Προς το περιεχόμενο

φορτιση μπαταριας εως το 80%


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, PeggyV είπε

Έχεις δίκιο μέσα σε 1 εβδομάδα από 94% σε 93% και από 93% σε 92%. 
άντε μέχρι την Σαρακοστή θα έχω 80% 

γιατί πριν 15 μέρες είχα 94% , μάλλον δεν διαβάζεις 

Μαλλον εσύ δεν το γράφεις καλά .Πουθενά δεν αναφέρεις 94% .Γράφεις ότι απο το 93% πήγε στο 92% .

 

14 ώρες πριν, PeggyV είπε

Πως θα σε βάζουν να αλλάζεις μπαταρια; 
Θέλετε να γελάσετε ;;; 
Πριν 1 εβδομάδα έτρεχα iOS 14.4 εδώ και καιρό , και είχε πάει η μπαταρια 93% 

χθες έβαλα το 14.4 Beta 2 , και η μπαταρια πήγε στο 92% 

μεσα σε 1 εβδομάδα..... αν δεν είναι αυτό marketing.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μαλλον εσύ δεν το γράφεις καλά .Πουθενά δεν αναφέρεις 94% .Γράφεις ότι απο το 93% πήγε στο 92% .

 

 

Το γράφω τώρα και τέλος. Μην το αναλύουμε post κόντρα στο post 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως ο Poulinos έχει απόλυτο δίκιο.
Οι μπαταρίες υφίστανται σημαντικό στρεσάρισμα για να φορτιστούν πάνω πάνω από το 90%, 
ειδικά σε στάθμες μεγαλύτερες από 95%.
Γι αυτό και η φόρτιση εκεί είναι πολύ βραδύτερη.
Ζημιογόνο είναι και το άδειασμά της κάτω από το 10% περίπου.
Οι λόγοι είναι καθαρά ηλεκτροχημικοί.
Καταστρέφονται τα ηλεκτρόδια από τις δειργασίες των ιόντων και τη ροή του ρεύματος.
Αυτό δεν μπορεί να μετρηθεί καθώς δεν αντιστοιχεί σε κύκλους ή σε κάποιο άλλο μετρήσιμο μέγεθος,
επομένως το wear δεν λέει τίποτε για τη φθορά αυτή.

Το καλύτερο είναι φόρτιση από 35-40 έως 80-85 το πολύ, 
όπου το ηλεκτροχημικό στρεσάρισμα είναι χαμηλό.
Aρκετά laptop έχουν hardware dependent utilities που κρατούν τη φόρτιση σε σταθερή στάθμη όταν είναι στην πρίζα,
ακριβώς για να μην φορτίζονται συνέχεια στο 100%.
Τα lenovo έχουν εφαρμογή power management, τα dell έχουν ρύθμιση μέσω του bios, 
τα asus έχουν το "Battery health charging" με στάθμες φόρτισης 60, 80 και 100.
Η χρήση τους ιδανικά παρατείνει τη ζωή της μπαταρίας έως και 4 φορές 
(αντί 600 κύκλους να διαρκέσει πάνω από 1800, με τη χωρητικότητα διατηρείται τουλάχιστον στο 80% αρχικής).


Στα κινητά οι αρχές είναι ίδιες, εφόσον οι μπαταρίες είναι ίδιας τεχνολογίας.
Οι ταχυφορτιστές είναι γενικά καταστροφικοί καθώς φέρνουν τη μπαταρία στα όρια της ηλεκτροχημικής αντοχής της.
Συν τη ζημιά που της κάνουν από την μεγαλύτερη θέρμανση...
Η σωστή πρακτική για να μην ξεμένει κάποιος είναι να έχει μια μικρή power bank ως δεύτερη μπαταρία, 
όχι να φορτίζει κάθε φορά την ενσωματωμένη στο 100%.
Αν ξεχαρβαλωθεί η ενσωματωμένη, αλλάζει δύσκολα και κοστίζει περισσότερο 
(συνήθως πετάς το τηλέφωνο)...


Eπομένως, η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του ts είναι ότι ισχύει, και ΔΕΝ είναι μύθος....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Κι όμως ο Poulinos έχει απόλυτο δίκιο.
Οι μπαταρίες υφίστανται σημαντικό στρεσάρισμα για να φορτιστούν πάνω πάνω από το 90%, 
ειδικά σε στάθμες μεγαλύτερες από 95%.
Γι αυτό και η φόρτιση εκεί είναι πολύ βραδύτερη.
Ζημιογόνο είναι και το άδειασμά της κάτω από το 10% περίπου.
Οι λόγοι είναι καθαρά ηλεκτροχημικοί.
Καταστρέφονται τα ηλεκτρόδια από τις δειργασίες των ιόντων και τη ροή του ρεύματος.
Αυτό δεν μπορεί να μετρηθεί καθώς δεν αντιστοιχεί σε κύκλους ή σε κάποιο άλλο μετρήσιμο μέγεθος,
επομένως το wear δεν λέει τίποτε για τη φθορά αυτή.

Το καλύτερο είναι φόρτιση από 35-40 έως 80-85 το πολύ, 
όπου το ηλεκτροχημικό χημικό στρεσάρισμα είναι χαμηλό.
Aρκετά laptop έχουν hardware dependent utilities που κρατούν τη φόρτιση σε σταθερή στάθμη όταν είναι στην πρίζα,
ακριβώς για να μην φορτίζονται συνέχεια στο 100%.
Τα lenovo έχουν εφαρμογή power management, τα dell έχουν ρύθμιση μέσω του bios, 
τα asus έχουν το "Battery health charging" με στάθμες φόρτισης 60, 80 και 100.
Η χρήση τους ιδανικά παρατείνει τη ζωή της μπαταρίας έως και 4 φορές 
(αντί 600 κύκλους να διαρκέσει πάνω από 1800, με τη χωρητικότητα διατηρείται τουλάχιστον στο 80% αρχικής).


Στα κινητά οι αρχές είναι ίδιες, εφόσον οι μπαταρίες είναι ίδιας τεχνολογίας.
Οι ταχυφορτιστές είναι γενικά καταστροφικοί καθώς φέρνουν τη μπαταρία στα όρια της ηλεκτροχημικής αντοχής της.
Συν τη ζημιά που της κάνουν από την μεγαλύτερη θέρμανση...
Η σωστή πρακτική για να μην ξεμένει κάποιος είναι να έχει μια μικρή power bank ως δεύτερη μπαταρία, 
όχι να φορτίζει κάθε φορά την ενσωματωμένη στο 100%.
Αν ξεχαρβαλωθεί η ενσωματωμένη, αλλάζει δύσκολα και κοστίζει περισσότερο 
(συνήθως πετάς το τηλέφωνο)...


Eπομένως, η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του ts είναι ότι ισχύει, και ΔΕΝ είναι μύθος....

-

Καλά για πρακτικούς λόγους καταλαβαίνεις ότι το 40-80% δεν είναι εφικτό από κανέναν σχεδόν. 
Πρέπει με αυτή την μέθοδο να το φορτίζεις 2 φορές την μέρα minimum, αφού το ωφέλιμο είναι 40%. Το ξέρω γιατί το ζω καθημερινά.
Με αυτό που είδα το τελευταίο 10ημερο 94%...93%....και τώρα 92%

Με φόρτιση 30-70%, δεν αξίζει να χαλάω χρόνο από την ημέρα μου. Και δεν βλέπω την εφαρμογή να πιάνει τόπο.

Οπωτε θα επιστρέψω στο 20% - 100% και ας αλλάξω κάποια στιγμή 1 μπαταρία με 90€. 
Ο χρόνος που θα έχω γλιτώσει, τα 90€ θα είναι τίποτα. 
Το τελικό ρε ζούμε είναι φόρτιση 40-80% και πράσινα άλογα. Από την στιγμή που θα βάλεις φορτιστή = κύκλος φόρτισης.  

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 5:42 ΜΜ, AntiCambeR είπε

 

Μετά το 80% αυξάνονται αρκετά οι κύκλοι φόρτισης.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει ρύθμιση να καθορίζεις πότε να σε ειδοποιεί στο επίπεδο φόρτισης που θες, δείχνει την υγεία της μπαταρίας και το ιστορικό φόρτισης-φθοράς της μπαταρίας.Για το ποσοστό φόρτισης, ρυθμίζεται μετακινώντας τον μπλέ κέρσορα, για ειδοποίηση θα πρέπει να το ρυθμίσεις.

Για αυτό τον λόγο η φόρτιση μετά το 80% γίνεται πιο αργά, για να μειωθεί η φθορά της μπαταρίας, κυρίως αν το κινητό φορτιστεί μετά το 90%.Πχ η Sony έχει την ρύθμιση "Φροντίδα μπαταρίας" για μετά το 90% που το έχω ενεργό.Φορτίζω πάντα 30%-80%, σπάνια το ξεχνάω μέχρι 90%-100%, μόνο το βράδυ όταν το βάζω για φόρτιση και κοιμάμαι.Υποτίθεται πως το ιδανικότερο είναι 40%-80%.

Δεν είναι όμως εύκολο όταν έχεις μικρή μπαταρία στο κινητό όπως εγώ.Εμένα στα 2 χρόνια έχει υγεία 92%, απο 2700 mAh η μπαταρία είναι στα 2484 mAh.Αν τον 2ο χρόνο δεν έπαιζα κανά 2-3 παιχνίδια στο κινητό θα ήταν ακόμα σε καλύτερη κατάσταση, το πρόβλημα είναι τα λίγα mAh, το ποσοστό καλό είναι.Φορτίζω μόνο με τον δικό του φορτιστή 1.5 Ampere.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery

 

Screenshot_20210115-174634.png

Screenshot_20210115-180127.png

Καλησπέρα φίλε μου.. κατέβασα την εφαρμογή που προτείνεις.. στην ενότητα υγεία μπαταρίας δε μου δείχνει τίποτα!

Θέλω να μάθω στο ποσό τις εκατό είναι το κινητό καθώς είναι καινούργιο.. πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Marios Rios είπε

Καλησπέρα φίλε μου.. κατέβασα την εφαρμογή που προτείνεις.. στην ενότητα υγεία μπαταρίας δε μου δείχνει τίποτα!

Θέλω να μάθω στο ποσό τις εκατό είναι το κινητό καθώς είναι καινούργιο.. πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

Περίεργο, κάνε πρώτα εκκαθάριση cache, ίσως και η εφαρμογή να χρειάζεται internet η να υπάρχει ασυμβατότητα κινητού η λόγω hardware η software με την εφαρμογή.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Περίεργο, κάνε πρώτα εκκαθάριση cache, ίσως και η εφαρμογή να χρειάζεται internet η να υπάρχει ασυμβατότητα κινητού η λόγω hardware η software με την εφαρμογή.

Έκανα εκκαθάριση και δεν έγινε κάτι :( Δες την εικόνα παρακάτω!

Για το ίντερνετ δε νομίζω... Για τα άλλα δύο που λες, αν μπορείς να με βοηθήσεις και ξέρεις... έχω το xiaomi mi 10 lite, παίζει να υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας ή πρόβλημα με hardware-software?

Screenshot_2021-01-19-16-13-48-668_com.digibites.accubattery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PeggyV είπε

Καλά για πρακτικούς λόγους καταλαβαίνεις ότι το 40-80% δεν είναι εφικτό από κανέναν σχεδόν. 
Πρέπει με αυτή την μέθοδο να το φορτίζεις 2 φορές την μέρα minimum, αφού το ωφέλιμο είναι 40%. Το ξέρω γιατί το ζω καθημερινά.
Με αυτό που είδα το τελευταίο 10ημερο 94%...93%....και τώρα 92%

Με φόρτιση 30-70%, δεν αξίζει να χαλάω χρόνο από την ημέρα μου. Και δεν βλέπω την εφαρμογή να πιάνει τόπο.

Οπωτε θα επιστρέψω στο 20% - 100% και ας αλλάξω κάποια στιγμή 1 μπαταρία με 90€. 
Ο χρόνος που θα έχω γλιτώσει, τα 90€ θα είναι τίποτα. 
Το τελικό ρε ζούμε είναι φόρτιση 40-80% και πράσινα άλογα. Από την στιγμή που θα βάλεις φορτιστή = κύκλος φόρτισης.  

Είναι εφικτό αν κάνεις ορθολογική χρήση.
Κι η απόδειξη είμαι εγώ.
Δεν το αφήνω να πέσει κάτω από 20, ούτε να ανεβεί πάνω από 85 και η φόρτιση γίνεται περίπου ανά δυο μέρες ή περισσότερο.
Άρα συμπληρώνει 600 κύκλους χωρίς τεράστια φθορά σε πάνω από δυο χρόνια.
Το προηγούμενο με αυτή την πρακτική άντεξε 4 χρόνια περίπου.
Βέβαια το κινητό δεν είναι iphone και έχει μεγάλη μπαταρία - ε, ας παίρνατε τέτοιο.
Μπαταρία κάτω από 3000 mAh είναι επόμενο να μην επαρκεί και να ξεφορτίζεται σε μισή μέρα. 
Η σωστή πρακτική φόρτισης και χρήσης δεν είναι παραμύθι -
τα παραμύθια τα λένε οι εταιρείες που βάζουν μικρές μπαταρίες.

Αλλιώς η μπαταρία θα ξεχαρβαλωθεί πολύ συντομότερα και θα πρέπει να πληρώσεις κι άλλα λεφτά στην εταιρεία.
Μια power bank 10000mAh κοστίζει 20€ στο amazon, 
π.χ. https://www.amazon.com/INIU-High-Speed-Flashlight-Powerbank-Compatible/dp/B07CZDXDG8/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=power+bank&qid=1611065649&sr=8-3
Επομένως 90€ μπαταρία κινητού σημαίνει ότι την πληρώνεις 4 φορές περισσότερο για χωρητικότητα 3 φορές λιγότερο από μια power bank....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Marios Rios είπε

Έκανα εκκαθάριση και δεν έγινε κάτι :( Δες την εικόνα παρακάτω!

Για το ίντερνετ δε νομίζω... Για τα άλλα δύο που λες, αν μπορείς να με βοηθήσεις και ξέρεις... έχω το xiaomi mi 10 lite, παίζει να υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας ή πρόβλημα με hardware-software?

Screenshot_2021-01-19-16-13-48-668_com.digibites.accubattery.jpg

Κάνε και εκκαθάριση δεδομένων και αν δεν φτιάξει κάνει απεγκατάσταση και πάλι εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Κάνε και εκκαθάριση δεδομένων και αν δεν φτιάξει κάνει απεγκατάσταση και πάλι εγκατάσταση.

Έκανα και τα δύο που είπες. Και πάλι τίποτα όμως. Υπάρχει κάτι παρόμοιο σε εφαρμογή το ίδιο αξιόπιστη και στα Ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε IPhone εδώ και ~1,5 χρόνο φορτιζω με IPad φορτιστή χωρίς πρόβλημα. iPhone 7 Plus 4+ ετών. 
Health 76% χωρίς να έχει ρίξει απόδοση κορυφής. 
Αν το κινητό αποφεύγετε να το ρίχνετε κάτω από το 30% και αν γενικά το βάζετε σε φόρτιση μέχρι το 80%; θα μειώσετε κοντά 3 φορές τον ρυθμό φθοράς της μπαταρίας. Αν κάνετε ένα πράγμα, μην αφήνετε το κινητό να πεσει στα κόκκινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά... εγώ έχω το κινητό λιγότερο από ένα μήνα και μου δείχνει υγεία μπαταρίας στο 88% 😡

Είναι δυνατόν; Το xiaomi mi 10 lite έχω και μέχρι χθες το φορτιζα από το 45-50 έως το 100%.

Επεξ/σία από Marios Rios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Marios Rios είπε

Ρε παιδιά... εγώ έχω το κινητό λιγότερο από ένα μήνα και μου δείχνει υγεία μπαταρίας στο 88% 😡

Είναι δυνατόν; Το xiaomi mi 10 lite έχω και μέχρι χθες το φορτιζα από το 45-50 έως το 100%.

Επειδή σε βλέπω και ψάχνεσαι πολύ..... προσπάθησε να χαρείς το κινητό σου χωρίς να το ψειρίζεις τόσο.Απλα χαλιεσαι χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...