Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

θα πρεπει τοτε να κρατας 2 στηλες στο εξελακι, μια στηλη με το ημερησιο estimation του whatomine

και μια στηλη με το καθαρο profit που εχεις, και μετα να κανεις τη σουμα,

υποψην οσο μεγαλυτερο το hashrate τοσο μεγαλυτερη και η αποκλιση

ευκολη ειναι η συγκριση

τι δινει το whattomine για το nicehash με 98mh/s

20210414_192822.jpg.d7dee5d9ded7aac8fd51cb3dd8f27f09.jpg

 

Τι δινει πραγματικα το nicehash 

519216513_Screenshot_20210414-192840_SamsungInternet.jpg.32e9791aac7b8d53650363e0adeb1add.jpg

 

 

Αντιστοιχα συγκρινεις με οποιο pool εισαι αν το estimated σου συναδει με το whattomine ,και αν συναδει θα κατσω να με χεσεις 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ευκολη ειναι η συγκριση

τι δινει το whattomine για το nicehash με 98mh/s

 

 

Τι δινει πραγματικα το nicehash 

 

 

 

Αντιστοιχα συγκρινεις με οποιο pool εισαι αν το estimated σου συναδει με το whattomine ,και αν συναδει θα κατσω να με χεσεις 😛

 

Το εχω ξαναπει οτι ειναι λαθος που παιρνεις την τιμη του nh και οχι του eth απο πανω. Με αυτην την τιμη εισαι μεσα στα 8.4 ευρω, ή $10.40. Φανταζομαι οτι το estimate του nh θα το βγαζει απο το δικτυο. Αν οι μισοι ειναι με gigabyte 3080, ή με stock settings, προφανως θα το επηρεασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί μετράτε με ευρώ;

Την τωρινη στιγμη, ειτε μετρησεις σε eth, ειτε σε usd, ειτε σε ευρω δεν εχει διαφορα για να συγκρινεις τα payouts μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το εχω ξαναπει οτι ειναι λαθος που παιρνεις την τιμη του nh και οχι του eth απο πανω. Με αυτην την τιμη εισαι μεσα στα 8.4 ευρω, ή $10.40. Φανταζομαι οτι το estimate του nh θα το βγαζει απο το δικτυο. Αν οι μισοι ειναι με gigabyte 3080, ή με stock settings, προφανως θα το επηρεασει.

μα αυτην την τιμη δινει για nh ρε τι να παρω του ethash? το nicehash με πληρωνει, και στο calculator βαζω τα mh/s τα δικα μου οχι γενικα μιας 3080. Με την λογικη αυτη το ιδιο θα επηρεαζεται και το ethash απο πανω. 

Το ethermine τωρα δινει 0.00407/24 με 98.5mh/s πιο κατω δλδ απο οτι αναφερει το whattomine για ethash οποτε και στα δυο εξω πεφτει.

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί μετράτε με ευρώ;

και σε τι να μετρησω? στην τελικη ευρω θα παρω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και σε τι να μετρησω? στην τελικη ευρω θα παρω

απλά από βδομάδα σε βδομάδα αλλάζει η τιμή, γι' αυτό δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μια βδομάδα σε ένα pool, μετά μία βδομάδα σε ένα άλλο, την άλλη βδομάδα στο nh, κτλ. Το ιδανικό θα ήταν να είχες 3-4 κάρτες και να έβαζες 3 σε pool και μία σε NH για μία βδομάδα και να κρίνεις το κέρδος. Αλλά δεν γίνεται..

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το εχω ξαναπει οτι ειναι λαθος που παιρνεις την τιμη του nh και οχι του eth απο πανω. Με αυτην την τιμη εισαι μεσα στα 8.4 ευρω, ή $10.40. Φανταζομαι οτι το estimate του nh θα το βγαζει απο το δικτυο. Αν οι μισοι ειναι με gigabyte 3080, ή με stock settings, προφανως θα το επηρεασει.

Γιατί να κοιτάς το estimate? Κοιτάς τι σου πληρώνει κάθε μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

απλά από βδομάδα σε βδομάδα αλλάζει η τιμή, γι' αυτό δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μια βδομάδα σε ένα pool, μετά μία βδομάδα σε ένα άλλο, την άλλη βδομάδα στο nh, κτλ. Το ιδανικό θα ήταν να είχες 3-4 κάρτες και να έβαζες 3 σε pool και μία σε NH για μία βδομάδα και να κρίνεις το κέρδος. Αλλά δεν γίνεται..

μα εγω αυτο κανω καθημερινα ,ειμαστε 2 ατομα με 3080 με τα ιδια mh/s ,εγω σε  nicehash  και το αλλο παλικαρι σε ethermine,την τελευταια εβδομαδα το  ethermine ειναι περιπου 40-60 λεπτα κατω το 24ωρο σταθερα.

και για του λογου το αληθες

PSX_20210414_195113.jpg.a40e3f2c5e14aaa1c4d276ba3cb60ecb.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

μα εγω αυτο κανω καθημερινα ,ειμαστε 2 ατομα με 3080 με τα ιδια mh/s ,εγω σε  nicehash  και το αλλο παλικαρι σε ethermine,την τελευταια εβδομαδα το  ethermine ειναι περιπου 40-60 λεπτα κατω το 24ωρο σταθερα.

ε τότε εντάξει. αρκεί να είναι και ίδιος ο χρόνος mining προφανώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το ΝΗ δίνει παραπάνω από τα pools και τα 530ΤΗ που είναι σε pools κάνουν λάθος. Το έχουμε εμπεδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omitziz είπε

Εντάξει το ΝΗ δίνει παραπάνω από τα pools και τα 530ΤΗ που είναι σε pools κάνουν λάθος. Το έχουμε εμπεδώσει.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στα pools πληρώνεσαι ένα κομμάτι από κάθε block ανάλογα με τα shares που στέλνεις, άρα και ανάλογα το hashrate, σωστά; Ε αν το hashrate είναι μικρό, τότε και το κομμάτι που θα πάρεις από το reward κάθε block είναι επίσης αντίστοιχα μικρό και όχι αρκετό για να κάνει ορατή τη διαφορά από pool σε NH..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εντάξει το ΝΗ δίνει παραπάνω από τα pools και τα 530ΤΗ που είναι σε pools κάνουν λάθος. Το έχουμε εμπεδώσει.

σου δειχνω τι παιρνουν δυο καρτες ιδιες αντιστοιχα ,αν δεν σε πειθουν οι πραγματικοι αριθμοι αλλα πιστευεις στην θεωρια του "το nicehash πληρωνει λιγοτερο" δεν ξερω τι αλλο να σου πω ρε αδερφε. Ποσα mh/s ειναι το rig σου ανεβασε ενα ss απο τα stats

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στα pools πληρώνεσαι ένα κομμάτι από κάθε block ανάλογα με τα shares που στέλνεις, άρα και ανάλογα το hashrate, σωστά; Ε αν το hashrate είναι μικρό, τότε και το κομμάτι που θα πάρεις από το reward κάθε block είναι επίσης αντίστοιχα μικρό και όχι αρκετό για να κάνει ορατή τη διαφορά από pool σε NH..

Όχι ακριβώς , υπάρχουν pools που πληρώνεσαι για όλα τα shares που έχεις στείλει (PPS+) ή PPLNS που εάν δεν έχεις αρκετό hashrate σε σχέση με το avg του pools θα χάσεις αρκετά σε rewards.

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

σου δειχνω τι παιρνουν δυο καρτες ιδιες αντιστοιχα ,αν δεν σε πειθουν οι πραγματικοι αριθμοι αλλα πιστευεις στην θεωρια του "το nicehash πληρωνει λιγοτερο" δεν ξερω τι αλλο να σου πω ρε αδερφε. Ποσα mh/s ειναι το rig σου ανεβασε ενα ss απο τα stats

Έχω τρέξει δικά μου rigs για αρκετές εβδομάδες και παλιότερα και τώρα σε NH και pools είδα τις διαφορές και διάλεξα. Κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα που έχουν και στο /ethermining.

(1.3GH είμαι με trex και teamread σε ethermine atm)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, omitziz είπε

Όχι ακριβώς , υπάρχουν pools που πληρώνεσαι για όλα τα shares που έχεις στείλει (PPS+) ή PPLNS που εάν δεν έχεις αρκετό hashrate σε σχέση με το avg του pools θα χάσεις αρκετά σε rewards.

exactly my point. Απ' ότι καταλαβαίνω το reward μοιράζεται στα μέλη του pool οπότε αν είσαι πλέμπουρας με μία μεσαία κάρτα πως να τους "ανταγωνιστείς"; Αυτό εννοούσα πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...