Προς το περιεχόμενο

Amazon, Apple και Google αποκλείουν την εφαρμογή Parler μετά τα βίαια περιστατικά στις ΗΠΑ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάναμε την προπαγάνδα, την στεγνη υποκίνηση βίας και τα φιλο ναζιστικά σχολια "ελευθερία λογου". Οχι κυριοι. Άλλο δημοκρατία, άλλο οχλοκρατία. ΔΕΝ κανει και λέει ο καθένας οτι γουστάρει στην δημοκρατία. 

  • Like 13
  • Thanks 3
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Κάναμε την προπαγάνδα, την στεγνη υποκίνηση βίας και τα φιλο ναζιστικά σχολια "ελευθερία λογου". Οχι κυριοι. Άλλο δημοκρατία, άλλο οχλοκρατία. ΔΕΝ κανει και λέει ο καθένας οτι γουστάρει στην δημοκρατία. 

καλά όταν πουν τα δικά σου σχόλια "κομμουνιστικά" ή "ακροαριστερά" και στα σβήσουν μην εκπλαγείς. Αλώστε δεν θα έχεις βήμα να απαντήσεις. 

Η ελευθερία λόγου, ότι και να λες, είναι πάνω από ολα! Ο,τι και να λες! Ο,τι.. Αλλιώς θα γυρίσουμε σε μεσαιωνικές καταστάσεις που κάποια "ιερά σύνοδος" θα αποφασίζει ποια βιβλία και εφημερίδες έχουν δικαίωμα ύπαρξης. Ασε που στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτός ο κάποιος ήταν ό CEO μιας πολυεθνικής και απέναντι σε εν ενεργεία εκλεγμένο πρόεδρο των ΗΠΑ ρε φίλε!! Και χωρίς να λάβει εντολή ξέρω γω από την δικαιοσύνη ή κάποιο ανώτατο ελεγκτικό όργανο.. Wow.. Σαν να παρα-δυνάμωσαν αυτοί.. 

Και κάποιοι συμφωνούν... Wow..

Υ.Γ. Εδώ δεν συζητάμε τις ίδιες τις πολιτικές του Τραμπ. Την λογοκρισία στον ψηφιακό κόσμο του 2021 συζητάμε. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 9
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, peppasnet είπε

 

τον λογαριασμο του Trump μπαναρανε, οχι του POTUS. ναι ο λογαριασμος ειναι τεχνικα κρατημενος για τον Biden, αλλα η ιδιωτικη πλατφορμα τουλαχιστον εκανε τον διαχωρισμο αναμεσα στο αξιωμα και στον αθρωπο. και ειλικρινα, αργησανε παρα πολυ να το κανουν αυτο, προφανως για δικο τους οφελος, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

https:// twitter .com/potus?lang=en

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, peppasnet είπε

Σωστά τα λες φίλε αλλά κι εγω με έκπληξη είδα οτι πολλοί διαφωνούν με αυτή την προσέγγιση. Σε άλλο ποστ στο ινσομνια που έλεγα για το πόσο σοβαρό είναι να σβήσεις το λογαριασμό του ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ προέδρου των ΗΠΑ, με κράξαν :) (δε πειράζει). Αν κάποιοι θεωρούν κακό για τη χώρα κάτι που κάνει, ας το πάνε θεσμικά, μόνο η (αντίστοιχη) βουλή τους πρέπει να έχει δικαιώμα να τον κατεβάσει (απο τα social ή απο το αξίωμά του).

Την πρώτη φορά που έγινε η προσπάθεια πήγε κουβά, μάντεψε γιατί...

3 λεπτά πριν, peppasnet είπε

Αφου πιστεύουν οι λέει βλακείες (κι εγω αυτό πιστεύω αρκετές φορές) άστον να εκτεθεί, όχι να τον κάνεις μάρτυρα. 

Μάρτυρες γίνανε αυτοί που σκοτώθηκαν για χάρη του... αυτός απολαμβάνει ακόμα ασυλία, λόγω προεδρίας, η οποία φαίνεται να τελειώνει από την δευτέρα ψηφίζοντας την παραπομπή του και από το ίδιο του το κόμμα... 

9 λεπτά πριν, peppasnet είπε

Αν και ο τρελός (ο Τραμπ) με αυτά που έκανε με Κίνα κτλ, βλέπω τα συνεχίζουν οι νέες κυβερνήσεις. Τώρα ξύπνησε και η ΕΕ και δίνει τρελό χρήμα για παραγωγή επεξεργαστών ώστε να μην εξαρτάται απο τους άλλους. Άρα μια χαρά συνεχίζουν την τάση προς πιο εθνική και ασφαλή προσέγγιση. Παραεμπιστευτήκαμε άλλους και δημιουργήσαμε πολλές εξαρτήσεις. 

Ο απομονωτισμός ποτέ δεν ωφέλησε καμία χώρα, καμία κοινωνία, κανέναν άνθρωπο...

13 λεπτά πριν, peppasnet είπε

Είδαμε και η Ελλάδα τι έπαθε απο αυτό ακριβώς (μέσα στην κρίση, πολλά κράτη της ΕΕ μας πούλησαν). 

Πιστεύεις ότι χωρίς την βοήθεια τους θα ήμασταν σήμερα σε αυτή τη θέση ή σε χειρότερη?

2 λεπτά πριν, keysmith είπε

Υ.Γ. Εδώ δεν συζητάμε τις ίδιες τις πολιτικές του Τραμπ. Την λογοκρισία στον ψηφιακό κόσμο του 2021 συζητάμε. 

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το άρθρο ή εσκεμμένα κρύβεσαι πίσω από γενικότητες...

Να στο απλοποιήσω όμως, βρες μου ένα άδικα μπανιαρισμένο λογαριασμό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ευκαιρία για όσους θέλουν να έχουν σελίδες με παιδική πορνογραφία, ρατσισμό, εμπόριο όπλων, εμπόριο λευκής σαρκός ή μισογυνισμό...

Βέβαια το τι θεωρείται πλέον "ρατσισμός/μισογυνισμός" είναι τουλάχιστον γελοίο αλλά ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, keysmith είπε

Η ελευθερία λόγου, ότι και να λες, είναι πάνω από ολα! Ο,τι και να λες! Ο,τι..

Σοβαρά??? για βρες μου που το αναφέρει αυτό????

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

Βέβαια το τι θεωρείται πλέον "ρατσισμός/μισογυνισμός" είναι τουλάχιστον γελοίο αλλά ΟΚ.

Για βρες ένα παράδειγμα που ο νόμος και όχι η εφαρμογή του να γελοιοποιεί τον ρατσισμό ή τον μισογυνισμό???

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σοβαρά??? για βρες μου που το αναφέρει αυτό????

Για βρες ένα παράδειγμα που ο νόμος και όχι η εφαρμογή του να γελοιοποιεί τον ρατσισμό ή τον μισογυνισμό???

Τι θεωρείται πλέον ρατσισμός/μισογυνισμός είπα. Έτσι όπως θίγονται κάποιοι σε λίγο δεν θα μπορείς να πεις οτιδήποτε χωρίς να είναι "ρατσιστικό".

Πάρε και παράδειγμα από εδώ μέσα. Άμα πεις κάτι το οποίο δεν θεωρείται από μία μερίδα ατόμων "σωστό" ή δεν συμφωνεί με τα πιστεύω τους αρχίζουν τα "ρατσιστής/ψεκασμένος/τεχνοφοβικός/κτλ κτλ". Αυτό είναι γελοίο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Την πρώτη φορά που έγινε η προσπάθεια πήγε κουβά, μάντεψε γιατί...

Γιατί είναι Πρόεδρος και δεν προβλέπει ο νόμος να τον φυμωνεις έτσι εύκολα? Τι λέω τώρα ε? Αφού αν δε μας αρέσει κάτι, μπαίνει ο CEO και σβήνει ελεύθερα. 

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μάρτυρες γίνανε αυτοί που σκοτώθηκαν για χάρη του... αυτός απολαμβάνει ακόμα ασυλία, λόγω προεδρίας, η οποία φαίνεται να τελειώνει από την δευτέρα ψηφίζοντας την παραπομπή του και από το ίδιο του το κόμμα... 

Δε νομίζω να έκανε κανείς χάρη σε κανέναν. Δεν είμαστε όλοι παιδιά να θέλουμε τον μεγάλο προστάτη να μας κρατάει στην ασφάλεια μέσω μείωσης ελευθερίας. Το έχουμε ξαναδεί το έργο. 

 

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ο απομονωτισμός ποτέ δεν ωφέλησε καμία χώρα, καμία κοινωνία, κανέναν άνθρωπο...

Αν σου φαίνεται ως απομόνωση οκ δικαίωμά σου. Ωστόσο εγώ δε θεωρώ απομόνωση το να βασίζομαι στις δυνάμεις μου και όχι να κρέμομαι απο τα... της μέρκελ όταν έρθει οικονομική κρίση ή στρατιωτική. Φυσικά και ωφέλησε χώρες και κοινωνίες αυτό, διότι σε αντιθετες περιπτώσεις που βασίστηκαν σε άλλους σωτήρες, είδαμε κατάρρευση, αφού η βοήθεια δεν ήρθε ποτέ. (βέβαια το ποιον δρόμο θέλει η κοινωνία να ακολουθήσει, θα το αποφασίσει στην ψήφο της)

 

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πιστεύεις ότι χωρίς την βοήθεια τους θα ήμασταν σήμερα σε αυτή τη θέση ή σε χειρότερη?

Πιστεύω ότι η εμπιστοσύνη που δόθηκε από τους έλληνες και τα υπόλοιπα κράτη στην ΕΕ αλλά και απο τους οραματιστές ηγέτες της εποχής εκείνης, προδόθηκε αφού η στόχοι και οι αξίες της πήγαν περίπατο. Αν πιστεύεις οτι η αντιμετώπιση της ελλάδας εκείνη τη στιγμή της ανάγκης ήταν οκ και σύμφωνη με τις αρχές της ΕΕ, οκ απλά διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Τι θεωρείται πλέον ρατσισμός/μισογυνισμός είπα. Έτσι όπως θίγονται κάποιοι σε λίγο δεν θα μπορείς να πεις οτιδήποτε χωρίς να είναι "ρατσιστικό".

Πάρε και παράδειγμα από εδώ μέσα. Άμα πεις κάτι το οποίο δεν θεωρείται από μία μερίδα ατόμων "σωστό" ή δεν συμφωνεί με τα πιστεύω τους αρχίζουν τα "ρατσιστής/ψεκασμένος/τεχνοφοβικός/κτλ κτλ". Αυτό είναι γελοίο.

Συμφωνώ ότι περνάμε πλέον την φάση της υπερευαισθησίας, σε ατομικό > κοινονικό επίπεδο, θα βρεθεί ομως η ισορροπία όταν οι αδικίες τόσων χρόνων διαγράφουν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Κάναμε την προπαγάνδα, την στεγνη υποκίνηση βίας και τα φιλο ναζιστικά σχολια "ελευθερία λογου". Οχι κυριοι. Άλλο δημοκρατία, άλλο οχλοκρατία. ΔΕΝ κανει και λέει ο καθένας οτι γουστάρει στην δημοκρατία. 

Το αν είναι ελευθερία λόγου ή υποκίνηση βίας κτλ. το κρίνει η δικαιοσύνη ενός κράτους (με ειδικές επιτροπές με ειδικούς στο εκάστοτε θέμα) και όχι ένας CEO μια εταιρείας. Άρα μιλάμε για το ποιός κρίνει τι και αν έχει δικαίωμα να κάνει τι. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

νομίζω αυτό είναι σοβαρότερο πραξικόπημα σε σχέση με τα καραγκιοζιλίκια των οπαδών του Τραμπ. 

δημιουργείται "δεδικασμένο" να κόβουν αύριο όποιον γουστάρουν. 

Απλά αίσχος!! 

Έτσι και αλλιώς κόβουν όποιον θέλουν στο μαγαζί τους . Όποτε γιατί σε έπιασε ο πόνος ξαφνικά ;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όχι φίλε μου, αναφέρομαι στο όπως απαγορεύεται να δημοσιεύεις περιεχόμενο με με παιδική πορνογραφία, ρατσισμό, εμπόριο όπλων, εμπόριο λευκής σαρκός ή μισογυνισμό, έτσι απαγορεύεται να δημοσιεύεις περιεχόμενο με ρητορική μίσους και προσκάλεσμα για την ανατροπή κυβέρνησης...

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ!!!!!

Kονσερβοκουτι που εχει να πεσει φιλε....... Θα γυρισει ο τροχος................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, peppasnet είπε

Το αν είναι ελευθερία λόγου ή υποκίνηση βίας κτλ. το κρίνει η δικαιοσύνη ενός κράτους (με ειδικές επιτροπές με ειδικούς στο εκάστοτε θέμα) και όχι ένας CEO μια εταιρείας. Άρα μιλάμε για το ποιός κρίνει τι και αν έχει δικαίωμα να κάνει τι. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Μα με βάση αυτών των νόμων έγιναν τα μπαναρίσματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, keysmith said:

καλά όταν πουν τα δικά σου σχόλια "κομμουνιστικά" ή "ακροαριστερά" και στα σβήσουν μην εκπλαγείς. Αλώστε δεν θα έχεις βήμα να απαντήσεις. 

Η ελευθερία λόγου, ότι και να λες, είναι πάνω από ολα! Ο,τι και να λες! Ο,τι.. Αλλιώς θα γυρίσουμε σε μεσαιωνικές καταστάσεις που κάποια "ιερά σύνοδος" θα αποφασίζει ποια βιβλία και εφημερίδες έχουν δικαίωμα ύπαρξης. Ασε που στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτός ο κάποιος ήταν ό CEO μιας πολυεθνικής και απέναντι σε εν ενεργεία εκλεγμένο πρόεδρο των ΗΠΑ ρε φίλε!! Και χωρίς να λάβει εντολή ξέρω γω από την δικαιοσύνη ή κάποιο ανώτατο ελεγκτικό όργανο.. Wow.. Σαν να παρα-δυνάμωσαν αυτοί.. 

Και κάποιοι συμφωνούν... Wow..

Υ.Γ. Εδώ δεν συζητάμε τις ίδιες τις πολιτικές του Τραμπ. Την λογοκρισία στον ψηφιακό κόσμο του 2021 συζητάμε. 

Δεν ειδα την ιδια συγκίνηση οταν με το ζορι μας περασαν το "family friendly" και το "racism free" σε ΟΛΑ τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης και online παιχνιδια. Αν δεν μιλας λες και μιλας σε 5χρονο παιδακι, παιζεις με την πιθανότητα κάποιος να σου ριξει mute/ban. Για αυτα ομως δεν εχει ανοίξει μυτη. Τωρα που μπλοκάρουν εξτρεμιστές ομως, ειναι καταπάτηση της ελευθεριας του λογου? 

Για τα απο πανω φωναζω. Για την ελευθερια μου να λεω δημοσια "βλακας" και την αποψη μου πανω σε κοινωνικοπολιτικά θεματα με διαθεση για διαλογο και κουβεντα. Δεν προκειται ομως ΠΟΤΕ να πω οτι αυτο ειναι το ιδιο με το να εχει πατημα το καθε ανθρωπινο σκουπιδι (που σε αλλες εποχες το εκτελουσαν και πλεον αλωνιζει ελευθερο) να φωναζει με μισος απεναντι σε ολους και σε ολα. Αν δεν καταλαβαινεις την διαφορα, δεν εχω κατι αλλο να πω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...