Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Νικόλαε ευχαριστώ πολύ , μην ξεχνάς και τον εξαιρετικό 55 - 200 , πολύ καλός .

    Το νήμα δημιουργήθηκε για τις φωτογραφίες όλων , ασχέτως μέσου . Από εκεί και πέρα , δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ούτε την διάθεση του καθενός , αλλά ούτε και τις οικονομικές συνθήκες . Φυσικά και υπάρχει πολύς κόσμος που προτιμάει την ευκολία χρήσης ενός κινητού . 

    Υπάρχουν πάντα και οικονομικές λύσεις .

Μιλώντας για εμένα πάντως δεν είναι θέμα ευκολίας.. Είναι καθαρά οικονομικό. Αν και θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν και σχετικά προσιτές λύσεις ειδικά second hand. 

Σε κάθε περίπτωση μου αρέσει εκπληκτικά το νήμα και θα ήθελα από τη στιγμή που δεν υπάρχει περιορισμός όσον αφορά τα μέσα να συνεχίσω να συνδραμω αναγνωριζοντας την σχετική μου ανεπάρκεια σε εξοπλισμό και γνώσεις. 

Επεξ/σία από Getapen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, NickSyk είπε

ενδιαφέρουσα η οπτική του καθώς και τα χρώματα, δεδομένης της ηλικίας  και της τιμής του..  

Είναι λάθος να κρίνει κάποιος φακούς, με κριτήριο την τιμή και την ηλικία. Ειδικά παλιούς φακούς, που δεν παράγονται πια και βρίσκονται φθηνά μεταχειρισμένοι . Οι δυνατότητές τους, είναι πολύ πιο πάνω από την τιμή τους και από καινούριους φακούς αντίστοιχης τιμής σε βιτρίνες καταστημάτων αλυσίδας . Άλλο παράδειγμα τέτοιου φακού είναι ο Nikon 35mm f/1.8D.  Ο 35ρης σε full frame , μπορεί να είναι ο μοναδικός φακός που έχει κάποιος για γενική χρήση .(Δεν αναφέρομαι στο να θέλει να φωτογραφίζει αετούς που πετάνε στα 80m ή jet ). 

50 λεπτά πριν, babisskg είπε

 μην ξεχνάς και τον εξαιρετικό 55 - 200 , πολύ καλός .

Απλά Μπάμπη , για να μην μπερδευόμαστε , ο 55-200 είναι μόνο για dx. Καλό είναι να τους ξεχωρίζουμε, γιατί το μπέρδεμα, μπορεί να βγάλει ταλαιπωρία σε κάποιον που θα τα ανακατέψει, χωρίς να ξέρει . Αν ξέρει και πάει γυρεύοντας, είναι τελείως άλλη υπόθεση ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Μιλώντας για εμένα πάντως δεν είναι θέμα ευκολίας.. Είναι καθαρά οικονομικό. Αν και θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν και σχετικά προσιτές λύσεις ειδικά second hand. 

Σε κάθε περίπτωση μου αρέσει εκπληκτικά το νήμα και θα ήθελα από τη στιγμή που δεν υπάρχει περιορισμός όσον αφορά τα μέσα να συνεχίσω να συνδραμω αναγνωριζοντας την σχετική μου ανεπάρκεια σε εξοπλισμό και γνώσεις. 

    Ότι λειτουργεί καλύτερα για σας . Έχω έναν γνωστό , ο οποίος είναι αφθαστος στην απλότητα στην λήψη και λειτουργεί με κινητό . Η οπτική του είναι για μένα αξεπέραστη . Απλώς δεν θέλει να εμπλακεί με το κομμάτι μηχανές , φακοί κλπ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Μιλώντας για εμένα πάντως δεν είναι θέμα ευκολίας.. Είναι καθαρά οικονομικό. Αν και θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν και σχετικά προσιτές λύσεις ειδικά second hand. 

Σε κάθε περίπτωση μου αρέσει εκπληκτικά το νήμα και θα ήθελα από τη στιγμή που δεν υπάρχει περιορισμός όσον αφορά τα μέσα να συνεχίσω να συνδραμω αναγνωριζοντας την σχετική μου ανεπάρκεια σε εξοπλισμό και γνώσεις. 

εγω φιλε οτι ειπα το ειπα καθαρα φιλικα εχοντας στο μυαλο μου εμενα ο οποιος κ εγω αργησα να κανω την κινηση .

εννοείτε κ να συνεχισεις να ανεβαζεις συμμετεχεις , η αποψη σου μα κ η οπτικη σου ειναι εξαιρετικα θετικη κ ενδιαφερουσα , οπως ειπα βλεπεις πραγματα που εγω δεν το κανω !

απο αυτο πηρα το θαρρος , καθοτι καθε τι που τραβαει φωτογραφιες θα χαιροταν να ειναι στα χερια σου γιατι δειχνεις αγαπη .  εν προκείμενο το κινητο . 

ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε ο τροπος μου , ηταν μονον θετικος ο σκοπος μου . 

να βαλω κ 2 επι τι ευκαιρια .  

PSX_20191222_130749.jpg

PSX_20191222_130344.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Είναι λάθος να κρίνει κάποιος φακούς, με κριτήριο την τιμή και την ηλικία. Ειδικά παλιούς φακούς, που δεν παράγονται πια και βρίσκονται φθηνά μεταχειρισμένοι . Οι δυνατότητές τους, είναι πολύ πιο πάνω από την τιμή τους και από καινούριους φακούς αντίστοιχης τιμής σε βιτρίνες καταστημάτων αλυσίδας . Άλλο παράδειγμα τέτοιου φακού είναι ο Nikon 35mm f/1.8D.  Ο 35ρης σε full frame , μπορεί να είναι ο μοναδικός φακός που έχει κάποιος για γενική χρήση .(Δεν αναφέρομαι στο να θέλει να φωτογραφίζει αετούς που πετάνε στα 80m ή jet ). 

Απλά Μπάμπη , για να μην μπερδευόμαστε , ο 55-200 είναι μόνο για dx. Καλό είναι να τους ξεχωρίζουμε, γιατί το μπέρδεμα, μπορεί να βγάλει ταλαιπωρία σε κάποιον που θα τα ανακατέψει, χωρίς να ξέρει . Αν ξέρει και πάει γυρεύοντας, είναι τελείως άλλη υπόθεση ! 

      Όχι πως οι καινούργιοι φακοί είναι κακοί , ακριβώς το αντίθετο , αφού είναι νεότεροι σχεδιαστικά , φτιαγμένοι για συγκεκριμένες μηχανές , πολύ πιο εξειδικευμένοι . 

     Αυτό που με χαλάει στους καινούργιους , είναι η ποιότητα κατασκευής σε συνδυασμό με κάποια ενσωματωμένα ηλεκτρονικά , τα οποία δεν βαστανε πολύ . Έχω ζήσει την ιστορία , όπου ένας φακός της Canon με άφησε στα κρύα του λουτρού , όταν η εύκαμπτη ταινία που ελέγχει το διάφραγμα , τσάκισε εσωτερικά με τα γνωστά αποτελέσματα .

   Επιπλέον εξαιτίας της ( συνήθως ) έλλειψης ξεχωριστού δαχτυλιδιού διαφράγματος , δεν μπορείς να τον δουλέψεις ως manual στην συνέχεια . Κοινώς , πάει περίπατο .

  Ενώ στους παλιούς δεν έχεις τέτοια ζητήματα , εφόσον η μηχανή έχει εσωτερικό μοτέρ και τον ελέγχει . Για δε τους παλαιότερους , είναι φτιαγμένοι για να επιζήσουν πολλά χρόνια . Άλλωστε δεν γέμισε τυχαία ο ντουνιάς από Helios , Nikkor , Canon FD , Takumar κλπ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Ενώ στους παλιούς δεν έχεις τέτοια ζητήματα , εφόσον η μηχανή έχει εσωτερικό μοτέρ και τον ελέγχει . Για δε τους παλαιότερους , είναι φτιαγμένοι για να επιζήσουν πολλά χρόνια . Άλλωστε δεν γέμισε τυχαία ο ντουνιάς από Helios , Nikkor , Canon FD , Takumar κλπ .

Έτσι όπως βγάζει η sony μοντέλα κάθε εβδομάδα, κάποια στιγμή θα πάρουμε μια a7 (MKI) με 100€ και ό,τι αντάπτορα υπάρχει και θα βάζουμε πάνω όλες τις αντίκες μας. Η vivitar είχε βγάλει κάποια καλά κομμάτια. Έχω έναν σιδερένιο 75-205 f/3.8 σούπερ ποιότητα κατασκευής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο μ αρέσει αυτη η διαφορετική προσέγγιση που εχει ο καθενας μας ξεχωριστά! Δεν το λεω ειρωνικά, αλλά στέκομαι μόνο στο συγκεκριμένο: οτι βολεύει και εξυπηρετεί τον καθένα! 

Αναφέρομαι στους παλιούς φακους πχ χωρις μοτερ εστίασης που ειναι κάτι με το οποίο δεν νομίζω να ασχοληθώ ποτέ μαζι τους σήμερα για πολλούς λόγους* για καποιον ειναι προαπαιτούμενο ενα σωμα να εχει μοτερ οδήγησης, για εμενα ειναι ενα περιττό βάρος και εξαρτημα να έχει η μηχανή μου!


*(ποιότητα εικόνας, ταχύτητα af, έλειψη σταθεροποίησης κλπ κλπ και το βασικο οτι στην τιμή που μπορει να ζητάνε για μεταχειρισμένο τετοιο εξοπλισμό σε κανουν σίγουρα να σκέφτεσαι και την επόμενη γενια πιο σύγχρονων και καλύτερων φακων, για παράδειγμα φακοι Nikon AF/D με τους AF/G)

 

Ενα τυχαιο παράδειγμα η παρακάτω, δεν έχει βγει με 2 κιλα φακο αλλα με τον low budget tamron 70-300 VC οπου η σταθεροποίηση ήταν εκεί και βοήθησε τη προσπάθεια να βγει στα 270mm (x1.5 crop nikon σωμα) αρα 405mm στο 1/200 με σχετικά μειωμένο φως λόγο ώρας/καιρού και κρατήθηκε για παραδειγμα το iso (στο 800) οσο πιο χαμηλά γινόταν.

Αρα εβαλα στη καρτα οσο μπορούσα μια λιγο καλύτερη εικόνα με το αν δεν ειχα για παράδειγμα σταθεροποίηση. 

_DSC4054_copy_1826x2739.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω για τη σταθεροποιηση.  Μεγαλη βοηθεια...για αυτο κ μου εκανε εντυπωση που έγραψε ο babisskg οτι δεν τη χρησιμοποιει!  Απο την αλλη βεβαια σταθεροποιηση  - απο καλη σε παλιοτερα μοντελα εως αριστη σημερα - εχουν και πολλες μηχανες πλεον ενσωματωμενη πανω στο σωμα, και πιστευω στο μελλον και οι υπολοιπες εκει θα πανε. Κατι που βοηθαει στη χρηση παλιων φακών.  Οσο αφορα αυτους,  εγω προσωπικα τους λατρευω με τις ατελειες τους (σε επιστρώσεις των φακων πχ). Και μονο η αισθηση τους στο χερι, η στιβαροτητα της κατασκευης πολλων απο αυτων...αλλη αισθηση. Τα θεματα τους διορθωνονται σε post processing, ενα ανεβασμα λιγο του contrast πχ ειναι καποιες φορες αναγκαιο σε ορισμενους (η χρηση σκιαστρου σε τετοιους φακους παντα βοηθαει). Το μεγαλο μου θεμα ειναι το manual focusing, οταν μιλαμε για κινηση.  Σε σταθερα θεματα ειναι πιο ευκολο, με μια μεγεθυνση στην lcd οθονη ή τη βοηθεια του focus peaking αν εχει η μηχανη τοτε δεν εχεις θεμα. Προσωπικα, σε καθε βολτα εναν παλιο φακο θα εχω μαζι παντα....

(με εναν απο τους αγαπημενους μου μανουαλ...Pentax σειρά Κ, 200mm prime f4...46 χρονια απο την κατασκευη του!!)

_IMG2204  FB.jpg

_IMG2219  FB.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εχετε πορώσει άσχημα.. σε βαθμο που ημουν ετοιμος να αγοράσω εναν 70-210 που βρήκα στο ebay σε πολύ καλή κατάσταση και σε πολύ καλή τιμή!     

Λεπτομέρεια οτι δεν εχω ακομα μηχανή. Αλλά μεχρι να το αποφασίσω πάει ο φακός.. 

Next time.. Μαλλον θα ξεκινησω από εναν 18-70 f3.5 -f4.5 ..  

Νομιζω οτι η (αναγκαστική πλέον) γρήγορη μετάβαση της Nikon σε mirrorless θα δωσει μπολικες ευκαιρίες για μεταχειρισμένα από χομπιστες που θα πουλήσουν εξοπλισμό για να κανουν την αλλαγή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, prometheas είπε

Με εχετε πορώσει άσχημα.. σε βαθμο που ημουν ετοιμος να αγοράσω εναν 70-210 που βρήκα στο ebay σε πολύ καλή κατάσταση και σε πολύ καλή τιμή!     

Λεπτομέρεια οτι δεν εχω ακομα μηχανή. Αλλά μεχρι να το αποφασίσω πάει ο φακός.. 

Next time.. Μαλλον θα ξεκινησω από εναν 18-70 f3.5 -f4.5 ..  

Νομιζω οτι η (αναγκαστική πλέον) γρήγορη μετάβαση της Nikon σε mirrorless θα δωσει μπολικες ευκαιρίες για μεταχειρισμένα από χομπιστες που θα πουλήσουν εξοπλισμό για να κανουν την αλλαγή. 

     Φακοί ....... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ......... 🤣🤣🤣 ...... λεφτά δεν υπάρχουν ........ 

     Ο 18 - 70 είναι πολύ καλός , τον είχα . Είναι το συμπλήρωμα του 70 - 300 , όπως ο 18 - 55 συμπληρώνει τον 55 - 200 !

 

10 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Ποσο μ αρέσει αυτη η διαφορετική προσέγγιση που εχει ο καθενας μας ξεχωριστά! Δεν το λεω ειρωνικά, αλλά στέκομαι μόνο στο συγκεκριμένο: οτι βολεύει και εξυπηρετεί τον καθένα! 

Αναφέρομαι στους παλιούς φακους πχ χωρις μοτερ εστίασης που ειναι κάτι με το οποίο δεν νομίζω να ασχοληθώ ποτέ μαζι τους σήμερα για πολλούς λόγους* για καποιον ειναι προαπαιτούμενο ενα σωμα να εχει μοτερ οδήγησης, για εμενα ειναι ενα περιττό βάρος και εξαρτημα να έχει η μηχανή μου!


*(ποιότητα εικόνας, ταχύτητα af, έλειψη σταθεροποίησης κλπ κλπ και το βασικο οτι στην τιμή που μπορει να ζητάνε για μεταχειρισμένο τετοιο εξοπλισμό σε κανουν σίγουρα να σκέφτεσαι και την επόμενη γενια πιο σύγχρονων και καλύτερων φακων, για παράδειγμα φακοι Nikon AF/D με τους AF/G)

 

Ενα τυχαιο παράδειγμα η παρακάτω, δεν έχει βγει με 2 κιλα φακο αλλα με τον low budget tamron 70-300 VC οπου η σταθεροποίηση ήταν εκεί και βοήθησε τη προσπάθεια να βγει στα 270mm (x1.5 crop nikon σωμα) αρα 405mm στο 1/200 με σχετικά μειωμένο φως λόγο ώρας/καιρού και κρατήθηκε για παραδειγμα το iso (στο 800) οσο πιο χαμηλά γινόταν.

Αρα εβαλα στη καρτα οσο μπορούσα μια λιγο καλύτερη εικόνα με το αν δεν ειχα για παράδειγμα σταθεροποίηση. 

_DSC4054_copy_1826x2739.jpg

    Μοτοσακό ..... χωρίς ενσωματωμένο μοτέρ ....... ΓΙΟΚ ........ 🤣🤣🤣 ....... 

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Συμφωνω για τη σταθεροποιηση.  Μεγαλη βοηθεια...για αυτο κ μου εκανε εντυπωση που έγραψε ο babisskg οτι δεν τη χρησιμοποιει!  Απο την αλλη βεβαια σταθεροποιηση  - απο καλη σε παλιοτερα μοντελα εως αριστη σημερα - εχουν και πολλες μηχανες πλεον ενσωματωμενη πανω στο σωμα, και πιστευω στο μελλον και οι υπολοιπες εκει θα πανε. Κατι που βοηθαει στη χρηση παλιων φακών.  Οσο αφορα αυτους,  εγω προσωπικα τους λατρευω με τις ατελειες τους (σε επιστρώσεις των φακων πχ). Και μονο η αισθηση τους στο χερι, η στιβαροτητα της κατασκευης πολλων απο αυτων...αλλη αισθηση. Τα θεματα τους διορθωνονται σε post processing, ενα ανεβασμα λιγο του contrast πχ ειναι καποιες φορες αναγκαιο σε ορισμενους (η χρηση σκιαστρου σε τετοιους φακους παντα βοηθαει). Το μεγαλο μου θεμα ειναι το manual focusing, οταν μιλαμε για κινηση.  Σε σταθερα θεματα ειναι πιο ευκολο, με μια μεγεθυνση στην lcd οθονη ή τη βοηθεια του focus peaking αν εχει η μηχανη τοτε δεν εχεις θεμα. Προσωπικα, σε καθε βολτα εναν παλιο φακο θα εχω μαζι παντα....

(με εναν απο τους αγαπημενους μου μανουαλ...Pentax σειρά Κ, 200mm prime f4...46 χρονια απο την κατασκευη του!!)

_IMG2204  FB.jpg

_IMG2219  FB.jpg

    Για την σταθεροποίηση ......... εμείς οι βλάχοι ...... όπως λάχει ........ 🤣🤣🤣 ......... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Είναι λάθος να κρίνει κάποιος φακούς, με κριτήριο την τιμή και την ηλικία. Ειδικά παλιούς φακούς, που δεν παράγονται πια και βρίσκονται φθηνά μεταχειρισμένοι . Οι δυνατότητές τους, είναι πολύ πιο πάνω από την τιμή τους και από καινούριους φακούς αντίστοιχης τιμής σε βιτρίνες καταστημάτων αλυσίδας . Άλλο παράδειγμα τέτοιου φακού είναι ο Nikon 35mm f/1.8D.  Ο 35ρης σε full frame , μπορεί να είναι ο μοναδικός φακός που έχει κάποιος για γενική χρήση .(Δεν αναφέρομαι στο να θέλει να φωτογραφίζει αετούς που πετάνε στα 80m ή jet ). 

καλημέρα,    ήθελα να πω ότι γενικά σαν φακός χρόνων , πιθανόν να υπάρχει κάποια  αλλοίωση στα κρυσταλα του ή  στις τυχόν επιστρώσεις , με συνέπεια μια υποβάθμιση στην απόδοση της εικόνας.. αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό.. εξ άλλου οι φακοί αυτοί σχεδιάστηκαν μια άλλη εποχή με τα τότε δεδομένα , αν και υπάρχουν διαμάντια όχι κατ' ανάγκη  ακριβά  πιστεύω.. κι αν κρίνω  και απ'' την παρακάτω εικόνα του ''sakis 444'' με τον pentax  δεν έχω παρά να χειροκροτήσω τέτοιους φακούς..

 

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

με εναν απο τους αγαπημενους μου μανουαλ...Pentax σειρά Κ, 200mm prime f4...46 χρονια απο την κατασκευη του!!)

_IMG2204  FB.jpg

_IMG2219  FB.jpg

εξαιρετικά ζεστά χρώματα που ''βγάζουν'' συναίσθημα ,για μένα τουλάχιστον..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι pentax κ οι φακοί της βγάζουν παραδοσιακά ζεστά χρώματα και δεν απαιτούν ιδιαίτερο πείραγμα μετά (βασικά καθόλου αν βγάζεις jpeg, αλλά τα raw αρχεία παντα θέλουν λίγο boostάρισμα). Ένα ελάχιστο ανέβασμα στο κοντραστ κ τα χρώματα του κυριως θέματος και αντίστοιχη μείωση τους στο υπόλοιπο της φωτογραφίας είναι το μόνο που πειράζω.

 

Σε ότι αφορά τη φθορά του χρόνου, είναι πολύ πιθανή σε αρκετές περιπτώσεις και κίνδυνος αν αγοράζεις στα τυφλά μέσω ίντερνετ αν ο πωλητης δεν είναι ειλικρινής αλλά εξαρτάται και από διάφορους παράγοντες. Αρχικά από τη χρήση και αποθήκευση του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Σε επόμενη φάση από την ίδια την κατασκευή του φακού. Ο συγκεκριμένος πχ Κ-200mm f4 γνώριζα από πριν ότι αποτελείται από 5 κομμάτια χωρίς φακούς ενωμένους μεταξύ τους στο εσωτερικο. Σε τέτοιες περιπτώσεις με κολλημένους φακούς - που είναι το πιο σύνηθες - με την πάροδο του χρόνου επέρχεται μια αποκόλληση των κομματιών αυτών μεταξύ τους λόγω απώλειας ισχύος του κολλητικου παράγοντα και δημιουργία ομίχλης στο εσωτερικό των φακών.

Όσο για τις τιμές, πέρα από κάποια συγκεκριμένα μοντέλα που και λογω ποιότητας κατέληξαν δεκαετίες μετα την κατασκευή τους σε τρελά νούμερα, υπάρχουν πολύ καλές επιλογές για όλα τα βαλαντια. Προϋπόθεση να κάνεις ένα ψάξιμο ανάλογα τη μηχανή σου σε βάσεις δεδομένων ώστε να τα εντοπίσεις!

 

@babisskg, κι εμείς βλάχοι φίλε...αλλά τη θέλουμε την ερμη 😂

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sakis444 είπε

Συμφωνω για τη σταθεροποιηση.  Μεγαλη βοηθεια... 

Ναι συμφωνώ..γι αυτό και στάθηκα στους παλιούς φακούς ότι δεν θα τους προτιμούσα βασικα γι αυτόν τον λόγο, ειδικά σε πιο μεγαλους τηλεφακους.

Στην pentax ή σε αλλα σώματα με ibis στο σώμα αυτο αλλάζει..στις υπόλοιπες dslr ομως βασίζεσαι στο εαν εχει ο φακός!..

 

Επίσης και τις τιμές που πωλούνται ως μεταχειρισμένα..δεν αντιλέγω στο ποσό που ζητανε οι ιδιοκτήτες τους, δεν μπορούν να στους χαρίσουν και μπορεί οντως τόσο να κοστολογουνται και στο κατω κατω ως προϊόν/προσφορά/ζήτηση κλπ κλπ..

Απλα προσωπικά, εγώ θα διαλέξω οταν οι τιμες ειναι πολυ κοντα ή ακόμα και ιδια να προτιμήσω τον νεότερο. 

 

🙂

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Σε τέτοιες περιπτώσεις με κολλημένους φακούς - που είναι το πιο σύνηθες - με την πάροδο του χρόνου επέρχεται μια αποκόλληση των κομματιών αυτών μεταξύ τους λόγω απώλειας ισχύος του κολλητικου παράγοντα και δημιουργία ομίχλης στο εσωτερικό των φακών.

Αυτό είναι εξαίρεση , όχι κανόνας. Συμβαίνει συχνά στο nikon 35-70 2.8 . Ο οποίος είναι σπουδαίος φακός. Στους περισσότερους , δεν συμβαίνει ομίχλη (haze) από αποσύνθεση της κόλλας. Σκόνη και μούχλα είναι άλλο πράγμα. Ένας μάστορας που αναλαμβάνει να λύσει το φακό και να καθαρίσει τα κρύσταλλα , τους κάνει καινούριους. Στους δικούς μου έτσι έκανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NickSyk είπε

καλημέρα,    ήθελα να πω ότι γενικά σαν φακός χρόνων , πιθανόν να υπάρχει κάποια  αλλοίωση στα κρυσταλα του ή  στις τυχόν επιστρώσεις , με συνέπεια μια υποβάθμιση στην απόδοση της εικόνας.. αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό.. εξ άλλου οι φακοί αυτοί σχεδιάστηκαν μια άλλη εποχή με τα τότε δεδομένα , αν και υπάρχουν διαμάντια όχι κατ' ανάγκη  ακριβά  πιστεύω.. κι αν κρίνω  και απ'' την παρακάτω εικόνα του ''sakis 444'' με τον pentax  δεν έχω παρά να χειροκροτήσω τέτοιους φακούς..

 

εξαιρετικά ζεστά χρώματα που ''βγάζουν'' συναίσθημα ,για μένα τουλάχιστον..

Τα ζεστά χρώματα( συμφωνούμε), δεν τα βγάζει βεβαίως ο φακός αλλά ο σένσορας+ οι συνταγές χρωμάτων που έχει η κάθε εταιρία μέσα στην camera, σαν λογισμικό.

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτό είναι εξαίρεση , όχι κανόνας. Συμβαίνει συχνά στο nikon 35-70 2.8 . Ο οποίος είναι σπουδαίος φακός. Στους περισσότερους , δεν συμβαίνει ομίχλη (haze) από αποσύνθεση της κόλλας. Σκόνη και μούχλα είναι άλλο πράγμα. Ένας μάστορας που αναλαμβάνει να λύσει το φακό και να καθαρίσει τα κρύσταλλα , τους κάνει καινούριους. Στους δικούς μου έτσι έκανα. 

Και αν μάθεις και κάνεις την συντήρηση αυτή μόνος σου ακόμα καλύτερα, γλυτώνεις ένα σωρό λεφτά , ...εγώ έτσι έκανα, σε φακό με fungus(μούχλα/μύκητας)...ήταν για πέταμα......αμ δεεεε.

Όσο για το IBIS or OIS or δεν ξέρω κι εγώ πως αλλοιως μπορείς να το συναντήσεις, ας μην ξεχνάμε ότι πριν την εποχή των σταθεροποιητών , πάλι καλές φωτογραφίες έβγαιναν, απλά με άλλη τεχνική.....είχαμε οι περισσότεροι από ένα μικρο σακούλι πάνινο γιομάτο με ξερά σπόρια από χαρούπια, ή ρόβι.....και αυτό ήταν το statief μας.

Ψάχναμε βράχους φράχτες, διχάλες δέντρων ,κ.λ.π. για να ακουμπήσουμε το σακούλι , και εκεί πάνω να στηρίξουμε την μηχανή.......μια χαρά δούλευε το σύστημα....ούτε κραδασμούς , ούτε κουνήματα.

Εγώ βεβαίως το δουλεύω ακόμα...όχι ότι δεν έχω statief, αλλά το σακούλι έχει μηδέν κραδασμούς, ενώ το statief  μπορεί και αυτό να παράξει μικροκραδασμους.

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...