Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, georgerapp είπε

Ωραίες του μαραθωνίου , η φωτογραφία ανθρώπων πάντα κουβαλάει συναίσθημα . 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι οτι ουτε εγω περίμενα να εβγαιναν τόσο ωραίες. Για πρώτη φορά καλά πήγε :) Το λάθος μου ήταν οτι χρησιμοποίησα φακό 70-300 με το σκεπτικό να φωτογράφιζα όπως θα έρχονταν οι αθλητές. Ομως πέρναγαν και ακριβώς δίπλα μου και έδιναν ωραία κάδρα που με 70 χιλιοστά δεν μπορούσα να πιάσω. Του χρόνου με πιο ευρυγώνιο... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakis444 είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τον m42 ανταπτορα δεν τον χρειάζομαι για την ώρα, γιατί όλοι οι παλιοί φακοί που έχω είναι απο K-mount σειρές της,  ώστε να χρησιμοποιούνται χωρίς πρόβλημα και με την KP αλλά κ με φιλμ μηχανή που έχω της pentax. Μαζί όμως με ένα παλιό σώμα όπως είπα κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και κάνα δύο φακούς με m42 (κάποιον παλιό takumar της pentax, ή τον helios τον 58mm) oπότε εκεί θα ψάξω να βρω γνήσιο ανταπτορα όπως είπες γιατί γνωρίζω το θέμα με τους φθηνιάρικους.

* 35mm 2.8 ποιον φακό εννοείς ότι έχεις;

* Το image stabilisation γιατί το έχεις στο off; Τι πρόβλημα σου δημιουργεί εννοώ κ τον κλείνεις για καλύτερα; Δεν ξέρω πόσο καλό ήταν το πρώτης γενιάς, αλλά το 5-axis που έχει τώρα που το βρίσκεις σε κάτι sony a7iii+ εμένα με βοηθά απίστευτα. Έχω καταφέρει να βγάλω καθαρές φωτό σε τηλεφακους 200mm στα 1/10" αν βοηθήσω κι εγώ λίγο κ μείνω ακίνητος.

 

 

     Διορθώνω για τον φακό , πρόκειται για τον 35αρη AL f/2.4 , όσο για το image stabilization είναι ζήτημα συνήθειας να μην το χρησιμοποιώ , ακόμη και σε φακούς της Nikon που έχω .

    Δίνει κάποιος εδώ μέσα , έναν Helios 44m - 4 σε K mount , και σε καλή τιμή , ρίξε μιά ματιά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβα τώρα. Τον plastic fantastic εννοείς. Πολύ καλά λόγια για την τιμή του έχει. Είπες 2.8 και νόμισα εννοούσες τον 35mm 2.8 limited macro, με τον οποίο τράβηξα το "κριτσουρι"! ☺️ Και ήθελα να σε ρωτήσω τη δική σου άποψη γιατί τον έχω λίγο καιρό κ έχω τρελαθεί με την οξύτητα του κ τα χρώματα που παράγει κατευθείαν από την κάμερα.

Θα ρίξω μια ματιά για τον helios αν κ δεν είναι της στιγμής. Αυτός κι ο Tak είναι πιο μακροπρόθεσμες επιθυμίες για πειράματα ....το GAS μου έχει ψηλά κάνα δυο ακόμα από τη limited σειρά που ψάχνω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sakis444 είπε

Kαταλαβα τώρα. Τον plastic fantastic εννοείς. Πολύ καλά λόγια για την τιμή του έχει. Είπες 2.8 και νόμισα εννοούσες τον 35mm 2.8 limited macro, με τον οποίο τράβηξα το "κριτσουρι"! ☺️ Και ήθελα να σε ρωτήσω τη δική σου άποψη γιατί τον έχω λίγο καιρό κ έχω τρελαθεί με την οξύτητα του κ τα χρώματα που παράγει κατευθείαν από την κάμερα.

Θα ρίξω μια ματιά για τον helios αν κ δεν είναι της στιγμής. Αυτός κι ο Tak είναι πιο μακροπρόθεσμες επιθυμίες για πειράματα ....το GAS μου έχει ψηλά κάνα δυο ακόμα από τη limited σειρά που ψάχνω τώρα.

    Θα συμφωνήσω για την επένδυση σε φακούς , αδιάβροχους πρωτίστως αφού η μηχανή σου τέτοιους χρειάζεται . Επίσης μην ξεχνάς να επισκέπτεσαι το πολύ αξιόλογο pentaxforums.com .

     Είναι όντως plastic fantastic ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Σε ξεχασμένα αστέρια macro , τρίτων κατασκευαστών .... δεν έχει αναφερθεί κανείς ! Υπάρχουν αρκετά σε sigma, tamron .

     Δώστε μας παραδείγματα παρακαλώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Θα συμφωνήσω για την επένδυση σε φακούς , αδιάβροχους πρωτίστως αφού η μηχανή σου τέτοιους χρειάζεται . Επίσης μην ξεχνάς να επισκέπτεσαι το πολύ αξιόλογο pentaxforums.com .

     Είναι όντως plastic fantastic ! 

Ναι, αυτό ψάχνω σε πρώτη φάση. Έναν αδιάβροχο σε wide κι έχω καταλήξει στον 20-40 limited αλλά αν βρεθει κάποια οικονομική προσφορά. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον 17-50 της Tamron αλλά του λείπει αυτό το wr που το θέλω γιατί είμαι μονίμως σε συνθήκες ομίχλης - βροχής - ρεμάτων στα βουνά. 

Έχω τον 50-135* και τον 55-300 plm που είναι και αδιάβροχοι και πολύ καλοί φακοί για συμπλήρωμα σε μεγαλύτερα επίπεδα ζουμ.

Το pentaxforums το έχω ευαγγέλιο ...πολύ χρήσιμο να αντλήσεις πληροφορίες για όλους τους φακούς των τελευταίων 60 ετών!

 

Όσο για macro φακούς που ανέφερε ο φίλος βλέπω ότι όλοι ανεξαρτήτως μηχανής κινούνται στο δίπολο tamron 90mm / sigma 105mm. H sigma ειδικά έχει κι άλλα μοντέλα πχ 70mm, 50mm, 180mm σε 1:1 μεγέθυνση....όρεξη να χεις και χρήμα. Προσωπικά πριν πάρω τον 35mm που δεν βολεύει τόσο για macro κινούμενων αντικειμένων κοίταζα κι εγω αυτους τους δύο...μιας που ο δεύτερος της pentax o 100mm WR ξέφευγε σε τιμή αν κ θεωρείται φοβερός. Πλέον αν το macro γίνει κάτι που στην πορεία μου αρέσει ίσως ψαχτω για τους ανταπτορες της Raynox (250) που μετατρέπουν τον τηλεφακό σου σε macro κ είνσι οικονομικοί κ με καλές κριτικές.

Θεωρώ πάντως ότι φακοί κ μηχανές έρχονται σε δεύτερη μοίρα....η οπτική σου προέχει. Απλά ανοίξαμε κουβέντα τώρα.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δώστε μας παραδείγματα παρακαλώ !

Αναφέρθηκα βέβαια σε μοντέλα που δεν είναι πλέον στην παραγωγή. Τα σύγχρονα μοντέλα που πωλούνται καινούρια , τα βλέπει εύκολα οποιοσδήποτε σε ένα κατάλογο . Τέτοια παραδείγματα είναι

Sigma 150mm F2.8 EX DG OS HSM APO Macro 

Sigma 180mm f/3.5 EX DG

Sigma 70mm f/2.8 DG Macro ART

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakis444 είπε

Ναι, αυτό ψάχνω σε πρώτη φάση. Έναν αδιάβροχο σε wide κι έχω καταλήξει στον 20-40 limited αλλά αν βρεθει κάποια οικονομική προσφορά. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον 17-50 της Tamron αλλά του λείπει αυτό το wr που το θέλω γιατί είμαι μονίμως σε συνθήκες ομίχλης - βροχής - ρεμάτων στα βουνά. 

Έχω τον 50-135* και τον 55-300 plm που είναι και αδιάβροχοι και πολύ καλοί φακοί για συμπλήρωμα σε μεγαλύτερα επίπεδα ζουμ.

Το pentaxforums το έχω ευαγγέλιο ...πολύ χρήσιμο να αντλήσεις πληροφορίες για όλους τους φακούς των τελευταίων 60 ετών!

 

Όσο για macro φακούς που ανέφερε ο φίλος βλέπω ότι όλοι ανεξαρτήτως μηχανής κινούνται στο δίπολο tamron 90mm / sigma 105mm. H sigma ειδικά έχει κι άλλα μοντέλα πχ 70mm, 50mm, 180mm σε 1:1 μεγέθυνση....όρεξη να χεις και χρήμα. Προσωπικά πριν πάρω τον 35mm που δεν βολεύει τόσο για macro κινούμενων αντικειμένων κοίταζα κι εγω αυτους τους δύο...μιας που ο δεύτερος της pentax o 100mm WR ξέφευγε σε τιμή αν κ θεωρείται φοβερός. Πλέον αν το macro γίνει κάτι που στην πορεία μου αρέσει ίσως ψαχτω για τους ανταπτορες της Raynox (250) που μετατρέπουν τον τηλεφακό σου σε macro κ είνσι οικονομικοί κ με καλές κριτικές.

Θεωρώ πάντως ότι φακοί κ μηχανές έρχονται σε δεύτερη μοίρα....η οπτική σου προέχει. Απλά ανοίξαμε κουβέντα τώρα.....

    Προσωπικά και μετά από κατοχή ουκ ολίγων μηχανών , ακόμη και σήμερα και διαφορετικών κατασκευαστών , πλέον έχω την βεβαιότητα πως η ουσία κρύβεται στο δίπτυχο της ανάπτυξης της οπτικής του καθενός μέσα από φακούς και όχι σώματα μηχανών . 

   Στην ουσία ένα σώμα παρέχει περισσότερο επεξεργασία , χωρίς να παραβλέπω την ικανότητα των autofocus μηχανισμών , κάτι που με έκανε να στραφώ στην Nikon , παρά ικανότητα οπτικής . 

  Για τις Pentax , με μία μικρή επιφύλαξη σε ζητήματα autofocus , διατηρώ πάντα τις καλύτερες εντυπώσεις , κάτι που με έκανε να επιστρέψω και δεν μετάνιωσα , σε κατασκευές όπως η K100d , αποκλείω δε το ενδεχόμενο του είδους " Why i switched to ....... " μία σαλιάρικη έκφραση για μένα , χάριν της Nikon .

  Φυσικά η Pentax διατηρεί το ίδιο χαρακτηριστικό της σταθερότητας στο mount , όπως και η Nikon , ένα σημαντικό χαρακτηριστικό το οποίο δεν είναι , ενώ θα έπρεπε , ψηλά στην λίστα προτίμησης των χρηστών .

  Η Pentax είναι ένα ολοκληρωμένο σύστημα , με το οποίο μπορείς να επιζήσεις φωτογραφικά έως και δια παντός . 

   Για να κλείσω το λογύδριο , θα έβλεπα πολύ σοβαρά την επένδυση σε αδιάβροχους φακούς για χρήστες Pentax , παρά το κόστος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Θεωρώ πάντως ότι φακοί κ μηχανές έρχονται σε δεύτερη μοίρα....η οπτική σου προέχει. Απλά ανοίξαμε κουβέντα τώρα..

συμφωνώ απόλυτα .. όμως με την κουβέντα και τις διαφορετικές οπτικές του καθενός , όλο και κάτι παραπάνω μαθαίνουμε..  

DSC_9130 (2).jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Πιο πολύ για να το ακούσω εγώ το λεω που παρασύρομαι περισσότερο από όσο πρέπει με εξοπλισμούς.

Ειλικρινά (δεν) θες να δεις το κουτί αποθήκευσης των φακών μου........😎🙄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, babisskg είπε

    Από την άλλη πλευρά των αλυκών στο Αγγελοχώρι κι' όποιος δεν γνωρίζει τον δρόμο , δίδονται οδηγίες ....... 

    Συν μία επιπλέον , σε αστικό περιβάλλον πια , αφού δεν μας έφαγαν οι λύκοι εκεί έξω ........ 

sketch-1637896234561.jpg

sketch-1637896751535.jpg

Προς τα εκει δεν εχω πάει για να βγάώ φωτογραφίες ... Μονο πριν χρόνια απλά πέρασα 

Ο δρόμος απο Περαία προς Μηχανιώνα δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Προς τα εκει δεν εχω πάει για να βγάώ φωτογραφίες ... Μονο πριν χρόνια απλά πέρασα 

Ο δρόμος απο Περαία προς Μηχανιώνα δεν είναι ?

    Από Αγγελοχώρι προς Μηχανιώνα ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...