Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Θερμοκρασιες μετα απο 6.30 ωρες mining με 6700xt στις 900 στροφες οι ανεμιστηρες. 76 βαθμοι οι μνημες 200 watt ολο το συστημα απο πριζα. 90watt τραβαγε η 5700xt στα 50 hash 180 ολο το συστημα εδω ειμαστε 20watt παραπανω για 3 hash λιγοτερο. Αρκετα πιο αθορυβη ομως και πολυ καλυτερη σε gaming που αυτο με ενδιαφερει κυριως. Βγηκε και ο εκκαθαριστικος σε λιγο θα γραψω αναλυτικα μιας και ηταν 4 μηνες φουλ mining απο την προηγουμενη αναλυση που ηταν 1 μηνας mining. 

Screenshot-1.png

Αν θες να ασχοληθείς λίγο παραπάνω, με το MorePowerTool θα πάει περίπου στα 85-90W.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Balerama είπε

Αν θες να ασχοληθείς λίγο παραπάνω, με το MorePowerTool θα πάει περίπου στα 85-90W.

Για ριξε ρυθμισεις το εχω το προγραμμα απλα οχι με bios κτλ να μην χρειαζεται να παιξω γιατι την εχω για gaming κυριως 4-5 ωρες τη μερα για αυτο δεν ειχα παιξει με bios και στην αλλη. Το voltage να κατεβασω μονο μιας και παει μεχρι 0.912 και εκει το εχω στο mining.

Για ριξε μια βοηθεια εκανα load το bios εχει 2 ρευματα 912 και 825 στο προγραμμα της amd μεχρι 912 πεφτει αρα εκεινο να κατεβασω?

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για ριξε ρυθμισεις το εχω το προγραμμα απλα οχι με bios κτλ να μην χρειαζεται να παιξω γιατι την εχω για gaming κυριως 4-5 ωρες τη μερα για αυτο δεν ειχα παιξει με bios και στην αλλη. Το voltage να κατεβασω μονο μιας και παει μεχρι 0.912 και εκει το εχω στο mining.

Για ριξε μια βοηθεια εκανα load το bios εχει 2 ρευματα 912 και 825 στο προγραμμα της amd μεχρι 912 πεφτει αρα εκεινο να κατεβασω?

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

 

6700XT.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εισαι ωραιος 85w ειναι εξαιρετικα κανω write τωρα και επανερχομαι ευχαριστω πολυ.

Δες το πώς θα πάει, εγώ έχω το reference μοντέλο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απιστευτο 80watt 590 efficiency και ανεμιστηρες 800 στροφες που ειναι το 15% μετα ειναι το zero fan. Οι μνημες ειναι στους 68 βαθμους.

Screenshot-4.png

 

Δεν πεταει καθολου stales/rejected οποτε πιστευω ειμαστε κομπλε. Το εχω -35% το power limit θα δοκιμασω μετα απο 2-3 ωρες πιο κατω μπας και πεσει και αλλο. Η θερμοκρασια σταθερα 55 βαθμους 58 junction με 15% ανεμιστηρες.

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απιστευτο 80watt 590 efficiency και ανεμιστηρες 800 στροφες που ειναι το 15% μετα ειναι το zero fan. Οι μνημες ειναι στους 68 βαθμους.

Screenshot-4.png

 

Δεν πεταει καθολου stales/rejected οποτε πιστευω ειμαστε κομπλε. Το εχω -35% το power limit θα δοκιμασω μετα απο 2-3 ωρες πιο κατω μπας και πεσει και αλλο. Η θερμοκρασια σταθερα 55 βαθμους 58 junction με 15% ανεμιστηρες.

Screenshot-1.png

Νομίζω στο -35% τερματίζει, μετά χάνει hashrate.. Αλλά μπορεί να είσαι τυχερός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

invalid = user error. Τσεκαρε oc/temps/συνδεση

Ένα μήνα δεν άλλαξα τπτ και ήταν όλα οκ τωρα τι να αλλαξε δηλ? Οι κάρτες ει αι asus tuf 3070.

Screenshot_20210616-214739_Hive OS.jpg

Screenshot_20210616-214730_Hive OS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Balerama είπε

Νομίζω στο -35% τερματίζει, μετά χάνει hashrate.. Αλλά μπορεί να είσαι τυχερός

Το πηγα λιγο παρακατω και οντως χανει ελαχιστα hash rate. Εκει στο -35% ειναι το ειδανικο με 590 efficiency. Καλυτερα δεν μπορουσε να γινει θα βαλω και το μετρητη να δω ακριβως ποσο τραβαει ολο το συστημα απο πριζα. Να σε καλα τσαμπα ρευμα θα εκαιγα αν δεν μου το ελεγες νομιζα ηταν κλειδωμενες οι 6xxx στο morepowertool. Αν βρουν τιποτα να ανεβουν και οι μνημες και αλλο γιατι 2150 ειναι το limit θα δουμε και αλλη ανοδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Ένα μήνα δεν άλλαξα τπτ και ήταν όλα οκ τωρα τι να αλλαξε δηλ? Οι κάρτες ει αι asus tuf 3070.

 

 

Αλλαξε η θερμοκρασια περιβαλλοντος 😉

Ριξε ενα κλικ το οποιο oc εχεις κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2021 στις 3:28 ΜΜ, glamor είπε

η απαντηση σου ερχεται απευθείας απο τον κατασκεαστη

AMD Ryzen series CPUs (Vermeer, Matisse, Renoir, Summit Ridge and Pinnacle Ridge)
- 2 x PCI Express 3.0 x16 Slots (PCIE2: x16 mode; PCIE4: x4 mode)*
AMD Ryzen series CPUs (Picasso, Raven Ridge)
- 2 x PCI Express 3.0 x16 Slots (PCIE2: x8 mode; PCIE4: x4 mode)*
AMD Athlon series CPUs
- 2 x PCI Express 3.0 x16 Slots (PCIE2: x4 mode; PCIE4: x2 mode)*

- 4 x PCI Express 2.0 x1 Slots
- Supports AMD Quad CrossFireX™ and CrossFireX™**
 

*Supports NVMe SSD as boot disks
If M2_1 is occupied, PCIE4 will be disabled.
οποτε δοκιμασε αντι για m2 nvme βαλε απλο sata disk να δεις αν ενεργοποιηται το δευτερο pci

Τελικά αυτό ήταν φίλε,ευχαριστώ.Έβαλα ssd sata και έβαλα windows απο την αρχή και τις αναγνώρισε.Τώρα για κάποιο λόγο όμως δεν αποδίδουν το ίδιο με πριν με τις ίδιες ρυθμίσεις στο afterburner,από 29 mhs και 30mhs έπεσαν στα 23mhs και 26mhs αντίστοιχα,ίδια bios,ίδιες ρυθμίσεις.Πρέπει να πειράξω τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, DimitrisJimmys said:

Ένα μήνα δεν άλλαξα τπτ και ήταν όλα οκ τωρα τι να αλλαξε δηλ? Οι κάρτες ει αι asus tuf 3070.

Screenshot_20210616-214739_Hive OS.jpg

Screenshot_20210616-214730_Hive OS.jpg

Οι καρτες σου εχουν μικρό throttle γι’αυτό δεν ειναι καρφωμένο στα 125 w .. δοκιμασε -300/-500 core 2600-2800 mem και pl οπως το εχεις… λογικα θα πεσει η θερμοκρασια στον πυρήνα και συνεπώς και στις μνημες που ειναι δίπλα και θα ανεβάσεις και το hash rate σου.. Εγω δουλευω 3080 Αλλα εχω και μοα 3070 διπλα τους με τις ρυθμισεις που σου ειπα και ειναι στα 63.50 με θερμοκρασια 47-48 βαθμους με 65% fan…βέβαια εχω και δροσιά στο υπόγειο που τα εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, merchant είπε

Οι καρτες σου εχουν μικρό throttle γι’αυτό δεν ειναι καρφωμένο στα 125 w .. δοκιμασε -300/-500 core 2600-2800 mem και pl οπως το εχεις… λογικα θα πεσει η θερμοκρασια στον πυρήνα και συνεπώς και στις μνημες που ειναι δίπλα και θα ανεβάσεις και το hash rate σου.. Εγω δουλευω 3080 Αλλα εχω και μοα 3070 διπλα τους με τις ρυθμισεις που σου ειπα και ειναι στα 63.50 με θερμοκρασια 47-48 βαθμους με 65% fan…βέβαια εχω και δροσιά στο υπόγειο που τα εχω..

Ούτε καν...

Τα invalid που έχει δεν είναι καν άξια αναφοράς. Δεν έχουν throttle οι κάρτες του. Με absolute core παίζει το παλικάρι.

Αν ανεβάσει και άλλο όπως λες, θα έχει περισσότερα invalids.

3 ώρες πριν, DimitrisJimmys είπε

Ένα μήνα δεν άλλαξα τπτ και ήταν όλα οκ τωρα τι να αλλαξε δηλ? Οι κάρτες ει αι asus tuf 3070.

Screenshot_20210616-214739_Hive OS.jpg

Screenshot_20210616-214730_Hive OS.jpg

Μείνε όπως είσαι. Μην αλλάξεις τίποτα.

Εάν σου κάνει και άλλα invalids, ρίξε λίγο τις μνήμες.

Από 2400 να πας 2350. Εάν σου ξανακάνει (δεν μιλάμε για 1-2 invalids), να μειώνεις ανά 50mhz. Μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Σε μια 3080 aorus master ενώ έχω κατεβάσει τα ρολόγια -200 και με σταθερό voltage 725mv μεσω MSI AFTERBURNER δηλ περίπου 1170 clock ,με ανοικτό το nicehash quickminer μετά από λίγη ώρα πάει μόνο του τα ρολόγια γύρω στα 1400-1500 και φυσικα την κατανάλωση απο 213 σε ~220 watt 

Δεν έχω κάνει καποιο overclock απο quickminer ούτε optimize.

 

Το έχει συναντήσει κανείς?

Να κάνω απλά ενα update στο afterburner που είναι αρκετά παλιά έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...