Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω, είναι πως προκύπτουν τα rejected shares (stales) ή για την ακρίβεια, πως επιρρεάζεται το latency με τον server. 

Βλέπω ότι το σύνηθες είναι ένα spike, πχ 500+ ms να οδηγεί σε rejection, αλλά το ίδιο μου έχει τύχει και στα 70ms.Από την άλλη έχω δει accepted share με 700+ms.

Μπορούν να αποδοθούν αυτά τα rejected shares στα FEC/CRC/HEC errors που καταγράφονται στο ιστορικό του modem; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Xμμμ. Οπότε ποιον να βάλω λέτε; 4 miner έχουν dagger στο nicehash. phoenix, trex, excavator και nbminer. Σε MH/s τα ίδια μου βγάζουν όλοι, +-0,5% ο ένας απ' τον άλλον..

Γενικα δεν μπορεις να δεις διαφορες στους miners me 1 ωρα τεστ... θελει τουλαχιστον μερικες μερες και δοκιμες στο OC/UV στον καθε ενα...
Γιαυτο βαλέ Phoenix . Δινει παραπανω shares σε βαθος χρονου και απο team red miner που ειναι αρκετα συζητημενος αυτον τον καιρο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Αυτό που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω, είναι πως προκύπτουν τα rejected shares (stales) ή για την ακρίβεια, πως επιρρεάζεται το latency με τον server. 

Βλέπω ότι το σύνηθες είναι ένα spike, πχ 500+ ms να οδηγεί σε rejection, αλλά το ίδιο μου έχει τύχει και στα 70ms.Από την άλλη έχω δει accepted share με 700+ms.

Μπορούν να αποδοθούν αυτά τα rejected shares στα FEC/CRC/HEC errors που καταγράφονται στο ιστορικό του modem; 

rejected shares δεν εχει να κανει με latency. Εχει να κανει με τραβηγμενα settings στην καρτα most of the time.
Τα stale shares μπορει να σχετιζονται απο latency και απο λιγο hashrate αλλα τα περισσοτερα pools τα πληρωνουν ποσοστιαια απο οσο ξερω. Κατω απο 5% stale shares ειναι οκ.
Rejected απαγορευεται να δεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ooaris είπε

rejected shares δεν εχει να κανει με latency. Εχει να κανει με τραβηγμενα settings στην καρτα most of the time.
Τα stale shares μπορει να σχετιζονται απο latency και απο λιγο hashrate αλλα τα περισσοτερα pools τα πληρωνουν ποσοστιαια απο οσο ξερω. Κατω απο 5% stale shares ειναι οκ.
Rejected απαγορευεται να δεις.

Ίσως δεν το έγραψα σωστά, αν και ολα ως rejected αναφέρονται στο nicehash (target, duplicate, stale, other).

Stale shares βλέπω, τα οποία είναι τελείως random. Μπορεί να ανοίξω τον manager του nicehash και να φάω 2-3  stales back to back ή μπορεί να πέσω για ύπνο και από 0% να το βρω στο 2,5% 8 ώρες μετά. 

Το hashrate δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο (95~96mh/s).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ίσως δεν το έγραψα σωστά, αν και ολα ως rejected αναφέρονται στο nicehash (target, duplicate, stale, other).

Stale shares βλέπω, τα οποία είναι τελείως random. Μπορεί να ανοίξω τον manager του nicehash και να φάω 2-3  stales back to back ή μπορεί να πέσω για ύπνο και από 0% να το βρω στο 2,5% 8 ώρες μετά. 

Το hashrate δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο (95~96mh/s).

Στο Phoenix miner τα υπογραμμισμενα ειναι τα rejected που δεν θες και λογικά πρέπει να κατεβάσεις settings στην κάρτα. 

Τα stales είναι οκ μέχρι 5%  έχει να κάνει με delay και με το πόσο αργό είναι το rig σου. (μπορεί να ολοκληρωθεί το block και να μην προλάβεις να στείλεις την δουλειά σου) Δεν ξέρω αν το κάνουν όλα τα pools, το ethermine αν και έχω δηλωσει Europe server μου δίνει blocks αραια και που και από άλλα regions.Σε αυτά, αν το ping είναι μεγάλο, ίσως να γίνεται και stale. 

Screenshot_20210213_212713.jpg

Screenshot_20210213_213608.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω προσωπικα ,ειμαι στο nicehash ,καθε εβδομαδα περιπου τα μετατρεπω σε ευρω και τα βαζω στην τραπεζα. Ολα αυτα τα κανω απο την ιδια πλατφορμα (nicehash). Μεροκαματιαρης ειμαι 😛

 

Αυτό κατέβασα και εγώ και σκέφτομαι να το βάλω στους 24 pc με 1660 κάρτα επάνω.  Πες μου αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Αυτό κατέβασα και εγώ και σκέφτομαι να το βάλω στους 24 pc με 1660 κάρτα επάνω.  Πες μου αξίζει?

60 ευρω την ημερα και ακομα το ρωτας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amakrypat είπε

Αυτό κατέβασα και εγώ και σκέφτομαι να το βάλω στους 24 pc με 1660 κάρτα επάνω.  Πες μου αξίζει?

Δώσε ένα μεροκάματο σε έναν που γνωρίζει, να κάτσει να σου ετοιμάσει τα pc με miners και settings, να σου σεταρει ένα pool, wallet, ανταλακτηριο. Να κάνει και έναν έλεγχο 1-2 ημερών ότι όλα δουλεύουν σωστά και τότε θα γίνει σωστή δουλειά... 

To nicehash πλήρωνει λιγότερα. 

Πιο φθηνά θα σου βγει να δώσεις κάνα 2 μεροκάματα και να στα κάνει κάποιος οπως πρέπει ώστε να μην κάψεις και τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δώσε ένα μεροκάματο σε έναν που γνωρίζει, να κάτσει να σου ετοιμάσει τα pc με miners και settings, να σου σεταρει ένα pool, wallet, ανταλακτηριο. Να κάνει και έναν έλεγχο 1-2 ημερών ότι όλα δουλεύουν σωστά και τότε θα γίνει σωστή δουλειά... 

To nicehash πλήρωνει λιγότερα. 

Πιο φθηνά θα σου βγει να δώσεις κάνα 2 μεροκάματα και να στα κάνει κάποιος οπως πρέπει ώστε να μην κάψεις και τίποτα...

Σωστά τα λες αλλά ας τα κάνει όσο θα τρέχουν αυτά να δει πως πάνε τι παίρνει κτλπ. Βασικά να κάνει κάτι γιατί όσο κάθονται χαζό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ooaris είπε

Δώσε ένα μεροκάματο σε έναν που γνωρίζει, να κάτσει να σου ετοιμάσει τα pc με miners και settings, να σου σεταρει ένα pool, wallet, ανταλακτηριο. Να κάνει και έναν έλεγχο 1-2 ημερών ότι όλα δουλεύουν σωστά και τότε θα γίνει σωστή δουλειά... 

To nicehash πλήρωνει λιγότερα. 

Πιο φθηνά θα σου βγει να δώσεις κάνα 2 μεροκάματα και να στα κάνει κάποιος οπως πρέπει ώστε να μην κάψεις και τίποτα...

 

επισης προσπαθησε οσο μπορεις να γκρουπαρεις τις καρτες, ωστε να τρεχουν σε λιγοτερα μηχανηματα ειτε αν οι μητρικες εχουν δευτερο pcie slot  ειτε με risers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, alexx είπε

Εκτός Nicehash πώς είναι τα πράγματα? Σκάβεις, τα έχεις σ ένα wallet, και μετά τα πουλάς?  Καλά τα λέω η μου διαφεύγει κάτι?

Ναι σκάβεις σε pool και τα πας σε hot wallet για άμεση πώληση ή εκτός για HODL. Μπορείς και να πας για solo σκάψιμο αλλά πχ με 1.5GH θες κοντά στο μήνα για να βγάλεις μπλοκ. Μια η άλλη δηλαδή από το να είσαι σε pool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους βρήκα το κατάλληλο τοπικ για να μπορώ να συζητήσουμε κάποιες απορίες που έχουν δημιουργηθεί. Αν και έχω ασχοληθεί και πιο παλια, πλέον έχω βρει κάρτες απο εδω και κει ωστε να έχω αθροιστικά 270mh/s σε διάφορα cases εντελώς μπακαλιστικα στο σπίτι μου. Κυρίως Nicehash για care free experience, αλλα μελλοντικά ίσως minaρω και σε κανονικο pool. Η μεγαλύτερη απορία μου είναι η εξής, ενώ έχω πάρει πολύ στη πλακα την φάση, σκεφτόμουν αν αξίζει η επένδυση να βάλω ολες τις κάρτες σε ενα mining rig με 1300w τροφοδοτικό κτλπα και κυρίως το ρεύμα ρε παιδιά απο τους μεγαλύτερους και ύπουλους παράγοντες. Σχεδόν ολοι τα ωραιοποιουμε αλλα στη πράξη βγαίνει πολυ παραπάνω νομίζω. Υπάρχει κάποιος εδώ που που minaρει μηνες και έχει βρει ακριβώς το τρόπο που πρέπει να υπολογίζεις για να ξέρεις ακριβώς ποσο παραπάνω θα σου έρθει το κλασικό ρεύμα της ΔΕΗ. Γιατί ακομα υπάρχουν μερικοί που πιστεύουν οτι οριακα συμφέρει να minaρεις αυτή την περίοδο οταν πχ απο μια 3080 στα sites σου λενε οτι θα σου δώσει περίπου 300 απο τα οποία 20€ θα είναι στο ρεύμα με 0.2 συντελεστή,πόσο παραπάνω μπορεί καταλήξει να έρθει το ρεύμα σε αυτή τη περίπτωση? Σορυ για το wall of text απλα μονο αυτός ο τομέας μου έχει μείνει για να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα στο mining. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...