Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Getapen είπε

Μετά  τον περιορισμό λέξεων και φράσεων που επιβλήθηκε.. 😁.. Υπέροχες αγαπητέ!!! 

Την καλημέρα μου σε όλους 

    Όχι ...... αλλά να ..... είμαι πολύ ευαίσθητος και πληγώνομαι εύκολα ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NickSyk είπε

..καλημέρα , πού είναι το Κάκτους με το καλό τσίπουρο είπαμε;   αν και ακριβώς δίπλα εκεί υπάρχει καφετέρια με θέα και στους surfers..    εννοώ για Αρτέμιδα..                                                                                                                           με την ευκαιρία , '' conan'' ωραίες οι φωτογραφίες σου με τους surfers ..                                                                                ..  για του λόγου το αληθές..                                                  

DSC_9118 (1).jpg

Λάθος μου. Το όνομα είναι castus. Βρίσκεται Νίκο στην κεντρική παραλία της Αναβυσσου. Εκπληκτικο μαγαζί και για χειμώνα με θέα τους surfers. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

Προληπτικά το αναφέρω πως έφαγα την ομίχλη της αρκούδας και τρύπησαν μέχρι τα λάστιχα του αυτοκινήτου από την υγρασία ......... προσοχή λοιπόν στους σχολιασμούς ........ συγχαρητήρια , εύγε , εσύ είσαι και κανένας άλλος ....... ξέρετε εσείς ....... 🤣🤣🤣 ........ Nikon D70 μαζί με τον 70 - 210 όχι τον D , τον σκέτο ....... εστιάζει γρήγορα αυτό το ρημάδι ..... 

..όντως η υγρασία  '' τρυπάει'' τα κόκαλα , όπως λένε.. όμως προσθέτει ατμόσφαιρα και δίνει  μια απόκοσμη  αίσθηση σε κάποιες εικόνες σας ,όπως εύστοχα  παρατήρησε πιο πριν ο ''getapen''..                                                                     Θέλω να ρωτήσω κάτι, ο 70-210 που λέτε είναι ο push pull  f4.5/5,6; σε ff;  και πιθανόν ο ίδιος - αλλά σε D έκδοση -  είναι αυτός που αναφέρει στην υπογραφή του  ο '' Dr_ 73'' .. και πως τον κρίνεται επάνω στην d610 ( με ενδιαφέρει στο άνω άκρο - 180/210) .. δεδομένης της ηλικίας του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NickSyk είπε

..όντως η υγρασία  '' τρυπάει'' τα κόκαλα , όπως λένε.. όμως προσθέτει ατμόσφαιρα και δίνει  μια απόκοσμη  αίσθηση σε κάποιες εικόνες σας ,όπως εύστοχα  παρατήρησε πιο πριν ο ''getapen''..                                                                     Θέλω να ρωτήσω κάτι, ο 70-210 που λέτε είναι ο push pull  f4.5/5,6; σε ff;  και πιθανόν ο ίδιος - αλλά σε D έκδοση -  είναι αυτός που αναφέρει στην υπογραφή του  ο '' Dr_ 73'' .. και πως τον κρίνεται επάνω στην d610 ( με ενδιαφέρει στο άνω άκρο - 180/210) .. δεδομένης της ηλικίας του..

     Ευχαριστώ πολύ , το εκτιμώ ιδιαίτερα , πρόκειται για τον σκέτο 70 - 210 f/4 - 5.6 , όχι τον D , όπου και οι δύο είναι ταχύτατοι στο autofocus , είναι σαφώς ο push pull , τον οποίο απέκτησα πριν λίγες μέρες από έναν εξαιρετικό Κύριο , τον Γιάννη στην Αθήνα , για 65 ευρώ , μάλιστα ο φακός είναι σε κατάσταση ....... είναι λίγο ότι και να πω , έως καινούργιος θα έλεγα ...... ο Γιάννης έχει δύο ακόμη φακούς προς πώληση , έναν 35 - 135 σειράς D και έναν 35 κάτι τον γνωστό και παρεξηγημένο f/3.3 έως κάτι ....... τους οποίους ζητάει για λίγα χρήματα . Όποιος ενδιαφέρεται PM me , ώστε να τον ενημερώσω .

   Ο φακός είναι τρομακτικά σφικτός , επειδή είναι αχρησιμοποίητος κυριολεκτικά , προσοχή όμως , για την ώρα δούλεψε αποκλειστικά πάνω στην D70 . Φυσικά δεν έχω καμία αμφιβολία , ότι πάνω στην D610 , θα αποδώσει εξίσου καλά . Θα το μάθω αύριο ....... στο κομμάτι συνεργασίας με την D70 , ότι βλέπετε , δεν πολύ είχα σε εκτίμηση τους έως 200 / 210 ..... πλην του 55 - 200 και σε όποια έκδοση ...... όμως ...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δείγμα από τον 70-210 f/4-5.6D , στη D610 , στα 210mm , τέρμα ανοιχτός στο f/5.6 . Το μηχάνημα, δεν είναι στο κέντρο του κάδρου, αλλά πιο περιφερειακά, εστίασα πάνω του με το κεντρικό σημείο  , έπειτα lock και έπειτα μετακίνησα τη μηχανή και έβγαλα τη φωτογραφία.

DSC_0401.JPG.128c39310e222a8c140fc797ca7ff8ef.JPG

 

Εδώ , υπάρχουν διάφορα δείγματα φωτογραφιών του φακού. Τη σελίδα τη θεωρώ πάρα πολύ αξιόλογη για πληροφορίες και για δείγματα αρχαίων φακών , συνδιασμένων με αρχαίες μηχανές, επειδή τα δείγματα προέρχονται από εξαιρετικούς φωτογράφους, που φωτογραφίζουν σε πολύ  ενδιαφέρονται μέρη . 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ένα δείγμα από τον 70-210 f/4-5.6D , στη D610 , στα 210mm , τέρμα ανοιχτός στο f/5.6 . Το μηχάνημα, δεν είναι στο κέντρο του κάδρου, αλλά πιο περιφερειακά, εστίασα πάνω του με το κεντρικό σημείο  , έπειτα lock και έπειτα μετακίνησα τη μηχανή και έβγαλα τη φωτογραφία.

DSC_0401.JPG.128c39310e222a8c140fc797ca7ff8ef.JPG

 

Εδώ , υπάρχουν διάφορα δείγματα φωτογραφιών του φακού. Τη σελίδα τη θεωρώ πάρα πολύ αξιόλογη για πληροφορίες και για δείγματα αρχαίων φακών , συνδιασμένων με αρχαίες μηχανές, επειδή τα δείγματα προέρχονται από εξαιρετικούς φωτογράφους, που φωτογραφίζουν σε πολύ  ενδιαφέρονται μέρη . 

Την έχεις επεξεργαστεί μήπως σε photoshop ή lightroom κ.λ.π.?........πειραγμένα settings στην camera?....ή είναι αυθεντική?

Τα χρώματα έτσι ήταν όντως στην πραγματικότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ιδια απορία εχω και εγώ. Βλέπω και το φακουδάκι στα 70-90 Ευρώ στο ebay και αλλού και θα το συνδύαζα εύκολα  με μια D90 (πχ)

Eκεινο που δεν ξέρω ειναι ποσο εύκολο ειναι να τον διαχειριστεί κανεις πάνω από τα 140-150mm λόγω έλλειψης VR

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, prometheas είπε

Την ιδια απορία εχω και εγώ. Βλέπω και το φακουδάκι στα 70-90 Ευρώ στο ebay και αλλού και θα το συνδύαζα εύκολα  με μια D90 (πχ)

Eκεινο που δεν ξέρω ειναι ποσο εύκολο ειναι να τον διαχειριστεί κανεις πάνω από τα 140-150mm λόγω έλλειψης VR

 

 

    Έτσι κι' αλλιώς , ούτε η D70 αλλά ούτε και ο 70 - 210 διαθέτουν τέτοια τεχνολογία , οπότε ότι βλέπετε είναι χωρίς . 

   

 

sketch-1638121948249.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Την έχεις επεξεργαστεί μήπως σε photoshop ή lightroom κ.λ.π.?........πειραγμένα settings στην camera?....ή είναι αυθεντική?

Τα χρώματα έτσι ήταν όντως στην πραγματικότητα?

Τραβήχτηκε raw+jpg . Αυτή προέκυψε από επεξεργασία του raw με το πρόγραμμα της nikon , το nx studio .

Το jpg της φωτογραφικής είναι το παρακάτω (μειωμένη ανάλυση στο 1/3 και ποιότητα jpg 90%) . 

DSC_0401b.jpg.69a9632e9cb70d9cf8e08db5d87a038f.jpg

 

42 λεπτά πριν, prometheas είπε

Την ιδια απορία εχω και εγώ. Βλέπω και το φακουδάκι στα 70-90 Ευρώ στο ebay και αλλού και θα το συνδύαζα εύκολα  με μια D90 (πχ)

Eκεινο που δεν ξέρω ειναι ποσο εύκολο ειναι να τον διαχειριστεί κανεις πάνω από τα 140-150mm λόγω έλλειψης VR

Αν αναφέρεσαι στο φακό Nikon 70-210 mm f/4-5.6 D , λειτουργεί μια χαρά αν και δεν έχει vr . Πολλές δεκαετίες βγάζαμε φωτογραφίες χωρίς vr. Το vr, δεν βγάζει μόνο του φωτογραφίες. Σε dx, θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη του κανείς τον crop factor, για υπολογισμό ταχυτήτων . Π.χ. καλό θα είναι στα 210mm σε dx, να έχει ταχύτητες τουλάχιστον 1/320 ή και γρηγορότερες. Η συγκεκριμένη βγήκε με 1/400 , αφού ήταν τέρμα ανοιχτός με φως. Αν δείτε το λινκ που έβαλα παραπάνω, θα δείτε να έχουν βγάλει αριστουργήματα με το φακό . Και με τον άλλο παλιό φακό που έχω και στην υπογραφή μου, το Nikon 35-105mm f/3.5-4.5 AF-D , στο ίδιο site, εδώ , θα δείτε επίσης αριστουργήματα. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η εικόνα είναι για όσους σκεφτούν την D90 μαζί με τον τότε κιτ φακό 18 - 105 , χωρίς VR φυσικά , αφού δεν υπήρχαν αυτές οι ευκολίες .

  Δοκίμασα το VR σε επόμενο χρόνο , επάνω σε έναν 55 - 200 , τον VR ii , όντως κάνει δουλειά και δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε , φυσικά η δουλειά γίνεται πάντα και χωρίς τέτοιο και είναι στην κρίση του καθενός να το αξιολογήσει .

   Ανεβάζετε ταχύτητα και είστε μιά χαρά . Όσο για την D90 παραμένει ακόμη και σήμερα αξιολογότατη λύση + / - κάποια χαρακτηριστικά . 

sketch-1637554826124.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Επιπλέον μία πρωινή από τον 70 - 210 , αυτή την φορά επάνω στην D610 . Η εικόνα δεν έχει καμία επεξεργασία , εκτός από λίγο ισιωμα , αφού η εστίαση έγινε με την μέθοδο " Στο περίπου " .

sketch-1638170886574.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...