Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Ωραίο θέμα! Μιας και πιασατε τα long που είναι αγαπημένη μου τεχνική βάζω μερικά δικά μου καρέ που δούλεψε σωστά...

D5100+Nikkor 18-105 (δυστυχώς) 

Golden serenity

D5100+Tokina 11-16

Resting

 

D7200+Tokina 11-16

Night@Simonopetra

Eίναι clickable για φουλ ανάλυση + exif στο flickr

Τέλειες....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εξαιρετικό δείγμα του τι θα συμβεί αν αλλάξετε θέση ως προς το φως !

Όντως αξιοπρόσεκτη διάφορα... Βέβαια λογικά βοηθάει και το ασπρόμαυρο στην πρώτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, and_64 είπε

Ωραίο θέμα! Μιας και πιασατε τα long που είναι αγαπημένη μου τεχνική βάζω μερικά δικά μου καρέ που δούλεψε σωστά...

D5100+Nikkor 18-105 (δυστυχώς) 

Golden serenity

D5100+Tokina 11-16

Resting

 

D7200+Tokina 11-16

Night@Simonopetra

Eίναι clickable για φουλ ανάλυση + exif στο flickr

Καλό μεσημέρι σε όλους.. Τελικά ο tokina 11-16 είναι εξαιρετικός διαχρονικά για dx μηχανές, ειδικά όταν συνδυάζετε με μια προσεκτική ματιά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όντως αξιοπρόσεκτη διάφορα... Βέβαια λογικά βοηθάει και το ασπρόμαυρο στην πρώτη...

    Αν πρόκειται γι' αυτό που περιέγραψα , ο δημιουργός πρέπει να συμπληρώσει με οδηγίες προς ναυτιλομένους !

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

DSC_0966.jpg

DSC_0920.jpg

wefwe.jpg

    Αυτές δεν τις είδα αρχικά . Η ουσία του ζητήματος είναι πως ανεβαίνουν όλο και περισσότερες εικόνες από περισσότερους .

    Όπως επίσης πως η ματιά σας , δεν εξαρτάται από το επίπεδο του τεχνικού εξοπλισμού , του οποίου φυσικά η σημασία μπορεί να καθοριστεί από σας έως του σημείου που έχετε ανάγκη .

     

sketch-1611324213352.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Τρία πουλάκια κάθονται...

20201201_211103-1472x1918.jpg

     Κι' όμως , αν περιστραφεί η εικόνα προς όλες τις διευθύνσεις ίσως γίνει ακόμη πιο ενδιαφέρουσα !

sketch-1611326863855.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickSyk είπε

Καλό μεσημέρι σε όλους.. Τελικά ο tokina 11-16 είναι εξαιρετικός διαχρονικά για dx μηχανές, ειδικά όταν συνδυάζετε με μια προσεκτική ματιά...

Είναι όντως έστω και αν υποφέρει οριακά στα άκρα στο 11-12 .Αν κάνεις pixel peep τερμα δεξια στο ναυάγιο πχ είναι αισθητή η πτώση της ποιότητας αλλά μιλάμε για πταίσματα και είναι και κλειστός στο f/11 στο συγκεκριμένο καρέ, f/7.1 ή 8 θα ήταν πιο καλό. Επίσης στην 7200 λόγω έλλειψης low pass (και ανάλυσης) οι αδυναμίες των φακών φαίνονται πιο έντονα σε σχέση με την 5100 που είχα πριν!

Παραμένει νομίζω vfm ακόμα και μετά την κυκλοφορία του 11-20

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, and_64 είπε

Είναι όντως έστω και αν υποφέρει οριακά στα άκρα στο 11-12 .Αν κάνεις pixel peep τερμα δεξια στο ναυάγιο πχ είναι αισθητή η πτώση της ποιότητας αλλά μιλάμε για πταίσματα και είναι και κλειστός στο f/11 στο συγκεκριμένο καρέ, f/7.1 ή 8 θα ήταν πιο καλό. Επίσης στην 7200 λόγω έλλειψης low pass (και ανάλυσης) οι αδυναμίες των φακών φαίνονται πιο έντονα σε σχέση με την 5100 που είχα πριν!

Παραμένει νομίζω vfm ακόμα και μετά την κυκλοφορία του 11-20

     Με την ευκαιρία , πήρα πρόσφατα έναν Tokina 19 - 35 από Ιταλία , μέσω eBay , όπου μου προέκυψε να κουνιέται το κυρίως σώμα του φακού πάνω στο mount του . Το κούνημα είναι σαφώς αισθητό , χωρίς άλλες παρενέργειες στην λειτουργία του και σαν φακός μου άρεσε .

    Τι να υποθέσω τεχνικά και οικονομικά για την περίπτωση επισκευής , αφού δεν τίθεται θέμα επιστροφής .

   Φαίνεται πως κάποιες εσωτερικές βίδες έχουν χαλαρώσει σε κάποιο σημείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1545961143_DSC_2695_01(1).jpg.d197092b589e6f936b6125d0047a79ac.jpg 

''Αέρηδες'' στην Πλάκα... μια ζεστή νύχτα του Αυγούστου πέρυσι..                                                                                     nikon d610,  jpg ,iso 125, f6.3, 1.6 sec. και τρίποδο..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Με την ευκαιρία , πήρα πρόσφατα έναν Tokina 19 - 35 από Ιταλία , μέσω eBay , όπου μου προέκυψε να κουνιέται το κυρίως σώμα του φακού πάνω στο mount του . Το κούνημα είναι σαφώς αισθητό , χωρίς άλλες παρενέργειες στην λειτουργία του και σαν φακός μου άρεσε .

    Τι να υποθέσω τεχνικά και οικονομικά για την περίπτωση επισκευής , αφού δεν τίθεται θέμα επιστροφής .

   Φαίνεται πως κάποιες εσωτερικές βίδες έχουν χαλαρώσει σε κάποιο σημείο .

Ε αυτό θέλει ερώτηση σε κάποιο απο τα service αρκεί να ασχολείται με tokina, αλλιώς ασφαλές συμπέρασμα δεν θα βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι μερικές.....Long expose ακομα ... ολες ειναι τραβηγμένες με τον 50αρη και την Nikon d750 

50864375537_9c052b277f_c.jpg

50863563798_6922a98965_c.jpg

50864318377_e646639700_c.jpg

Στις 21/1/2021 στις 8:45 ΜΜ, and_64 είπε

Ωραίο θέμα! Μιας και πιασατε τα long που είναι αγαπημένη μου τεχνική βάζω μερικά δικά μου καρέ που δούλεψε σωστά...

D5100+Nikkor 18-105 (δυστυχώς) 

Golden serenity

D5100+Tokina 11-16

Resting

 

D7200+Tokina 11-16

Night@Simonopetra

Eίναι clickable για φουλ ανάλυση + exif στο flickr

πολυ ομορφες οι φωτογραφίες σου φιλε ... εχεις χρησιμοποιήσει και κάποιο φιλτρο ??

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...