Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το nicehash κατεβασε το ελαχιστο ποσο που χρειαζομαστε για να κανουμε τα BTC ευρω. Πριν ηθελε 0.0025BTC ελαχιστο ποσο για να τα μετατρεψουμε σε ευρω. Τωρα αν εχουμε 25 ευρω και πανω σε BTC γινονται κανονικα ευρω. Και το αντιθετο απο ευρω σε BTC ηταν 35 και εγινε 25.

Screenshot-1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δοκιμάσω λίγο το Hiveon γιατί εδώ https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-2060 δίνει πολύ καλύτερο profit. Έβαλα το ΕΤΗ address από το coinbase και ξεκίνησε, σε 9 λετπά που τρέχει μέχρι στιγμής έχει κάνει 6 accept. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; Μπορώ κάπου να βλέπω πόσο έχω μαζέψει ή μόνο όταν έρθει το payout; Γενικά κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω; Εντελώς δοκιμαστικά το έβαλα να δω τι παίζει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έβαλα το ΕΤΗ address από το coinbase και ξεκίνησε, σε 9 λετπά που τρέχει μέχρι στιγμής έχει κάνει 6 accept.

Έτσι δουλεύουν τα pools. Λίγα shares accepted αλλά μεγάλα. Το NiceHash έχει πολλά αλλά μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nicehash έχει βοηθήσει πάρα πολύ στη δημοτικότητα των crypto και είναι μια legit πλατφόρμα γενικότερα. Οκ. 

Παρόλα αυτά δεν γίνεται να λέει κάποιος πως ασχολείτε χρόνια με το mining και κάθεται στο nicehash επειδή το 10% είναι αμελητέα διαφορά....

Θα ξεχάσουμε και τα μαθηματικά σε λίγο. 

Η υπηρεσία που προσφέρουν αξίζει το 10% για ανθρώπους που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στον χώρο. 

Μέχρι εκεί όμως. Μετά κατεβάζεις έναν miner κάνεις 2 ρυθμίσεις και πας σε ενα pool που είναι στα μέτρα σου. Δίνεις το 1% στον developer για την δουλειά του και το πολύ 1% ακόμα στο pool και είσαι decentralized και ωραίος 

Screenshot_20210211_232725.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ooaris είπε

Το nicehash έχει βοηθήσει πάρα πολύ στη δημοτικότητα των crypto και είναι μια legit πλατφόρμα γενικότερα. Οκ. 

Παρόλα αυτά δεν γίνεται να λέει κάποιος πως ασχολείτε χρόνια με το mining και κάθεται στο nicehash επειδή το 10% είναι αμελητέα διαφορά....

Θα ξεχάσουμε και τα μαθηματικά σε λίγο. 

Η υπηρεσία που προσφέρουν αξίζει το 10% για ανθρώπους που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στον χώρο. 

Μέχρι εκεί όμως. Μετά κατεβάζεις έναν miner κάνεις 2 ρυθμίσεις και πας σε ενα pool που είναι στα μέτρα σου. Δίνεις το 1% στον developer για την δουλειά του και το πολύ 1% ακόμα στο pool και είσαι decentralized και ωραίος 

Screenshot_20210211_232725.jpg

To θεμα ειναι ολα αυτα τα pools πληρωνουν σε eth. Για να γινουν BTC και μετα ευρω ποσα fee θα χρειαστω? Αν ειναι μικρη η διαφορα αξιζει ειδικα για εναν με πολλες καρτες και μεγαλο hash rate. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα από τα λίγα που διαβάζω εδώ και εκεί, ότι το πιο ασύμφορο είναι να τα κάνεις ευρώ. Εγώ θα έκανα σκέτο ΕΤΗ και θα το κρατούσα όσο πάει γιατί που θα πάει θα ανέβει αρκετά το ETH. Ή στην χειρότερη θα το έκανα BTC κατευθείαν και θα το κρατούσα. Όσοι βέβαια κάνουν μόνο τον χαβαλέ τους και δεν θέλουν να μπλέκουν, βγάζουν ένα καλό χαρτζιλίκι τον μήνα και μια χαρά. Όπως βολεύεται ο καθένας, όλοι λίγο ή πολύ κερδισμένοι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

To θεμα ειναι ολα αυτα τα pools πληρωνουν σε eth. Για να γινουν BTC και μετα ευρω ποσα fee θα χρειαστω? Αν ειναι μικρη η διαφορα αξιζει ειδικα για εναν με πολλες καρτες και μεγαλο hash rate. 

Θες ένα ταληρο. Αλλά αλλού τρως αλλού πίνεις αλλού πας και το δίνεις. Το ethereum network σου δίνει μεροκάματο χρησιμοποιώντας την κάρτα σου. Όχι το btc. Για πιο λόγο απαραίτητα να τα κάνεις btc? 

Μπορείς να τα γυρίσεις και από eth σε ευρώ αν τόσο πολύ καίγεσαι να τα κάνεις ευρώ για να ζήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, argimeg είπε

Εγώ θα έκανα σκέτο ΕΤΗ και θα το κρατούσα όσο πάει γιατί που θα πάει θα ανέβει αρκετά το ETH. 

Για long hold? Dont hold your breath :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argimeg είπε

Εγώ κατάλαβα από τα λίγα που διαβάζω εδώ και εκεί, ότι το πιο ασύμφορο είναι να τα κάνεις ευρώ. Εγώ θα έκανα σκέτο ΕΤΗ και θα το κρατούσα όσο πάει γιατί που θα πάει θα ανέβει αρκετά το ETH. Ή στην χειρότερη θα το έκανα BTC κατευθείαν και θα το κρατούσα. Όσοι βέβαια κάνουν μόνο τον χαβαλέ τους και δεν θέλουν να μπλέκουν, βγάζουν ένα καλό χαρτζιλίκι τον μήνα και μια χαρά. Όπως βολεύεται ο καθένας, όλοι λίγο ή πολύ κερδισμένοι είναι.

Αυτο ειναι το καλυτερο για μακροπροθεσμα ρισκα. Εγω δεν εχω θεμα για αυτο τα κανω ευρω οπως ειπες ενα χαρτζιλικι που βγαζει η καρτα και πανε ολα σε gaming να πιασουν και τοπο. Κανεις δεν θα γινει πλουσιος με το mining με 2-3-4 καρτες. Για μεγαλες βλεψεις για μακρια αγοραζονται 10-20 χιλιαρικα BTC/ETH και περιμενουμε λιγα χρονια. Το οποιο θα κανει ομως ουτε το 1% του κοσμου. Το 90% των BTC βρισκονται στο 2% των BTC adresses. Λεμε οτι και τα crypto ειναι decentralized αλλα στη θεωρια το πολυ χρημα παλι οι λιγοι το μαζευουν οπως γινεται ανεκαθεν και με τα κανονικα χρηματα. Σε ενα καθαρα καπιταλιστικο συστημα δεν θα μπορουσε να γινει αλλιως. Απλα προσωπικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμιτο και καλο για τους περισσοτερους απλα να μαζευουν χρημα το οποιο καθεται σιγουρα ειναι κατι που δεν γεμιζει καποιον ανθρωπο για αυτο και βλεπουμε πολλους λεφταδες να ειναι τερμα μιζεροι γιατι τους εχει καταβαλλει το χρημα και οχι το αντιθετο. Χανεται η ουσια μετα θεωρω ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

3 λεπτά πριν, ooaris είπε

Θες ένα ταληρο. Αλλά αλλού τρως αλλού πίνεις αλλού πας και το δίνεις. Το ethereum network σου δίνει μεροκάματο χρησιμοποιώντας την κάρτα σου. Όχι το btc. Για πιο λόγο απαραίτητα να τα κάνεις btc? 

Μπορείς να τα γυρίσεις και από eth σε ευρώ αν τόσο πολύ καίγεσαι να τα κάνεις ευρώ για να ζήσεις. 

Καλα προφανως και δεν καιγομαι οι περισσοτεροι εδω το κανουμε για την πλακα μας καθαρα καταλαβαινω ομως οτι καποιοι πιστευουν σε κατι περισσοτερο και ειμαι 50-50 για το τι θα γινει στο μελλον και κατα ποσο θα μπορεσουν να συνυπαρξουν τελειως αρμονικα crypto/fiat. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw εχετε κανει το thermaλ pad mod για το Backplate? Μπορω να βρω Thermal pads σε κανα μαγαζι με εργαλεια ή κατι τετοιο ή πρεπει ντε και καλα απο ιντερνετ? Γενικα θελω να το δοκιμασω και για gaming κατασταση.

Εχω την gainward 3070 και απο οτι βλεπω, μαλλον για 2mm πρεπει να κοιταω. Αυριο ισως την βγαλω απο το κουτι να μετρησω το κενο που εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα other rejected στο nicehash από τι μπορεί να είναι; Δεν έχω πολλά, 2-3 μέρα. Κατέβασα το mem oc λίγο, να δω μήπως δεν ξαναβγάλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Πολύ χάλια εδώ και 2 μέρες. 70/μήνα ενώ πριν ήταν στα 90-100..

Μήπως σε άλλαξε τίποτα αλγόριθμο? Με dagger είμαι σταθερά 75 λεπτά το 4ωρο 4.5 τη μέρα δηλαδή 135 το μήνα βγαίνει. Έπεσε λίγο αλλά πάλι είναι πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μήπως σε άλλαξε τίποτα αλγόριθμο? Με dagger είμαι σταθερά 75 λεπτά το 4ωρο 4.5 τη μέρα δηλαδή 135 το μήνα βγαίνει. Έπεσε λίγο αλλά πάλι είναι πολύ καλά. 

Όχι, dagger σταθερά με excavator. Έχει ανέβει λίγο εδώ και καμιά ώρα αλλά και πάλι πολύ χαμηλότερα με ότι ήταν πριν 2 μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...