Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pifilos είπε

 

Την είδα και στο σχετικό facebook group με το που την ανέβασες. Συγχαρητήρια και από εδώ. Ξεφεύγει όντως από την κλασική φωτογραφία αλλά για μένα είναι το πιο απαιτητικό είδος τόσο σε εξοπλισμό, όσο και γνώσεις λήψης και επεξεργασίας (όχι γενικά η αστροφωτογραφία γιατί είναι σαφώς πιο εύκολο και "μαζικό" αλλά συγκεκριμένα το deep space κομμάτι). Τουλάχιστον για να βγει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα όπως το παραπάνω. Επίσης θα σε παρότρυνα να βάλεις και άλλες που έχω δει στο εν λόγω group (ανδρομέδες, ωρίωνες κλπ :P )

Είναι όντως το πιο απαιτητικό, το χειρότερο για μένα είναι ότι για να έχεις αποτέλεσμα πρέπει να συνδυαστούν, οι φάσεις του φεγγαριού με τον καθαρό ουρανό (εδώ νομίζω ότι γίνομαι Λονδίνο τελευταία..) την υγρασία, το να έχεις χρόνο να κάνεις καμία 50αρια με 100σταρια χιλιόμετρα μέσα στην νύχτα, να στήσεις σωστα και να πάρεις αρκετές λήψεις.

Η επεξεργασία είναι πάλι άλλο κομμάτι, εάν δεν έχεις καλές λήψεις ότι και να κανείς είναι χάλια, εάν πάλι δεν έχεις καλό workflow πάλι κάθε φορά θα έχεις και άλλο αποτέλεσμα και δέν θα ξέρεις τι φταίει..

Θα ανεβάσω κι άλλες, Η Ανδρομέδα, δεν μου βγήκαν καλές οι λήψεις και δεν είμαι ευχαριστημένος, με τον Ωρίωνα εάν πάει καλά φέτος η σαιζόν θα προσθέσω τις καινούργιες στις περσινές λήψεις, επίσης θα πάρω εξτρά και για τις Πλειάδες εάν προλάβω καθώς 33 είναι λίγες και έχει περιθώριο για μεγάλη βελτίωση του SNR (αυτά σε άλλο ποστ) , Επίσης τώρα τελευταία απλοποίησα πάρα πολύ το  workflow με άλλο προγραμμα και περιμένω μεγάλη βελτίωση εάν παρω καλό υλικό. 

Στην παρακάτω βαρέθηκα να στήσω το tracker οπότε είναι στα 20sec με αρκτετές stacking και με tamron 17-50 2.8

142900361_Underthestarsv6reducedst.jpg.e1b429a643da6037f216ea9fba2aa309.jpg

Επεξ/σία από johzio
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2021-12-04_12-17-51

 

7 λεπτά πριν, johzio είπε

Στην παρακάτω βαρέθηκα να στήσω το tracker οπότε είναι στα 20sec με αρκτετές stacking και με tamron 17-50 2.8

142900361_Underthestarsv6reducedst.jpg.e1b429a643da6037f216ea9fba2aa309.jpg

Δεν ειχες κίνηση στα αστέρια με 20 sec?

Με τον sigma 17-50 που ειχα δοκιμασει μια νυχτερινή ειχα κίνηση και στα 15 και αναρωτήθηκα γιατι συμβαίνει..

(17mmx1.5 = 25.5mm. 500/25.5=19.5 sec)

 ρώτησα αφου ειμαι μεσα στα "ορια του rule of 500" γιατί συμβαίνει και μου είπαν εχει ξεπεραστεί ο κανονας του 500 πια με τους πιο σύγχρονους αισθητήρες και φαίνεται η κίνηση..

Καλυτερα πια rule of 300 χοντα χοντρά να το υπολογίζω..

Απο τοτε κάνω με rule of 300 και ειδα όντως είναι καλύτερα τα πράγματα..

Για δώσε μας τα φωτα σου..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

2021-12-04_12-17-51

 

Δεν ειχες κίνηση στα αστέρια με 20 sec?

Με τον sigma 17-50 που ειχα δοκιμασει μια νυχτερινή ειχα κίνηση και στα 15 και αναρωτήθηκα γιατι συμβαίνει..

(17mmx1.5 = 25.5mm. 500/25.5=19.5 sec)

 ρώτησα αφου ειμαι μεσα στα "ορια του rule of 500" γιατί συμβαίνει και μου είπαν εχει ξεπεραστεί ο κανονας του 500 πια με τους πιο σύγχρονους αισθητήρες και φαίνεται η κίνηση..

Καλυτερα πια rule of 300 χοντα χοντρά να το υπολογίζω..

Απο τοτε κάνω με rule of 300 και ειδα όντως είναι καλύτερα τα πράγματα..

Για δώσε μας τα φωτα σου..

Από πέρυσι που ξεκίνησα να το ζαλίζω περισσότερο διάβασα πως και το 500 και το 300 (ανάλογα τον αισθητήρα) είναι πολύ οριακά και ορθότερο ως προς το αποτέλεσμα είναι το NPF rule το οποίο λαμβάνει πολλές παραμέτρους υπόψιν.  Ένα αρχικό link εδώ. 

https://petapixel.com/2017/04/07/npf-rule-formula-sharp-star-photos-every-time/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

2021-12-04_12-17-51

 

Δεν ειχες κίνηση στα αστέρια με 20 sec?

Με τον sigma 17-50 που ειχα δοκιμασει μια νυχτερινή ειχα κίνηση και στα 15 και αναρωτήθηκα γιατι συμβαίνει..

(17mmx1.5 = 25.5mm. 500/25.5=19.5 sec)

 ρώτησα αφου ειμαι μεσα στα "ορια του rule of 500" γιατί συμβαίνει και μου είπαν εχει ξεπεραστεί ο κανονας του 500 πια με τους πιο σύγχρονους αισθητήρες και φαίνεται η κίνηση..

Καλυτερα πια rule of 300 χοντα χοντρά να το υπολογίζω..

Απο τοτε κάνω με rule of 300 και ειδα όντως είναι καλύτερα τα πράγματα..

Για δώσε μας τα φωτα σου..

Όπως τα λες είναι, τώρα που κοίταξα τα exif έχω 15 sec και όχι 20, η κίνηση φαίνεται λίγο σε πλήρες μέγεθος φωτογραφίας αλλά έχει να κάνει φυσικά με το πόσο ανεκτικός είσαι, για μένα τα 15 είναι οριακά για τον φακό αυτό, παλιότερα που είχα sigma 10-20 πηγαινα στα 20s. Αυτό που έγραψες επίσης για τους αισθητήρες εχει να κάνει με το μέγεθος των pixels όσο περισσότερα στο ίδιο μέγεθος τόσο μεγαλύτερη κίνηση φαίνεται.

Μία λεπτομέρεια για τον  tamron 17-50 που βρήκα σε καποια reviews είναι ότι δεν "κλέβει" στα 17 χιλιοστά καθώς είναι πραγματικά σε μετρήσεις, δηλαδή ελαφρώς πιο ευρυγώνιος, ενω ο αντίστοιχος canon 17 50 έκλεβε περισσότερο όπως και ο sigma, θεωρώ ότι και αυτός είναι ενας μικρός ομως παράγοντας για το αποτέλεσμα.

Κάτι ακόμα που ξέχασα είναι και τα αστέρια που φωτογραφίζεις σε σχέση με τον άξονα της γης, όσο απομακρύνεσαι από την πολική ευθυγράμμιση τόσο μεγαλύτερη κίνηση έχεις, αυτό περισσότερο για την βαθέως ουρανού.

Επεξ/σία από johzio
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..στην παρακάτω πχ δοκιμη, οχι σε γαλαξια, απλο νυχτερινο ουρανο, με τον sigma στα 17mm ειχα κίνηση και μάλιστα αρκετη. Δεν ξέρω αν φαίνεται απο εδω..δεν θα φαίνεται τι να φαίνεται..

Με τον tokina 11-16, στο 11 (αρα 16mm για εμενα) το αφήνω μέχρι 15sec και ειναι σχετικά καλά βλέπω. 

 

Η παρακάτω ειναι με τον sigma 17-50 στο 17mm και εχει κίνηση..

Σε οτι διαφραγμα (απο f 2.8 μεχρι f8) και να δοκίμασα είχε.

 

_DSC9595_copy_1856x2784.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ναι..στην παρακάτω πχ δοκιμη, οχι σε γαλαξια, απλο νυχτερινο ουρανο, με τον sigma στα 17mm ειχα κίνηση και μάλιστα αρκετη. Δεν ξέρω αν φαίνεται απο εδω..δεν θα φαίνεται τι να φαίνεται..

Με τον tokina 11-16, στο 11 (αρα 16mm για εμενα) το αφήνω μέχρι 15sec και ειναι σχετικά καλά βλέπω. 

 

Η παρακάτω ειναι με τον sigma 17-50 στο 17mm και εχει κίνηση..

Σε οτι διαφραγμα (απο f 2.8 μεχρι f8) και να δοκίμασα είχε.

 

_DSC9595_copy_1856x2784.jpg

τα 17mm που αναφαίρομαι στην περίπτωσή μου είναι επίσης σε crop και πλέον δεν αναφαίρομε σχεδόν ποτε σε equivalency full frame,

o αισθητήρας μου είναι 24mega canon 80D, θεωρώ ότι το αποτέλεσμα σου είναι παρόμοιο σχεδόν σε κίνηση με το δικό μου με διαφορές εάν υπαρχουν στα χιλιοστα και στον αισθητηρα η  1 sec πανω κάτω, το διάφραγμα δεν παίζει κανενα ρόλο εκτός του ότι διορθώνει κατα πολύ τα abberations στα άκρα αλλα καί το sharpness συνολικά και φυσικά μειώνει και το φώς, εγώ προτιμώ το 3.5 άν. και το 2.8 είναι αρκετά καλο.

Για εμένα πάντως όσο μπορώ να δω είναι μια χαρά, δεν θα σε κατηγορήσω ομως και για  pixel peeping.. γούστα ειναι αυτα.

Επεξ/σία από johzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, johzio είπε

τα 17mm που αναφαίρομαι στην περίπτωσή μου είναι επίσης σε crop και πλέον δεν αναφαίρομε σχεδόν ποτε σε equivalency full frame,

o αισθητήρας μου είναι 24mega canon 80D, θεωρώ ότι το αποτέλεσμα σου είναι παρόμοιο σχεδόν σε κίνηση με το δικό μου με διαφορές εάν υπαρχουν στα χιλιοστα και στον αισθητηρα η  1 sec πανω κάτω, το διάφραγμα δεν παίζει κανενα ρόλο εκτός του ότι διορθώνει κατα πολύ τα abberations στα άκρα αλλα καί το sharpness συνολικά και φυσικά μειώνει και το φώς, εγώ προτιμώ το 3.5 άν. και το 2.8 είναι αρκετά καλο.

Για εμένα πάντως όσο μπορώ να δω είναι μια χαρά, δεν θα σε κατηγορήσω ομως και για  pixel peeping.. γούστα ειναι αυτα.

Ναι, πανω κατω ιδια πράγματα εχουμε, nikon aps-c D7500 21mp έχω. 

Ακομα και τα 20sec στα 17mm είναι ανεκτά για χρήση web, στην οθόνη του pc όμως ακόμα και τα 15sec ισως φανει η κίνηση και οχι στο 100% της φωτογραφίας, αλλά σε πληρη θέαση, αν οχι στα 15 στα 20 σίγουρα.

Οχι οτι με χαλαει κάτι, κουβέντα να γίνεται και να μαθαίνουμε!

🙂

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ορίσατε παίδες, @johzio kai @Infernuz....αν και δεν κάνω αστροφωτογραφία, μου αρέσει όμως η τεχνική της, μοιάζει πολύ ( ίσως να είναι και η ίδια), με αυτήν που χρησιμοποιώ στις macro φωτογραφήσεις μου.

Είναι καλό που μεγαλώνει η ομάδα......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Αρτέμιδα, λόφος Αγ.Ιωάννη. 

Λίγο landscape και zoom με sigma 70-300  

Απ'' ότι βλέπω  CONAN_  ''σάρωσες'' όλη την περιοχή..    ωραίος...                                                                                          ο sigma είναι full frame  ή όχι;   δεν έχω καταλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, NickSyk είπε

Απ'' ότι βλέπω  CONAN_  ''σάρωσες'' όλη την περιοχή..    ωραίος...                                                                                          ο sigma είναι full frame  ή όχι;   δεν έχω καταλάβει..

Εχω εξοχικο εκεί οποτε ξερω τα μέρη. ;)  η μηχανή είναι η Nikon 5100 οποτε crop. ... 

Δεν ειναι ολες με τον sigma. οι πιο κοντινές έιναι με τον κιτ φακό. 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Πως το πλησιασα αυτο το πράγμα...

..για δώσε λεπτομέρειες να μαθαίνουμε κι εμείς..    εδώ εγώ έχω iso 70  sec 0.4  και f18.. + τρίποδο.1118855593_DSC_1168(1).jpg.c8e120d2d1fa2daeeafa6fab7907b910.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NickSyk είπε

..για δώσε λεπτομέρειες να μαθαίνουμε κι εμείς..    εδώ εγώ έχω iso 70  sec 0.4  και f18.. + τρίποδο.

Sigma 105 macro 1/500 f13 iso 360 και manual focus περίπου στο 1:2 (δηλ περίπου στα 35 με 40 εκατοστά απόσταση απο το θέμα) 


 

Πληροφορίες για το κριτσούρι δε ξερω.. Κριτσούρι. ΜΕΓΑΛΟ.

 

Σαν καδρο/φωτογραφία δε μου λεει και πολλά..αδιάφορη θα την έλεγα..επανω σε έναν βραχο ήταν και συνεχώς κουνιόταν ενω προσπαθούσα να το βγάλω τελειως προφιλ..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 12:52 ΠΜ, johzio είπε

Μία λεπτομέρεια για τον  tamron 17-50 που βρήκα σε καποια reviews είναι ότι δεν "κλέβει" στα 17 χιλιοστά καθώς είναι πραγματικά σε μετρήσεις, δηλαδή ελαφρώς πιο ευρυγώνιος, ενω ο αντίστοιχος canon 17 50 έκλεβε περισσότερο όπως και ο sigma, θεωρώ ότι και αυτός είναι ενας μικρός ομως παράγοντας για το αποτέλεσμα.

 

O Tamron όντως δεν κλεβει στα 17mm.  Εκεί που κλέβει όμως είναι στα 50mm και το εχω διαβάσει από αρκετούς. Σε σύγκριση με όλους τους υπόλοιπους φακούς μου στα 50, ο συγκεκριμένος είναι 45mm με το ζόρι στο ανω άκρο του.

Για άστρο δεν τον έχω δοκιμάσει πάντως. Όσο για τα διάφορα rules, εγώ στον samyang 10mm που έχω, θεωρητικά πιάνω 20sec με το πιο συντηρητικό rule300. Αλλά όταν το δοκίμασα έβλεπα κίνηση στα άκρα. Το μείωσα στα 10-15 όσες φορές πειραματίστηκα λίγο με το αντικείμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sakis444 είπε

O Tamron όντως δεν κλεβει στα 17mm.  Εκεί που κλέβει όμως είναι στα 50mm και το εχω διαβάσει από αρκετούς. Σε σύγκριση με όλους τους υπόλοιπους φακούς μου στα 50, ο συγκεκριμένος είναι 45mm με το ζόρι στο ανω άκρο του.

Για άστρο δεν τον έχω δοκιμάσει πάντως. Όσο για τα διάφορα rules, εγώ στον samyang 10mm που έχω, θεωρητικά πιάνω 20sec με το πιο συντηρητικό rule300. Αλλά όταν το δοκίμασα έβλεπα κίνηση στα άκρα. Το μείωσα στα 10-15 όσες φορές πειραματίστηκα λίγο με το αντικείμενο. 

      Δεν χαλάτε σε καμία περίπτωση το νήμα και το αναφέρω προληπτικά για την αποφυγή παρεξηγήσεων .

      Όμως βλέπω ότι η αστροφωτογραφία απασχολεί αρκετούς και είναι θέμα με ενδιαφέρον , αλλά και ένα νήμα που θα τραβήξει την προσοχή πολλών .

     Η επιθυμία μου παραμένει η ανάπτυξη της ασχολίας γύρω από την φωτογραφία , όχι φυσικά με το να ανοίγω εγώ νήματα , ούτε και ενδιαφέρομαι για μία κατάσταση όπου θα ανοίξει μία σωρεία ξεχωριστών , άλλο για τοπία , άλλο για πορτραίτα και πάει λέγοντας .

   Πιστεύω πως ένα νήμα για την αστροφωτογραφία ξεχωριστό , όπως και κάποιο για την υποβρύχια φωτογραφία , θα είχε νόημα .

  Κάτι τέτοιο θα τραβούσε την συμμετοχή πολλών .

      

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...