Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Περισσοτερο φθορα εχει ενας υπολογιστης απο το ανοιξε κλεισε παρα απο το αν δουλευει συνεχεια. Το τροφοδοτικο που τρωει ζορι εχει 10 χρονια εγγυηση εχω 750αρι corsair rx σειρα με τα 200w που τρωει σε mining ειναι στο 25% του. 

 

Σε αλλα νεα. Το Dash κανει ξεφρενη πορεια σημερα αγορασα το μεσημερι εξαργυρωνοντας NIM και εχει τσιμπησει ενα 75% απο τοτε. Μακαρι να φτασει τις παλιες του δοξες που ηταν στα 1000+ ευρω να μας μεινει κανα 1000αρικο μονο απο αυτο το trade.

Η κάρτα γραφικών ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παλικάρια ο κανονας ειναι να εχεις πολλες καρτες στο rig οχι μια.

 Evga gold 850W με 6 3060ti  , cpu και ssd δουλευει στο όριο , βαζεις τους risers σε ενα 2ο psu και εισαι αρχοντας.

(ακομα μην κοιτατε τι λενε τα utils για κατανάλωση , στον τοίχο εχει αλλα μεγαλυτερα νουμερα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ρε παλικάρια ο κανονας ειναι να εχεις πολλες καρτες στο rig οχι μια.

 Evga gold 850W με 6 3060ti  , cpu και ssd δουλευει στο όριο , βαζεις τους risers σε ενα 2ο psu και εισαι αρχοντας.

(ακομα μην κοιτατε τι λενε τα utils για κατανάλωση , στον τοίχο εχει αλλα μεγαλυτερα νουμερα)

 

Εγω εχω μετρητη στην πριζα ολα πανω μετραει ακριβως το ρευμα. Για το πολλες καρτες συμφωνω αλλα δεν το εχουμε κανει επαγγελμα απλα για να μην καθεται η καρτα την εχουμε να κανει mining τωρα που αξιζει. Αλλιως μονο gaming.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εγω εχω μετρητη στην πριζα ολα πανω μετραει ακριβως το ρευμα. 

Όταν το GPU-Z σου δείχνει 95W στο mining πόσο σου δείχνει ο μετρητής στην πρίζα;

Εννοείται με οθόνη κλειστή κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω εχω μετρητη στην πριζα ολα πανω μετραει ακριβως το ρευμα. 

Ωραιος , δεν το εχω καταφερει , εχω διαφορες 10-20% αναλογα τις καρτες και το mobo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Όταν το GPU-Z σου δείχνει 95W στο mining πόσο σου δείχνει ο μετρητής στην πρίζα;

Εννοείται με οθόνη κλειστή κτλ κτλ

Ε άμα έχεις platinum πόσο να δείξει, 105 με το ζόρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Όταν το GPU-Z σου δείχνει 95W στο mining πόσο σου δείχνει ο μετρητής στην πρίζα;

Εννοείται με οθόνη κλειστή κτλ κτλ

205 αλλα εχω πανω UPS που τραβαει πανω απο 50 την ωρα. 35 τραβαει σε τελειως idle με κλειστο υπολογιστη. 60 ειναι το υπολοιπο συστημα εχω πανω σκληρους εξωτερικους κτλ. 

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ε άμα έχεις platinum πόσο να δείξει, 105 με το ζόρι

Mε gold ειμαι πανω απο 105 δεν τραβαει σε mining. Τωρα το υπολοιπο συστημα ανεμιστηρες cpu mobo ssd hdd λογικο να τραβανε ακομα 60 συνολο. 

2 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ωραιος , δεν το εχω καταφερει , εχω διαφορες 10-20% αναλογα τις καρτες και το mobo. 

Μονο με μετρητη βγαινει ακριβως το ρευμα που τραβαει ο υπολογιστης. 35 watt τραβαει το monitor. Εχει και να βαλω τιμη KW και σε βγαζει τη μερα ποσα χρηματα καταναλωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

δηλ. εσυ τωρα τα δικα σου αυτα που μαζεψες μπορεις π.χ να τα δωσεις και να παρεις ευρω?

και αυτο γινεται μεσω τραπεζας ή καποιου αλλου ιδρυματος / υπηρεσιας ?

Εγω προσωπικα ,ειμαι στο nicehash ,καθε εβδομαδα περιπου τα μετατρεπω σε ευρω και τα βαζω στην τραπεζα. Ολα αυτα τα κανω απο την ιδια πλατφορμα (nicehash). Μεροκαματιαρης ειμαι 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi Nvidia κάρτες καίνε ότι λενε στον miner. Κάποιες AMD λένε ότι να ναι στον miner ( rx 580 μπορεί να λέει 90w στον miner αλλά καίει 130-140w)

Η rx 5700 καίει ακριβώς ότι λέει στον miner παραδόξως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα luck είναι και έχεις πολύ λίγα shares ακόμα ..εάν δουλέψει ένα 24ωρο και είσαι σε νορμάλ luck και θα πρέπει να είναι on pool = reported hash - devfees

 

 

Screenshot_20210213-203506.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έβαλα τον phoenix είναι το ίδιο και στο on pool. Γενικά τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να είναι το ίδιο και στα δύο φαντάζομαι ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ooaris είπε

Oi Nvidia κάρτες καίνε ότι λενε στον miner. Κάποιες AMD λένε ότι να ναι στον miner ( rx 580 μπορεί να λέει 90w στον miner αλλά καίει 130-140w)

Η rx 5700 καίει ακριβώς ότι λέει στον miner παραδόξως. 

Στις Nvidia μάλλον στο miner δείχνει το Total Board Power του GPU-Z που περιέχει και την κατανάλωση της VRAM ενώ στις AMD δείχνει μόνο το GPU Chip Power του GPU-Z στο οποίο πρέπει να προστεθεί και η κατανάλωση της VRAM.

Μάλλον ούτε η 5700/ΧΤ λέει την αλήθεια. Εδώ αυτός ο Ρώσος έχει 75W setup αλλά του δείχνει 135-140W στο μετρητή με μόνο ένα Celeron και ένα DIMM. Ο ίδιος τύπος σε 2x3080 όντως του έδειχνε 35W παραπάνω από την αθροιστική ένδειξη των δύο 3080.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τώρα που έβαλα τον phoenix είναι το ίδιο και στο on pool.

Τώρα μπορεί να σου δείχνει ότι να'ναι. Ο Phoenix είχε κατηγορηθεί ότι δείχνει fake hashrate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ. Οπότε ποιον να βάλω λέτε; 4 miner έχουν dagger στο nicehash. phoenix, trex, excavator και nbminer. Σε MH/s τα ίδια μου βγάζουν όλοι, +-0,5% ο ένας απ' τον άλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στις Nvidia μάλλον στο miner δείχνει το Total Board Power του GPU-Z που περιέχει και την κατανάλωση της VRAM ενώ στις AMD δείχνει μόνο το GPU Chip Power του GPU-Z στο οποίο πρέπει να προστεθεί και η κατανάλωση της VRAM.

Μάλλον ούτε η 5700/ΧΤ λέει την αλήθεια. Εδώ αυτός ο Ρώσος έχει 75W setup αλλά του δείχνει 135-140W στο μετρητή με μόνο ένα Celeron και ένα DIMM. Ο ίδιος τύπος σε 2x3080 όντως του έδειχνε 35W παραπάνω από την αθροιστική ένδειξη των δύο 3080.

Τώρα μπορεί να σου δείχνει ότι να'ναι. Ο Phoenix είχε κατηγορηθεί ότι δείχνει fake hashrate

Συμφωνώ.
Για την rx 5700 pulse sapphire την εχω τσεκαρει 100%, στον τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...