Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Εσένα σε νοιάζει να υπάρχει κόσμος να αγοράζει hash από το NH. Όσο είναι ψιλά θα αγοράζει

Ναι ετσι ακριβως το eth κοιταω κυριως οχι το BTC το btc με ενδιαφερει μετα για το fiat. Απο bitmax με συμφερει το dash τελικα για να το στειλω στο nicehash εχω βαλει order εδω και μιση ωρα αλλα ακομα τιποτα. 0.005 dash εχει fee για να τα στειλει.

Μόλις τώρα, argimeg είπε

 

Αυτά τα 135 και 90-100 παιδιά είναι ευρώ; Και με τι Mh/s σκάβετε;

Ναι. 50.50 με 95watt 5700xt. Νομιζω εχει το καλυτερο efficiency για dagger η 5700xt. Πεφτει στα 41MH οταν παιζω κανενα ελαφρυ παιχνιδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Εγώ έχω πιάσει το ROI και το ποσό για validator οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Τους καινούργιους όμως που μπαίνουν τώρα με 1000 φεύγα την 3060ti και 10+ μήνες αποπληρωμή .. καλά κρασιά 

Αν επιτρέπετε, πόσο καιρό έσκαβες και με τι Mh/s για να γίνεις validator? 30+ Eth δεν χρειάζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, argimeg είπε

Αν επιτρέπετε, πόσο καιρό έσκαβες και με τι Mh/s για να γίνεις validator? 30+ Eth δεν χρειάζονται;

32 , 2017 πoτέ κάτω από 190MH

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι εχεις δικιο αλλα οπως και στο fiat παλι τα πολλα λεφτα απο τα crypto θα πανε στους λιγους. Οπως και στο fiat το 1% του παγκοσμιου πληθυσμου θα εχει το 90% των crypto. Παλι αυτοι θα ελεγχουν την τιμη δηλαδη οπως γινεται και στο δολλαριο που αν θελουν αυριο rockefeller και rothschild το μηδενιζουν η το ανεβαζουν οσο θελουν. 

Μπερδεύεις και μπερδεύεσαι. Decentralized δεν σημαίνει διαμοίρασμος του χρήματος στο λαό. Σημαίνει οτι η αξία του νομίσματος που έχεις στα χέρια σου δεν εξαρτάται από τρίτους (πχ. κυβέρνηση που αποφασίζει να τυπώσει χρήμα, βλέπε US$) αλλά από την αξία που του δίνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπερδεύεις και μπερδεύεσαι. Decentralized δεν σημαίνει διαμοίρασμος του χρήματος στο λαό. Σημαίνει οτι η αξία του νομίσματος που έχεις στα χέρια σου δεν εξαρτάται από τρίτους (πχ. κυβέρνηση που αποφασίζει να τυπώσει χρήμα, βλέπε US$) αλλά από την αξία που του δίνουν οι ίδιοι οι κάτοχοι. 

Μα ειτε κυβερνηση ειτε 10-100 ατομα που εχουν το 90% της πιτας δεν ειναι παρομοιο? Απλα στη μια περιπτωση κατηγορουμε την κυβερνηση στη δευτερη αυτους με τα δις που αν θελουν απο τη μια μερα στην αλλη ανεβαζουν η κατεβαζουν την τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο, ειμαι ασχετος με το θεμα.

αλλα μιας και ειμαστε εδω στο φορουμ που ανταλλασουμε αποψεις.

εστω οτι ενας εσκαψε, εβαλε δηλ. το pc στην πριζα  να σκαψει και μεσα σε ενα χρονο μαζεψε ενα ποσο Χ.

μπακαλιστικα τωρα, Χ - εξοδα εξορυξης = Κερδος.

και λεμε τωρα οτι βαρεθηκε να σκαβει, αυτο το κερδος απο που το πληρωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μα ειτε κυβερνηση ειτε 10-100 ατομα που εχουν το 90% της πιτας δεν ειναι παρομοιο? Απλα στη μια περιπτωση κατηγορουμε την κυβερνηση στη δευτερη αυτους με τα δις που αν θελουν απο τη μια μερα στην αλλη ανεβαζουν η κατεβαζουν την τιμη. 

Όχι δεν είναι το ίδιο. Η κυβέρνηση δεν έχει το χρήμα, αλλά έχει την δυνατότητα να τυπώνει χρήμα. Πχ. αν αύριο το πρωί η Αμερικάνικη κυβέρνηση αποφασίζει (όπως και έκανε) να διπλασίασει το fiat ας πούμε. Οπότε από την μια μέρα στην άλλη τα 20.000$ που έχεις στην τράπεζα έχουν την αγοραστική δύναμη 10.000 χτεσινών δολλαρίων. Επηρεάζεται δηλαδή η αγοραστική δύναμη του δολλαρίου. Να μην πιάσουμε και το κούρεμα των τραπεζών, που την μία μέρα έχεις λεφτά και την άλλη όχι. 

Το να ανεβαίνουν ή να κατεβαίνουν οι τιμές είναι άσχετο. Προφανώς όπως στα πάντα προσφορά / ζήτηση καθορίζουν τις τιμές. Η τιμή του BTC καθορίζεται μόνο από τους κατόχους και τους επίδοξους αγοραστές, και όχι από τρίτους, όπως πχ. η Κυβέρνηση που αποφασίζει να στα κουρέψει ή να τυπώσει 5 δις bitcoins. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

εχετε δικιο, ειμαι ασχετος με το θεμα.

αλλα μιας και ειμαστε εδω στο φορουμ που ανταλλασουμε αποψεις.

εστω οτι ενας εσκαψε, εβαλε δηλ. το pc στην πριζα  να σκαψει και μεσα σε ενα χρονο μαζεψε ενα ποσο Χ.

μπακαλιστικα τωρα, Χ - εξοδα εξορυξης = Κερδος.

και λεμε τωρα οτι βαρεθηκε να σκαβει, αυτο το κερδος απο που το πληρωνεται?

Απο την πωληση των νομισματων που εξορυξε. Εκτος αν εισαι σε κατι οπως το nicehash που απλα σκαβεις ακι σε πληρωνει σε bitcoin ,τα μετατρεπεις σε ευρω οταν θες και τα βαζεις στην τραπεζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απο την πωληση των νομισματων που εξορυξε. Εκτος αν εισαι σε κατι οπως το nicehash που απλα σκαβεις ακι σε πληρωνει σε bitcoin ,τα μετατρεπεις σε ευρω οταν θες και τα βαζεις στην τραπεζα 

δηλ. εσυ τωρα τα δικα σου αυτα που μαζεψες μπορεις π.χ να τα δωσεις και να παρεις ευρω?

και αυτο γινεται μεσω τραπεζας ή καποιου αλλου ιδρυματος / υπηρεσιας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2021 στις 8:24 ΜΜ, Arkin είπε

Εννοειται αξιζει θα βγαζεις 71 ευρω τη μερα χωρια το ρευμα που το εβαλα 15 λεπτα την KW οποτε ειναι αρκετα παραπανω. 1859 ευρω καθαρα το μηνα.

Screenshot_1.png

Νομίζω ότι ο κίνδυνος και η φθορά που θα έχουν οι υπολογιστές θα είναι μεγάλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Νομίζω ότι ο κίνδυνος και η φθορά που θα έχουν οι υπολογιστές θα είναι μεγάλος...

Φθορά θα έχεις σίγουρα στο τροφοδοτικό. Πολλά μας αφήνουν σύντομα ιδίως εάν δουλεύουν κοντά στο όριο τους.

Για αυτό βάζεις 1200w platinum hp τροφοδοτικά από σερβερς που είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν 24/7 και έχουν 10€ το ένα μεταχειρισμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Νομίζω ότι ο κίνδυνος και η φθορά που θα έχουν οι υπολογιστές θα είναι μεγάλος...

Περισσοτερο φθορα εχει ενας υπολογιστης απο το ανοιξε κλεισε παρα απο το αν δουλευει συνεχεια. Το τροφοδοτικο που τρωει ζορι εχει 10 χρονια εγγυηση εχω 750αρι corsair rx σειρα με τα 200w που τρωει σε mining ειναι στο 25% του. 

 

Σε αλλα νεα. Το Dash κανει ξεφρενη πορεια σημερα αγορασα το μεσημερι εξαργυρωνοντας NIM και εχει τσιμπησει ενα 75% απο τοτε. Μακαρι να φτασει τις παλιες του δοξες που ηταν στα 1000+ ευρω να μας μεινει κανα 1000αρικο μονο απο αυτο το trade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...