Προς το περιεχόμενο

φορτιση μπαταριας εως το 80%


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, satsok2 είπε

Δε με νοιάζει πόσα χρόνια θα κρατήσει. Με νοιάζει τι είναι καλύτερο για πρώτη φορτιση. 85 ή 100.

Να πω επίσης ότι από το κατάστημα μου είπαν να το ξςφορτισω και μετά να το φορτίσω. 

Το οποίο και έκανα. 

Ψάχνοντας τώρα, βλέπω ότι η εταιρεία συστήνει φόρτιση πριν την πρώτη χρήση. Ότι να ναι .

Βασικά , αυτό που θέλω, είναι να κρατά περισσότερο η μπαταρία. Και από τον πρώτο μήνα χρήσης.

Το ξεφόρτισες;Τελείως λάθος.Την σκότωσες την μπαταρία με την πρώτη.

Αφού βλέπεις τι λέει η εταιρία τι ακούς τον κάθε ασχετίδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ξεφόρτισες;Τελείως λάθος.Την σκότωσες την μπαταρία με την πρώτη.

Αφού βλέπεις τι λέει η εταιρία τι ακούς τον κάθε ασχετίδη;

Ρώτησα σε μεγάλο κατάστημα κινητών στο κέντρο. Αλλά όπως και να έχει στο 15% το έσβησα και το έβαλα για φόρτιση.

Και όπως ξύπνησα συνειδητοποίησα ότι το λάπτοπ το άφησα όλη νύχτα στην πρίζα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν παθαίνουν κάτι αυτές οι μπαταρίες με μια εκφόρτιση. και με πολλές παραπάνω. έχουν κυκλώματα προστασίας.
το δικό μου A71 φτάνει και μέχρι 5% πριν το φορτίσω εδώ και 3 χρόνια και είναι σαν καινούριο. Και το HP laptop σχεδόν πάντα στον φορτιστή.

Οι μπαταρίες λιθίου δεν είναι σαν τις παλιές μπαταρίες. Νομίζω ότι στα κινητά είναι απλά θέμα τύχης αν θα χαλάσει η μπαταρία πριν από τα 3 χρόνια. Και κατασκευαστή φυσικά.

 

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως η 2η καλύτερη ευχή για το Νέο έτος - μετά από την υγεία - τελικά να είναι ο στ@@σμός.

Βαρέθηκα να ψάχνω χαρακτηριστικά κινητών, θήκες, τζαμάκια και τελικά να αγχώνομαι πως θα το φορτίσω. Αυτά για 4 κατοστάρικα κινητο... Που να είχα αγοράσει και το Fold4 😂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, satsok2 είπε

Δε με νοιάζει πόσα χρόνια θα κρατήσει. Με νοιάζει τι είναι καλύτερο για πρώτη φορτιση. 85 ή 100.

Να πω επίσης ότι από το κατάστημα μου είπαν να το ξςφορτισω και μετά να το φορτίσω. 

Το οποίο και έκανα. 

Ψάχνοντας τώρα, βλέπω ότι η εταιρεία συστήνει φόρτιση πριν την πρώτη χρήση. Ότι να ναι .

Βασικά , αυτό που θέλω, είναι να κρατά περισσότερο η μπαταρία. Και από τον πρώτο μήνα χρήσης.

Το ότι να ναι ισχύει για σένα που δίνεις την ίδια βαρύτητα στις οδηγίες του κατασκευαστή και στις οδηγίες του πωλητή.

Ότι λέει το manual να ακολουθείς και μόνο.

2 ώρες πριν, smpt είπε

Νομίζω ότι στα κινητά είναι απλά θέμα τύχης αν θα χαλάσει η μπαταρία πριν από τα 3 χρόνια. Και κατασκευαστή φυσικά.

Στα high/middle end κινητά όντως ισχύει αυτό, στα low end όμως το αντίστοιχο διάστημα είναι 1 έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, satsok2 είπε

50% είναι για λάπτοπ;

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σταματά τη φόρτιση;

Χρόνια Πολλά με την ευκαιρία!

κάποια λάπτοπ έχουν εφαρμογή , είτε μέσω bios που το ρυθμίζεις , εξαρτάται το μοντέλο

ο κανόνας είναι απλά μην το αφήνεις να ξεφορτίσει πλήρως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, satsok2 said:

50% είναι για λάπτοπ;

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σταματά τη φόρτιση;

Χρόνια Πολλά με την ευκαιρία!

Η sony καποτε εδινε ενα προγραμμα δικο της που την γεμιζε μεχρι 50%. η lenovo παλια ειχε ενα προγραμμα δεν θυμαμαι ονομα πλεον το οποιο επαιζε και σε πιο επομενα μοντελα που σε αφηνε να ορισεις εσυ ποτε θα γεμισεις την μπαταρια.δηλαδη ελεγες οτι εγω θελω η μπαταρια να γεμισει οταν πεσει πχ στο 30 τις 100.ετσι ακομα και αν η μπαταρια ηταν στο 90 % δεν την γεμιζε .επρεπε να πεσει 30.καπως ετσι ειχα κρατησει μπαταρια στο λαπτοπ πανω απο 3 -4 χρονια και ειχε χασει ουτε 10 %. ελαχιστες φορτισεις εκανε αφου ειχα βαλε να γεμισει οταν πεσει στο 19%. lenovo power management Καπως ετσι.δεν ξερω αν μπορει να παιξει με λαπτοπ αλλης εταιρειας.  δεν εχω βρει καποιο αλλο προγραμμα.και στα κινητα η samsung εχω δει να εχει μονο προγραμμα που την γεμιζει μεχρι το 85 τις 100. ο λογος ειναι οτι το ζορι της φορτισης οπως και η θερμοκρασια ανεβαινουν οσο πλησιαζει η μπαταρια στο να γεμισει 100 τις 100

9 hours ago, korakios said:

κάποια λάπτοπ έχουν εφαρμογή , είτε μέσω bios που το ρυθμίζεις , εξαρτάται το μοντέλο

ο κανόνας είναι απλά μην το αφήνεις να ξεφορτίσει πλήρως

Θα σβησει πριν αδειασει τελειως η μπαταρια.για να αδειασει τελειως πρεπει να μεινει πολυ καιρο χωρις φορτιση.αν αδειασει τελειως παιζει μετα να μην γεμιζει καν και θελει συγκεκριμενη διαδικασια μηπως και την σωσεις.

10 hours ago, Joshua21 said:

Το ότι να ναι ισχύει για σένα που δίνεις την ίδια βαρύτητα στις οδηγίες του κατασκευαστή και στις οδηγίες του πωλητή.

Ότι λέει το manual να ακολουθείς και μόνο.

Στα high/middle end κινητά όντως ισχύει αυτό, στα low end όμως το αντίστοιχο διάστημα είναι 1 έτος.

η samsung δεν εχει δειξει την καλυτερη συμπεριφορα ακομα και σε High end μοντελα στο θεμα μπαταριας.οχι τοσο στις φορτισεις αλλα στο ακριβως αναποδο.αν τα παρατησεις κανα δυο χρονια στα περισσοτερα η μπαταρια φουσκωνει.οχι οτι θα το αφησεις παρατημενο απλα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, poulinos είπε

Θα σβησει πριν αδειασει τελειως η μπαταρια.για να αδειασει τελειως πρεπει να μεινει πολυ καιρο χωρις φορτιση.αν αδειασει τελειως παιζει μετα να μην γεμιζει καν και θελει συγκεκριμενη διαδικασια μηπως και την σωσεις.

Αυτο ισχυει.
Δυστυχως,πολλοι νομιζουν οι η μπαταρια/συσκευη πεθανε επειδη δε φορτιζει, και τις πετανε/αλλαζουν.
Θελει ρευμα απο τροφοδοτικο για να ξυπνησει και μετα μπορει να μη ζητησει τιποτα για πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, StamTheMan said:

Αυτο ισχυει.
Δυστυχως,πολλοι νομιζουν οι η μπαταρια/συσκευη πεθανε επειδη δε φορτιζει, και τις πετανε/αλλαζουν.
Θελει ρευμα απο τροφοδοτικο για να ξυπνησει και μετα μπορει να μη ζητησει τιποτα για πολυ καιρο.

Πολλες φορες τις ξυπνανε με φορτιστη απο Ni-cd ή ni-mh ΄ή με παραπανω ταση.

το κακο ειναι οτι εφοσον η μπαταρια εχει πεσει τοσο χαμηλα της εχεις μειωσει το προσδοκιμο. και β. πολλες μπαταριες εχουν κυκλωμα οσο ξερω που αν πεσει κατω απο χ ταση απλα game over. το χανεις το παιχνιδι εκτος αν βρεις τροπο να αλλαξεις το κυκλωμα ή να κανεις κατι ωστε να μην θεωρει οτι η μπαταρια game over. σε ολες τις περιπτωσεις καλο ειναι να μην πατωνει η μπαταρια διοτι χανει προσδοκιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Εξελίχθηκε σε πολύ ενδιαφέρον το θέμα τελικά. Είχα ένα Samsung S3, σκυλί. Τώρα δεν ανοίγει,αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα μπαταρίας που έμεινε καιρό ξεφορτιστη. Θα βρω μια καινούργια ιμιτασιον (7€ νομίζω) να το συνεφερω.

Το χρησιμοποιούσα για tethering, όμως βόλευε.

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, satsok2 said:

Ευχαριστώ. Εξελίχθηκε σε πολύ ενδιαφέρον το θέμα τελικά. Είχα ένα Samsung S3, σκυλί. Τώρα δεν ανοίγει,αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα μπαταρίας που έμεινε καιρό ξεφορτιστη. Θα βρω μια καινούργια ιμιτασιον (7€ νομίζω) να το συνεφερω.

Το χρησιμοποιούσα για tethering, όμως βόλευε.

99.9 ειναι θεμα μπαταριας. Και για το ποσο που θα αγορασεις καινουρια δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να την κανεις Jump start κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικά η μπαταρίες λιθιου έχουν κάποιους κύκλους φόρτισης. Αν έχει 1000 κύκλους και την από φορτίζεις τελείως θα κάνει 1000 φορτίσεις. Αν την φορτίζεις στο 50 % θα κάνει 2000 φορτίσεις και Αν το φορτίζεις στο 80% θα κάνει 2500. Όλα αυτά χονδρικά για να καταλάβεις πώς περίπου λειτουργούν. Οπότε μην ξεφορτιζεις την μπαταρία σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, tyf said:

Χονδρικά η μπαταρίες λιθιου έχουν κάποιους κύκλους φόρτισης. Αν έχει 1000 κύκλους και την από φορτίζεις τελείως θα κάνει 1000 φορτίσεις. Αν την φορτίζεις στο 50 % θα κάνει 2000 φορτίσεις και Αν το φορτίζεις στο 80% θα κάνει 2500. Όλα αυτά χονδρικά για να καταλάβεις πώς περίπου λειτουργούν. Οπότε μην ξεφορτιζεις την μπαταρία σου. 

στην πραξη δεν ειναι ακριβως ετσι. οι κυκλοι ειναι πχ 1000.ο ενας κυκλος φορτισης δεν ειναι καθε φορα που φορτιζουμε το κινητο.αν το γεμισεις πχ απο το 50 τις 100 δεν θα γραψει κυκλο φορτισης την πρωτη φορα που θα το κανεις.ενας κυκλος μπορει να ειναι πχ 2 μισες φορτισεις an to γεμιζεις μεχρι 50 τις 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παν για την μπαταρια ειναι να μην ζεσταίνεται....... όλα τα αλλά ελάχιστη φθορά προκαλούν... δλδ οχι τετοια που να σου κάνει θέμα το να βγαλεις 3 χρονια μια μπαταρια η να βγαλεις 3 χρονια και 2 μήνες νομίζω δεν μετράει
απο την άλλη αν η μπαταρια ζεσταίνεται....... τοτε μηλαμε για μεγαλύτερη εως πολυ μεγαλύτερη φθορά

ποτε ζεσταινεται η μπαταρια?

gaming
χρήση και φόρτιση ταυτοχρονα
συχνοί χρήση gps για ωρες
ασύρματη φόρτιση
κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...