Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΔΑΣΚΑΛΟΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, telis είπε

Το ξανάπες. Άλλο επιχείρημα παίζει;


Δεν είναι επιχείρημα. Απλή απορία είναι. Αφού είναι τοσο προνομιούχο επάγγελμα όπως λες και είναι πανεύκολο κατά γενικη ομολογία να μπει κάποιος στο παιδαγωγικό και να το τελειώσει γιατί δεν το διάλεξες και κάθεσαι στα φόρουμ και βγάζεις κόμπλεξ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, marios28 είπε

Καταρχήν δεν υπάρχει σύγκριση μίας διδακτικής ώρας σε παιδιά με μία ώρα οποιουδήποτε επαγγέλματος-γραφείου. Όπως δε γίνεται να συγκρίνεις μία ώρα πτήσης (αν είσαι ιπτάμενος πιλότος) με άλλα επαγγέλματα. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις ή θες περαιτέρω ανάλυση; 

Μέχρις στιγμής δεν έχω σχολιάσει το ωράριο, γιατί είστε παντελώς άσχετοι, αφού δεν έχετε διδάξει ποτέ οπότε είναι λογικό να μην έχετε μέτρο σύγκρισης. Όχι μόνο δεν είναι αστείες οι συνολικές ώρες, αλλά οι ώρες των δασκάλων είναι υπερβολικές. Το ωράριο θα έπρεπε να είναι 18-20 ώρες(βαριά). Αυτό είναι ανθρώπινο ωράριο για δασκάλους. 

Τα ιδιαίτερα και τα μαύρα τι σχέση έχουν με αυτό καθαυτό το επάγγελμα. Όλοι οι δάσκαλοι κάνουν ιδιαίτερα; Όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελάκι; Αυτό είναι το επιχείρημά σου;

Δεν είμαι δάσκαλος. Δεν είναι βολεμένοι οι δάσκαλοι. Προσωπικά δεν τους ζηλεύω καθόλου. Από την άλλη εκτιμάω το έργο τους.

 

Ναι, το πιστέψαμε ότι δεν είσαι δάσκαλος, φαίνεται από την αρχή στο μήνυμά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Μα τι λες τώρα; Συνολικά οι ώρες που δουλεύεις μέσα σε ένα έτος είναι πολύ λίγες. Θέλεις να συμπονέσω την κούραση του να διορθώνεις γραπτά; ή αν έχεις ενέργεια;

Θέλω να δουλεύω κάθε χρόνο, έχει κάποιος αυτιά να ακούσει ποιο είναι το βασικό πρόβλημα των αναπληρωτών;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Backpacker είπε


Δεν είναι επιχείρημα. Απλή απορία είναι. Αφού είναι τοσο προνομιούχο επάγγελμα όπως λες και είναι πανεύκολο κατά γενικη ομολογία να μπει κάποιος στο παιδαγωγικό και να το τελειώσει γιατί δεν το διάλεξες και κάθεσαι στα φόρουμ και βγάζεις κόμπλεξ. 

Τι κόμπλεξ και ιστορίες για αγρίους. Την αλήθεια λέω. Στο δε παιδαγωγικό έχουν μπει κάτι εκατοντάδες χιλιάδες που περιμένουν καρτερικά να έρθει η στιγμή την οριστικής αποκατάστασης με μόνιμο διορισμό. Και κλαψουρίζουν για την αδικία των αναπληρωτών όταν ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ  από την αρχή την κατάσταση, πριν καν μπούνε στην σχολή.  Δεν χρειάζεται άλλος ένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Ναι, το πιστέψαμε ότι δεν είσαι δάσκαλος, φαίνεται από την αρχή στο μήνυμά σου

Δεν είμαι δάσκαλος. Το πιστεύεις ή δεν το πιστεύεις σου συνιστώ να διαβάσεις τα άλλα που γράφω για να αρχίσεις να αποκτάς μέτρο σύγκρισης. Έστω και αν δεν έχεις διδάξει, είναι εύκολο να αντιληφθείς ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν είμαι δάσκαλος. Το πιστεύεις ή δεν το πιστεύεις σου συνιστώ να διαβάσεις τα άλλα που γράφω για να αρχίσεις να αποκτάς μέτρο σύγκρισης. Έστω και αν δεν έχεις διδάξει, είναι εύκολο να αντιληφθείς ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. 


Μη το παλεύεις άστο...άνθρωποι που δεν περνάνε καλά με αυτά που κάνουν κάθονται και βγάζουν κόμπλεξ και απωθημένα με κλάδους και επαγγέλματα. Κλασσικός κοινωνικός αυτοματισμός. 

Ο καθένας ξέρει τη δουλειά του και τη ζωή του και τι τον ικανοποιεί και τι όχι...ούτε μπάτσους "προνομιων" ζήτησε κανένας ούτε τίποτα. 

Και όλα αυτα σε ένα θρεντ που το άνοιξε ένας τύπος για να κράξει τους εκπαιδευτικούς "Οτι γκρινιάζουν"...ένας αυτόκλητος γκρινιάρης δλδ παραπονιέται για γκρινιάρηδες της φαντασίας του. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Backpacker είπε


Μη το παλεύεις άστο...άνθρωποι που δεν περνάνε καλά με αυτά που κάνουν κάθονται και βγάζουν κόμπλεξ και απωθημένα με κλάδους και επαγγέλματα. Κλασσικός κοινωνικός αυτοματισμός. 

Ο καθένας ξέρει τη δουλειά του και τη ζωή του και τι τον ικανοποιεί και τι όχι...ούτε μπάτσους "προνομιων" ζήτησε κανένας ούτε τίποτα. 

Και όλα αυτα σε ένα θρεντ που το άνοιξε ένας τύπος για να κράξει τους εκπαιδευτικούς "Οτι γκρινιάζουν"...ένας αυτόκλητος γκρινιάρης δλδ παραπονιέται για γκρινιάρηδες της φαντασίας του. 

Προφανώς και οι δάσκαλοι και το ξίνουν. Και το θέμα δεν είναι να τους πάρει και αυτούς η μπάλα, περισσότερο να βελτιωθούν οι συνθήκες των άλλων. Γιατί κάθε φορά που λες ότι είσαι γιατρός σου λένε εσύ το διάλεξες. Όμως διαλέγεις το επάγγελμα όσον αφορά στο τι σαρέσει να κάνεις. Το ότι οι συνθήκες στην ελλάδα είναι τραγικές για τους γιατρούς δεν θα έπρεπε να είναι επιχείρημα στα χείλη όσων πραγματικά δεν έχουν βγει για μεροκάματο. Ή να χεις το αφεντικό να σε παίρνει τηλέφωνο τα μεσάνυχτα επειδή χάθηκαν δείγματα ασθενών. Για να μην αναφέρω ότι όλο λένε για την τρελή ευθύνη του να χεις παιδιά στην τάξη και αν πάθει κάτι το παιδάκι θα πας φυλακή και θα σε εκτελέσουνε και δεν ξέρω και γω τι άλλο θα φανταστούν. Και αν πεις και εγώ αγχώνομαι με τα παιδάκια που κάνω σφράγισμα το παιδί δεν συνεργάζεται, φοβάμαι μην τον τραυματίσω με τον τρόχό επειδή δεν κάθεται με τους γονείς από πάνω να έχουν τα νεύρα τους μαζί τους. Και αν πωότι με αγχώνει ο ίδιος άνθρωπος που γκρινιάζει επειδή δεν του έρχεται ο μισθός στο σπίτι θα σου πει "εσύ το διάλεξες". Οπότε θα πω τοίδιο και εγώ σε αυτούς, γιατί τα επιχειρήματα (ως άνθρωποι των γραμμάτων) όλως παραδόξως δνε θέλν να τα ακούσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, lactate είπε

Προφανώς και οι δάσκαλοι και το ξίνουν. Και το θέμα δεν είναι να τους πάρει και αυτούς η μπάλα, περισσότερο να βελτιωθούν οι συνθήκες των άλλων. Γιατί κάθε φορά που λες ότι είσαι γιατρός σου λένε εσύ το διάλεξες. Όμως διαλέγεις το επάγγελμα όσον αφορά στο τι σαρέσει να κάνεις. Το ότι οι συνθήκες στην ελλάδα είναι τραγικές για τους γιατρούς δεν θα έπρεπε να είναι επιχείρημα στα χείλη όσων πραγματικά δεν έχουν βγει για μεροκάματο. Ή να χεις το αφεντικό να σε παίρνει τηλέφωνο τα μεσάνυχτα επειδή χάθηκαν δείγματα ασθενών. Για να μην αναφέρω ότι όλο λένε για την τρελή ευθύνη του να χεις παιδιά στην τάξη και αν πάθει κάτι το παιδάκι θα πας φυλακή και θα σε εκτελέσουνε και δεν ξέρω και γω τι άλλο θα φανταστούν. Και αν πεις και εγώ αγχώνομαι με τα παιδάκια που κάνω σφράγισμα το παιδί δεν συνεργάζεται, φοβάμαι μην τον τραυματίσω με τον τρόχό επειδή δεν κάθεται με τους γονείς από πάνω να έχουν τα νεύρα τους μαζί τους. Και αν πωότι με αγχώνει ο ίδιος άνθρωπος που γκρινιάζει επειδή δεν του έρχεται ο μισθός στο σπίτι θα σου πει "εσύ το διάλεξες". Οπότε θα πω τοίδιο και εγώ σε αυτούς, γιατί τα επιχειρήματα (ως άνθρωποι των γραμμάτων) όλως παραδόξως δνε θέλν να τα ακούσουν.

Ναι οκ καθε επαγγελμα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του και ο καθένας κανει τις επιλογές του.Τι παει να πει αυτο????Και για μενα το επαγελμα που κανεις σε σχεση με το δικο μου ειναι προνομιούχο.Τι πρεπει να κανουμε δηλαδη, να σου δωσουν το ιδιο μισθο με μενα για νε ειμα ευχαριστημένος?????????????

Έχεις ανοιξει μια ανουσια συζητήσει που δεν οδηγει πουθενα και δεν ταίριαζε κιολας με το επιπεδο σου.

Οσο για τον κοινωνικό αυτοματισμό δεν ειναι καραμέλα αλλα οπλο του συστήματός για να χωριζει κοινωνιες και ανθρωπους.Βεβαια ο καθενας αναλογα απο ποια πλευρά ειναι βλέπει και το ποτηρι όπως τον βολευει.

Και ξαναλέω εμενα σαν γονιός με νοιαζει περισσότερο να εχω για το παιδι μου ενα σωστο άνθρωπο και ενα καλο επαγγελματια που αγαπαει αυτο που κανει παρα το πόσα λευτα παίρνει και τι διακοπές κανει Και ναι οσο και αν σε ποναει η ευθύνη του δάσκαλου εναι μεγαλύτερη απο ενα σφράγισμα..........

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, telis είπε

Είπα και εγώ δεν θα πει κανένας την καραμέλα του κοινωνικού αυτοματισμού. Πόσο βολικό. Η μπάλα στην εξέδρα, για την ουσία τίποτα.

Η ουσία είναι ότι ελάχιστοι έχουν μάθει να μπαίνουν στη θέση του άλλου. Κάπου, κάποιοι δάσκαλοι προσπαθούν να το διδάξουν και αυτό, την ώρα που εμείς αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για τις ώρες δουλειάς και τις διακοπές τους.

Επεξ/σία από Lilith19
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστει καπως αλλα αυτη ειναι η αληθεια δυστυχως.Αμμα δεν έχεις παιδια δεν μπορείς να καταλάβεις την θεση του γονιού .Κάνεις μονο ακαδημαϊκές συζητήσεις.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Και ναι οσο και αν σε ποναει η ευθύνη του δάσκαλου εναι μεγαλύτερη απο ενα σφράγισμα..........

Αναλόγως τις προτεραιότητες.. το να αναγνωρίσει ένας οδοντίατρος έγκαιρα ότι μια ουλίτιδα δεν είναι επειδή το παιδάκι δεν πλένει τα δόντια του, αλλά το πρώτο σημείο μιας οξείας λευχαιμίας; Το να κατευθύνει έγκαιρα τον γονιό στον ορθοδοντικό ώστε να μην χρειαστεί ένα παιδί με τάση προγναθισμού χειρουργείο; Το να πάθει αναφυλακτικό σοκ από το αναισθητικό και να πρέπει να το αντιμετωπίσει στο ιατρείο; Το να χειριστείς μεπαιδιά με προβλήματα πήξης; Σαφώς και ο οδοντίατρος έχει πολύ μεγαλύτερη ευθύνη. Και πολλές φορές το μάτι του θα δει έναν καρκίνο πριν τον δει οποιοσδήποτε άλλος. Αυτά για την ευθύνη του οδοντιάτρου και δεν συνεχίζω να αποδεικνύω τα αυταπόδεικτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω απλα για να το καταλαβεις.Οπως οταν το παιδι μου χρειαστεί οδοντίατρο θα διαλεξω τον καλυτερω χωρίς να με νοιαζωμαι  τι λευτα ζηταει η τι διακοπες κανει το ιδιο θα κανω και με τον δασκαλο.Αλλα οκ μπορείς να το κλωθογυρίζεις γυρω γυρω οσο θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Να στο πω απλα για να το καταλαβεις.Οπως οταν το παιδι μου χρειαστεί οδοντίατρο θα διαλεξω τον καλυτερω χωρίς να με νοιαζωμαι  τι λευτα ζηταει η τι διακοπες κανει το ιδιο θα κανω και με τον δασκαλο.Αλλα οκ μπορείς να το κλωθογυρίζεις γυρω γυρω οσο θελεις

Καλά θα κάνεις, στον καλύτερω να τα πας. Αλλά μετά πήγαινε και σε έναν φιλόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή, δεν άντεξα να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος, που τυχαία έπεσα πάνω, επειδή εμφανίστηκε εκείνη την ώρα στην αρχική του insomnia σαν hot topic, ένα σχόλιο μόνο έχω να κάνω για τους περισσότερους.

Λυπάμαι πραγματικά για την κατάντια των απόψεων των νέων κυρίως ανθρώπων, φαντάζομαι οι περισσότεροι που έγραψαν είναι κάτω των 30.

Όλα όσα θέλησαν να περάσουν οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών, για να μας διχάσουν και να στοχοποιήσουν τα λίγα πράγματα που ακόμη έχουν μια αξία, τα κατάφεραν τελικά με τον καλύτερο τρόπο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...