Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι στην ευχαριστη θεση να εχω 3 PC που καθονται και σκεφτομαι μηπως αξιζει τον κοπο να τα βαλω να σκαβουν ολα αντι να τα πουλησω. Εχει νοημα κατι τετοιο για καρτες επιπεδου RX 570/RX 580? Τα διαδικαστικα με πορτοφολια κλπ θα τα ψαξω με την ησυχια μου στο μεγαλο αυτο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι στην ευχαριστη θεση να εχω 3 PC που καθονται και σκεφτομαι μηπως αξιζει τον κοπο να τα βαλω να σκαβουν ολα αντι να τα πουλησω. Εχει νοημα κατι τετοιο για καρτες επιπεδου RX 570/RX 580? Τα διαδικαστικα με πορτοφολια κλπ θα τα ψαξω με την ησυχια μου στο μεγαλο αυτο thread.

Ναι αξιζουν πολυ οι 570 580 αλλα οι 8gb εκδοσεις οχι με τα 4gb.

34 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

3060ti/3070/6080 πρεπει να εχουν το μεγαλυτερο kH/W

Με την 3070 σε 50% power limit ,.-500 cpu core και +1500mhz στις μνημες βγαζω γυρω στα 530κΗ/W 

Με τις τιμες που παιζει τωρα το bitcoin σε κανα 4μηνο θα εχω βγαλει την καρτα ( Καλα δεν πιστευω να κρατησει πολυ ακομα η mining τρελα,αλλα οτι βγαλουμε ) 

Στα 540kh/w παιζει η 5700xt οποτε εισαι κομπλε. Οσο κρατησει ετσι. Σε 37 μερες εστειλα στην τραπεζα με τα σημερινα 137 ευρω καθαρα μονο απο την 5700xt με αφαιρεμενα τα 2 3ευρα της προμηθειας. Αν ειχα κρατησει τα πρωτα 78 ευρω που εστειλα στις 4 Φλεβαρη μεχρι σημερα θα τσιμπουσα ακομα 30 ευρω με το pump που εκανε το btc τις τελευταιες μερες. Και μιλαμε για μια καρτα μονο μαζι και με gaming οποτε αρκετες ωρες καθονταν οσοι εχουν 3080/3090/6800 και αρκετες το κερδος ειναι απιστευτο. 1.5 μηνα ακομα και εχει βγει η καρτα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Arkin είπε

Εβαλα τις KW που υπολογισα σημερα με την εκπτωση συνεπειας και βγαζει τιμη KW στο home enter 0.1622 λεπτα. Εγω την εβγαλα 0.149 λεπτα δεν εκανα καπου λαθος τα εκανα 2 φορες. Δεν ξερω τι υπολογισμους εχουν κανει. 

Screenshot-2.png

Η τιμή της KWh είναι χωρίς την έκπτωση. Την έκπτωση στην υπολογίζει στη χωριστή λίστα. Οπότε στο παράδειγμά σου, (297,62-(190,07*0,07))/(1475+371)=0,154

Η διαφορά για να βγει 0,149 είναι 9 ευρώ και 23 λεπτά, μήπως έχεις κάπου κάποια στρογγυλοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η τιμή της KWh είναι χωρίς την έκπτωση. Την έκπτωση στην υπολογίζει στη χωριστή λίστα. Οπότε στο παράδειγμά σου, (297,62-(190,07*0,07))/(1475+371)=0,154

Η διαφορά για να βγει 0,149 είναι 9 ευρώ και 23 λεπτά, μήπως έχεις κάπου κάποια στρογγυλοποίηση;

Εδω αυτα ακριβως εχω. Τα 100 ευρω μειον στην αρχη ειναι απο το myhomeenter που ειχε προσφορα. Καποιες KW 73 για την ακριβεια ηταν λιγες μερες στο προηγουμενο προγραμμα και πηγαν με 0.11055. Παγια εντολη εχω το τελευταιο 3μηνο. Εκπτωση συνεπειας στον πρωτο εναντι ηταν στα 7.53 με 1356kw το προηγουμενο τετραμηνο. Τωρα θα ειναι παραπανω. Ενα 10αρικο ειναι οι 2 τελευταιοι μηνες που εκανε δωρο η ΔΕΗ λογω ebill. Οποτε απο εκει μαλλον βγαινουν τα 9.23 που σωστα αναφερεις για να βγει το 0.149 σε συγκριση με το καντολιανα. 

Screenshot-1.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω άσχετα εάν είναι χαζή η ερώτηση.εχω την gigabyte 3070 oc.εχεινδιπλο bios silent και oc .νομίζω εργοστασιακά το oc παίζει ρόλο αμα το βάλω σε silent η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Θα ρωτήσω άσχετα εάν είναι χαζή η ερώτηση.εχω την gigabyte 3070 oc.εχεινδιπλο bios silent και oc .νομίζω εργοστασιακά το oc παίζει ρόλο αμα το βάλω σε silent η όχι?

Σε κάθε bios, αποθηκεύονται κάποιες ρυθμίσεις. Το σύνηθες είναι να υπάρχει ένα μικρό boost στο oc bios, μερικές δεκάδες mhz δηλαδή ή/και μια πιο επιθετική καμπύλη λειτουργίας στους ανεμιστήρες.

Εκτός εάν το bios επιρρεάζει και το power limit της κάρτας (που αμφιβάλλω), σε όποια θέση και να βάλεις τον διακόπτη το ίδιο μέγιστο overclocking θα πετύχεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, noFEARgr είπε

3060ti/3070/6080 πρεπει να εχουν το μεγαλυτερο kH/W

3080 ή 6800; 🤣

Βασικά είναι 3060Ti/3070 > Radeon VII > 5700XT >= 3080 > Vega 56 > Vega 64

Αν ίσχυαν τα νούμερα κατανάλωσης των miners και για τις AMD (για τις Nvidia ισχύουν) θα ήταν πρώτη η Radeon VII.

Αλλά δεν. Ανάλογα την κάρτα και το tweak στις AMD παίζουν 15 - 40W πάνω. Π.χ. στις 5700XT με οικονομικό tweak είναι γύρω στα 15W πάνω ενώ σε αυτή την πειραγμένη που βγάζει 63MH/s είναι 35W το overhead.

Έχει πολλά βίντεο με συγκρίσεις και τις ενδείξεις σε μετρητή με τον ίδιο σετ M/B + CPU με κατανάλωση γύρω στα 25-30W.

https://www.youtube.com/c/Flesher163/videos

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot-20210217-210144.jpg

 

Το ένα rig με τις radeon μας άφησε γιατί πάνε για πούλημα , μπήκαν όμως οι 3070 που είχαν έρθει από amazon.

Σε 2-3 θα φύγουν όλες οι radeon από πάνω μου και θα χάσω 700+ MH αλλά έχουν σούπερ τιμή τώρα και καθόλου μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, omitziz είπε

Σε 2-3 θα φύγουν όλες οι radeon από πάνω μου και θα χάσω 700+ MH αλλά έχουν σούπερ τιμή τώρα και καθόλου μέλλον.

Επειδή δεν αποδίδουν στο Octopus; Γιατί το Octopus είναι τόσο σημαντικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Επειδή δεν αποδίδουν στο Octopus; Γιατί το Octopus είναι τόσο σημαντικό;

 

Τζογαρω ότι θα γίνει ποιο σημαντικό από το raven. Μόνο εάν δεν περάσει το 1559 το καλοκαίρι θα κρατήσω τις 5700 , 580 byebye

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω αν έχετε την διάθεση και τον χρόνο να μου πείτε ειλικρινά, ένα κεφάλαιο 1000€ , πως θα το "επενδύατε" σε εξοπλισμό για βέλτιστο efficiency;

Μόνο GPU και PSU.

μνήμες, μητρικές, cpu δεν μας ενδιαφέρουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, snips είπε

Θέλω αν έχετε την διάθεση και τον χρόνο να μου πείτε ειλικρινά, ένα κεφάλαιο 1000€ , πως θα το "επενδύατε" σε εξοπλισμό για βέλτιστο efficiency;

Μόνο GPU και PSU.

μνήμες, μητρικές, cpu δεν μας ενδιαφέρουν.

 

Με τις τιμες που εχουν οι καρτες ολα τα πανε σε μια το πολυ 2 καρτες μαζι με το psu θα περασουμε τα 1000. Ειναι βραστα η αγορα σημερα στις gpu 600-700 πουλανε 5700xt και στο 1000αρικο 3070 η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη. Αν κρατησει ολο αυτο λιγους μηνες θα τα κανεις αποσβεση αλλιως θα σου μεινει η καρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...