Προς το περιεχόμενο

φορτιση μπαταριας εως το 80%


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σου πω, αν είναι έτσι καλά κάνεις.

Διαφορετικά δεν έχει νόημα, θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι το πολύ 2-3 (μην πω το πολύ 2) χρόνια και δεν έχει νόημα να το ψειρίζει κάποιος.

Ούτε αν θες να το πουλήσεις θα συγκινηθεί και πολύ ο αγοραστής αν του πεις πως το φόρτιζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, phanispal said:

Και πόσα χρόνια θα τα κρατήσετε;

Μινιμουμ 5ετια. Γυρω στα 3 χρονια αλλαζω μονος μπαταρια, γιατι επιλεγω κινητα με αφαιρουμενη μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι να σου πω, αν είναι έτσι καλά κάνεις.

Διαφορετικά δεν έχει νόημα, θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι το πολύ 2-3 (μην πω το πολύ 2) χρόνια και δεν έχει νόημα να το ψειρίζει κάποιος.

Ούτε αν θες να το πουλήσεις θα συγκινηθεί και πολύ ο αγοραστής αν του πεις πως το φόρτιζες.

Ναι έτσι πάει σωστά. 

Θελει να πάρεις κάτι κ να του πιείς το αιμα . 

Γιατί αλλιώς μην μιλας , μην λες για αυτονομίες για ανάλυση οθόνης για επεξεργαστική δύναμη κ.α . 

Οταν μονος βαζεις φραγμούς , φόρτιση μεχρι 80 , 60 hz οθονη downscale σε 1080p , δεν ασχολούμαι με βαριές διεργασίες κ.α . 

Το σκεπτικό σου ειναι σωστό. 

Γενικά , σωστοί όλοι , ανάλογα τις ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2023 στις 3:40 ΜΜ, poulinos είπε

αν εδινε τοτε δεν θα εβλεπες 0 amp εκτος αν και το  πχ 0,3 το αναφερει ως 0 :P

βεβαια στην μπαταρια δινει 0, Στην συσκευη πρεπει να δωσει ρευμα για να μην τραβηξει απο την μπαταρια.γενικως οι μπαταριες πλεον ειναι πιο εξυπνες για να αντεχουν περισσοτερο. και μαθαινουν και τα μοτιβα που τις φορτιζουμε και τα Patterns ωστε να μην υπαρχουν προβληματα αν το αφηνεις ολο το βραδυ πχ στην πριζα κτλ.

Πρόσεξε.   

Η ερώτηση μου είναι λίγο μπερδεμένη. Δεν έχω την απορία πώς φορτίζει γιατί και σχετικά με την τεχνολογία της.  Λίγο πολύ θέλεις εμπειρία θέλεις διάβασμα η πολλοί άλλοι τρόποι να ενημερωθεί πλέον κανείς το κατέχω το αντικείμενο.  

Η ερώτηση μου είναι άλλη.  Η Samsung έβγαλε πρόσφατα μέσω λογισμικού ενημέρωση αλλά μόνο για τα παιχνίδια (και απορώ γιατί να μην έχει ένα διακόπτη για μόνιμα) όταν έχεις συνδεδεμένο φορτιστή να μην παίρνει καν ρεύμα η μπαταρία και να τροφοδοτεί απευθείας το κινητό.  Δηλαδή bypass charging.  

Κάνοντας πειράματα με φορτιστές καλώδια κλπ παρατήρησα ότι το ampere έχει 2 διαφορετικά χρώματα όταν είναι συνδεδεμένος φορτιστής στο κινητό. 

Ένα μπλε και ένα πράσινο.  Στο ένα λέει ΔΕΝ ΦΟΡΤΊΖΕΙ και στο άλλο λέει 0amp. Λογικά σε μια από τις περιπτώσεις ενεργοποιείται το bypass.   Έχω ψάξει online αλλά δεν έχω βρει κάποια πληροφορία τι σημαίνουν αυτά τα 2 χρώματα.  

Αν τουλάχιστον ξέρει κανείς να απαντήσει αυτήν την ερώτηση. 

Στις 26/10/2023 στις 11:07 ΠΜ, mindreader είπε

Μινιμουμ 5ετια. Γυρω στα 3 χρονια αλλαζω μονος μπαταρια, γιατι επιλεγω κινητα με αφαιρουμενη μπαταρια.

Πώς επιλέγεις κινητά με αφαιρούμενη μπαταρία.  Δεν υπάρχουν.  Τουλάχιστον τα smartphones κανένα.   Ήθελες να πεις μάλλον επιλέγω κινητά με την ανάλογη δυσκολία αλλαγής μπαταρίας μάλλον.  

Στις 26/10/2023 στις 9:00 ΠΜ, phanispal είπε

Τι να σου πω, αν είναι έτσι καλά κάνεις.

Διαφορετικά δεν έχει νόημα, θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι το πολύ 2-3 (μην πω το πολύ 2) χρόνια και δεν έχει νόημα να το ψειρίζει κάποιος.

Ούτε αν θες να το πουλήσεις θα συγκινηθεί και πολύ ο αγοραστής αν του πεις πως το φόρτιζες.

Η λογική λέει ότι ανάλογα την ποιότητα της μπαταρίας μετά τις 500 πλήρες φορτίσεις (τουλάχιστον για επώνυμες εταιρίες με την ανάλογη ποιότητα) που αυτό ισοδυναμεί για παράδειγμα σε Samsung που έχει την επιλογή 85% και αν τηρούμε το όχι κάτω από 20% θα κάνει περίπου 700 φορές στην πρίζα.  Ένα κινητό όπως το s22/s23 που βγάζει άνετα ημέρα υπολογίζουμε ότι θα βγάλει άνετα λοιπόν 700 μέρες περίπου δηλαδή 2 χρόνια.  

Αυτά για να μείνει η αποθηκευτική της ικανότητα άνω των 80-90 %. Αν τώρα υπολογίσουμε ότι μια ποιοτική μπαταρία μπορεί να βγάλει και 1500 φορές στην πρίζα αυτόματα πάμε άνετα και στα 4 χρόνια.  Βάλε ακόμη 2-3 χρόνια με την μπαταρία πεσμένη αρκετά κάτω από 80% ... Πιστεύω ένα τέτοιο κινητό θα βγάλει πρακτικά μια 6ετια εύκολα με καλά μοτίβα φόρτισης.  

Εκεί απλά δε σε ενδιαφέρει εννοείται.  Δε πιστεύω κανείς να κρατά κινητό τόσο πολύ άλλωστε.  Τα έχουν υπολογίσει μια χαρά τουλάχιστο οι μεγάλες εταιρίες τι νομίζεις.  Ακόμη και αδαής να είναι κάποιος 2-3 χρόνια στο τέρμα φόρτιση μόνιμα νύχτα κλπ πάλι τα βγάζουν.  Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα δηλαδή.  

Απλά οι συζητήσεις αυτές έχουν περισσότερο νόημα για την τεχνογνωσία και μόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgiosmag κανεις λαθος να λες οτι δεν υπαρχουν.

Υπαρχουν ελαχιστα, ειναι η αληθεια.

Και εχω ενα απο αυτα. Ολη η σειρα xcover της Samsung, εχει αφαιρουμενες μπαταριες.

Και δεν ξερω αν εμαθες, αλλα νομιζω και η ΕΕ πολυ προσφατα ψηφισε οτι θα υποχρεωσει ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστες (καλη ωρα σαν την υιοθετηση του usb-c), να εχουν εντος ολιγων ετων, αφαιρουμενες μπαταριες σε οτι κινητο πωλειται εντος ΕΕ.

Αρα, το μελλον ειναι η αφαιρουμενη μπαταρια, που για κακιστους μαρκετιστικους και 'ολα δικα τους΄ - λογους, οι εταιριες κατηργησαν.

Μια χαρα slim ειναι και τα κινητα με αφαιρουμενη, και στην τελικη, θελω να υπαρχει επιλογη, και ουτε να πρεπει να στελνω το κινητο στο service για αλλαγη μπαταριας. Την αλλαζω μονος μου, οποτε γουσταρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 30/10/2023 at 12:40, georgiosmag said:

Πρόσεξε.   

Η ερώτηση μου είναι λίγο μπερδεμένη. Δεν έχω την απορία πώς φορτίζει γιατί και σχετικά με την τεχνολογία της.  Λίγο πολύ θέλεις εμπειρία θέλεις διάβασμα η πολλοί άλλοι τρόποι να ενημερωθεί πλέον κανείς το κατέχω το αντικείμενο.  

Η ερώτηση μου είναι άλλη.  Η Samsung έβγαλε πρόσφατα μέσω λογισμικού ενημέρωση αλλά μόνο για τα παιχνίδια (και απορώ γιατί να μην έχει ένα διακόπτη για μόνιμα) όταν έχεις συνδεδεμένο φορτιστή να μην παίρνει καν ρεύμα η μπαταρία και να τροφοδοτεί απευθείας το κινητό.  Δηλαδή bypass charging.  

Κάνοντας πειράματα με φορτιστές καλώδια κλπ παρατήρησα ότι το ampere έχει 2 διαφορετικά χρώματα όταν είναι συνδεδεμένος φορτιστής στο κινητό. 

Ένα μπλε και ένα πράσινο.  Στο ένα λέει ΔΕΝ ΦΟΡΤΊΖΕΙ και στο άλλο λέει 0amp. Λογικά σε μια από τις περιπτώσεις ενεργοποιείται το bypass.   Έχω ψάξει online αλλά δεν έχω βρει κάποια πληροφορία τι σημαίνουν αυτά τα 2 χρώματα.  

Αν τουλάχιστον ξέρει κανείς να απαντήσει αυτήν την ερώτηση. 

 

γιανα ειναι κανεις σιγουρος θα πρεπει να παρεμβαλει καποιο μηχανηματακι που να μετραει τι περναει απο το χ σημειο ή αν η μπαταρια δινει ή παιρνει ρευμα και καθε ποτε. δεν ξερω αν το 0 δεν ειναι πραγματι 0 και ειναι πχ 0,1 οποτε και ναι ειναι διαφορετικο αποτο δεν φορτιζει οτι δηλαδη κανει bypass.δεν εχω τετοιο εξοπλισμο δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...