Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, alani123321 είπε

Καλησπερα παιδια, εχω μια 980ti. Δεν εχω ιδεα απο mining. Αξιζει να ασχοληθω με αυτη τη καρτα?

για κανενα λογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, alani123321 είπε

Καλησπερα παιδια, εχω μια 980ti. Δεν εχω ιδεα απο mining. Αξιζει να ασχοληθω με αυτη τη καρτα?

Οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greekfragma είπε

Καλοκαιράκι παίδες....έπεσε και το reward σε σχέση με το rallye που είχαμε 3-4 μέρες. Νομίζω βρήκα νέες ρυθμίσεις πιο δροσερές και αποδοτικές και έχω και τις μνήμες έως 96 βαθμούς.

Επίσης θυμήστε μου κάποιος γιατί έκανα μια ψαχτική τις σελίδες πίσω αλλά δεν βρήκα. Για μεταφορά μικροποσά από nicehash wallet προς λογαριασμό Revolut πάμε πρώτα coinbase και μετατροπή δωρεάν σε coinbase pro;

βασικά ήθελα να χώσω και ένα μικρό ποσό σε κάποια crypto που είδα οτι απευθείας το nicehash δε τα έχει στη λίστα του στο ανταλλακτήριο.

κοιτάζω να γλιτώσω τις προμήθειες βασικά. ο λογαριασμός από Revolut στην ελληνική δεν έχει προμήθεια.

miningsummer.JPG

Εμένα οποιαδήποτε ρύθμιση που ρίχνει την κατανάλωση κάτω από 138w μου κρασαρει τον driver...δοκιμές με πάρα πολλούς drivers κ πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις...

Asus 5700xt strix.Οι μνήμες βέβαια max 90c τώρα που έχει κ ζεστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 3:51 ΜΜ, amakrypat είπε

Καταρχήν να ευχαριστήσω και εγώ τον @akoinonitos για το ίδιο θέμα δεύτερον να ευχαριστήσω και εσένα γιατί μόλις ανέβασα memory στα 1000 και πήγα 30 θεωρείς ότι μπορώ να πάω και παραπάνω? Τι κίνδυνο έχω?

Παίδες να παραθέσω την άποψή μου.

Έχω αρκετές 1660 super και ti.

Καμία δεν έχει το ίδιο σετάρισμα στο base clock offset κι όλες έχουν το ίδιο σετάρισμα στο memory clock offset. όλες βγάζουν 31+ μέχρι 32 mhz/s max.

Οπότε δοκιμάστε αυτά που σας λέω :

memory clock offset : -502 (ΣΕ ΟΛΕΣ)

base clock offset Ανάλογα τον κατασκευαστή πχ σας παραθέτω 2 σεταρίσματα στο base clock offset για 2 κάρτες διαφορετικού κατασκευαστή :

 

Gigabyte GTX 1660 SUPER™ OC 6G GV-N166SOC-6GD

base clock offset +30

memory clock offset : -502

power : 56%

Κατανάλωση : 78 watts

Απόδοση : 31.8 Mhz/s

 

Zotac GeForce GTX 1660 Super 6GB AMP ZT-T16620D-10M :

base clock offset -195

memory clock offset : -502

power : 56%

Κατανάλωση : 75 watts

Απόδοση : 32 Mhz/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TStefanidis είπε

Παίδες να παραθέσω την άποψή μου.

Έχω αρκετές 1660 super και ti.

Καμία δεν έχει το ίδιο σετάρισμα στο base clock offset κι όλες έχουν το ίδιο σετάρισμα στο memory clock offset. όλες βγάζουν 31+ μέχρι 32 mhz/s max.

Οπότε δοκιμάστε αυτά που σας λέω :

memory clock offset : -502 (ΣΕ ΟΛΕΣ)

base clock offset Ανάλογα τον κατασκευαστή πχ σας παραθέτω 2 σεταρίσματα στο base clock offset για 2 κάρτες διαφορετικού κατασκευαστή :

 

Gigabyte GTX 1660 SUPER™ OC 6G GV-N166SOC-6GD

base clock offset +30

memory clock offset : -502

power : 56%

Κατανάλωση : 78 watts

Απόδοση : 31.8 Mhz/s

 

Zotac GeForce GTX 1660 Super 6GB AMP ZT-T16620D-10M :

base clock offset -195

memory clock offset : -502

power : 56%

Κατανάλωση : 75 watts

Απόδοση : 32 Mhz/s

Πες μας και για τις ti...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TStefanidis είπε

Παίδες να παραθέσω την άποψή μου.

Έχω αρκετές 1660 super και ti.

Καμία δεν έχει το ίδιο σετάρισμα στο base clock offset κι όλες έχουν το ίδιο σετάρισμα στο memory clock offset. όλες βγάζουν 31+ μέχρι 32 mhz/s max.

Οπότε δοκιμάστε αυτά που σας λέω :

memory clock offset : -502 (ΣΕ ΟΛΕΣ)

base clock offset Ανάλογα τον κατασκευαστή πχ σας παραθέτω 2 σεταρίσματα στο base clock offset για 2 κάρτες διαφορετικού κατασκευαστή :

 

Gigabyte GTX 1660 SUPER™ OC 6G GV-N166SOC-6GD

base clock offset +30

memory clock offset : -502

power : 56%

Κατανάλωση : 78 watts

Απόδοση : 31.8 Mhz/s

 

Zotac GeForce GTX 1660 Super 6GB AMP ZT-T16620D-10M :

base clock offset -195

memory clock offset : -502

power : 56%

Κατανάλωση : 75 watts

Απόδοση : 32 Mhz/s

Καλησπέρα Χωρίς να ξέρω πόσο "τυχερός" ή "'ατυχός" ήσουν με τις μνήμες στις 1660ς, αλλά με -502 είναι ο κανόνας ΜΟΝΟ σε όσες έχουν Hynix... Όσες έχουν Samsung, έχουν άλλο timing table, και με αυτή τη ρύθμιση, θα τελικιάσουν στα ~ 28,6...

 

Με samsung θα πάνε σχετικά εύκολα +1100-1150  ή και παραπάνω ανάλογα το Silicon Lottery. όπου στα +1200 αγγίζουν τα 33mhs..

Δες πχ μικτό rig 1660ς (οι Asus με Hynix & οι Giga με Samsung), αλλά σε HiveOS, μαζί με τις ρυθμίσεις που τις έχω.

Και φυσικά τα Mh/s με ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις που θα πάρω, είναι τα ίδια. Αυτό που διαφοροποιείται είναι το silicon lottery που ανέφερα πιο πάνω, και θα τραβήξει η κάθε κάρτα "τα δικά της"

(Φυσικά τέτοιο Efficiency στα Win10 ούτε στα όνειρα μου δεν είχα...)

1660s1.png.ddc69bf575fed612b3579c4343b8d9b1.png

 

1660s2.png.ffd3105c95e6f6f8576543100e78f42f.png

Επεξ/σία από papatsonis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Εμένα οποιαδήποτε ρύθμιση που ρίχνει την κατανάλωση κάτω από 138w μου κρασαρει τον driver...δοκιμές με πάρα πολλούς drivers κ πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις...

Asus 5700xt strix.Οι μνήμες βέβαια max 90c τώρα που έχει κ ζεστή...

δε κάνεις σωστό undervolt ή πολύ σπάνιο να είναι τέρμα μπανάνα το κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitris_dimos είπε
Καλησπέρα στην ομάδα, κάνω mining με 3090 μέσω minerstat και ενώ σε stock ρυθμίσεις παίρνω περιπου 105 ΜΗ/s.
Μόλις κατεβάσω Core clock -150 Mhz και Memory clock +1000 Mhz ανεβαίνει για λίγο στα 120 ΜΗ/s και μετά πέφτει στο 90,
Έχει κάποιος πιο έμπειρος ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Capture6.JPG

Ημαρτον. Κατέβασε power limit στο 75% και mem 950 για αρχή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 10:19 ΜΜ, Arkin είπε

Αξιζει δηλαδη λες? Θα βαλω 9 δισκους πανω σε χουμπακι 5 ειναι απο 4TB και 2 απο 3TB και 2 απο 2TB δεν μπορει να βγαινει τετοιο κερδος και ολοι να ασχολουνται με gpu mining καποιο λακο πρεπει να εχει η φαβα.

Πες κανένα result μπας και. :P Γιατί GPUs ούτε για πλάκα αλλά υπάρχουν ~300TB free χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chia βλέπω να μας απογοητεύει.

1. Το pooling θα αργήσει,δεν θα είναι διαθέσιμο στις 17.

2. Αν κάνουν ταυτόχρονα farm ένα winning block δύο farmers (ναι,υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο), θα  το κερδίσει αυτός με τα περισσότερα TB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, greekfragma είπε

δε κάνεις σωστό undervolt ή πολύ σπάνιο να είναι τέρμα μπανάνα το κομμάτι

Μάλλον για μπανάνα φαίνεται...

Έχω δοκιμάσει άπειρες ρυθμίσεις undervolt με το ίδιο αποτέλεσμα...άλλες φορές κρασαρει στα 2 λεπτά άλλες στις 6-7 ώρες...είναι τελείως random...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Θελω να ρωτησω αν ξερετε αν γινεται να πας το συστημα σου στο μαγαζι σου για να κανεις mining ετσι ωστε να χεις στα εξοδα της επιχειρησης το ρευμα.

Εννοω αν συνηθιζεται και το κανει κανενας και αν θεωρειται παρανομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 3060 και είπα εχτές να τις σταματήσω και να τις βάλω να κάνουν mining raven coin και τελικά νομιζω ότι ειναι φτιαγμένες για αυτο το νόμισμα! 21mh/s 105 watts και δεν χρειάζεται dummy plug αλλά και ούτε x16 slots!

 

οποτε και έβαλα σε αυτο σύστημα και 32 gb ram με έναν ι7 6900κ και ένα φτηνό nvme 1ΤΒ crucial + ssd 1tb και ξεκίναμε και το Chia!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Έχω 3 3060 και είπα εχτές να τις σταματήσω και να τις βάλω να κάνουν mining raven coin και τελικά νομιζω ότι ειναι φτιαγμένες για αυτο το νόμισμα! 21mh/s 105 watts και δεν χρειάζεται dummy plug αλλά και ούτε x16 slots!

 

οποτε και έβαλα σε αυτο σύστημα και 32 gb ram με έναν ι7 6900κ και ένα φτηνό nvme 1ΤΒ crucial + ssd 1tb και ξεκίναμε και το Chia!

Στη θέση σου θα το έκανα από Αύγουστο (μετά το EIP-1559) γιατί θα χάσεις τις συμφορήσεις στο ETH network, σαν αυτή των προηγουμένων ημερών, που δίνουν πολλά. Θα έχουμε μερικές τέτοιες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στη θέση σου θα το έκανα από Αύγουστο (μετά το EIP-1559) γιατί θα χάσεις τις συμφορήσεις στο ETH network, σαν αυτή των προηγουμένων ημερών, που δίνουν πολλά. Θα έχουμε μερικές τέτοιες ακόμα.

Έχω 2 rig σύνολο 1 gh/s που κάνει mining eth. Για 150 mh/s που θυσίασα για να πάω σε 60 mh/s rvn δεν λέει και τπτ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...