Προς το περιεχόμενο

Amazon, Apple και Google αποκλείουν την εφαρμογή Parler μετά τα βίαια περιστατικά στις ΗΠΑ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, WireFire είπε

Μόνο ο Τραμπ ειναι το "προβλημα" οπως φαινεται

 

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αλλά το οποιοδήποτε μκδ δεν μπανάρει για τα πιστεύω του καθενός μας, αλλά για το είδος των αναρτήσεων μας... αν δηλαδή οι αναρτήσεις τους είναι σαν μιας γλυκύτατης γιαγιούλας γιατί να τους μπανάρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιστορία του ανθρώπινου γένους εμπεριέχει πληροφορίες για ένα φαινόμενο που κατά εξακολούθηση επαναλαμβάνεται λόγω της ζωώδης φύσης του γενετικού μας κώδικα. Το φαινόμενο της αγέλης εμφανίζεται ιστορικά σε πολλές περιόδους κυρίως εμπόλεμες ή βίαιες. 
Κάθε αγέλη έχει έναν αρχηγό όπως κάθε ποίμνιο έχει τον τσοπάνο του, όπως κάθε κόμμα έχει τον αρχηγό του , όπως κάθε δημοκρατία έχει τον πρόεδρο της, όπως κάθε βασίλειο έχει τον βασιλιά του κτλ.

Στην προκειμένη περίπτωση ο Τραμπ έχει το κοπάδι του , που τον ακολουθεί τυφλά ακόμα και αν λέει ψέματα. 
Δεν θα συγκρίνουμε πιο κοπάδι είναι καλύτερο και είναι επίσης λίγο αστείο  το κάθε κοπάδι να πιστεύει ότι οι άλλοι είναι κοπάδια, ενώ αυτό όχι. 
Για να τελειώνουμε με τα κοπάδια , όλοι μας ανήκουμε σε ένα μεγαλύτερο κοπάδι που λέγεται σύμπαν. Το να κράζουμε , κατηγορούμε , διαφωνούμε για το ποιο κοπάδι είναι καλύτερο , δεν βγάζει νόημα και είναι ανούσιο, αν αναλογιστούμε ότι υπάρχει κάτι μεγαλύτερο από εμάς. 
Με ενοχλεί και εμένα που η ιστορία επαναλαμβάνεται , χωρίς να βάζουμε μυαλό. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να συμμετέχω σε κάποιο κοπάδι με συγκεκριμένη άποψη. Δεν καταλαβαίνω βασικά γιατί πρέπει να τσακωθώ με κάποιον, από την στιγμή που δεν μου λέει ψέματα ή δεν με κοροϊδεύει μπροστά στα μούτρα μου. 
Από τα σχόλια καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχουν πέσει θύματα ενός ψέματος ή πιστεύουν ότι οι άλλοι του κοροϊδεύουν ξεδιάντροπα.

Καλό θα είναι μοιραστούμε με τους υπόλοιπους το πρόβλημα , δηλώνοντας τι μας ενοχλεί με κόσμιο και ενδεδειγμένο τρόπο.

Αυτό που έκανε λάθος ο Τραμπ είναι ότι χρησιμοποίησε λάθος τρόπο εκμεταλλευόμενος την εξουσία του. Τώρα πια που δεν έχει καμία εξουσία στις εταιρείες , αυτές τον πουλάνε....

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vs_skg είπε

εχω διαβασει ποστ του συγκεκριμενου στο παρελθον σχετικα με τα εμβολια και το 5g, απο τοτε εκρινα οτι δεν ειναι καποιος που θα δωσω σημασια, οτι κι αν πει. Με επιχειρηματα εξηγω γιατι δεν γινεται να ανοιγεις διαλογο με τον καθε αλουμινοσκουφη περι ανεμων και υδατων. Το thread δεν ειναι "Ποιος πιστευετε οτι μας κυβερνα" για να περιμενεις γεωπολιτικη αναλυση. Εισαι οφφ τοπικ απο το πρωτο ποστ σου, οποτε πες κατι επι του θεματος η παρε τα 5x βιβλια που διαβαζεις και αποχαιρετα το νημα. 

Μια μικρή συμβουλή, αν μου επιτρέπεις φίλε μου, διάβαζε τους πάντες και να δίνεις πάντα μεγαλύτερη προσοχή σε αυτούς που διαφωνείς... όχι μόνο θα σε κάνει καλύτερο αλλά θα καταλαβαίνεις πιο εύκολα τις λογικές πλάνες τους ώστε να αποφεύγεις τις δικές σου... 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μπήκα σε αυτές τις συζητήσεις στο ιντερνετ, στο facebook, στο reddit, με φίλους μου κλπ σκεπτόμενος πως μάλλον δεν καταλαβαίνουν πολλοί συμπολίτες μου το γεγονός πως είναι επικίνδυνο να έχουν οι εταιριάρες αυτές τόσο εξουσία.

Τελικά διαβάζοντας αυτό το thread, βλέποντας διαλόγους στο γιουτιουμπ, στο reddit κλπ ευτυχώς μου φαίνεται πως έκανα λάθος. Δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικά δείγματα του γενικότερου πληθυσμού βέβαια αυτά αλλά μοιάζουν πολλοί να καταλαβαίνουν τους κινδύνους και αυτό κάπως με καθησυχάζει. 

Επίσης με οδηγεί στο συμπέρασμα πως η δεύτερη ερώτηση του όλου θέματος η οποία είναι ανεξάρτητη απ'το ποιος έχει την εξουσία... Αν έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο (αν έπρεπε να διωχθεί το parler, ο τραμπ απ'τα social media κλπ) ...μπορεί περιέργως να είναι αρκετά σημαντικότερη απ'οτι νόμιζα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ μπήκα σε αυτές τις συζητήσεις στο ιντερνετ, στο facebook, στο reddit, με φίλους μου κλπ σκεπτόμενος πως μάλλον δεν καταλαβαίνουν πολλοί συμπολίτες μου το γεγονός πως είναι επικίνδυνο να έχουν οι εταιριάρες αυτές τόσο εξουσία.

Τελικά διαβάζοντας αυτό το thread, βλέποντας διαλόγους στο γιουτιουμπ, στο reddit κλπ ευτυχώς μου φαίνεται πως έκανα λάθος. Δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικά δείγματα του γενικότερου πληθυσμού βέβαια αυτά αλλά μοιάζουν πολλοί να καταλαβαίνουν τους κινδύνους και αυτό κάπως με καθησυχάζει. 

Επίσης με οδηγεί στο συμπέρασμα πως η δεύτερη ερώτηση του όλου θέματος η οποία είναι ανεξάρτητη απ'το ποιος έχει την εξουσία... Αν έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο (αν έπρεπε να διωχθεί το parler, ο τραμπ απ'τα social media κλπ) ...μπορεί περιέργως να είναι αρκετά σημαντικότερη απ'οτι νόμιζα.

Συμφωνώ απόλυτα και πάλι... απλά αν δεις κάποιοι λόγω τραμπ θυμήθηκαν και χρησιμοποίησαν την ελευθερία λόγου, τόσο καιρό που τον ανέχονταν τα μκδ ήταν μια χαρά, παραβλέποντας τα μπαναρίσματα των άλλων...

ΥΓ: σκέψου μόνο αν είχε τιμωρηθεί ο τύπος με το χαστούκι, τι διαφορετική πορεία πιθανών να είχε πάρει το μόρφωμα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AtiX είπε

Ευκαιρία για όσους θέλουν να έχουν σελίδες με παιδική πορνογραφία, ρατσισμό, εμπόριο όπλων, εμπόριο λευκής σαρκός ή μισογυνισμό...

Όλα αυτά τα παραπάνω δεν μπορούν να μπουν σε ένα τσουβάλι!

Ο Ρατσισμός δεν έχει τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας με τα παραπάνω και ο καλύτερος τρόπος καταπολέμησης του δεν είναι η άρση του δικαιώματος της ελευθερίας του λόγου. Ρατσισμό μπορούν να δημιουργήσουν πχ τα fake news. Ένα blog να κόψεις μπορούν εμφανιστούν άλλα δεκάδες χιλιάδες με παρόμοιο περιεχόμενο. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα apps.

Ωστόσο για ένα συνομοσιολόγο το να του κόψεις την αγαπημένη του πηγή fake news αμέσως τον κάνει να πιστεύει ότι ήταν πολύ σημαντική και έτσι οι Εβραίοι έβαλαν το χέρι του και ... σας τα λεγε αυτός . Το αποτέλεσμα γενικά μόνο αρνητικό θα μπορούσε είναι !  Αντ' αυτού όλοι αυτοί οι μεγάλοι κολοσσοί εταιριών όπως google facebook κτλ κτλ αντί να στοχεύουν πως να κόψουν ένα ένα τα κεφάλια αυτής της Ύδρας που ονομάζεται fake news καλό θα ήταν δείξουν στον κόσμο πως να τα εντοπίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Φιλε μου ειχα την καθε προθεση να διαβασω το κειμενο σου αληθεια ειχα και να δωσω προσοχη σε αυτα που λες δεν εχω ουτε λογο ουτε ρητορικη .............Το 90% των πραγματων που χρησιμοποιουμε στην καθημερινοτητα μας ειναι αποτελεσμα πωληση των πολυεθνικων για την ακριβεια.

Εν μερει εχεις δικιο. Το κατα ποσο μακρυγορω η οχι ειναι κ θεμα... ας το πουμε γουστου. Ειμαι της παλιας εποχης που ενα καλαμπουρι κραταγε 2 λεπτα. Εισαι της καινουργιας που κραταει 10 δευτερολεπτα κ μετα μας πιανει υπνος. Δεν φταις, δεν φταιω, απο μια αποψη.

Ισως κ να εχεις δικιο, οτι λεω παραπανω. Ισως, αν νομιζεις οτι ξερεις τον σκοπο που γραφω.

Στο θεμα μας ομως. Δεν ειμαι εγω ο Κουλης. Δεν οφειλω να δωσω λυσεις σε κανεναν φιλε μου. Κανεις μια βλακεια?(γενικα μιλαω, οχι εσυ) Στο λεω. Γιατι να σου δωσω κ λυση? Ειμαι η μαμα σου? Ο δασκαλος σου? Με πληρωνεις να σου την βρω? Σου το παιζω οτι ειμαι ο εξυπνος της παρεας κ ξερω καλυτερα πως εχει η ζωη? Οχι φιλε μου. Βλεπω ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, που καθε καθυστερημενο με ΙQ score ανω των 45 θα καταλαβαινε, κ τα λεω. Δυστυχως, οπως βλεπεις κ εσυ, γυρω μας η πλειοψηφια ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ αυτου του λυπηρου σκορ (που btw ειναι βαθμολογια βαριας ιδιωτιας...) κ δεν αντιλαμβανεται ουτε αυτες τις ηλιθιοτητες....

Κοιτωντας γυρω μου, κ εχοντας ζησει μισο αιωνα πλεον κ εχοντας ταξιδεψει αρκετα, αμφιβαλω αν ποτε υπηρξε ιστορικα ανθρωποτητα που να αξιζε μια καλυτερη μοιρα. Για τα φασκελα ειμασταν παντα, με τον εναν τροπο, η τον αλλο. Τι να κανουμε τωρα? Να σου πω το απλουστερο--> ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ !!! (για ολους παει, οχι για σενα). Αμα δεν γνωριζεις εξωτερικη πολιτικη, αμα δεν εχεις ιδεα απο διπλωματια, αμα δεν ξερεις μακροοικονομια, αμα δεν χαμπαριαζεις απο υγεια σε κλιμακες κρατους, απο αμυντικους εξοπλισμους, αμα δεν εχεις ασχοληθει ουτε καν με την ιστορια του τοπου σου, ΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ πας κ ριχνεις το ερμο το φακελακι? Τι αλλο περιμενεις να ερθει, εκτος την καταστροφη??? 

Ενω λοιπον, ολοι μας χωρις εξαιρεση, γνωριζουμε πολυ καλα οτι ειμαστε ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ απο ολα αυτα τα θεματα (που στην τελικη ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι η πολιτικη!!!), παμε κ ψηφιζουμε τον καθε γκασμα, χαρτογυακα, την καθε αθλια μαριονεττα αφεντικων του εξωτερικου, κ μετα χτυπαμε το κεφαλι μας στον τοιχο γιατι η κοινωνια μας παει στραβα...... (εδω θα ταιριαζε να αναρωτηθουμε, ειναι στραβος ο γυαλος, η στραβα αρμενιζουμε?.....)

Τι λυση να προτεινω χωρις να σε κοροιδεψω, φιλε μου, οταν το μισο λεωφορειο εναι κολημενο πανω απο ενα κινητο? Τι να σου πω οταν το ονειρο ολων ειναι μια καλη κονομα, η μια αρπαχτη? Τι να σου δωσω να σκεφτεις οταν ολοι ειμαστε με εναν φραπε στο χερι κ κοιταμε πως θα βγαλουμε τα ματια μας το βραδυ κ ας μην ξημερωσει η επομενη? Κ ακομα κ αν ειχα λυση, τι θα καταλαβαινες απο αυτην οταν το τελευταιο βιβλιο που επιασες στα χερια σου ηταν προ δεκαετιας??? (γενικα αναφερομαι φιλε μου- στο μεσο Ελληνα/ πολιτη)

Εδω μιλαω στον αλλον κ αυτος με αποριπτει χωρις καν να διαβασει τι λεω (χαχαχα, ειναι να γελας, απο μια αποψη), ενω εσυ που με διαβασες παραπονιεσαι οτι κουραστηκες που εγραψα 2-3 παραγραφους παραπανω (λολ !!), κ θες να υπαρχει λυση σε τετοια κοινωνια??? χαχαχαχα!!! Χαιρομαι για την αισιοδοξια σου.....

Πες του Τραμπ να πατησει το κοκκινο κουμπακι στο βαλιτσακι, πριν φυγει απ το Οβαλ Γραφειακι !!! Αυτη ειναι η λυση αδερφε. Τιποτε αλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Όλα αυτά τα παραπάνω δεν μπορούν να μπουν σε ένα τσουβάλι!

Ο Ρατσισμός δεν έχει τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας με τα παραπάνω και ο καλύτερος τρόπος καταπολέμησης του δεν είναι η άρση του δικαιώματος της ελευθερίας του λόγου. Ρατσισμό μπορούν να δημιουργήσουν πχ τα fake news. Ένα blog να κόψεις μπορούν εμφανιστούν άλλα δεκάδες χιλιάδες με παρόμοιο περιεχόμενο. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα apps.

Ωστόσο για ένα συνομοσιολόγο το να του κόψεις την αγαπημένη του πηγή fake news αμέσως τον κάνει να πιστεύει ότι ήταν πολύ σημαντική και έτσι οι Εβραίοι έβαλαν το χέρι του και ... σας τα λεγε αυτός . Το αποτέλεσμα γενικά μόνο αρνητικό θα μπορούσε είναι !  Αντ' αυτού όλοι αυτοί οι μεγάλοι κολοσσοί εταιριών όπως google facebook κτλ κτλ αντί να στοχεύουν πως να κόψουν ένα ένα τα κεφάλια αυτής της Ύδρας που ονομάζεται fake news καλό θα ήταν δείξουν στον κόσμο πως να τα εντοπίζουν.

αν και περισσότερο το έγραψα μπάς και καταλάβουν την σοβαρότητα των πράξεων του προέδρου και πως όπως για τους παραπάνω δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για τους αντίστοιχους μπαναρισμένους λογαριασμούς, έτσι και εδώ δεν θα έπρεπε να διαμαρτύρεται κανένας... 

μετά λύπης κατάλαβα ότι οι περισσότεροι επιχειρηματολογούν περί ελευθερίας λόγου, επειδή τους συμφέρει και όχι επειδή το πιστεύουν... ξέρεις σαν αυτούς του ακραίους αριστερούς/δεξιούς που επικαλούνται τα δημοκρατικά τους δικαιώματα μόνο όταν τους συμφέρει αλλά όταν τα επικαλείσαι εσυ ξύνουν τον καβάλο τους...

ΥΓ: Είμαι υπέρ της άποψης ότι τον παραβάτη τύπου τραμπ πρέπει να τον προειδοποιείς και τον κατ’ εξακολούθηση παραβάτη τύπου τραμπ θα πρέπει να τον τιμωρείς... δεν υπάρχει καμία περίπτωση να “συμμορφωθεί” και ο φόβος του να χειροτερέψει είναι απλά φόβος... το ζήσαμε με όλα τα ακραία κινήματα που ανεχτήκαμε και στο τέλος αυτά χειροτέρεψαν ενώ εμείς μετανιώσαμε που δεν δράσαμε νωρίτερα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικες παραδοχές...

1) η Δημοκρατια ειναι ευαισθητη, οχι δεδομενη και κυριως απαιτει υποχωρησεις

2) την Δημοκρατια οφειλουν να την προστατευουν ολα τα εχέφρονα μελη μιας κοινωνιας

3) στην Δημοκρατια δεν εχεις μονο δικαιωματα, αλλα και σημαντικες υποχρεωσεις

Τωρα. Σχετικα με parler και λοιπες παρλάτες, εχω να πω τα εξης.

Πολλοι ανθρωποι τα τελευταια χρονια εχετε μπερδεψει τις φρασεις "εχω δικαιωμα σε κατι" και "εχουν υποχρεωση απεναντι μου". Αυτες δεν ειναι ταυτοσημες, δεν εχουνε την ιδια εννοια.

Καταρχας, το γεγονος οτι υπαρχει η περιφημη Ελευθερια Εκφρασης Λογου, δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενοι καποιοι φορεις-οργανισμοι να φιλοξενουν τις αποψεις μας. Καμια εφημεριδα, κανενα ραδιοφωνο, κανενα τηλεοπτικο καναλι και φυσικα κανενα μεσο κοινωνικης δικτυωσης, δεν οφειλει να μας παρεχει "βημα εκφρασης".-

Ελευθερια Λογου σημαινει οτι μπορεις να πας εξω απο το σπιτι του Πρωθυπουργου ή εξω απο την Βουλή ή ακομη ιδανικοτερα στην Πνύκα, να βρεις ενα υψωμα και να βγαλεις λογο προς το πληθος γυρω σου. Δεν προκειται να στο απαγορευσει κανεις, ειναι δικαιωμα σου συνταγματικο. Φυσικα αυτα που σκοπευεις να πεις Δημοσίως...οφειλεις να τα στηριξεις με επιχειρηματα και ακομη καλυτερα με αποδειξεις, αν θελεις να σε παρουνε στα σοβαρα οσοι θα στρεψουνε τα αυτια τους προς εσενα.

Επισης υποχρεουσαι να αγορευσεις εντος του θεσμικου πλαισιου (νόμου) που οριζει το Δημοκρατικο πολιτευμα, ήτοι σημαινει οτι ο λογος σου απαγορευεται να ειναι "εμπρηστικος". Δεν μπορεις πχ να υποκινησεις Βια. Δεν εχεις κανενα τετοιο δικαιωμα, αντ' αυτου εχεις υποχρεωση -λόγω έργω- να διατηρεις την ηρεμια και να συντηρεις την ειρηνη που διεπουνε την Δημοκρατια.

Ολα αυτα εχουνε μεγαλυτερη σημασια οταν εισαι δημοσιο προσωπο και δη ο αρχηγος ενος κρατους. Ειναι αδιανοητο η Κεφαλή μιας Αρχής (κυβερνησης εν προκειμένω) να εκφωνει λογο διχαστικο με επικινδυνες προεκτασεις ακομη και για καταλυση του πολιτευματος.

Αυτα δεν ειναι αστεια πραγματα. Ουτε εχουνε ολοι τις ιδιες ικανοτητες αντιληψης, μητε την ηλικιακη ωριμοτητα, να "κρινουν" οτι αυτα που δημοσιευονται (απο οποιονδηποτε) ειναι σωστα ή θεμιτά. Και αυτος ειναι και ο λογος που μια πολιτεια νομοθετει, για να προστατευσει ολους αυτους που δεν εχουνε τα εφοδια και τα κριτηρια να "φιλτραρουν" οσα διαβαζουμε στον αχανη κοσμο του ιντερνετ.

Με λιγα λογια, κανενας δεν φιμωσε κανεναν, στην συγκεκριμενη περιπτωση. Οπως ανφερθηκε και καπου παραπανω, κανενας δεν απαγορευσε στον Τραμπ να εκδωσει Δελτιο Τυπου ή να καλεσει τις καμερες και να κανει live δηλωσεις. Απλως αυτα δεν τον εξυπηρετουν, οσο η αμεσοτητα της διεισδυσης των social media στις ζωες ολων αυτων που συνηθισαν πλεον να  ενημερωνονται...διαβαζουντας μονο τους τιτλους απο τις ειδησεις...κατι σαν "fast news".

Κλεινοντας, να σημειωσω κατι στα καθ' ημάς. Ο φανατισμος που εκπεμπετε καποιοι μεσα απο τα γραπτα σας ειναι ανησυχητικος. Βαυκαλιζεστε οτι διαβαζετε ενναλλακτικες πηγες ενημερωσης οι οποιες "κηρυττουν την κρυμμενη αληθεια" που τοσο συστηματικα μας αποκρυπτεται ολων ημων των υπολοιπων, αρα, εσεις ολοι (ξερει ο καθενας σας ποιος) καμωνεστε οτι συγκριτικα ειστε πληροφορημενοι με το παραπανω....κοινως παραπληροφορημενοι. Δεκτόν. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω ομως, για ποιον λογο χρειαζεται να επιτιθεστε σε οσους διαφωνουν μαζι σας και να τους τσουβαλιαζετε με χαρακτηρισμους, αφορισμους και μηδενισμους.

Συμβουλη. Μαθετε να αποδεχεστε το διαφορετικο και δη το αντιθετο, η ΣΥΝ_υπαρξη σε αυτο το μικρο κομματι αστρικης υλης που συμβιωνουμε προυποθετει κατανοηση, επιεικεια και κανταρια υπομονης. Αλλωστε ευφυία ειναι να υπομενεις την ανοησια του αλλου. (διττό)

Επεξ/σία από 1600
ορθογραφια
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ: Είμαι υπέρ της άποψης ότι τον παραβάτη τύπου τραμπ πρέπει να τον προειδοποιείς και τον κατ’ εξακολούθηση παραβάτη τύπου τραμπ θα πρέπει να τον τιμωρείς... δεν υπάρχει καμία περίπτωση να “συμμορφωθεί” και ο φόβος του να χειροτερέψει είναι απλά φόβος...

Οτι κ αν πιστευεις -που συμφωνω μαζι σου στην θεωρητικη τους βαση- οταν οι δικαστες ειναι χειροτεροι του κατηγορουμενου, δεν υφισταται δικαστηριο, η δικαιοσυνη. 

Για να ισχυαν αυτα που λες, θα επρεπε να στηθουν εξ ολοκληρου καινουργια νομικα συστηματα κ καινουργια δικαστηρια, να πιαστουν ομαδικα ΟΛΟΙ απ ολες τις πλευρες, να καταδικαστουν ΟΛΟΙ για ολα ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ κ ναι, τοτε θα ειχαμε ενα ολοσωστο συστημα. 

Ομως το ξερεις κ συ οτι κατι τετοιο δεν προκειται να γινει. Οι δεξιοι θα φανε φυλακη, ποινες, εξεφτελισμο, διασυρμο κ οτι αλλο σκεφτεις, ενω τα φιλαρακια (τα "παιδια") οι αριστεροι δεν θα παθουν τιποτα απολυτως, ακομα κ αν εχουν κανει ακριβως τα ιδια πραγματα, σε τρισχειροτερο βαθμο. 

Αρα, καλος εισαι θεωρητικα, δεν αρχιζεις ομως να μας λες κ τιποτα πιο πρακτικο??? Οτι θα καταδικαστουν ολοι αυτοι στο Καπιτωλιο το γνωριζουμε ολοι (φαντασου ποσο δικαιο ειναι το δικαστηριο, που απο τωρα ξερουμε το αποτελεσμα της δικης!!! λολ....). Τον εμφυλιο μπορεις να μου πεις πως θα τον αποφυγουμε??? Τις κρεμαλες που θα στηθουν για αυτους που σημερα γελανε χαρωπα, μπορεις να μου πεις πως θα τις αποφυγουμε, αν τοσο πολυ κοπτεσαι για μια καλυτερη κοινωνια???!!! 

Γιατι αυτο που βλεπω εγω ειναι μια μπομπα με αναμενο φυτηλι που θα σκασει στα μουτρα μας κ θα εχει παγκοσμιες προεκτασεις.... Ουτε καποια δικαιοσυνη βλεπω, ουτε προστασια του ανθρωπου, ουτε σεβασμους σε δικαιωματα κ οτι αλλο εσυ νομιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Οτι κ αν πιστευεις -που συμφωνω μαζι σου στην θεωρητικη τους βαση- οταν οι δικαστες ειναι χειροτεροι του κατηγορουμενου, δεν υφισταται δικαστηριο, η δικαιοσυνη. 

Για να ισχυαν αυτα που λες, θα επρεπε να στηθουν εξ ολοκληρου καινουργια νομικα συστηματα κ καινουργια δικαστηρια, να πιαστουν ομαδικα ΟΛΟΙ απ ολες τις πλευρες, να καταδικαστουν ΟΛΟΙ για ολα ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ κ ναι, τοτε θα ειχαμε ενα ολοσωστο συστημα. 

Ομως το ξερεις κ συ οτι κατι τετοιο δεν προκειται να γινει. Οι δεξιοι θα φανε φυλακη, ποινες, εξεφτελισμο, διασυρμο κ οτι αλλο σκεφτεις, ενω τα φιλαρακια (τα "παιδια") οι αριστεροι δεν θα παθουν τιποτα απολυτως, ακομα κ αν εχουν κανει ακριβως τα ιδια πραγματα, σε τρισχειροτερο βαθμο. 

Αρα, καλος εισαι θεωρητικα, δεν αρχιζεις ομως να μας λες κ τιποτα πιο πρακτικο??? Οτι θα καταδικαστουν ολοι αυτοι στο Καπιτωλιο το γνωριζουμε ολοι (φαντασου ποσο δικαιο ειναι το δικαστηριο, που απο τωρα ξερουμε το αποτελεσμα της δικης!!! λολ....). Τον εμφυλιο μπορεις να μου πεις πως θα τον αποφυγουμε??? Τις κρεμαλες που θα στηθουν για αυτους που σημερα γελανε χαρωπα, μπορεις να μου πεις πως θα τις αποφυγουμε, αν τοσο πολυ κοπτεσαι για μια καλυτερη κοινωνια???!!! 

Γιατι αυτο που βλεπω εγω ειναι μια μπομπα με αναμενο φυτηλι που θα σκασει στα μουτρα μας κ θα εχει παγκοσμιες προεκτασεις.... Ουτε καποια δικαιοσυνη βλεπω, ουτε προστασια του ανθρωπου, ουτε σεβασμους σε δικαιωματα κ οτι αλλο εσυ νομιζεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει το συμπέρασμα του οι μεν ακραίοι την γλυτώνουν σε αντίθεση με τους δε ακραίους που πάντα καταδικάζονται... αν ρωτήσεις έναν μεν θα μπορέσει να σου εξιστορίσει δεκάδες ιστορίες άδικων καταδίκων όπως και οι δεν...

αντικειμενικά και αν το θέλουμε πραγματικά, πρώτοι εμείς θα πρέπει να σταματήσουμε το παιχνίδι της ζυγαριάς και με το αφού το έκανε αυτός δικαιολογούμε και τον άλλον ή ποιος έκανε τις περισσότερες ακρότητες λες και ήμαστε σε διαγωνισμό ή επειδή ευνόησαν τον έναν ας ευνοήσουν και τον τον άλλον... δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι αλλά αυτή η τακτική του συμψηφισμού είναι που κατέστρεψε την Πολιτική...

Λύσεις υπάρχουν, εσύ μπορεί να μην τις πιστεύεις, εγώ πάλι τις πιστεύω...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλη προς ολους οσους κουραζονται να διαβαζουν "σεντονια", συμπεριλαμβανομενου και εμενα.

Σχεδον παντα στην τελευταια παραγραφο των μηνυματων ειναι το τελικο συμπερασμα του συγγραφεα και μπορεις ευκολα να καταλαβεις την ψυχοσυνθεση του.

1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Πες του Τραμπ να πατησει το κοκκινο κουμπακι στο βαλιτσακι, πριν φυγει απ το Οβαλ Γραφειακι !!! Αυτη ειναι η λυση αδερφε. Τιποτε αλλο.

 

49 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Γιατι αυτο που βλεπω εγω ειναι μια μπομπα με αναμενο φυτηλι που θα σκασει στα μουτρα μας κ θα εχει παγκοσμιες προεκτασεις....

χωρις λογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 1600 said:

Μερικες παραδοχές...

1) η Δημοκρατια ειναι ευαισθητη, οχι δεδομενη και κυριως απαιτει υποχωρησεις

2) την Δημοκρατια οφειλουν να την προστατευουν ολα τα εχέφρονα μελη μιας κοινωνιας

3) στην Δημοκρατια δεν εχεις μονο δικαιωματα, αλλα και σημαντικες υποχρεωσεις

Τωρα. Σχετικα με parler και λοιπες παρλάτες, εχω να πω τα εξης.

Πολλοι ανθρωποι τα τελευταια χρονια εχετε μπερδεψει τις φρασεις "εχω δικαιωμα σε κατι" και "εχουν υποχρεωση απεναντι μου". Αυτες δεν ειναι ταυτοσημες, δεν εχουνε την ιδια εννοια.

Καταρχας, το γεγονος οτι υπαρχει η περιφημη Ελευθερια Εκφρασης Λογου, δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενοι καποιοι φορεις-οργανισμοι να φιλοξενουν τις αποψεις μας. Καμια εφημεριδα, κανενα ραδιοφωνο, κανενα τηλεοπτικο καναλι και φυσικα κανενα μεσο κοινωνικης δικτυωσης, δεν οφειλει να μας παρεχει "βημα εκφρασης".-

Ελευθερια Λογου σημαινει οτι μπορεις να πας εξω απο το σπιτι του Πρωθυπουργου ή εξω απο την Βουλή ή ακομη ιδανικοτερα στην Πνύκα, να βρεις ενα υψωμα και να βγαλεις λογο προς το πληθος γυρω σου. Δεν προκειται να στο απαγορευσει κανεις, ειναι δικαιωμα σου συνταγματικο. Φυσικα αυτα που σκοπευεις να πεις Δημοσίως...οφειλεις να τα στηριξεις με επιχειρηματα και ακομη καλυτερα με αποδειξεις, αν θελεις να σε παρουνε στα σοβαρα οσοι θα στρεψουνε τα αυτια τους προς εσενα.

Επισης υποχρεουσαι να αγορευσεις εντος του θεσμικου πλαισιου (νόμου) που οριζει το Δημοκρατικο πολιτευμα, ήτοι σημαινει οτι ο λογος σου απαγορευεται να ειναι "εμπρηστικος". Δεν μπορεις πχ να υποκινησεις Βια. Δεν εχεις κανενα τετοιο δικαιωμα, αντ' αυτου εχεις υποχρεωση -λόγω έργω- να διατηρεις την ηρεμια και να συντηρεις την ειρηνη που διεπουνε την Δημοκρατια.

Ολα αυτα εχουνε μεγαλυτερη σημασια οταν εισαι δημοσιο προσωπο και δη ο αρχηγος ενος κρατους. Ειναι αδιανοητο η Κεφαλή μιας Αρχής (κυβερνησης εν προκειμένω) να εκφωνει λογο διχαστικο με επικινδυνες προεκτασεις ακομη και για καταλυση του πολιτευματος.

Αυτα δεν ειναι αστεια πραγματα. Ουτε εχουνε ολοι τις ιδιες ικανοτητες αντιληψης, μητε την ηλικιακη ωριμοτητα, να "κρινουν" οτι αυτα που δημοσιευονται (απο οποιονδηποτε) ειναι σωστα ή θεμιτά. Και αυτος ειναι και ο λογος που μια πολιτεια νομοθετει, για να προστατευσει ολους αυτους που δεν εχουνε τα εφοδια και τα κριτηρια να "φιλτραρουν" οσα διαβαζουμε στον αχανη κοσμο του ιντερνετ.

Με λιγα λογια, κανενας δεν φιμωσε κανεναν, στην συγκεκριμενη περιπτωση. Οπως ανφερθηκε και καπου παραπανω, κανενας δεν απαγορευσε στον Τραμπ να εκδωσει Δελτιο Τυπου ή να καλεσει τις καμερες και να κανει live δηλωσεις. Απλως αυτα δεν τον εξυπηρετουν, οσο η αμεσοτητα της διεισδυσης των social media στις ζωες ολων αυτων που συνηθισαν πλεον να  ενημερωνονται...διαβαζουντας μονο τους τιτλους απο τις ειδησεις...κατι σαν "fast news".

Κλεινοντας, να σημειωσω κατι στα καθ' ημάς. Ο φανατισμος που εκπεμπετε καποιοι μεσα απο τα γραπτα σας ειναι ανησυχητικος. Βαυκαλιζεστε οτι διαβαζετε ενναλλακτικες πηγες ενημερωσης οι οποιες "κυρηττουν την κρυμμενη αληθεια" που τοσο συστηματικα μας αποκρυπτεται ολων ημων των υπολοιπων, αρα, εσεις ολοι (ξερει ο καθενας σας ποιος) καμωνεστε οτι συγκριτικα ειστε πληροφορημενοι με το παραπανω....κοινως παραπληροφορημενοι. Δεκτόν. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω ομως, για ποιον λογο χρειαζεται να επιτιθεστε σε οσους διαφωνουν μαζι σας και να τους τσουβαλιαζετε με χαρακτηρισμους, αφορισμους και μηδενισμους.

Συμβουλη. Μαθετε να αποδεχεστε το διαφορετικο και δη το αντιθετο, η ΣΥΝ_υπαρξη σε αυτο το μικρο κομματι αστρικης υλης που συμβιωνουμε προυποθετει κατανοηση, επιεικεια και κανταρια υπομονης. Αλλωστε ευφυία ειναι να υπομενεις την ανοησια του αλλου. (διττό)

Τα πράγματα στη θέση τους.

+1000 (για να μην πω, +1600 😀).

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Συμβουλη προς ολους οσους κουραζονται να διαβαζουν "σεντονια", συμπεριλαμβανομενου και εμενα.

Σχεδον παντα στην τελευταια παραγραφο των μηνυματων ειναι το τελικο συμπερασμα του συγγραφεα και μπορεις ευκολα να καταλαβεις την ψυχοσυνθεση του.

Κ εδω κρυβεται μια απ τις μεγαλυτερες ελληνικες κατακτησεις στην διανοηση/ επικοινωνια/ επιχειρηματολογια--->

ΤΙΤΛΟΣ- Πως να κανετε συζητηση σε ενα ελληνικο φορουμ.

Μπαινεις σε εναν διαλογο.  Ο αλλος σου γραφει την γνωμη του.

Κ εσυ  Α) Κανεις (ετσι, γιατι εισαι ο γ@μ@ουα!!!!) skip στο τελος

            Β) Παραλειπεις το μεγαλυτερο μερος του κειμενου κ παιρνεις μονο ενα μερος του, κομμενο ακριβως ωστε να αποδεικνυει αυτο που θες να πεις

            Γ) Αντι να δεις τι σου λεει πανω στο θεμα της συζητησης, ψαχνεις να καταλαβεις τι σοι ψυχοσυνθεση εχει ο συνομιλητης σου (ετσι, γιατι παντα ηθελες να γινεις ψυχολογος)

            Δ) Αποφευγεις να δωσεις επιχειρηματα, αλλα φροντιζεις να κλεισεις με δραματικη βαρυγδουπη φρασαρα (π.χ. "χωρις λογια", "TLDR", "δεν μπαινω στον κοπο φιλαρα"), που κρυβει ολη την νυχτερινη ελληνικη διανοηση σε μια φραση-κροτο, αξια των επικουρικων κ των προσωκρατικων !!!

           Ε) Πιανεις την φραπεδια κ τραβας αλλη μια γερη τζουρα καθως περιμενεις την "ταξιαρχια" να αρχισει τα like κ τα LOL.

Φιλε ευχαριστω για το παραδειγμα. Νασαι καλα. 

 

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...