Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, dream21 είπε

Είναι κατω απο 26dBi; Διοτι προσωρινα το rig το εχω στο γραφειο μην μου παιρνει και τα αυτια φτανωντας ο ηχος στο σαλονι που ειναι στα 10 μετρα :D

Αυτο εδω ειναι ; https://www.skroutz.gr/s/15252751/Noctua-NF-A12x25-PWM-120mm.html#specs

Ναι αυτά είναι. Εγώ τα δουλεύω στα 1400-1500 γτ μετά αρχίζουν και ακούγονται ελάχιστα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ναι αυτά είναι. Εγώ τα δουλεύω στα 1400-1500 γτ μετά αρχίζουν και ακούγονται ελάχιστα. 

 

 Ωραια θα παραγγειλω 2 και τα υπολοιπα οταν θα ερθουν οι αλλες καρτες και θα κανω και τις ρυθμισεις στο Bios στα 1400rpm που λές Νίκο. thnx again 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λεφτά για 120mm ανεμιστήρα.

Παίρνεις ένα φτηνό και καλό 140mm (ή ακόμα καλύτερα 200mm αν μπορεί να μπει) και κάνεις την ίδια δουλειά ή ακόμα καλύτερα.

Τα pools εκμεταλλεύονται την κατάσταση και αρμέγουν τους miners.

Προσωπικά πήγα Binance pool (με binance wallet) και έχει 0,5% fee, δε χρεώνει network fees και πληρώνει κάθε μέρα.

Στα bonus δεν έχω καθόλου rejected/stale shares. Κυριολεκτικά 0%.

 

1.png

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dream21 είπε

 Ωραια θα παραγγειλω 2 και τα υπολοιπα οταν θα ερθουν οι αλλες καρτες και θα κανω και τις ρυθμισεις στο Bios στα 1400rpm που λές Νίκο. thnx again 

Προσωπική εκτίμηση, δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για fan.

Εγώ έχω αυτά με περισσότερα cfm από τα noctua, πιο φθηνά, πολύ αξιόπιστα και αθόρυβα.

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B075CHYTCP?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_title

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Προσωπική εκτίμηση, δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για fan.

Εγώ έχω αυτά με περισσότερα cfm από τα noctua, πιο φθηνά, πολύ αξιόπιστα και αθόρυβα.

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B075CHYTCP?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_title

Θα παραγγείλω και 2 απο αυτα να τα τσεκαρω.

Μέχρι να ερθει το frame απο Amazon ασχοληθηκα λιγο με ιδιοκατασκευη.  Μου πήρε 2 ωριτσες δουλεια για κοψιμο -βαψιμο -στησιμο. Μια χαρα και το Wifi στο HiveOS το εστησα σε 1 λεπτο  οποτε γλυτωσα να ριξω UTP CAT6 περι τα 35 μετρα.

IMG_1273.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα έναν μετρητή κατανάλωσης έτσι από περιέργεια να δω τι καιει στην μπριζα το σύστημα. Και η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα watt για 4 κάρτες.  Τι λέτε εσείς .

 1x p106-100 1x 1070 1x 580 8gb 1x 3070 ti

 Η 3070 ti σκάβει ravencoin και οι υπόλοιπες etheteum. 

20210809_163340.jpg

SmartSelect_20210809-163930_Hive OS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα έναν μετρητή κατανάλωσης έτσι από περιέργεια να δω τι καιει στην μπριζα το σύστημα. Και η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα watt για 4 κάρτες.  Τι λέτε εσείς .

 1x p106-100 1x 1070 1x 580 8gb 1x 3070 ti

 Η 3070 ti σκάβει ravencoin και οι υπόλοιπες etheteum. 

 

Μία χαρά είσαι. ~510 οι κάρτες, φαντάζομαι cpu idle κάνα 20-40 αναλόγως τι έχεις, +σκληρούς rgb, fans (θα βάλω κάνα 50αρι) + αναλόγως το efficiency του psu σου = 660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είσαι σχετικό.... αν το σύστημα φορτώνει το χώρο σου μαζί με τις άλλες που έχεις ήδη σε κατανάλωση μπορεί να σε φέρει σε δύσκολη κατάσταση όταν θα έρθει ο λογαριασμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 4:40 ΜΜ, johnmt2 είπε

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα έναν μετρητή κατανάλωσης έτσι από περιέργεια να δω τι καιει στην μπριζα το σύστημα. Και η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα watt για 4 κάρτες.  Τι λέτε εσείς .

 1x p106-100 1x 1070 1x 580 8gb 1x 3070 ti

 Η 3070 ti σκάβει ravencoin και οι υπόλοιπες etheteum. 

20210809_163340.jpg

SmartSelect_20210809-163930_Hive OS.jpg

Για τις κάρτες που έχεις και για αυτά που βγάζεις είσαι μια χαρά. Μη ξεχνάς ότι με την 3070ti βγάζεις ravencoin που είναι πιο ενεργοβόρο σε σχέση άμα την έβαζες να παράγει ETH.

Εγώ με 3 5700xt και 1 6700xt βρίσκομαι στα 431 watt μόνο για τις κάρτες και άλλα 100 - 150 watt για τα υπόλοιπα συστήματα, πάω στα 531 - 581 watt.

image.png.e5e2fd044f07d83359fca8e784378da0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια, ειμαι σε φαση να κανω upgrade μιας και χρειαζοταν σε μια 3080 αλλα με τις τιμες που παιζουν τα λεφτα ειναι αρκετα οποτε λεω θα την βαλω να κανει mining οταν δεν καθομαι στον υπολογιστη μπας και βγαλω καποια χρηματα πισω . Μιας και ολες πλεον ειναι lhr αποτι εψαξα στο internet αξιζει το ravecoin με ~ 6.45 ευρω την ημερα μεικτα κερδη . Αξιζει γενικα το σκεπτικο μου ? Και αν ναι πως θα μπορεσω τα νομισματα που κανω mine να τα περασω σε paypal / cash ? Θα πρεπει να πληρωσω καποιο φορο ?(Explain it to me like i'm five ) Thanks in advance !

Επεξ/σία από morningwood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2021 στις 2:53 ΠΜ, morningwood είπε

Καλησπέρα παιδια, ειμαι σε φαση να κανω upgrade μιας και χρειαζοταν σε μια 3080 αλλα με τις τιμες που παιζουν τα λεφτα ειναι αρκετα οποτε λεω θα την βαλω να κανει mining οταν δεν καθομαι στον υπολογιστη μπας και βγαλω καποια χρηματα πισω . Μιας και ολες πλεον ειναι lhr αποτι εψαξα στο internet αξιζει το ravecoin με ~ 6.45 ευρω την ημερα μεικτα κερδη . Αξιζει γενικα το σκεπτικο μου ? Και αν ναι πως θα μπορεσω τα νομισματα που κανω mine να τα περασω σε paypal / cash ? Θα πρεπει να πληρωσω καποιο φορο ?(Explain it to me like i'm five ) Thanks in advance !

Δες πόσα θα βγάζεις καθαρά την μέρα και αν σε συμφέρει.

Τα νομίσματα τα πουλάς για € και μετά τα € τα μεταφέρεις σε paypal.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Δες πόσα θα βγάζεις καθαρά την μέρα και αν σε συμφέρει.

Τα νομίσματα τα πουλάς για € και μετά τα € τα μεταφέρεις σε paypal.

Βρήκα αυτό στο minerstat.com . Ειναι legit το site ? Η κατανάλωση ρεύματος που βγάζει θα ειναι όπως λεει ή βγαίνει παραπάνω ? Γιατί μια χαρά μου φαίνεται στα 9.38 την μέρα . Μιας και παρουσιάζομαι στρατό τον Σεπτέμβριο θα μπορώ τον πρώτο μήνα να το δουλέυω 24/7.

image.png.72d8a29bacf9aef95e396d3eca4d64ea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morningwood είπε

Βρήκα αυτό στο minerstat.com . Ειναι legit το site ? Η κατανάλωση ρεύματος που βγάζει θα ειναι όπως λεει ή βγαίνει παραπάνω ? Γιατί μια χαρά μου φαίνεται στα 9.38 την μέρα . Μιας και παρουσιάζομαι στρατό τον Σεπτέμβριο θα μπορώ τον πρώτο μήνα να το δουλέυω 24/7.

Του πώλου νόμισμα που λέγεται AEternity.

Αύριο μπορεί να είναι 3€/ημέρα με το συγκεκριμένο νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ειναι να αγορασω αυριο -μεθαυριο 2 καρτες GTX 1660 S για να της ριξω στο rig που εφτιαξα με τις αλλες 2 Gigabyte μαζι για ΕΤΗ , το ερωτημα μου ειναι να προτιμησω παλι μαρκα Gigabyte η μπορω να παω σε MSI σε zotac η σε colorful;

Και κατι τελευταιο  επειδη ξεκινησα RVN να προτιμησω 2 GTX  2060 εαν βρω πουθενα στο διαδικτυο μιας και δίνει κανενα 18-20MH/s για Κawpow η καθε μία; 

Mπορω να σεταρω στο ιδιο Rig τις 4 1660 S για ETH και τις 2 GTX 2060 για RVN η θελουν αλλο καινουργιο Rig να φτιαξω ;

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...