Προς το περιεχόμενο

φορτιση μπαταριας εως το 80%


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει οτι για την καλυτερη διαρκεια της ζωης της μπαταριας , δεν πρεπει να την αφηνουμε κατω απο το 20% και να μην φορτιζει εως το 100% αλλα να το σταματαμε στο 80 %    ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, drapanakis είπε

Ισχυει οτι για την καλυτερη διαρκεια της ζωης της μπαταριας , δεν πρεπει να την αφηνουμε κατω απο το 20% και να μην φορτιζει εως το 100% αλλα να το σταματαμε στο 80 %    ;

Απο αυτόν τον μύθο δεν ξέρω τι να πιστέψω.

στο iPhone 11 που έχω έχει 93% υγεία μπαταρίας , αγορά και χρήση από Οκτώβριο 2019 μέχρι σήμερα. Δηλαδή 15 μήνες χρήσης και έχει απώλεια 7%. 
 

υπ όψιν , δεν έχω το Κινητο προέκταση του χεριού μου και δεν είμαι σε φάση 2 φορτίσεις την ημέρα όπως ακούω από γνωστές μου.
 

Οταν πάει 25% η 20% και καμία φορά 30% , το φορτίσω μέχρι 70%-75% καθημερινά και 1 φορά την βδομάδα στο 90-100%, δεν ακολουθώ τον παραπάνω κανόνα “απλά βαριέμαι να περιμένω”.

κάνω την φόρτιση πάντα με 5w φορτιστή, Quick Charging φορτιστή δεν χρησιμοποίησα ποτέ. 

Γνωστοί μου με Quick charge και ίδια ηλικία τηλέφωνο/μπαταρία 92%,90% , όποτε και το Quick charge μάλλον μυθος. 

8D35E042-F22F-4985-8952-0C4891BFDE9D.jpeg

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος αγοραζει φορτιστη γρηγορης φορτισης ; Συνηθως οτι δινουν οι εταιριες στο κουτι του κινητου χρησιμοποιειται.

Απο που την βλεπετε την υγεια της μπαταριας ; Δεν εχω I phone .Ειναι λειτουργια της συγκεκριμενης εταιριας μονο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, drapanakis είπε

Μα ποιος αγοραζει φορτιστη γρηγορης φορτισης ; Συνηθως οτι δινουν οι εταιριες στο κουτι του κινητου χρησιμοποιειται.

Απο που την βλεπετε την υγεια της μπαταριας ; Δεν εχω I phone .Ειναι λειτουργια της συγκεκριμενης εταιριας μονο ;

Σε πολλά Android δίνει Quick charge. Για την υγεία της μπαταρίας δεν ξέρω αν μπορεί κάποιο πρόγραμμα στο Android να στην εμφάνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, drapanakis είπε

Μα ποιος αγοραζει φορτιστη γρηγορης φορτισης ; Συνηθως οτι δινουν οι εταιριες στο κουτι του κινητου χρησιμοποιειται.

Απο που την βλεπετε την υγεια της μπαταριας ; Δεν εχω I phone .Ειναι λειτουργια της συγκεκριμενης εταιριας μονο ;

 

7 ώρες πριν, PeggyV είπε

Σε πολλά Android δίνει Quick charge. Για την υγεία της μπαταρίας δεν ξέρω αν μπορεί κάποιο πρόγραμμα στο Android να στην εμφάνιση 

Μετά το 80% αυξάνονται αρκετά οι κύκλοι φόρτισης.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει ρύθμιση να καθορίζεις πότε να σε ειδοποιεί στο επίπεδο φόρτισης που θες, δείχνει την υγεία της μπαταρίας και το ιστορικό φόρτισης-φθοράς της μπαταρίας.Για το ποσοστό φόρτισης, ρυθμίζεται μετακινώντας τον μπλέ κέρσορα, για ειδοποίηση θα πρέπει να το ρυθμίσεις.

Για αυτό τον λόγο η φόρτιση μετά το 80% γίνεται πιο αργά, για να μειωθεί η φθορά της μπαταρίας, κυρίως αν το κινητό φορτιστεί μετά το 90%.Πχ η Sony έχει την ρύθμιση "Φροντίδα μπαταρίας" για μετά το 90% που το έχω ενεργό.Φορτίζω πάντα 30%-80%, σπάνια το ξεχνάω μέχρι 90%-100%, μόνο το βράδυ όταν το βάζω για φόρτιση και κοιμάμαι.Υποτίθεται πως το ιδανικότερο είναι 40%-80%.

Δεν είναι όμως εύκολο όταν έχεις μικρή μπαταρία στο κινητό όπως εγώ.Εμένα στα 2 χρόνια έχει υγεία 92%, απο 2700 mAh η μπαταρία είναι στα 2484 mAh.Αν τον 2ο χρόνο δεν έπαιζα κανά 2-3 παιχνίδια στο κινητό θα ήταν ακόμα σε καλύτερη κατάσταση, το πρόβλημα είναι τα λίγα mAh, το ποσοστό καλό είναι.Φορτίζω μόνο με τον δικό του φορτιστή 1.5 Ampere.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery

 

Screenshot_20210115-174634.png

Screenshot_20210115-180127.png

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, drapanakis είπε

Το κινητο εχει ερθει απο τη μανα του με φορτιστη ταχειας φορτισης. Να τον αλλαξω να βρω κανονικο ;

 

Όχι ρε ‘σύ , κανονικά τον χρησιμοποιείς 

απλα αν το ξεπατώνεις 20% και κάτω μέχρι να σβήσει τραβάει πολύ ζόρι η μπαταρία 

οπωτε θες φόρτιζε το , δεν έχει μνήμη η μπαταρία λίθιου. 
απλα μην το αφήνεις στην φόρτιση όλη μέρα. 

στο quick charge απλα ζεσταίνεται ποιο πολύ το κινητό, αν παίζεις και ταυτόχρονα παιχνίδι είναι λίγο (φούρνος) 

αλλα δεν θα ρυθμίσεις την ζωή σου με βάση την μπαταρία , άμα χαλάσει....χάλασε.... βάζεις μια άλλη. 
π.χ για 90€ μπαταρία στο iPhone 11, δεν θα κάτσω να λέω.... ωχ μην πάει 5% ωχ... μην πάει 100% 

έχουμε 1 iPhone X με ποσοστό 78% και παίζει τα πάντα χωρίς πρόβλημα 

απλα το φορτίζουμε 2 φορές την μέρα με χρήση full 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ξερεις οτι τα τελευταια μοντελα κινητων, δεν εχουν αποσπωμενη μπαταρια και δεν  αξιζει και να το ανοιξεις να την αλλαξεις .

  Αλλα , εχεις δικιο, δε θα τρελαθουμε και για την μπαταρια. Απλα για να γνωριζω τα της υποθεσης ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα παραπάνω iPhone X με 78% ποσοστό το φορτίζουμε 2 φορές την μέρα.

παιζει τα πάντα χωρίς κανένα κόλλημα , απλα το φορτίζουμε. 
θα του αλλάξουμε κάποια στιγμή 1 μπαταρια στην infoQuest με κόστος 90€. 
και αυτό όχι γιατί δεν παίζει , απλα για να μην το φορτίζουμε 2 φορές την μέρα. 

Τις 2 φορές τις θέλει γιατί γίνεται χρήση ασταμάτητη. 

με Quick charge του δίνει 50-60% σε 35’ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα sερβις καποτε  μου ειχε πει εναλλαξ το φορτιζουμε ειτε ανοικτο το κινητο, ειτε κλειστο με ελαχιστο το 10% για καλη υγεια της μπαταρίας .Μεσος ορος απο 30%

Αν το εχεις φορτισει ανοικτο ,το κλεινεις ανοιγεις αν δειχνει δεν εχει φορτισει πληρες ....σιγα σιγα πας για αλλαγη μπαταριας ,κατι που ειναι πολυ ευκολο πλεον στα σερβις. Το παραπάνω φαινεται και αν το φορτισεις κλειστο και ανοιγοντας το δειχνει δεν φορτισε πληρες αλλα δεν ειναι τοσο ενδεικτικό λενε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος για το Redmi Note 9 Pro αν υπάρχει επιλογή στην ταχύτητα φόρτισης;Ο φορτιστής του γράφει πάνω 3-4 διαφορετικές περιπτώσεις φόρτισης όπου τα Volt και τα Watt είναι διαφορετικά δε κάθε περίπτωση.

Το κινητό το πήρε χθές ο αδερφός μου, εγώ χρησιμοποιώ απλό φορτιστή στο δικό μου και δεν γνωρίζω απο fast charge.

Είχε μπαταρία κάπου στο 47% όταν το ανοίξαμε και το φορτίσαμε μέχρι το 91%.

Ισχύει άραγε η άποψη πως για να έχει η μπαταρία την πλήρη αυτονομία θα πρέπει να φορτιστεί κάπου 4 φορές και σε τι ποσοστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2021 at 23:13, drapanakis said:

Ισχυει οτι για την καλυτερη διαρκεια της ζωης της μπαταριας , δεν πρεπει να την αφηνουμε κατω απο το 20% και να μην φορτιζει εως το 100% αλλα να το σταματαμε στο 80 %    ;

ισχυει /και η sony το εκανε στα λαπτοπ της .την γεμιζε μεχρι ενα ποσοστο αμα διαλεγες την αντιστοιχη ρυθμιση. Ι ibm/lenovo σου εδινε προγραμμα ποτε να σταματησει η φορτιση και ποτε να ξεκινησει.εβγαλα πολλα χρονια με εκεινη την μπαταρια.περασαν 5-6 χρονια και ειχε χασει πολυ λιγο και λιγοι κυκλοι φορτισης και ας την ειχα πανω.αλλα δεν γεμιζε αν δεν επεφτε κατω απο καποιο ποσοστο.δυστυχως στα κινητα δεν εχω δει εταιρεια να δινει τετοιο built in προγραμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 12:17 ΠΜ, poulinos είπε

ισχυει /και η sony το εκανε στα λαπτοπ της .την γεμιζε μεχρι ενα ποσοστο αμα διαλεγες την αντιστοιχη ρυθμιση. Ι ibm/lenovo σου εδινε προγραμμα ποτε να σταματησει η φορτιση και ποτε να ξεκινησει.εβγαλα πολλα χρονια με εκεινη την μπαταρια.περασαν 5-6 χρονια και ειχε χασει πολυ λιγο και λιγοι κυκλοι φορτισης και ας την ειχα πανω.αλλα δεν γεμιζε αν δεν επεφτε κατω απο καποιο ποσοστο.δυστυχως στα κινητα δεν εχω δει εταιρεια να δινει τετοιο built in προγραμμα.

Πως θα σε βάζουν να αλλάζεις μπαταρια; 
Θέλετε να γελάσετε ;;; 
Πριν 1 εβδομάδα έτρεχα iOS 14.4 εδώ και καιρό , και είχε πάει η μπαταρια 93% 

χθες έβαλα το 14.4 Beta 2 , και η μπαταρια πήγε στο 92% 

μεσα σε 1 εβδομάδα..... αν δεν είναι αυτό marketing.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Πως θα σε βάζουν να αλλάζεις μπαταρια; 
Θέλετε να γελάσετε ;;; 
Πριν 1 εβδομάδα έτρεχα iOS 14.4 εδώ και καιρό , και είχε πάει η μπαταρια 93% 

χθες έβαλα το 14.4 Beta 2 , και η μπαταρια πήγε στο 92% 

μεσα σε 1 εβδομάδα..... αν δεν είναι αυτό marketing.......

Το ότι περνάει και ο καιρός και φυσιολογικά πεφτει η μπαταρία δεν το υπολογίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι περνάει και ο καιρός και φυσιολογικά πεφτει η μπαταρία δεν το υπολογίζεις;

Έχεις δίκιο μέσα σε 1 εβδομάδα από 94% σε 93% και από 93% σε 92%. 
άντε μέχρι την Σαρακοστή θα έχω 80% 

γιατί πριν 15 μέρες είχα 94% , μάλλον δεν διαβάζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...