Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Απ' την στιγμή που παίζει στα windows, τότε, μάλλον είναι θέμα ρύθμισης και όχι hardware. Από amd δεν ξέρω.

Ίσως να κοίταζες στο hiveos known base;

και γω εκει κοιταζω...

ρυθμιση της μητρικης ή του hive...

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, GKat76 είπε

Γιατι ετσι η 6800?....ενω τη βρισκει δεν εχει ουτε στοιχεια απο μνημες κλπ, ουτε μπορω να κανω overclocking...

οι αλλες 2 παιζουν κανονικα...εσβησα τα παντα, εκανα νεο flight και τα ιδια...update στο hive στη τελευταια εκδοση κλπ.

στα windows παιζει κανονικα...με το gpu-z ολα οκ (samsung μνημες, θερμοκρασιες ολα κομπλε)..

τα mh ειναι ενδεικτικα...τις αφησα λιγο να δουλεψουν γιατι φοβομουν μην κανω ζημια στην 6800

 

IMG_08082021_174042_10_x_15_Οριζόντιος_(15.24_x_10.16_εκ).jpg

τις εχω κουμπωσει ετσι...

τη μια 5600 βεβαια δε τη βρισκει...να φταιει η μητρικη?..ρυθμισεις?

IMG_08082021_174057_10_x_15_Οριζόντιος_(15.24_x_10.16_εκ).jpg

Πηγαινε 2-3 σελιδες πισω και εγω ειχα θεμα με μια GTX 1660 S και βρηκα λυση στο φορουμ της HiveOS. Hταν ρυθμισεις στο motherboard .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγώ θέμα με μια 580 σε hive δεν την έβρισκε ενώ τις άλλες κανονικά και τελικά έφταιγε που δεν είχα κουμπώσει καλά το molex στο riser. Κάνε ένα προληπτικό έλεγχο στις συνδέσεις σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

καλησπερα η ταριφα στα payout fees ανεβηκε πλεον?

Screenshot_12.png

Οχι, απλα λογω eip1559 τα πληρωνουν οι miners. Αν δεν κανω λαθος αυτο δεν ειναι στους 2miners? Εχω βαλει οριο 3$ (δλδ σε οσο gwei αντιστοιχει αυτο το ποσο). Αν πεσουν τα gas στα 2$, τοσο θα πληρωσεις μονο.

Προτιμω pools οπως ethermine ή flex οπου οριζεις και το gas price. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Οχι, απλα λογω eip1559 τα πληρωνουν οι miners. Αν δεν κανω λαθος αυτο δεν ειναι στους 2miners? Εχω βαλει οριο 3$ (δλδ σε οσο gwei αντιστοιχει αυτο το ποσο). Αν πεσουν τα gas στα 2$, τοσο θα πληρωσεις μονο.

Προτιμω pools οπως ethermine ή flex οπου οριζεις και το gas price. 

2 ερωτησεις.

1) Το ethermine Pool πληρωνει απο 0.005 ETH και πανω καθε 22 μέρες σε πορτοφολι σε coinbase wallet;

2) Το Gas price το εχω στα 40 σαν μικρος miner  με 66 ΜΗ/s χρειαζεται να το αλλαξω προς τα κατω η προς τα πανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dream21 είπε

2 ερωτησεις.

1) Το ethermine Pool πληρωνει απο 0.005 ETH και πανω καθε 22 μέρες σε πορτοφολι σε coinbase wallet;

2) Το Gas price το εχω στα 40 σαν μικρος miner  με 66 ΜΗ/s χρειαζεται να το αλλαξω προς τα κατω η προς τα πανω ;

1) Αν το αφησεις 0.005 με 40 gas, το 20% περιπου θα το πληρωνεις στα fees. Αξιζει? Βαλε το καπου στα 0.05 και αν αποφασισεις οτι θες πιο συντομο payout το αλλαζεις.

2) Για να πληρωθεις πρεπει το high avg να πεσει κατω απο αυτο που ορισεις (και προφανως και το ethermine να "προλαβει" να στειλει το payout πρωτου ανεβει παλι). Εδω μπορεις να δεις οτι πλεον σπανια πεφτει κατω απο 30, αν και την 1η μερα του eip ειχε κολλησει στα ~12. Τωρα πχ με 30 gwei πληρωνεις περιπου 2 ευρω. τα 0.005 eth αντιστοιχουν σε 12 ευρω. Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν συμφερει να εχεις τοσο συντομα payouts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

1) Αν το αφησεις 0.005 με 40 gas, το 20% περιπου θα το πληρωνεις στα fees. Αξιζει? Βαλε το καπου στα 0.05 και αν αποφασισεις οτι θες πιο συντομο payout το αλλαζεις.

2) Για να πληρωθεις πρεπει το high avg να πεσει κατω απο αυτο που ορισεις (και προφανως και το ethermine να "προλαβει" να στειλει το payout πρωτου ανεβει παλι). Εδω μπορεις να δεις οτι πλεον σπανια πεφτει κατω απο 30, αν και την 1η μερα του eip ειχε κολλησει στα ~12. Τωρα πχ με 30 gwei πληρωνεις περιπου 2 ευρω. τα 0.005 eth αντιστοιχουν σε 12 ευρω. Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν συμφερει να εχεις τοσο συντομα payouts

Ειμαι Οκ ετσι οπως τα εχω βάλει;

 

 

Screenshot 2021-08-09 at 10.41.13.png

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι μια χαρά. 

Σε ευχαριστω. Πορτοφολι ledger μπορω να συνδεσω η δεν υπαρχει λόγος; και κατι τελευταιο θελω να παραγγείλω Case fan επειδη το motherboard που εχω εχει επανω 8 fan headers 4-pin PWR  να τα παραγγειλω η να βαλω σε molex συνδεση;

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dream21 είπε

Σε ευχαριστω. Πορτοφολι ledger μπορω να συνδεσω η δεν υπαρχει λόγος; και κατι τελευταιο θελω να παραγγείλω Case fan επειδη το motherboard που εχω εχει επανω 8 fan headers 4-pin PWR  να τα παραγγειλω η να βαλω σε molex συνδεση;

Εγώ προσωπικά σκαβω στο coinbase. Δεν ασχολούμαι παραπάνω για 60 mh/s. 

Για τα fans, προφανώς πάνω στην mb για να ελέγχεις rpm. Να πάρεις 4pin fan (έχω την εντύπωση ότι όλα έτσι είναι πλέον, το γράφει πάντως) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dream21 είπε

Σε ευχαριστω. Πορτοφολι ledger μπορω να συνδεσω η δεν υπαρχει λόγος; και κατι τελευταιο θελω να παραγγείλω Case fan επειδη το motherboard που εχω εχει επανω 8 fan headers 4-pin PWR  να τα παραγγειλω η να βαλω σε molex συνδεση;

8fan;;

Χωράνε στο κουτί σου;

Τι και πόσες κάρτες έχεις; Αν κρίνω από το income , πρέπει να έχεις μια κάρτα.

Δεν χρειάζονται τόσα fan.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εγώ προσωπικά σκαβω στο coinbase. Δεν ασχολούμαι παραπάνω για 60 mh/s. 

Για τα fans, προφανώς πάνω στην mb για να ελέγχεις rpm. Να πάρεις 4pin fan (έχω την εντύπωση ότι όλα έτσι είναι πλέον, το γράφει πάντως) 

Οποτε το αφηνω στην coinbase και μολις θα ερχονται μια φορα το μηνα τα μεταφερω στο Ledger. Απο Fan να προτειμησω καποια συγκεκριμενη μαρκα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

8fan;;

Χωράνε στο κουτί σου;

Ε καλά, το silverstone που είχα πριν θεωρητικά είχε θέσεις για 10 (120μμ)-11 αναλόγως αν κάνεις push-pull κανά aio. Το ο11 που έχω τώρα τουλάχιστον 10 θέσεις 120 έχει (αν και σε αυτό έβαλα commander Pro) 

1 λεπτό πριν, dream21 είπε

Απο Fan να προτειμησω καποια συγκεκριμενη μαρκα; 

Προσωπικά έχω επενδύσει σε noctua a12x25. Ναι, τσιμπημένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

8fan;;

Χωράνε στο κουτί σου;

Τι και πόσες κάρτες έχεις; Αν κρίνω από το income , πρέπει να έχεις μια κάρτα.

Δεν χρειάζονται τόσα fan.

 

Tα εχω επανω σε βαση ξυλινη ολα χυμα , περιμενω απο Amazon αυτο το κουτι https://www.amazon.de/gp/product/B092QVRBXT/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 . Η Motherboard ειναι αυτη https://www.asrock.com/MB/Intel/H510 Pro BTC+/

spacer.png

 

Συνολο θα εχω 6 GTX 1660 S

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προσωπικά έχω επενδύσει σε noctua a12x25. Ναι, τσιμπημένα. 

Είναι κατω απο 26dBi; Διοτι προσωρινα το rig το εχω στο γραφειο μην μου παιρνει και τα αυτια φτανωντας ο ηχος στο σαλονι που ειναι στα 10 μετρα :D

Αυτο εδω ειναι ; https://www.skroutz.gr/s/15252751/Noctua-NF-A12x25-PWM-120mm.html#specs

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...