67e233c070.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια υπαρχει καποιο thread που θα μπορουσα να ακολουθησω για να ξεκινησω mining?δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν θα αποδιδει η οχι ποιο πολυ θελω να μαθω,ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Anonlpatron είπε

καλησπερα παιδια υπαρχει καποιο thread που θα μπορουσα να ακολουθησω για να ξεκινησω mining?δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν θα αποδιδει η οχι ποιο πολυ θελω να μαθω,ευχαριστω εκ των προτερων

Εγώ από αυτό το thread έμαθα. Εάν το διαβάσεις από την αρχή, θα μάθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Anonlpatron είπε

καλησπερα παιδια υπαρχει καποιο thread που θα μπορουσα να ακολουθησω για να ξεκινησω mining?δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν θα αποδιδει η οχι ποιο πολυ θελω να μαθω,ευχαριστω εκ των προτερων

YouTube 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

YouTube 

ειχα δοκιμασει αλλα δεν ειχα καταφερει κατι..εδω στο thread βρηκα κατι σελιδες που κατι παλικαρια  αναφερονταν στο nicehash κ καταφερα να το βρω θελει βεβαια σιγουρα χρονο  για να ρυθμισεις την καρτα σου και δεν εχει καμια σχεση  to oc στο msi afterburner για gaming αποτι στο mining σωστα?

58 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Εγώ από αυτό το thread έμαθα. Εάν το διαβάσεις από την αρχή, θα μάθεις.

ευχαριστω ναι εβγαλα μια ακρη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...