Προς το περιεχόμενο

Boeing: Ποινικές κατηγορίες και πρόστιμο 2,5 δισ. δολαρίων για ψευδείς αναφορές για τις αεροπορικές τραγωδίες με τα 737 Max


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Raptorex είπε

2,5 δισ πρόστιμο αλλά δεν αναφέρουν σε τι ποσά ανέρχονται οι πλάγιες επιχορηγήσεις από το δημόσιο των ΗΠΑ προς την Boeing.To ίδιο κάνουν και οι ευρωπαίοι με την Airbus.

Και συ φιλε τι θελεις να εισαγουμε απο το τσαινα?? Αν δεν στηριξεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει! Φιλικα το λεω ετσι!🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Που κατάντησε ένα αμιγώς τεχνολογικό φόρουμ.......... Σε λίγο, αντί να διαβάζουμε για τις νέες Apple και Samsung συσκευές, θα διαβάζουμε αν το 9/11 ήταν inside job.

Με έχει κουράσει αυτή η αναφορά. Χώρια που αυτό το "αμιγώς τεχνολογικό φόρουμ" δεν ορίζεται. Τι θα πει "αμιγώς τεχνολογικό"; Η είδηση για τα αεροπλάνα που πέφτουν είναι "μη τεχνολογική";

Για να μην πω ότι η αναφορά αυτή βγάζει κάτι τύπου "εγώ είμαι καλύτερος από εσάς που γράψατε αυτά που γράψατε".

Και στην τελική, κάποιοι (εγώ) βρίσκω τις ειδήσεις για απλ και σάμσουνγκ εντελώς βαρετές. Στα κινητά έχουν βαλτώσει εδώ και 1 πενταετία, λίγο ενδιαφέρον είναι το θέμα της μετάβασης της απλ σε δικούς της επεξεργαστές. Πρέπει να γκρινιάζω σε κάθε είδηση δηλαδή;

Δεν σου αρέσει η είδηση και οι απαντήσεις, πας στην επόμενη είδηση...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Με έχει κουράσει αυτή η αναφορά. Χώρια που αυτό το "αμιγώς τεχνολογικό φόρουμ" δεν ορίζεται. Τι θα πει "αμιγώς τεχνολογικό"; Η είδηση για τα αεροπλάνα που πέφτουν είναι "μη τεχνολογική";

Για να μην πω ότι η αναφορά αυτή βγάζει κάτι τύπου "εγώ είμαι καλύτερος από εσάς που γράψατε αυτά που γράψατε".

Και στην τελική, κάποιοι (εγώ) βρίσκω τις ειδήσεις για απλ και σάμσουνγκ εντελώς βαρετές. Στα κινητά έχουν βαλτώσει εδώ και 1 πενταετία, λίγο ενδιαφέρον είναι το θέμα της μετάβασης της απλ σε δικούς της επεξεργαστές. Πρέπει να γκρινιάζω σε κάθε είδηση δηλαδή;

Δεν σου αρέσει η είδηση και οι απαντήσεις, πας στην επόμενη είδηση...

Αμιγώς τεχνολογικό σημαίνει πως αν εγώ κι εσύ ανοίξουμε ένα topic για πολιτική κουβέντα, θα σβηστεί. Αλλά όταν τα ανοίγει το ίδιο το site δεν κουνιέται φύλλο. Μην προσβαλεσαι, δεν πήγαινε σε σένα και στους χρήστες το σχόλιο μου.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι

α) Το 2019 που καναν υποχρεωτικο grounding ολων των αεροπλανων του συγκεκριμενου μοντελου, τσεκαραν 50 απο αυτα. Στα 35 (!!!) βρεθηκαν σκουπιδια/ υπολειματα ξενων αντικειμενων στα ρεζερβουαρ τους... Πως αυτα περασαν το τσεκαρισμα της FAA??? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_737_MAX

β) Αφου πριν εναν μηνα (τωρα το 2020 δλδ) απο τα αποδεικτικα/ καταγραφες συνομιλιων/ μυνηματα, το δικαστηριο εκανε δεκτο οτι η FAA συνεργαστηκε με την Boeing στην καλυψη των ελλειψεων (δλδ τα πηραν χοντρα κατω απ το τραπεζι, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους), γιατι η FAA δεν θα φαει καμπανες??? Γιατι δεν ακουμε ποινες φυλακισης για τους πανυβλακες που πηραν φακελακια κ δωσαν το "οκ"??? (ιδιως τωρα που γνωριζουμε οτι υπηρχαν το λιγοτερο 2 ψεγαδια κ οχι μονο ενα)

γ) Τα υψηλοβαθμα στελεχη της Boeing που ειναι στους τομεις παραγγελιων κ ελενχου (που ειναι οι υπευθυνοι για τις μιζες προς FAA κ οπου αλλου), που ΞΕΡΑΝ τα προβληματα απ την αρχη κ δεν σταματησαν την παραγωγη/πωληση, γιατι δεν τρωνε φυλακη??? Ενταξει τα προστιμα στις εταιριες. Οι διευθυντες τους κ οι μανατζαρεοι των τμηματων τι ειναι? Ασχετοι που δεν ξεραν τιποτε κ απλα πουλανε πλαστικα μαχαιροπηρουνα?? Αυτοι δεν ειναι οι βασικοι υπευθυνοι?

δ) Αφου αυτοι που δωσαν τα φακελακια κ αυτοι που πηραν τα φακελακια, ειναι ελευθεροι κ πινουν μαργαριτες στις Σευχελες, γιατι κυκλοφορουν ακομα αυτα τα μοντελα στην αγορα?? Τι μας λεει οτι η Boeing δεν εκανε κοψε-ραψε δουλεια παλι, η οτι η FAA δεν περασε κ αλλα "πετραδακια στους κινητηρες" κατω απ το χαλι??? Γιατι μετα τοσους θανατους εχουμε τα ιδια αεροπλανα, απο την ιδια εταιρια, με τους ιδιους διευθυντες, την ιδια υπηρεσια ελενχου, κ τους ιδιους ελεγχτες, να πετανε γυρω μας λες κ δεν εγινε τιποτα?? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, petasis είπε

Με έχει κουράσει αυτή η αναφορά. Χώρια που αυτό το "αμιγώς τεχνολογικό φόρουμ" δεν ορίζεται. Τι θα πει "αμιγώς τεχνολογικό"; Η είδηση για τα αεροπλάνα που πέφτουν είναι "μη τεχνολογική";

Για να μην πω ότι η αναφορά αυτή βγάζει κάτι τύπου "εγώ είμαι καλύτερος από εσάς που γράψατε αυτά που γράψατε".

Και στην τελική, κάποιοι (εγώ) βρίσκω τις ειδήσεις για απλ και σάμσουνγκ εντελώς βαρετές. Στα κινητά έχουν βαλτώσει εδώ και 1 πενταετία, λίγο ενδιαφέρον είναι το θέμα της μετάβασης της απλ σε δικούς της επεξεργαστές. Πρέπει να γκρινιάζω σε κάθε είδηση δηλαδή;

Δεν σου αρέσει η είδηση και οι απαντήσεις, πας στην επόμενη είδηση...

Και να συμπληρώσω ότι στο συμβάν είχε συμμετοχή software, προφανώς και είναι θέμα που θα πρέπει να συζητείται σε τεχνολογικό forum.


Τα πρόστιμα σίγουρα πονάν επενδυτές και εργαζόμενους, αυτό που ήθελα προσωπικά να δω σε αυτή την περίπτωση  είναι η κατηγορία μηχανικών και γενικά υπευθύνων για ανθρωποκτονία με τουλάχιστον 10ετή φυλάκιση ώστε την επόμενη φορά η υπογραφή του μηχανικού υπό την πίεση του/των manager να έχει διαφορετικό βάρος.

Είχα σχολιάσει ξανά στο θέμα και θα γράψω ξανά το τραγικότερο κομμάτι της ιστορίας όπου και είναι ότι το software δεν μπορούσε να απενεργοποιηθεί από τον πιλότο, για την ακρίβεια οι πιλότοι έβλεπαν το αεροπλάνο να τρώει stall και δεν μπορούσαν να ανακτήσουν τον έλεγχο από το software. Μόνο σε μένα πιάνει μία ανατριχίλα με όλο αυτό; Είναι σαν το autopilot της tesla να σε οδηγεί σε γκρεμό, να σου έχει κλειδώσει τις πόρτες και να μην σε αφήνει να κάνεις τίποτα. Φυλακή στους υπεύθυνους και χρηματική τιμωρία στην εταιρία. Αυτή είναι η μόνη λύση.

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το Τμήμα Δικαιοσύνης ανακοίνωσε την Πέμπτη τις κατηγορίες και το πρόστιμο, τα οποία αποτελούν μέρος μιας αναβαλλόμενης συμφωνίας εισαγγελίας

Αν δεν ξέρετε τι είναι, γράψτε το πρωτότυπο, δεν πειράζει.

"Αναβαλλόμενη συμφωνία εισαγγελίας" είναι από τα χειρότερα Google translate που έχω δει.

Deferred prosecution agreement, a voluntary alternative to adjudication in which a prosecutor agrees to grant amnesty in exchange for the defendant agreeing to fulfill certain requirements

Google translate

"Αναβαλλόμενη συμφωνία δίωξης, μια εθελοντική εναλλακτική λύση στην εκδίκαση στην οποία ένας εισαγγελέας συμφωνεί να χορηγήσει αμνηστία σε αντάλλαγμα του εναγομένου που συμφωνεί να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις"

Χωρίς να ψάξω (δεν έχω και διάθεση) υποθέτω πως οι της Boeing γλίτωσαν τη φυλακή γιατί "έδωσαν" τους υπεύθυνους της FAA.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...