Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/11/2021 στις 7:24 ΜΜ, alexandroskapa είπε

Καλησπέρα σας, κάνω mining με nvidia κάρτες μέσω t-rex, θέλω όμως να βάλω μία AMD στο ίδιο σύστημα (ξέρω οτι παίζουν με PhoenixMiner) μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να κάνω και AMD και Nvidia mining χωρις να έχω bottleneck και πως? (Eth με Windows10)

Καλησπέρα,

θα χρειαστείς τον teamredminer για την AMD και t-rex για NVIDIA. Διάβασε εδώ : https://github.com/todxx/teamredminer για τον teamredminer και εδώ https://github.com/trexminer/T-Rex/releases για τον t-rex. Είναι εύκολο να το ρυθμίσεις και γενικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν χρειαστείς κάτι μπορείς να μου πεις.....

Προτιμότερο πάντως είναι το hiveos για να σου είναι και πιο εύκολο για να το ρυθμίσεις. Αν θες γράψου εδώ: https://hiveos.farm?ref=749780 . Εγώ έχω 2 3070 και 4 5700xt στο ίδιο μηχάνημα και τρέχω t-rex και teamredminer ταυτόχρονα σε hive άμεσα...

image.png.b2ec79f934ee1e7a565bba4f32d08dd6.png

image.png.39cacdfe284030013cdcda679d1756ee.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια 6800xt-6900xt τοσο για gaming όσο και για miningκαιεχω κάποιες ερωτήσεις.

1.Με 4ωρες gaming και 20ωρες mining την ημέρα λέτε να αξίζει τον κόπο;(ξέρω ότι δεν είναι από τις καλύτερες κάρτες για mining απλά θα ήθελα να την κάνω μόνο απόσβεση)

2.τα νούμερα που κυκλοφορούν στο internet ισχύουν δηλαδή 3-4 ευρώ καθαρό κέρδος την ημέρα;


3.Ειναι ευκολη η αλλαγή προφίλ από το undervolt σε gaming όταν αυτό θα χρειάζεται;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Pool οι καλύτερες επιλογές ακόμα είναι Ethermine και Flexpool ή υπάρχει κάτι καλύτερο? 

Έχω διαβάσει και για CrazyPool αλλά με κάποια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Inler είπε

Από Pool οι καλύτερες επιλογές ακόμα είναι Ethermine και Flexpool ή υπάρχει κάτι καλύτερο? 

Έχω διαβάσει και για CrazyPool αλλά με κάποια προβλήματα.

Οι 2miners προσφέρουν payouts και σε BTC.. Ένας φίλος λέει πάει ρολόι, εγώ θα μπω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρά hashrate δεν νομίζω να αξίζουν τα pools πλέον αφού πληρώνεις τα fees και είναι συνέχεια ψηλά. Στο 2miners πληρώνεις τα fees ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Για μικρά hashrate δεν νομίζω να αξίζουν τα pools πλέον αφού πληρώνεις τα fees και είναι συνέχεια ψηλά. Στο 2miners πληρώνεις τα fees ή όχι;

Δεν πληρώνεις κανένα σοβαρό ποσό. Πληρώνεις το 1/20 - 1/50 από ότι θα πλήρωνες σε ETH gas fees.

Οι τύποι μαζεύουν τα ETH payouts από πολλούς miners σε ένα ETH mainet transaction, στη συνέχεια τα κάνουν exchange το ΕΤΗ σε BTC και τελικά το μόνο που πληρώνεις είναι ένα μικρό ποσό 0,05 - 0,2€ για την κάλυψη όλων αυτών. Αυτό που πληρώνεσαι είναι το αντίστοιχο ποσό σε BTC αφού έχει αφαιρεθεί το παραπάνω μικρό fee.

Έτσι έχουν κατεβάσει (αφού συμφέρει πλέον) και το ελάχιστο payout σε 0,005 ETH

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balerama είπε

Οι 2miners προσφέρουν payouts και σε BTC.. Ένας φίλος λέει πάει ρολόι, εγώ θα μπω σύντομα.

2miners το έχω στα υπόψιν αλλά σε ότι τεστ αποδοτικότητας βλέπω τα πάει σχετικά μέτρια.

Και το SlushPool έχω τσεκάρει είναι καιρό στο χώρο αλλά θέλει εγγραφή και έχει υψηλά fees.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για πλάκα έβαλα την 1060 6GB που έχω με minestat και παίρνω τα παρακάτω φυσικά με στοκ ρυθμίσεις. 

άνοιξα και ενα wallet να βαλω τα πολλα λεφτά που θα βγάλει η 1060. πότε πρέπει να δω κάποιο ποσο στο wallet τωρα αν όλα έχουν σεταριστεί σωστά? 

Επίσης δοκίμασα να κουμπώσω μαζί και άλλη μια 1060 3GB με αποτυχία φυσικά αφού μετά διάβασα οτι δε γίνεται με 3gb 

 

 

eth.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas.K είπε

Καλησπέρα, για πλάκα έβαλα την 1060 6GB που έχω με minestat και παίρνω τα παρακάτω φυσικά με στοκ ρυθμίσεις. 

άνοιξα και ενα wallet να βαλω τα πολλα λεφτά που θα βγάλει η 1060. πότε πρέπει να δω κάποιο ποσο στο wallet τωρα αν όλα έχουν σεταριστεί σωστά? 

Επίσης δοκίμασα να κουμπώσω μαζί και άλλη μια 1060 3GB με αποτυχία φυσικά αφού μετά διάβασα οτι δε γίνεται με 3gb 

 

 

eth.PNG

Στο ezil που είσαι έχει minimum κατάθεση την οποία ρυθμίζεις. Θεωρητικά μπορεί να κάνεις και κανά μήνα να δεις ποσό στο πορτοφόλι σου.  Δες τις οδηγίες του pool. Όσον αφορά για την κάρτα ψάξε λίγο για ρυθμίσεις διότι είναι χαμηλά. 

Δες και εδώ 

https://www.nicehash.com/blog/post/nvidia-and-amd-graphics-card-oc-settings-for-mining

Επεξ/σία από nightelf25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ρυθμισεις του minerstat θα το βρω αυτο?

ρυθμίσεις για την καρτα με ποιο προγραμμα? είναι κινέζικη αγορασμένη εδω και κανα 2  χρονια+. υπαρχει ''γενικο'' προγραμμα για ολες ή πρεπει να τρεχεις τιςς εκάστοτε εταιρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas.K είπε

στις ρυθμισεις του minerstat θα το βρω αυτο?

ρυθμίσεις για την καρτα με ποιο προγραμμα? είναι κινέζικη αγορασμένη εδω και κανα 2  χρονια+. υπαρχει ''γενικο'' προγραμμα για ολες ή πρεπει να τρεχεις τιςς εκάστοτε εταιρίας?

βγάλε το Minerstat και βάλε t-rex. Δες εδώ: https://github.com/trexminer/T-Rex/releases θα σου είναι πιο εύκολο. 

Όσο για τις ρυθμίσεις συνήθως εγώ χρησιμοποιώ hiveos. Στα windows χρησιμοποιώ το MSI Afterburner για να βάλω τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...