Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες.

Σημερα έστησα ένα σύστημα για mining με 4 vga ( 3 3070 και 1 3080).

Όταν δουλεύει 1 κάρτα το hashrate είναι αυτό που πρέπει να είναι. Όταν βάζω και τις 4 το hashrate πέφτει στα… 89.

Η μητρική είναι ASUS Prime Z590-P και έχει ένα καρό ρυθμίσεις στο bios.

Μπορει κάποιος να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Καλημέρες.

Σημερα έστησα ένα σύστημα για mining με 4 vga ( 3 3070 και 1 3080).

Όταν δουλεύει 1 κάρτα το hashrate είναι αυτό που πρέπει να είναι. Όταν βάζω και τις 4 το hashrate πέφτει στα… 89.

Η μητρική είναι ASUS Prime Z590-P και έχει ένα καρό ρυθμίσεις στο bios.

Μπορει κάποιος να με βοηθήσει;

Τις έχεις σε risers να φανταστώ έτσι;

Στο bios έχεις ενεργοποιήσει το 4g;

Έχεις βάλει τα pci lanes στο 8x4 ή 4x1 (κάπως έτσι γράφει).

Επίσης... Είσαι σε windows ή linux;

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Τις έχεις σε risers να φανταστώ έτσι;

Στο bios έχεις ενεργοποιήσει το 4g;

Έχεις βάλει τα pci lanes στο 8x4 ή 4x1 (κάπως έτσι γράφει).

Επίσης... Είσαι σε windows ή linux;

Windows 10.

Αν εννοείς το PCIe bandwidth bifurcation configuration, είναι στο auto και έχει ακόμα τις επιλογές: Χ8/Χ8 και pci e raid mode. Να βάλω το Χ8/Χ8;

Το 4G είναι enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Windows 10.

Αν εννοείς το PCIe bandwidth bifurcation configuration, είναι στο auto και έχει ακόμα τις επιλογές: Χ8/Χ8 και pci e raid mode. Να βάλω το Χ8/Χ8;

Το 4G είναι enabled.

Ναι βάλτο 8χ8, και δες στο msi afterburner να κάνεις ρύθμιση για την κάθε κάρτα ξεχωριστά, μην τυχόν εφαρμόζει την ίδια ρύθμιση σε όλες τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ναι βάλτο 8χ8, και δες στο msi afterburner να κάνεις ρύθμιση για την κάθε κάρτα ξεχωριστά, μην τυχόν εφαρμόζει την ίδια ρύθμιση σε όλες τις κάρτες.

To έβαλα 8x8 και δεν bootάρουν τα win.

Με risers το έχω ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και αρκετό καιρό κάνω mine bitcoin με την κάρτα μου και πλέον μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι profitable. Και αποφάσισα να επενδύσω κάποια χρήματα να αγοράσω άλλες 2 κάρτες για αρχή . 

Αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω τι κάρτες να πάρω . Να πάρω άλλες 2 RX580 8gb ( όπως η δική μου ) ή να κινηθώ σε κάποια κάρτα που βγάζει περισσότερα M/HS ? 

 

Επίσης ότι γνώμη/ιδέα έχετε για mining rig μπορείτε να μου πείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tommy^ είπε

To έβαλα 8x8 και δεν bootάρουν τα win.

Με risers το έχω ναι!

Βάλτα στο auto τότε και δες αν φτιάξουν με τις ρυθμίσεις του msi. Afterburner.

Επίσης, έχεις ελέγξει ότι οι θερμοκρασίες είναι σωστές και δεν σου κάνει throttle?

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Βάλτα στο auto τότε και δες αν φτιάξουν με τις ρυθμίσεις του msi. Afterburner.

Επίσης, έχεις ελέγξει ότι οι θερμοκρασίες είναι σωστές και δεν σου κάνει throttle?

 

Στο auto το είχα παιδιά. Throttle δεν κάνει, οι ρυθμίσεις είναι σωστές στο Afterburner.

Οθόνη έχω κουμπωμένη σε μια από τις 4 vga. Παίζει ρόλο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και έρχομαι και λεω εγω τωρα της σκεψη μου. Με ποια λογικη είναι αυτοί που είναι στο NH και υποστήριζαν οτι τους δίνει περισσότερα. Πχ. Πες οτι γουστάρουν να παίρνουν κατευθείαν btc αντι για eth. Πες οτι υποστηρίζουν οτι τους δίνει περισσότερα απ' ότι σε κάποιο pool. 

Λέω εγω λοιπόν. Πες οτι κανουμε mining ενα μήνα παράλληλα. Βγάζω 0,5 ETH, βγάζει 0,5 ETH και του τα μετατρέπει κατευθείαν σε BTC και του τα δίνει. Έρχομαι λοιπον εγω στο σήμερα που το ETH έχει παει φεγγάρι και τα μετατρέπω σε BTC. Ποιός έχει περισσότερα BTC στη τελική; 

Γιατί να μπω NH?

Επεξ/σία από AlexPc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Και έρχομαι και λεω εγω τωρα της σκεψη μου. Με ποια λογικη είναι αυτοί που είναι στο NH και υποστήριζαν οτι τους δίνει περισσότερα. Πχ. Πες οτι γουστάρουν να παίρνουν κατευθείαν btc αντι για eth. Πες οτι υποστηρίζουν οτι τους δίνει περισσότερα απ' ότι σε κάποιο pool. 

Λέω εγω λοιπόν. Πες οτι κανουμε mining ενα μήνα παράλληλα. Βγάζω 0,5 ETH, βγάζει 0,5 ETH και του τα μετατρέπει κατευθείαν σε BTC και του τα δίνει. Έρχομαι λοιπον εγω στο σήμερα που το ETH έχει παει φεγγάρι και τα μετατρέπω σε BTC. Ποιός έχει περισσότερα BTC στη τελική; 

Γιατί να μπω NH?

Λάθος λογική.

Έρχεται το bear market, πέφτουν όλα. 90+% το eth και τα alts, 70% μείον το btc. Κερδίζει το btc, όπως κέρδισε όλες τις προηγούμενες φορές.

Γενικά btc είναι ότι πιο ασφαλές σε crypto, και με τους θεσμικούς που έχουν μπει έχει ακόμα περισσότερη ασφάλεια. Έχουν μπει και στο eth αλλά πολύ λιγότερο.

Από την άλλη παίρνεις btc, έχει περισσότερα ζευγάρια για trading από το eth στα μεγάλα ανταλλακτηρια, παίζεις με πιο ψαγμένα cryptos, βγάζεις πολλαπλάσιο κέρδος από το eth (ή τα χάνεις). Γιατί φεγγάρι δεν είναι το eth, ακόμα και το cardano (το περίπου stable coin ανά διαστήματα) να δεις την τελευταία χρόνια έχει πάει φεγγάρι σε σχέση με eth. Που να δεις τι απόδοση έχουν δώσει τα πιο μικρά, και δεν μιλάω για memes, doge, shib κλπ.

ΝΗ μπαίνεις γιατί έχεις εύκολο setup, πληρώνεσαι στο τετράωρο, άντε στο οκτάωρο, και ειδικά αν είσαι με μικρή κάρτα βολεύει.

Επεξ/σία από BrocasHelm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, destroy23 είπε

https://ycharts.com/indicators/ethereum_average_gas_price

300 ήταν πολλές φορές στο παρελθόν το gas fee, η απόδοση ποτέ τέτοια, συνεχόμενα.

Δεν είναι σταθερή μονάδα μέτρησης το gwei. Είναι υποδιαίρεση του ΕΤΗ.

Οπότε τώρα έχουμε και τα δύο μαζί. Και πολύ gas και υψηλή τιμή ανά μονάδα του gas. Γινόμενο είναι εξού και το υψηλό profit.

Το "συνεχόμενο" ισχύει γιατί έχουν πάθει όλοι φρενίτιδα με τα crypto ... μέχρι το επόμενο γερό dump.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...