Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΔΑΣΚΑΛΟΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ripper386 είπε

Νομίζω όσα κι αν πούμε, θα λες τα ίδια και δε θα αλλάξεις ούτε για λίγο την άποψη σου.

Όσα περνάει ένας οδοντίατρος το να μιλάει σε μαθητές είναι ξεκούραση;

Είναι πιο εύκολα να μιλάς σε παιδιά δημοτικού από φοιτητές;

Που αν πεις σε δάσκαλο να δουλέψει Σάββατο θα κάνουν πορεία και απεργία επ αόριστον;

Τι να πρωτοσχολιάσω για τα στερεότυπα που έχεις στο μυαλό σου...

Μήπως όμως με τόσα παράπονα και μιζέρια που βγάζεις κάνεις με το ζόρι το επάγγελμα σου;

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Θα κλείσω εδώ την κουβέντα από πλευράς μου.

Καλή συνέχεια σε εσένα και σε όλους.

Αν θέλεις να μου πεις κάτι πες το μου, συζήτηση κάνω, ούτε θέλωνα προσβάλλω κάποιον. Και αν κάποιος προσβλήθηκε ζητώ συγγνώμη. Όχι δεν κατάλαβες αυτό που είπα, εννοούσα είναι πιο δύσκολο το πρωτάκι για αυτό και δεν έβαλα για επιχείρημα από την αρχή ότι κάνω μάθημα σε φοιτητές. Γιατί το δικό μου είναι πιο εύκολο. 
Το μόνο μου παράπονο είναι ότι δουλεύω Σάββατο. Η Ιατρική μου δίνει ικανοποίηση και ήταν κάτι που το ήθελα από μικρός. Μένω παρά τις σφοδρές αντιξοόοτητες γιατί με γεμίζει η βοήθεια που παρέχω σε ανθρώπους που τη χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τον τροπο που γραφεις βγαζεις ενα απωθημενο για την ζωη και μια εντονη αισθηση υποτίμησης για το επαγγελμα του δασκαλου και οχι μονο για αυτο υποθετω.Ο καθένας κανει τις επιλογές του και ζει με αυτες..Δηλαδη ο άλλος που δουλευει και την κυριακη τι πρεπει να κανει.Να βγει να τα βαλει μαζι σου για να δουλευεις και εσυ την κυριακη.Τοσα χρονια που ειχές ενα κλειστο και προνομιούχο  επαγγελμα ηταν καλα και δεν μιλαγε κανενας.Τωρα την πεφτουμε στην κατσικα του γείτονα.Οκ δεκτο αλλα δείχνει και το ποιον του καθενος.

Απο εδω και περα πάντως επειδη  βαρεθηκα να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια χωρίς ίχνος επιχειρηματων περα απο προσωπικά βιωματα θα απανταω με αναδημοσιεύσεις των ιδίων ποστ  απο μερια μου.

 

31 λεπτά πριν, lactate είπε

Έχω κάνει αρκετές δουλειές στον ιατρικό χώρο. Διδάσκω σε μεταπτυχιακό (και έχω διδάξει και σε προπτυχιακό) σε πανεπιστήμιο. Αυτή είναι η εμπειρία μου με την εκπαίδευση. Δεν θεωρώ ότι είναι συγκρίσιμη με του δημοτικού γιατί άλλο το πρωτάκι και άλλα ο φοιτητής. Μαρέσει πολύ σαν διαδικασία να κάνω μάθημα και από τις αξιολογήσεις που παίρνω αρέσει και στους φοιτητές. Και είναι μακράν τα πιο εύκολα χρήματα που έχω βγάλει ποτέ. Αν είχα χρόνο θα έψαχνα να κάνω μάθημα σε ΙΕΚ ενδεχομένως. Σε ΕΠΑΛ δεν ξέρω τι παίζει, κάτι για παιδαγωγικές επάρκειες ακούω και ιστορίες οπότε δεν έχω ψαχτεί. Πίστεψε με, για αυτά που περνάει ένας γιατρός και οδοντίατρος το να μιλάει σε μαθητές είναι ξεκούραση. Έχω δουλέψει με δύσκολους ασθενείς, με πρήων χρήστες ναρκωτικών και ασθενείς με σοβαρές ψυχικές διαταραχές. Αγαπώ τη δουλειά μου. Απλά θα ήθελα να μη δουλεύω και τα Σάββατα. Που αν πεις σε δάσκαλο να δουλέψει Σάββατο θα κάνουν πορεία και απεργία επ αόριστον. Αυτό.

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2021 στις 9:15 ΜΜ, *nenya* είπε

Μια σημειωση για οσους στεκονται στα ωραρια εργασιας ενος εκπαιδευτικου:

ΔΕΝ ειναι μονο οι ωρες που περναει εντος μιας ταξης. Ξεχνατε τα εξης: προετοιμασια μαθηματος (ακομα και μερες πριν αναλογα τι σχεδιαζει για το εκάστοτε μαθημα, πχ δημιουργια υλικου κλπ.), υποχρεωσεις paperwork/πιο γραφειοκρατικες στον χωρο του σχολειου, διορθωσεις εργασιων/γραπτων/ασκησεων, επικοινωνια και συναντησεις με γονεις, κλπ. 

(Προφανως και ενας αδιαφορος δασκαλος/καθηγητης θα προσπαθησει να αποφυγει οσα μπορει και θα λουφαρει αν το καταφερει. Και δυστυχως απο κατι τετοιους βγαινει το ονομα και των υπολοιπων που μπορει να δινουν την ψυχη τους και να παραγουν απίστευτο εργο! Το ξαναλεω, ειναι λειτουργημα το συγκεκριμενο επαγγελμα. Και δεν θα επρεπε να εισερχονται σ'αυτο ατομα που δεν το βλεπουν ετσι.)

Σε κάθε επάγγελμα μου έχει επιστημονικό υπόβαθρο ισχύει αυτό, όχι μόνο στους δασκάλους. Ο δικηγόρος δεν δουλεύει δηλαδή 8ωρο και μετά προετοιμάζεται για την επόμενη,  ενημερώνεται για αλλαγές, επεκτείνει τις γνώσεις του; Ο γιατρός δεν κάνει ακριβώς το ίδιο; Οι μηχανικοί, οι οικονομολόγοι δεν απασχολούνται με την επιστήμη τους πέραν του ωραρίου τους (8ωρο) για να μπορούν να εκτελούν την εργασία τους ορθά; 

Είναι πολύ άδικο για όλους τους παραπάνω να θεωρούμε ότι οι εκπαιδευτικοί είναι ειδική κατηγορία και δικαιούνται μειωμένο ωράριο, υψηλές αποδοχές και την ασφάλεια της μόνιμοτητας. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dr_oid είπε

Αν υποθέσουμε ότι το βλέπουν και οι ίδιοι ως λειτούργημα με σκοπό να μεταδώσουν γνώση στους μαθητές. Κάτι το οποίο, κρίνοντας από το ολοένα και φθίνων μέσο όρο επιπέδου γνώσεων των μαθητών, δεν φαίνεται να ισχύει.

Δυστυχώς έχεις δίκιο.

Οι μαθητές δυσκολεύονται να μάθουν αυτά που πρέπει και οι δάσκαλοι έχουν μερίδιο ευθύνης σε αυτό.

Ωστόσο μην ξεχνάς ότι αφενός το πρόγραμμα διδασκαλίας δεν το καταρτίζουν οι εκπαιδευτικοί και αφετέρου ότι ανεπαρκείς επαγγελματίες υπάρχουν σε κάθε κλάδο. Επιπλέον, το σχολείο είναι ένα μόνο κομμάτι της καθημερινότητας των μαθητών, η φωτό νομίζω είναι πολύ επιτυχημένη.

 

Βαθμοί.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μας εφτανε ο οδοντίατρος τωρα θα πιασουμε δικηγόρους μηχανικούς οικονομολογους σκουπιδιάρηδες,οτι απωθημένο εχει γενικος ο καθενας δηλαδη..........

5 λεπτά πριν, dr_oid είπε

Σε κάθε επάγγελμα μου έχει επιστημονικό υπόβαθρο ισχύει αυτό, όχι μόνο στους δασκάλους. Ο δικηγόρος δεν δουλεύει δηλαδή 8ωρο και μετά προετοιμάζεται για την επόμενη,  ενημερώνεται για αλλαγές, επεκτείνει τις γνώσεις του; Ο γιατρός δεν κάνει ακριβώς το ίδιο; Οι μηχανικοί, οι οικονομολόγοι δεν απασχολούνται με την επιστήμη τους πέραν του ωραρίου τους (8ωρο) για να μπορούν να εκτελούν την εργασία τους ορθά; 

Είναι πολύ άδικο για όλους τους παραπάνω να θεωρούμε ότι οι εκπαιδευτικοί είναι ειδική κατηγορία και δικαιούνται μειωμένο ωράριο, υψηλές αποδοχές και την ασφάλεια της μόνιμοτητας. 

 

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

Δε μας εφτανε ο οδοντίατρος τωρα θα πιασουμε δικηγόρους μηχανικούς οικονομολογους σκουπιδιάρηδες,οτι απωθημένο εχει γενικος ο καθενας δηλαδη..........

6 λεπτά πριν, dr_oid είπε

Άρα να μη μιλήσει κανείς γιατί θα ανάγουμε τα πάντα σε απωθημένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Με τον τροπο που γραφεις βγαζεις ενα απωθημενο για την ζωη και μια εντονη αισθηση υποτίμησης για το επαγγελμα του δασκαλου και οχι μονο για αυτο υποθετω.Ο καθένας κανει τις επιλογές του και ζει με αυτες..Δηλαδη ο άλλος που δουλευει και την κυριακη τι πρεπει να κανει.Να βγει να τα βαλει μαζι σου για να δουλευεις και εσυ την κυριακη.Τοσα χρονια που ειχές ενα κλειστο και προνομιούχο  επαγγελμα ηταν καλα και δεν μιλαγε κανενας.Τωρα την πεφτουμε στην κατσικα του γείτονα.Οκ δεκτο αλλα δείχνει και το ποιον του καθενος.

Απο εδω και περα πάντως επειδη  βαρεθηκα να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια χωρίς ίχνος επιχειρηματων περα απο προσωπικά βιωματα θα απανταω με αναδημοσιεύσεις των ιδίων ποστ  απο μερια μου.

 

 

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, lactate είπε

 Πίστεψε με, για αυτά που περνάει ένας γιατρός και οδοντίατρος το να μιλάει σε μαθητές είναι ξεκούραση. 

Πίστεψέ με, γι αυτά που περνάει ένας παθολόγος και ένας ΜΕΘίστας, σε ένα δημοσιο νοσοκομείο, η δουλειά του οδοντίατρου είναι τέρμα αραλίκι.

Άρα να υπάρχει και διαφορετικός μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας καποια σχόλια μου έρχεται στο μυαλό μια φράση που έχω πετύχει κάποιες φορές στο νετ και νομίζω είναι ευρύτερα γνωστή και αποδεκτή στην Αμερική αν δεν κάνω λάθος.

 

those who can't do, teach

 

Σε κάποια συμφωνώ και σε κάποια διαφωνώ με αυτά που γράφονται για τους δασκάλους. Προσωπικα προτιμώ και έχω μάθει σε άλλους πολύ πιο απαιτητικούς ρυθμούς που μου αρέσουν βέβαια.

Απο την άλλη ο δάσκαλος είναι ενα λειτούργημα που αν πραγματικά ενδιαφερθεί και είναι σωστός μπορεί να διαμορφώσει έμμεσα τον χαρακτήρα ενος παιδιού μέχρι ενα σεβαστό σημείο. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgepre10 είπε

Διαβάζοντας καποια σχόλια μου έρχεται στο μυαλό μια φράση που έχω πετύχει κάποιες φορές στο νετ και νομίζω είναι ευρύτερα γνωστή και αποδεκτή στην Αμερική αν δεν κάνω λάθος.

 

those who can't do, teach

 

Σε κάποια συμφωνώ και σε κάποια διαφωνώ με αυτά που γράφονται για τους δασκάλους. Προσωπικα προτιμώ και έχω μάθει σε άλλους πολύ πιο απαιτητικούς ρυθμούς που μου αρέσουν βέβαια.

Απο την άλλη ο δάσκαλος είναι ενα λειτούργημα που αν πραγματικά ενδιαφερθεί και είναι σωστός μπορεί να διαμορφώσει έμμεσα τον χαρακτήρα ενος παιδιού μέχρι ενα σεβαστό σημείο. 

 

Δηλαδή όλη η ακαδημαική κοινότητα ..δε μπορεί?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xgol είπε

Πίστεψέ με, γι αυτά που περνάει ένας παθολόγος και ένας ΜΕΘίστας, σε ένα δημοσιο νοσοκομείο, η δουλειά του οδοντίατρου είναι τέρμα αραλίκι.

Άρα να υπάρχει και διαφορετικός μισθός.

Κάνεις λάθος σε αυτό. Προφανώς έχεις άλλη ένταση αν είσαι σε ΜΕΘ δεν το αμφιβητεί κανείς. Μισθολογικά δεν γνωρίζω που βρίσκονται. Αλλά είναι τέρμα κουραστική η δουλειά του οδοντιάτρου γιατί δουλεύεις σε πολύ μικρά πεδία. Δεν θα πεθάνει κανείς αν δεν κάνεις ένα καλό σφράγισμα όπως αν κάνεις ένα λάθος στη ΜΕΘ, παρόλο που θα ταλαιπωρηθεί ο ασθενής. Off topic βέβαια, αλλά η πιο νοσοκομειακή μορφή του οδοντιάτρου είναι ως γναθοχειρούργος όπου εκεί μιλάμε για ατέλειωτα χειρουργεία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εδω και περα πάντως επειδη  βαρεθηκα να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια χωρίς ίχνος επιχειρηματων περα απο προσωπικά βιωματα θα απανταω με αναδημοσιεύσεις των ιδίων ποστ  απο μερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lactate είπε

Κάνεις λάθος σε αυτό. Προφανώς έχεις άλλη ένταση αν είσαι σε ΜΕΘ δεν το αμφιβητεί κανείς. Μισθολογικά δεν γνωρίζω που βρίσκονται. Αλλά είναι τέρμα κουραστική η δουλειά του οδοντιάτρου γιατί δουλεύεις σε πολύ μικρά πεδία. Δεν θα πεθάνει κανείς αν δεν κάνεις ένα καλό σφράγισμα όπως αν κάνεις ένα λάθος στη ΜΕΘ, παρόλο που θα ταλαιπωρηθεί ο ασθενής. Off topic βέβαια, αλλά η πιο νοσοκομειακή μορφή του οδοντιάτρου είναι ως γναθοχειρούργος όπου εκεί μιλάμε για ατέλειωτα χειρουργεία κτλ.

Ο γναθοΧ έχει και πτυχίο Ιατρικής. 

Τα ωράρια των Παθολόγων, η ευθύνη στις Μεθ, το ξύπνημα του χειρουργού, που δε θα ΄ναι ΓΙΑΤΙ ¨ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ, αλλά για έκτακτο χειρουργείο, και το 90% των υπόλοιπων ιατρικών ειδικοτήτων ΠΟΣΟ παραπάνω κο΄ύραση και ευθύνη έχουν απο τη δική σου δουλειά και πόσο παραπάνω θα πρεπε να πληρώνονται?

Και όλα αυτά σύμφωνα με τη λογική σου!

Οπότε τα παραμυθάκια σου αλλού!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, lactate είπε

Άρα να μη μιλήσει κανείς γιατί θα ανάγουμε τα πάντα σε απωθημένα;

Σωστότατα επιχειρήματα ο spyder. Όποιος δεν συμφωνεί έχει απωθημένα. Καληνύχτα, μακάρι να μην είσαι εκπαιδευτικός γιατί τα παιδιά θα έχουν πολλά απωθημένα...

Επεξ/σία από dr_oid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...